Skrzynia automatyczna wymiana oleju/filtra

Moderator: luk4s7

mutaz
Posty: 111
Rejestracja: 18 lis 2019, 22:03
Auto: KDJ120 2008

Skrzynia automatyczna wymiana oleju/filtra

Post autor: mutaz »

Witam

Przymierzam się do wymiany oleju w skrzyni AT 5biegów przebieg 304tys, skrzynia chodzi bardzo ładnie nic jej nie dolega i chciałbym to tak zostawić i postąpić wbrew instrukcji która nie przewiduje wymiany oleju.

Chciałbym zrobić to raz a dobrze a więc z wymianą filtra bo raczej poprzedni właściciel tego nie tykał.

Z tego co wiem potrzebuję oleju, filtra, uszczelki filtra i uszczelki miski. I teraz pytania:
- odnośnie filtra i uszczelek brać oryginały czy zamienniki (olej bedzie oryginał tu nie kombinuję)
- ktoś wie ile wchodzi oleju przy takiej wymianie z filtrem (tam wchodzi ok 10,6l oleju ponoć ale przy wymianie spuszczamy tylko około połowy oleju)
-czy coś jeszcze warto zrobić przy okazji zdzierania miski?

Co do samej wymiany to mam info że po wymianie filtra i skręceniu całosci dolewam oleju do max otworu przelewowego i potem przy rozgrzanej skrzyni odkręcam korek olej ma sobie wypłynąć i skręcam aż przestanie lecieć nadmiar?

pozdrawiam

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18009
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: Skrzynia automatyczna wymiana oleju/filtra

Post autor: kylon »

Pytania ciekawe, tematy ciekawe. Tylko dlaczego zakładasz kolejny nowy temat jak już taki istnieje i o wymianie było napisane wiele :wink: 8)

mutaz
Posty: 111
Rejestracja: 18 lis 2019, 22:03
Auto: KDJ120 2008

Re: Skrzynia automatyczna wymiana oleju/filtra

Post autor: mutaz »

Tak- widocznie przekopałem zbyt powierzchownie tematy, z tych wszystkich niewiadomych jeszcze nie wiem czy brać filtr oryginał czy jakis zamiennik:
z aso mam takie ceny:
- filtr hydrauliczny skrzyni biegów 525,86 zł brutto
- uszczelka filtra 11,67 zł brutto
- uszczelka miski olejowej skrzyni biegów 100,53 zł brutto
- 2 x uszczelka korka skrzyni biegow 2SZT. -22,24 zł brutto
- olej do przekładni automatycznych: 5L - 249,18 zł brutto

pablo1
Posty: 7
Rejestracja: 07 wrz 2019, 18:25

Re: Skrzynia automatyczna wymiana oleju/filtra

Post autor: pablo1 »

Witam
Ja wymieniłem na 266 000 [od nowości nie wymieniany olej był czarny przepalony śmierdzący] tak jak piszesz tylko że filtr był czysty jak łza. Apropo ceny filtra to parodia w necie kosztuje 70 zł i ten filtr pasuje do mnóstwa TOYOT i nie tylko bo tą skrzynię kładli jeszcze do innych aut.Jeśli masz LANDKA 0d 2007 to masz oznaczenie skrzyni A750F szukaj w necie filtr po tym numerze.
pozdr

mutaz
Posty: 111
Rejestracja: 18 lis 2019, 22:03
Auto: KDJ120 2008

Re: Skrzynia automatyczna wymiana oleju/filtra

Post autor: mutaz »

Tak pytam o zamiennik bo gdzieś mi sie obiło ze są filtry bardzo podobne ale konstrukcyjnie tak zrobione że nie gwarantują "przepustowości" fabrycznego filtra tzn filtr nie jest w stanie przepuscić okreslonej porcji oleju w czasie czyli jakby dławi przepływ co ma negatywny wpływ na skrzynię.

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18009
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: Skrzynia automatyczna wymiana oleju/filtra

Post autor: kylon »

Skoro są takie dylematy co do zamienników to może warto raz na te kilka lat wydać troszkę więcej na oryginał. Chyba, że faktycznie na ekranie domowego komputera jest tabelka excela ze słupkami i przy tym wyborze świeci na czerwono ujemny wynik ale nie uwzględnia on naprawy skrzyni w przyszłości za kilka do kilkunastu tysięcy pln. O jakiej różnicy rozmawiamy?

mutaz
Posty: 111
Rejestracja: 18 lis 2019, 22:03
Auto: KDJ120 2008

Re: Skrzynia automatyczna wymiana oleju/filtra

Post autor: mutaz »

Są rzeczy na których nie warto oszczędzać, jednak jesli ktoś wymieniał już olej i porównał oba filtry (tj zamiennik z oryginałem) to jest w stanie powiedzieć/doradzić czy warto dopłacić 2x więcej za oryginał- i o takie praktyczne uwagi pytam. Biorąc pod uwagę interwał wymiany takiego filtra i oleju w automacie można założyć że szkoda się bawić w zamienniki- to fakt.

Awatar użytkownika
luk4s7
Moderator
Posty: 3389
Rejestracja: 15 gru 2013, 23:32
Auto: Kiedyś znowu pewnie LC
Kontakt:

Re: Skrzynia automatyczna wymiana oleju/filtra

Post autor: luk4s7 »

mutaz pisze:
26 cze 2020, 11:28
jesli ktoś wymieniał już olej i porównał oba filtry (tj zamiennik z oryginałem) to jest w stanie powiedzieć/doradzić czy warto dopłacić 2x więcej za oryginał
A na jakiej podstawie miałby to stwierdzić? Czy ładny? Czy dokładnie wykonany czy byle jak? Tylko jak się to ma do tego co ma robić filtr - skutecznie filtrować, być trwały, mieć odpowiedni przepływ itd.
Osobiście mam taką zasadę że nie ryzykuję tego co istotne dla trwałości i bezpieczeństwa. Dodatkowo wydanie 200zł więcej przy kilkudziesięcu tysiącach wydanych na auto i pary tysiącach rocznie na utrzymanie, chyba nie ma sensu.
Bawię się filtrami kabinowymi. Sam czyszczę klimę. Najwyżej będzie się kurzyć do środka i będzie mi śmierdziało. Ot całe ryzyko. Ale oleje, filtry do silnika, skrzyni itd. tylko z dobrego, sprawdzonego źródła. Bo jak się okaże że filtr przepuszcza albo olej jest podróbą i nie trzyma parametrów to będzie zasadniczo po temacie i silnik/skrzynia do remontu. Wtedy człowiek sobie będzie pluł w brodę że zaoszczędził 200zł. Albo mówił że skrzynie i silniki w Toyotach padają jak kawki.
No ale to ja. Wiem że każdy ma swoje podejście. Alledrogo jest pełne wszelkiego rodzaju taniości. A na Alli jest jeszcze taniej.

Toyota przegina z cenami wieli podzespołów - to fakt. Ale co innego jest zaryzykować np. silniczek tylnej wycieraczki w używce (mam do wymiany w innej Toyocie) a co innego element skrzyni czy silnika.

mutaz
Posty: 111
Rejestracja: 18 lis 2019, 22:03
Auto: KDJ120 2008

Re: Skrzynia automatyczna wymiana oleju/filtra

Post autor: mutaz »

Nie idę aż takie skrajnosci jak zakup filtra typu noname na aliexp, chodziło mi ew. o jakieś markowe zamienniki.
Zakończmy wiec temat porównywania zamienników z oryginałem, podobnie można dyskutować o filtrach oleju w silniku to też wazny element a sądze ze 99% włascicieli ładuje zamienniki i nawet się nad tym nie zastanawia bo chyba nie warto, wymiana jest stosunkowo często. Też wsadziłem filtrona.
Podsumowując biorę oryginał łącznie z uszczelkami i umawiam się na wymianę.

Awatar użytkownika
sebastian44
Posty: 2141
Rejestracja: 01 lis 2009, 18:23
Auto: była BJ73, była KZJ95, aktualnie TRJ120
Kontakt:

Re: Skrzynia automatyczna wymiana oleju/filtra

Post autor: sebastian44 »

Akurat filtry oleju do silnika toyoty są stosunkowo tanie do 3.0D4D kosztuje jakies 60 zł wiec kupuje oryginał. Filtrony chodza słuchy że troche syf.

Do skrzyni na pewno dawałbym oryginał bo jednak sporo roboty żeby sie tam dostać, rzadko sie to robi a i konsekwencje w razie czego dość poważne.

Z zamienników to można pasek osprzetu jeżeli i tak wozimy stary na zapas. Generalnie wszystko to co nie odpowiada za bezpieczeństwo lub nie unieruchomi auta w razie awarii. Oraz jest stosunkowo łatwe w wymianie. Na przykład tuleje wahaczy tylko porządne bo wymiana jest bardzo uciążliwa. Tak samo wszelkiej maści łożyska.

pmcomp
Posty: 463
Rejestracja: 07 lip 2020, 21:06
Auto: LC120

Re: Skrzynia automatyczna wymiana oleju/filtra

Post autor: pmcomp »

luk4s7 pisze:
26 cze 2020, 12:06
mutaz pisze:
26 cze 2020, 11:28
jesli ktoś wymieniał już olej i porównał oba filtry (tj zamiennik z oryginałem) to jest w stanie powiedzieć/doradzić czy warto dopłacić 2x więcej za oryginał
A na jakiej podstawie miałby to stwierdzić? Czy ładny? Czy dokładnie wykonany czy byle jak? Tylko jak się to ma do tego co ma robić filtr - skutecznie filtrować, być trwały, mieć odpowiedni przepływ itd.
Osobiście mam taką zasadę że nie ryzykuję tego co istotne dla trwałości i bezpieczeństwa. Dodatkowo wydanie 200zł więcej przy kilkudziesięcu tysiącach wydanych na auto i pary tysiącach rocznie na utrzymanie, chyba nie ma sensu.
Bawię się filtrami kabinowymi. Sam czyszczę klimę. Najwyżej będzie się kurzyć do środka i będzie mi śmierdziało. Ot całe ryzyko. Ale oleje, filtry do silnika, skrzyni itd. tylko z dobrego, sprawdzonego źródła. Bo jak się okaże że filtr przepuszcza albo olej jest podróbą i nie trzyma parametrów to będzie zasadniczo po temacie i silnik/skrzynia do remontu. Wtedy człowiek sobie będzie pluł w brodę że zaoszczędził 200zł. Albo mówił że skrzynie i silniki w Toyotach padają jak kawki.
No ale to ja. Wiem że każdy ma swoje podejście. Alledrogo jest pełne wszelkiego rodzaju taniości. A na Alli jest jeszcze taniej.

Toyota przegina z cenami wieli podzespołów - to fakt. Ale co innego jest zaryzykować np. silniczek tylnej wycieraczki w używce (mam do wymiany w innej Toyocie) a co innego element skrzyni czy silnika.
A kto produkuje ten „oryginalny” filtr oleju, Toyota?

pmcomp
Posty: 463
Rejestracja: 07 lip 2020, 21:06
Auto: LC120

Re: Skrzynia automatyczna wymiana oleju/filtra

Post autor: pmcomp »

.

ODPOWIEDZ