Amortyzatory w J12

Moderator: luk4s7

pmcomp
Posty: 463
Rejestracja: 07 lip 2020, 21:06
Auto: LC120

Amortyzatory w J12

Post autor: pmcomp »

Cześć,

przejrzałem forum i juz coś tam wiem.

Auto to J12 z pneumatyką.

Stawiam, że oryginalne amortyzatory tylne maja w jakiś tam sposób regulowaną twardość. Z tego co wyczytałem nówki sztuki są drogie. Widze, że wkładacie normalne. Jak jest wtedy ze sterownikiem, trzeba go jakoś oszukać? Nic nie miga na desce i nie wywala błędów?
Pytam bo w mojej BMW wymieniłem oryginalne regulowane z kabiny zawieszenie na gwintowane KW V3 z regulacja twardości dobicia i odbicia. Ustawiłem setup pod swoje wymagania i smiga pieknie. Wreszcie jest zawieszenie, a nie kartoflowaty wynalazek z Monachium :D . W zestawie były specjalne adaptery wkładane w kostki do przewodów od amora zapewne do komputera.

A jak jest w LC? Widzę, że wkładacie Bilsteiny B6. Znam te amory z Mazdy MX-5, dobre są. Pytam bo jeden jest słabszy i będe niedługo musiał wymienić. Dzisiaj podczas jazdy trochę testowałem i na trybie normal czy tam com fort buja budą na boki ma asfalcie na żółtych drogach że aż strach. Dopiero po przełączeniu na sport sie trochę uspokaja.

Czekam na jakies propozycje i rady, rozsądne cenowo. Kupę kasy wpakowałem w dobra wersję wózka.


A jak jest z amorami na przód? Tam są normalne stałe? I oczywiście co polecacie.

Dzięki za rady.

pozdro
Ostatnio zmieniony 09 lip 2020, 21:49 przez pmcomp, łącznie zmieniany 2 razy.

pmcomp
Posty: 463
Rejestracja: 07 lip 2020, 21:06
Auto: LC120

Re: Amortyzatoryw 120e

Post autor: pmcomp »

czy to jest na poważnie? https://allegro.pl/oferta/amortyzator-p ... &bi_m=reco&

To juz nie ma znaczenia czy za 1szt czy za dwie.

stachu_l
Posty: 416
Rejestracja: 08 sie 2017, 15:54
Auto: KDJ120 AT
Kontakt:

Re: Amortyzatory w J12

Post autor: stachu_l »

pmcomp pisze:
09 lip 2020, 21:38
Auto to J12 z pneumatyką.
Jak pneumatyka to TEMS - jest piękny i długi watek o tym systemie.
W J12 TEMS reguluje wysokość tylnego zawieszenie (tylko tam ma miechy) oraz twardość wszystkich amortyzatorów.
Amortyzatory tylne maja cały układ wbudowany i tylko wtyczkę na zewnątrz.
Amortyzatory przednie w komorze silnika maja takie serwo-silniki zakładane na trzpień amortyzatora. Oczywiście pasujący to tego amortyzator to raczej oryginał choć chyba pojawiły się jakieś pogłoski o zamienniku - nie sprawdzałem tych pogłosek.
TEMS raczej nie miga niczym w reakcji na odłączenie tylnych amortyzatorów - komputer widzi błędy połączenia z amortyzatorami ale nie miga niczym na desce rozdzielczej.
Przednie amortyzatory - ludzie zostawiają ten serwo-silnik(i) podłączony i najwyżej pakują w woreczek aby się śmiecie do niego nie dostawały i pakują zwykłe amortyzatory.
Resztę szukaj w wątku TEMS i może w innych o zawieszeniu w J12

pmcomp
Posty: 463
Rejestracja: 07 lip 2020, 21:06
Auto: LC120

Re: Amortyzatory w J12

Post autor: pmcomp »

Dzięki.

A jakie polecacie amortyzatory nieregulowane?

Awatar użytkownika
sebastian44
Posty: 2141
Rejestracja: 01 lis 2009, 18:23
Auto: była BJ73, była KZJ95, aktualnie TRJ120
Kontakt:

Re: Amortyzatory w J12

Post autor: sebastian44 »

A co chcesz robić z tym autem? Jeżeli planujesz jechać w teren to zrób kompletny lift, jest kilka markowych setów. Jeżeli nie to może jakas Kayaba zwykła.

DJ Hil-Lj70
Posty: 537
Rejestracja: 09 paź 2017, 10:38
Auto: był Hillux 2007, był LJ 70 1989, aktualnie LJ 70 z 1986
Kontakt:

Re: Amortyzatory w J12

Post autor: DJ Hil-Lj70 »

pmcomp pisze:
10 lip 2020, 09:37
Dzięki.

A jakie polecacie amortyzatory nieregulowane?
Dobinsons, rozsadna cena i dobra jakosc. sam uzywalem w kilku autach i jestem zadowolony

pmcomp
Posty: 463
Rejestracja: 07 lip 2020, 21:06
Auto: LC120

Re: Amortyzatory w J12

Post autor: pmcomp »

sebastian44 pisze:
10 lip 2020, 09:45
A co chcesz robić z tym autem? Jeżeli planujesz jechać w teren to zrób kompletny lift, jest kilka markowych setów. Jeżeli nie to może jakas Kayaba zwykła.
Bardzo dobre pytanie. Określę tak: przeznaczenie to wakacyjne auto do podróży po Europie ze wskazaniem na Skandynawię, z możliwością wjechania (i wyjechania_ tam gdzie normalne nie wjedzie. Zapewne 70% droga i 30% "chaszcze" ale bez przekraczania wody i pławienia się w błocie. Na razie jeden z amortyzatorów z tyłu jest słaby i zapewne niedługo coś z tym trzeba będzie zrobić.

Jak mniemam przez lift rozumiem wywalenie całego zawieszenia i zastąpienie np. tym Dobinsonsem.

Tylko w zeszłym tygodniu jeździłem próbnie po miejskich wertepach w Szczecinie i okolicach takim własnie przerobionym na Dobinsonsa i doopa mu latała niemiłosiernie. Tak jakby amory kompletnie nie trzymały. latało góra dół np. na hopach na asfalcie z duzym hukiem i trzaskiem. A auto jest całkowicie zrobione do wyczynów w terenie.

pmcomp
Posty: 463
Rejestracja: 07 lip 2020, 21:06
Auto: LC120

Re: Amortyzatory w J12

Post autor: pmcomp »

Możecie zerknąć czy te amortyzatory będa pasować do LC120 z pneumatycznym zawieszeniem?

https://allegro.pl/oferta/amortyzator-p ... d6604cf017

https://allegro.pl/oferta/amortyzator-t ... d6604cf017

Czy rzeczywiście te pierwsze to jest Kayaba, a ten tańszy to "nie wiadomo co"? One sa podobne na pierwszy rzut oka. Miał z ktoś z Was doświadczenie z tymi produktami?

Dzieki z pomoc.
Ostatnio zmieniony 16 lip 2020, 11:20 przez pmcomp, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
sebastian44
Posty: 2141
Rejestracja: 01 lis 2009, 18:23
Auto: była BJ73, była KZJ95, aktualnie TRJ120
Kontakt:

Re: Amortyzatory w J12

Post autor: sebastian44 »

Sprawdz sobie po VIN czy pasują ;) https://www.toyodiy.com/

pmcomp
Posty: 463
Rejestracja: 07 lip 2020, 21:06
Auto: LC120

Re: Amortyzatory w J12

Post autor: pmcomp »


pmcomp
Posty: 463
Rejestracja: 07 lip 2020, 21:06
Auto: LC120

Re: Amortyzatory w J12

Post autor: pmcomp »

sebastian44 pisze:
16 lip 2020, 11:17
Sprawdz sobie po VIN czy pasują ;) https://www.toyodiy.com/
Dzieki. super stronka :D .

Mój amortyzator to: 48530-69185

Na obu aukcjach, i tej tańszej i tej droższej wystepuje ten numer. Także ten na czesciauto24.pl

No i który wybrać ???


Cholera, tak to jest z nowym autem, trzeba sie go od początku uczyć i na wszystkim robić internetowy doktorat :evil: . Chyba, że ktoś ma za duzo biletów narodowego banku polskiego to jezdzi do serwisu Toyoty. Tam taki amor 2.800 zł !!! Wrrrrr.

A Audi i BMW jest to samo. Oryginalne częsci poza serwisem od 30% do 50% taniej. O cenach zamienników juz nie wspominam. Taki mamy świat. Dealer mało zarabia na aucie i odbija na serwisie i częściach.
Wiecie ile sobie zawinszowali za wymianę akumulatora w BMW Z4? 460 zł za samą usługę. Roboty jest na 10 minut. Do odkręcenia i przykręcenia 5 śrub. Plus minuta programowania w sterowniku.
Ostatnio zmieniony 16 lip 2020, 12:03 przez pmcomp, łącznie zmieniany 1 raz.

pmcomp
Posty: 463
Rejestracja: 07 lip 2020, 21:06
Auto: LC120

Re: Amortyzatory w J12

Post autor: pmcomp »

Tu znalazłem jeszcze taniej tyle że brak w magazynie:

https://aerosus.pl/other/toyota/land-cr ... prawy.html

Na AliExpress też są: https://pl.aliexpress.com/item/32858116103.html


Od przybytku informacji głowa też może rozboleć. Jestem w stanie zapłacić więcej jak wiem albo ktoś do mnie przemówi, że droższy produkt jest lepszy. A tutaj nie ma żadnej informacji. Płacenie za OEM takiej kasy nie ma sensu ponieważ Toyota nie produkuje amortyzatorów, klocków, tarcz itp. Robia to inni producenci np. Kayaba. A o tych innych nie ma żadnych informacji. I to może być gut ale noże tez być wtopa. A tego wolałbym uniknąć.

Awatar użytkownika
sebastian44
Posty: 2141
Rejestracja: 01 lis 2009, 18:23
Auto: była BJ73, była KZJ95, aktualnie TRJ120
Kontakt:

Re: Amortyzatory w J12

Post autor: sebastian44 »

Ja bym kupił jakies Kayaba za grosze i tyle, te amortyzatory łatwo sie wymienia i jak sie wysypią po dwóch latach albo nie sprawdzą to wymienisz znowu. Wiem że to element odpowiadający za bezpieczeństwo ale na tyle jak padnie nam amortyzator to nie unieruchamia auta wiec bez tragedii.

Troxil
Posty: 165
Rejestracja: 08 lut 2014, 13:00
Auto: GRJ 120
Jeep Cherokee
Kontakt:

Re: Amortyzatory w J12

Post autor: Troxil »

Dobry jest Dobinsons, jeżdżę na 2 kpl 1y założyłem w 2009 r, drugi w 2020 r auto + 150 przód i + 250 tył i lift +2" prowadzi się jak dobrej klasy kompakt, 4,0 benzyna. Bez porównania do miechów przed przeróbką. Oczywiście zabudowa, bagażnik i ten tego roleta itd. Terenu też się nie boi, prędzej pilotka... wysiada i robi pieszy zwiad.

pmcomp
Posty: 463
Rejestracja: 07 lip 2020, 21:06
Auto: LC120

Re: Amortyzatory w J12

Post autor: pmcomp »

Właśnie zamówiłem do swojej 120-ki dwa chińskie amortyzatory na tył z regulacją twardości. Zamiennik oryginału. Rzadko kupuję niesprawdzone chińskie wynalazki ale tu przemówiła do mnie cena: ok. 1.100 zł za dwie sztuki z dostawą z Europy (czyli brak dodatkowych opłat) albo ok. 172 USD z Hong Kongu (czyli plus pewnie z 4% cła i 23% VAT). Gdybym miał czas to wziąłbym z Hong Kongu bo i tak wyjdzie taniej ale nie mam czasu czekać ok. miesiąca. Te z Europy dostałem w cztery dni.
Wydaje mi nie, że te właśnie amory oferowane są na alledrogo za 899 zł za sztukę.

Do ceny z ASO Toyoty to przepaść.

Zakładam, być może błędnie, że ktoś kto ma taką fabrykę amortyzatorów w Chinach choć trochę zna się na rzeczy. Albo inaczej, nie zdziwiłbym się gdyby ta właśnie fabryka tłukła też amortyzatory dla Toyoty czy KYB.

Anyway, zakładam w przyszłym tygodniu, zobaczymy co będzie. Dam znać jak się na tym jeździ i ile toto wytrzyma.

Pozdro

BTW maja tez do LC120 na tył także miechy oraz kompresor. Śmieszne ceny. Jak juz mam to pneumatyczne zawieszenie to się będę z nim bujał :mrgreen: . Z normalnym zawieszeniem auta niestety nie udało mi się kupić. Takie z polskiego salonu (a to był mój wymóg) w tej specyfikacje praktycznie nie istnieją.
Ostatnio zmieniony 30 lip 2020, 17:21 przez pmcomp, łącznie zmieniany 3 razy.

ODPOWIEDZ