Skrzynia biegów

Moderator: luk4s7

4-runner3.0Td
Posty: 44
Rejestracja: 14 lis 2018, 18:47

Re: Skrzynia biegów

Post autor: 4-runner3.0Td »

Chodzi mi o Overdrive, bo te skrzynie są 3 biegowe a liczony jako 4 niby jest OD, chyba że się mylę i jest inaczej. Generalnie mam tylko 3 biegi i żeby osiągnąć prędkość 90 muszę go dusić na 3 tys. obrotów

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8298
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Skrzynia biegów

Post autor: Rokfor32 »

Overdrive to pełnoprawny czwarty bieg. Nazywany jest tak jedynie dlatego, że przełożenie ma mniejsze niż 1:1 - zaszłość z archaicznego sposobu klasyfikowania przełożeń skrzyń.

Wszystkie cztery przełożenia są sterowane kombinacją ustawienia DWÓCH elektrozaworów. Więc jeżeli pozostałe przełożenia działają - to czwórka też musi. Chyba że komputer odczytuje takie sygnały - że uznaje, że czwórka "się nie należy". Czyli brak odczytu prędkości pojazdu, wałka zdawczego skrzyni (w przypadku 4x4 to osobne sygnały), prędkości obrotowej silnika, sygnału z TPS.

Poza tym - 3000 rpm przy 90 km/h to dosyć normanle obroty, nawet na czwórce - jeżeli nie jest zapięty TL. Poślizg konwertera tak działa. Dopiero przy zapiętym TL, i zakładając że masz niepomieszane w przekładniach głównych - 90km/h powinno dawać około 2500 rpm.

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8298
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Skrzynia biegów

Post autor: Rokfor32 »

Sprawdzenie czy O/D dział poprawnie jest bardzo proste. Po prostu, w czasie jazdy z prędkością od 80 wzwyż - naciśnij na wybieraku przycisk O/D off. Jeżeli obroty się wtedy zmienią - to wszystko działa jak należy.

4-runner3.0Td
Posty: 44
Rejestracja: 14 lis 2018, 18:47

Re: Skrzynia biegów

Post autor: 4-runner3.0Td »

Ok sprawdzę to tylko teraz nie mogę bo robię remont silnika ale jak już skończę to będę o tym teście pamiętał ale jeżeli po teście nic sie nie zmieni to spróbować wymienić sterownik ECU tak ? Jeszcze zapytam tak dla upewnienia się w tej kwestii. Jeżeli 3 biegi zmienia to skrzynia mechanicznie jest dobra i te dwa zawory też ?

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8298
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Skrzynia biegów

Post autor: Rokfor32 »

Licencji wróżki to ja nie mam :wink:

Generalnie - jeżeli olej jest czysty - to skrzynia zapewne jest sprawna mechanicznie. A elektrozawory - jeżeli trzy biegi wchodzą - to oba musza działać.

4-runner3.0Td
Posty: 44
Rejestracja: 14 lis 2018, 18:47

Re: Skrzynia biegów

Post autor: 4-runner3.0Td »

Hehe no w sumie racja ☺️ W każdym bądź razie wielkie dzięki za pomoc, bo mi to wiele wyjaśniło, a i myślę że osobom które są zainteresowane lub mają taki sam problem również

Awatar użytkownika
dmuchawiec
Posty: 82
Rejestracja: 22 gru 2008, 20:27
Auto: 93 Hilux Surf KZ-TE
Kontakt:

Re: Skrzynia biegów

Post autor: dmuchawiec »

Rokfor32 pisze:Wszystkie cztery przełożenia są sterowane kombinacją ustawienia DWÓCH elektrozaworów. Więc jeżeli pozostałe przełożenia działają - to czwórka też musi.
dla potomnych tabelka sygnałów elektrozaworów
w dwóch autach z automatem nie masz czwartego biegu?
zbieżność usterek jest dziwna - a masz wciśnięty guziczek O/D na lewarku? kontrolka O/D miga albo świeci?

Władek
Posty: 4
Rejestracja: 25 kwie 2019, 21:44
Auto: 4runner 2015,
Kontakt:

Re: Skrzynia biegów

Post autor: Władek »

Czy wymiana oleju w 4runner 4,0 V6 2015 jest taka skomplikowana ?
Jedni podają że tylko filtr i statycznie, inni że Dynamiczna i filtr , inni że w Europie nie trzeba po 2014 , a inni że USA zaleca natomiast w europie nie ma potrzeby bo inny klimat ;/ Już 3 ASO wypytuje, albo kręcą albo szukają odpowiedzi ;/

Auto ma 62tys km przejechane.

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8298
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Skrzynia biegów

Post autor: Rokfor32 »

W starych skrzyniach interwał wymiany był co 100 tysi km. W tej możesz spokojnie przyjąć interwał 150 tysi (wszak fabryka mówi "dożywotnio" :wink: )

Więc jeszcze chwilę na dywagacje masz ... :wink:

Awatar użytkownika
plum76
Klubowicz
Posty: 2132
Rejestracja: 10 gru 2009, 16:04
Auto: UZJ40
Kontakt:

Re: Skrzynia biegów

Post autor: plum76 »

kup uszczelke i nowy filtr i olej dedykowany. Ja kupowałem wszystko w ASO.
Po 100kkm statycznie zejdzie bodajże 5,5litra.
Wlewasz tyle samo. Poziom sprawdzasz po nagrzaniu oleju w skrzyni.

Na YT sa filmiki amerykańskie.
paweł

ps:
jak spuścisz i porównasz kolor starego ver nowy to sam stwierdzisz że warto.

Awatar użytkownika
rolkos
Klubowicz
Posty: 2063
Rejestracja: 21 lis 2015, 15:24
Auto: FJ Cruiser, 4Runner
Kontakt:

Re: Skrzynia biegów

Post autor: rolkos »

Władek pisze:Europie nie trzeba po 2014 , a inni że USA zaleca natomiast w europie nie ma potrzeby bo inny klimat
Gdzie w USA jest inny klimat w Teksasie czy na Alasce, inny niż w Grecji czy w Szwecji ;)

Władek
Posty: 4
Rejestracja: 25 kwie 2019, 21:44
Auto: 4runner 2015,
Kontakt:

Re: Skrzynia biegów

Post autor: Władek »

To jest odpowiedź jednego z salonów ASO na południu PL. Dla mnie to nie racjonalne wyjaśnienie, mają to sprawdzić i mi odpisać emailem. Otrzymując skrajnie różne odpowiedzi już nie więc co poprawne. Odobiscie wolałbym wymienić

Awatar użytkownika
sebastian44
Posty: 2141
Rejestracja: 01 lis 2009, 18:23
Auto: była BJ73, była KZJ95, aktualnie TRJ120
Kontakt:

Re: Skrzynia biegów

Post autor: sebastian44 »

Jak chcesz to wymieniaj. Z wymiana filtra trzeba zrzucać miskę a to troche roboty i syfu sie robi. Ewentualnie opcja minimum możesz wymienic sam olej, czyli odkrecasz korek, zlewasz a potem nalewasz tyle ile wyleciało. Operacje możesz powtórzyć za następne 30 tysięcy, skrzynia na pewno bedzie Ci wdzięczna.

Awatar użytkownika
plum76
Klubowicz
Posty: 2132
Rejestracja: 10 gru 2009, 16:04
Auto: UZJ40
Kontakt:

Re: Skrzynia biegów

Post autor: plum76 »

Wystarczy kanał i robi się to w 1h. Sebastian sama wymiana ma sens aleja coś się robi raz na 100km to wymiana filtra wydaje się być oczywista. Olej też nie jest tani chyba 30pln za 1 litr w aso.

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
sebastian44
Posty: 2141
Rejestracja: 01 lis 2009, 18:23
Auto: była BJ73, była KZJ95, aktualnie TRJ120
Kontakt:

Re: Skrzynia biegów

Post autor: sebastian44 »

No tak, raz na dłuższy czas warto ten filtr wymienic. Olej można kupić też poza ASO ale kupowałbym oryginał Toyoty. Do 5 biegowej olej typu WS, do 4 biegowej typ IV.

ODPOWIEDZ