Problem z Nawiewem na przednia szybę

Moderator: luk4s7

KTMKTMKTM
Posty: 35
Rejestracja: 01 kwie 2013, 19:17

Problem z Nawiewem na przednia szybę

Post autor: KTMKTMKTM »

Witam Kolegów, mam nietypowy problem. Po włączeniu nawiewu i wybraniu np opcji ogrzewanie przedniej szyby, wcześniej powietrze leciało na szybę a teraz nic, tylko dmucha do kabiny. Nie przełącza również na nogi. po zdemontowaniu skrytki od strony pasażera, widać dwa silniczki jeden na dole drugi na górze. Podczas przełączania trybów nawiewu w panelu klimatyzacji dolny silnik przesuwa dźwigienkę górny ani drgnie. Pytanie czy to wina silniczka czy Panelu sterowania, jak można to sprawdzić ?
Myślałem,że można by było zamienić silniczki , ale one są różne. Jak sprawdzić co jest uszkodzone. Ten górny silniczek to chyba silniczek nagrzewnicy nawiewu

stachu_l
Posty: 416
Rejestracja: 08 sie 2017, 15:54
Auto: KDJ120 AT
Kontakt:

Re: Problem z Nawiewem na przednia szybę

Post autor: stachu_l »

Jest tam kilka silniczków - ustawianie trybu (pewno ten nie działa bo on steruje gdzie jest nadmuch), ustawianie cyrkulacji /zewnętrznego powietrza, ustawianie temperatury (mieszanie zimnego i ciepłego) .
Obrazki służące głownie do szukania zamawiania części można znaleźć tu: http://www.japan-parts.eu/toyota/eu/200 ... ler-unit/3
Silniczek może być uszkodzony ale także klapa/kierownice którą porusza może się zacinać, można by odczepić napęd i spróbować ręcznie przestawić - czy lekko chodzi.
Sterownik klimy da się wprowadzić w tryb serwisowy - pokazuje kody błędów i ustawia wszystkie napędy i prędkość wentylator - ma kilka trybów i zmieniając je można obserwować czy właściwe się ustawiły. Opis krótki jak wejść do trybu serwisowego jest w wątku: viewtopic.php?f=14&t=8228&start=15
Opis trybów testowych jest w Repair Manual - RM

Awatar użytkownika
oradek
Posty: 805
Rejestracja: 06 lis 2017, 19:46
Auto: Lj73 po 1990

Re: Problem z Nawiewem na przednia szybę

Post autor: oradek »

W kilku modelach aut nie chce się włączyć nawiew na szybę, dlatego, że jest zamknięty obieg wewnętrzny. Więc przyczyną mogą być też czujniki... Bez komputera i elektryka, raczej bym nie podchodził.

Oradek lj73 2LT-II


DZIUBI
Posty: 15
Rejestracja: 18 paź 2019, 12:04
Auto: KDJ 120
Kontakt:

Re: Problem z Nawiewem na przednia szybę

Post autor: DZIUBI »

Miałem ten sam problem - nie dało się włączyć nawiewu na nogi.
Po zdemontowaniu schowka udało się dostać do silnika sterującego po lewej stronie, u mnie wystarczyło rozebrać mechanizm którym porusza silnik, nasmarowałem wszystko smarem sylikonowym ( fabrycznie było dość mało/sucho ) teraz wszystko działa jak należy .

Dostęp do wszystkiego fatalny - na szczęście udało się przesmarować używając cienkiego pędzelka .

KTMKTMKTM
Posty: 35
Rejestracja: 01 kwie 2013, 19:17

Re: Problem z Nawiewem na przednia szybę

Post autor: KTMKTMKTM »

Przepraszam,ze nie odpisywałem, ale brakowało czasu w dobie 24 h. Bardzo serdecznie wszystkim dziękuję za poradę i chęć poświecenia swojego czasu. Okazało się , jak Panowie wspominali, że uszkodzeniu uległ górny silniczek /on odpowiedzialny jest za sterowaniem nawiewem na szybę, albo otwiera, albo zamyka.. Bardzo serdecznie dziękuję, ale demontaż z tego miejsca to MASAKRA ;-)

Sowul777
Posty: 1
Rejestracja: 06 lip 2020, 08:19

Re: Problem z Nawiewem na przednia szybę

Post autor: Sowul777 »

Witam. U mnie w lc 120 po zrobieniu testu wyskakują błędy 23 42 i 43. Górny silniczek się nie rusza. Ale po przepięciu kostek z dolnego silniczka rusza się. Podpowie ktoś Ci to za błędy?

ODPOWIEDZ