Coś szarpie w okolicy 2000rpm (automat)

Moderator: luk4s7

legend
Posty: 71
Rejestracja: 06 mar 2019, 18:19

Coś szarpie w okolicy 2000rpm (automat)

Post autor: legend »

Nie jestem pewien czy to skrzynia, czy coś innego. Nie potrafię precyzyjnie opisać warunków, ale spróbuję.

Bardzo łagodnie przyspieszam po bardzo łagodnym wzniesieniu. W okolicy 80km/h, przy obrotach 2000rpm (lub 1-2 kreski więcej) czuję łagodne szarpanie "na zmianę: do przodu i do tyłu".
Gdy się odrobinę bardziej rozpędzę to problem znika. Pojawia się znów w okolicy 120km/h (objawy identyczne).
To chyba bez znaczenia, ale częściej zauważam problem gdy jadę na tempomacie.
Olej w skrzyni wymieniony. Komputer wyświetla od czasu do czasu błąd EGR (P0400), który na bieżąco kasuję (co około 300km). Jestem z tym już umówiony do warsztatu...

Auto to LC120, diesel z automatyczną skrzynią biegów, r. 2006

Macie jakieś podpowiedzi co to może być?
Z góry dziękuję za pomoc,
Kamil

rkr
Posty: 8
Rejestracja: 23 wrz 2018, 13:56

Re: Coś szarpie w okolicy 2000rpm (automat)

Post autor: rkr »

Mam coś podobnego. Przy umiarkowanym przyspieszaniu chwilowe spadki mocy i przy jeździe w granicach prędkości 115-125 km/h lekkie szarpanie. Bardziej zauważalne przy włączeniu tempomatu. Po podłączeniu do OBD komputera diagnostycznego żadnych błędów, jednak korekcje dawek wtryskiwaczy poza normą od -2,2 do +3,7. Na razie wtryski wyjęte, pojechały do regeneracji. Nie wiem czy to pomoże, ale mój mechanik twierdzi, że raczej tak.

stachu_l
Posty: 416
Rejestracja: 08 sie 2017, 15:54
Auto: KDJ120 AT
Kontakt:

Re: Coś szarpie w okolicy 2000rpm (automat)

Post autor: stachu_l »

U mnie przy ciągnięciu przyczepy kempingowej występował efekt przełączania biegów ale raczej większych szarpnięć nie było.
Jazda z tempomatem po S ok 90km/h wydaje się, że redukcja następowała przy lekkim podjeździe normalnie nie zauważalnym.
Wymusiłem 4 bieg na skrzyni i już wszytko szło płynnie.

rkr
Posty: 8
Rejestracja: 23 wrz 2018, 13:56

Re: Coś szarpie w okolicy 2000rpm (automat)

Post autor: rkr »

U mnie już przestało szarpać. Powodem było lekkie zanieczyszczenie "drucików" przepływomierza. Mój mechanik przeczyścił to jakimś sprayem, przedmuchał i po kłopocie. 5 min roboty.

grabollo
Posty: 5
Rejestracja: 03 gru 2019, 10:53
Auto: J12

Re: Coś szarpie w okolicy 2000rpm (automat)

Post autor: grabollo »

Witajcie,
mam podobny problem,
u mnie wygląda to następująco,
przy prędkości 60km/h i obrotach ~1300 rpm - tylko podczas jazdy pod górkę (wystarczy delikatne wzniesienie) oraz z górki (delikatnie w dół) - telepie z przodu - odczuwalne mocne drgania,
po puszczeniu pedału gazu, również przy dodaniu gazu i ew. redukcji biegu, problem ustępuje.

Problem pojawia się również przy przędkości 80km/h i obrotach 1600rpm.
Dodam że objawy pojawiły się po tym, jak coś zaczęło wyć w aucie i okazało się że w skrzyni było o 4 litry oleju za mało, plus był glutem. Po wymianie oleju niby wszystko ok, ale pojawił się powyższy problem.

Czy może ktoś doradzić, od czego zacząć? Poduszki pod silnikiem mogą powodować taki problem? Czy może wymienić olej w skrzyni ponownie?
Dziękuję z góry za sugestie.

ps. czy zna ktoś dobrego mechanika z okolic Słupsk/Koszalin/Lębork?

grabollo
Posty: 5
Rejestracja: 03 gru 2019, 10:53
Auto: J12

Re: Coś szarpie w okolicy 2000rpm (automat)

Post autor: grabollo »

Wczoraj jeszcze nieco sie wczułem,
przy jeździe drogą prostą przy 1300rpm i 60km/h zero drgań, gdy tylko pojawi się lekkie wzniesienie lub spad, zaczynają się drgania, jakby spod wału/silnika.
Czy może ktoś pomóc naprowadzić w czym problem?

Marek1972
Posty: 13
Rejestracja: 01 wrz 2017, 21:23
Auto: KDJ120
Kontakt:

Re: Coś szarpie w okolicy 2000rpm (automat)

Post autor: Marek1972 »

U mnie pomogła wymiana oleju na porządny. Wszystko ustało po przejechaniu około 500km. Mój majster zasugerował reasekuracyjnej dla lepszej wymiany oleju całościowo (bo wchodzi do skrzyni 7,5ltr a wymienia się raptem 3-4litry) wymienić jeszcze raz i wymieniać potem co 40tys.

MaxLux
Klubowicz
Posty: 2890
Rejestracja: 05 kwie 2007, 11:01
Auto: GRJ120
Kontakt:

Re: Coś szarpie w okolicy 2000rpm (automat)

Post autor: MaxLux »

Marek1972 pisze:
16 lut 2020, 09:22
U mnie pomogła wymiana oleju na porządny. Wszystko ustało po przejechaniu około 500km. Mój majster zasugerował reasekuracyjnej dla lepszej wymiany oleju całościowo (bo wchodzi do skrzyni 7,5ltr a wymienia się raptem 3-4litry) wymienić jeszcze raz i wymieniać potem co 40tys.
U mnie też przy identycznych objawach pomogła dynamiczna wymiana oleju - poszło ok 12l i od tego czasu wymieniam już statycznie wchodzi ok 4l

grabollo
Posty: 5
Rejestracja: 03 gru 2019, 10:53
Auto: J12

Re: Coś szarpie w okolicy 2000rpm (automat)

Post autor: grabollo »

Niestety po wymianie skrzyni, problem nie ustąpił, choć jest mniejszy (lzejsze drgania)...

Awatar użytkownika
rolkos
Klubowicz
Posty: 2063
Rejestracja: 21 lis 2015, 15:24
Auto: FJ Cruiser, 4Runner
Kontakt:

Re: Coś szarpie w okolicy 2000rpm (automat)

Post autor: rolkos »

Jak coś to mam konwerter do sprzedania ;) też wymieniałem skrzynię, a że mam benzynę to konwerter nie pasował więc mi został.

michalo
Posty: 1
Rejestracja: 26 paź 2019, 01:15

Re: Coś szarpie w okolicy 2000rpm (automat)

Post autor: michalo »

U manie pomogła wymiana oleju i filtru w skrzyni ale nie od razu, efekt pojawił się dopiero po pewnym czasie jakby skrzynia się oczyszczała

legend
Posty: 71
Rejestracja: 06 mar 2019, 18:19

Re: Coś szarpie w okolicy 2000rpm (automat)

Post autor: legend »

rolkos pisze:
27 lut 2020, 16:12
Jak coś to mam konwerter do sprzedania ;) też wymieniałem skrzynię, a że mam benzynę to konwerter nie pasował więc mi został.
Ale myślisz, że wymiana konwertera może pomóc?

grabollo
Posty: 5
Rejestracja: 03 gru 2019, 10:53
Auto: J12

Re: Coś szarpie w okolicy 2000rpm (automat)

Post autor: grabollo »

Tak po wymianie konwertera problem rozwiazany.

ODPOWIEDZ