Chłodnica paliwa D4D ?

Moderator: luk4s7

Rolin
Posty: 377
Rejestracja: 25 lis 2017, 09:27
Auto: J95 1KD-FTV
Kontakt:

Chłodnica paliwa D4D ?

Post autor: Rolin »

Koledzy, nasuwa mi się jedno pytanie odnośnie chłodnicy paliwa w silnikach D4D. Skoro w 120 występuje takowa, to czy 90-tka z motorem D4D nie powinna takiej również mieć?

Awatar użytkownika
oradek
Posty: 805
Rejestracja: 06 lis 2017, 19:46
Auto: Lj73 po 1990

Re: Chłodnica paliwa D4D ?

Post autor: oradek »

Masz rację.
Silniki są w niektórych modelach takie same, więc ciśnienie pompy i wtrysku również, więc jeśli zastosowano chłodnicę paliwa w nowszym modelu, to znaczy, że do starszego też można dołożyć i może poprawi to jego osiągi.

Oradek lj73 2LT-II

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8298
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Chłodnica paliwa D4D ?

Post autor: Rokfor32 »

To nie do końca służy do chłodzenia paliwa - acz też. Takie podwójne rozwiązanie, z jednej strony chłodzi to co idzie do zbiornika, z drugiej podgrzewa to, co idzie do filtra.

Umknął Wam jeden detal. J9 ma metalowy zbiornik paliwa. J12 czy hile mają plastikowy. Stąd dosyć istotne jest, żeby paliwo nie nabrało temperatury, a nabrać może sporej, szczególnie jak jest go mała ilość w zbiorniku.

Awatar użytkownika
sebastian44
Posty: 2141
Rejestracja: 01 lis 2009, 18:23
Auto: była BJ73, była KZJ95, aktualnie TRJ120
Kontakt:

Re: Chłodnica paliwa D4D ?

Post autor: sebastian44 »

Rozumiem że benzyny nie posiadaja takiego wynalazku z definicji?

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8298
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Chłodnica paliwa D4D ?

Post autor: Rokfor32 »

Nie.

Rolin
Posty: 377
Rejestracja: 25 lis 2017, 09:27
Auto: J95 1KD-FTV
Kontakt:

Re: Chłodnica paliwa D4D ?

Post autor: Rolin »

Z tego co kojarzę to przy plastikowych zbiornikach często się to montuje. Jeśli chodzi o poprawę osiągów samochodu to nie wydaje mi się żeby miało to wpływ. Reasumując, skoro nie było chłodnicy to chyba jednak jej nie musi być...

Awatar użytkownika
oradek
Posty: 805
Rejestracja: 06 lis 2017, 19:46
Auto: Lj73 po 1990

Re: Chłodnica paliwa D4D ?

Post autor: oradek »

Na podobnej zasadzie można mówić o każdym udoskonaleniu w autach:
"Jeśli kiedyś nie było, to niepotrzebne"

Skoro coś zostało dodane w nowszych modelach, to może warto wypróbować w starszych?

Zwłaszcza, jeśli nie zaszkodzi a koszt niewielki.
Wiadomo, że wiele z "udoskonaleń" jest pozornych, wynika z oszczędności, pseudo ekologii i może szkodzić.
Takie pseudo udoskonalenie to w moim odczuciu np systemy do recyrkulacji spalin czy komputery zaprogramowane po to, żeby oszukiwać układy pomiarowe.

Jednak cześć udoskonaleń jest warta uwagi.
Ja wolę alternator zamiast prądnicy, bezpieczne szyby, koła bezdętkowe i opony radialne, klimatyzację... ;)

Oradek lj73 2LT-II

Rolin
Posty: 377
Rejestracja: 25 lis 2017, 09:27
Auto: J95 1KD-FTV
Kontakt:

Re: Chłodnica paliwa D4D ?

Post autor: Rolin »

Dobra, dobra :)

Powiem tak, chłodnicę paliwa na razie sobie daruję. Jednak mam zamiar wstawić chłodnicę płynu wspomagania bo ta mnie przekonuje bardziej. Co do zastosowania chłodnicy paliwa to na razie przyjmijmy uwagę rokfora, że najbardziej ona służy plastikowym zbiornikom 8)

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8298
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Chłodnica paliwa D4D ?

Post autor: Rokfor32 »

Nie tylko. Służy również do podgrzewania toru paliwa przed filtrem (paliwa).

Nowsze systemy klekotów, oparte na CR - własnie dlatemu nie maja kłopotów w parafiną wydzielającą się w filtrach. Starsze diesle niby miały grzałki w podstawie filtra. Ktoś jest pewien ich działania po latach? :wink:

Natomiast podgrzewanie paliwa zrzutem z przelewu CR - działa zawsze. nie ma innej opcji, bo przelew z półtora czy dwóch tysi barów po prostu ... jest ciepły :wink:

Rolin
Posty: 377
Rejestracja: 25 lis 2017, 09:27
Auto: J95 1KD-FTV
Kontakt:

Re: Chłodnica paliwa D4D ?

Post autor: Rolin »

ok, czegoś nie rozumiem. Na zdjęciu jest chłodnica ze 120, jak się domyślam, zakładana na powrocie paliwa do zbiornika. Jeśli tak jest to w jaki sposób ma ona podgrzewać paliwo przed filtrem?

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8298
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Chłodnica paliwa D4D ?

Post autor: Rokfor32 »

Może zależy od konkretnej konfiguracji auta. Ja to spotkałem już dawno w Isla - tam te wymienniki miały cztery końcówki. Jednym torem szło paliwo ze zbiornika, drugim wracało.

Rolin
Posty: 377
Rejestracja: 25 lis 2017, 09:27
Auto: J95 1KD-FTV
Kontakt:

Re: Chłodnica paliwa D4D ?

Post autor: Rolin »

A to wszystko tłumaczy, przy tamtym klimacie jak najbardziej zrozumiałe.

ODPOWIEDZ