Zmiana ilości osob w dowodzie rejestracyjnym - w dół

Moderator: luk4s7

lecchu
Posty: 329
Rejestracja: 16 lip 2009, 14:42
Auto: HZJ80
Kontakt:

Zmiana ilości osob w dowodzie rejestracyjnym - w dół

Post autor: lecchu »

Czy przechodził ktoś procedurę zmiany w dół ilości osób możliwych do przewożenia wpisanych do dowodu rejestracyjnego?

Chodzi o przypadek zmniejszenia volumena - z 9os (tyle mam wpisane teraz) na 5osób (ile bym chciał mieć wpisane) - więc to niby nie problem posiadania punktów przyczepowych, faktury za pasy, etc, etc. Ale oczywiście problemy są ;)

Otóż diagnosta mi twierdzi, że potrzebuje od Toyoty papiera o tym, że dany samochód (typ?) mógł być homologowany również na 5 osób (a nie tylko na 9 jak jest w dow. rejestracyjnym). Spotkał się ktoś z czymś takim?

Usiłowaliśmy z moim mechanikiem wydostać taki papier z lokalnego ASO Toyoty, ale twierdzili, że dla mojego VIN-u nie są nic w stanie sprawdzić - i teoretycznie sprawa poszła dalej do TMP Polska. Ma ktoś może znajomości w TMP, coby się tam wogóle pochylili nad taką gównianą sprawą?

(kuźwa jak ja nienawidzę takich piedołkowatych z dupy wysranych problemików, które sobie ludzie wymyślają - auto może być 9-osobowe, ale żeby zrobić z niego 5-osobowe to trzeba papier od producenta.... noisz kuźwa po co?!?? co może się stać takiego w auto, jak wykręce siedzenia z bagażnika, że aż wymaga oddzielnej homologacji?!??)

Ech...

Pzdr
L.

MaxLux
Klubowicz
Posty: 2890
Rejestracja: 05 kwie 2007, 11:01
Auto: GRJ120
Kontakt:

Re: Zmiana ilości osob w dowodzie rejestracyjnym - w dół

Post autor: MaxLux »

Lechu,

Zmien diagnoste na kogos bardziej kumatego - albo sprobuj tak sama metoda jak zwieksznie miejsc - fakturka za przerobki 100pln z zaswiadczeniem o wpisie odpowiedniej kategori do dzialalnosci gospodarczej (praktycznie kazdy warsztat samochodowy to ma).

z dokumentami o przerobce idziesz na przeglad i powinno byc po klopocie...

A tak BTW to w czym czy przeszkadza wiecej miejsc w aucie ?

lecchu
Posty: 329
Rejestracja: 16 lip 2009, 14:42
Auto: HZJ80
Kontakt:

Re: Zmiana ilości osob w dowodzie rejestracyjnym - w dół

Post autor: lecchu »

Właśnie ten jest niby bardziej kumaty (jest ze stacji okręgowej, bo tylko taka ma władze wprowadzać zmiany ilości osób w papierach). A jeździ do niego mechanik, a nie ja - więc jakby to była kwestia faktury na stówkę za wykonana pracę "Zmiany ilości osób", to by chyba się dogadali jak sądzę.

A jeżeli chodzi o BTW - to jak byłem niedawno po przegląd rejestracyjny coroczny, to w dwóch "zwykłych" punktach nie chcieli mi wbić pieczątki, bo mam foteli na pięć osób, a w dow rejetracyjnym mam osób 9. W końcu zdobyłem przegląd, ale według panó ze stacji teoretycznie każdy gliniarz mam rzekomo prawo zabrać mi dow z powodu braku foteli dla dodatkowych czterech osób (ilość foteli ma sieniby zgadzać z wpisem w dowodzie). Nie wiem na ile to prawda - to ponoć wynika z jakiś kolejnych zmian, które obowiązują od początku roku (muszę przyznać, że tego nie sprawdzałem, bo mi na takie analizy to szkoda życia).
A skoro i tak nigdy nie woże takiej ilości ludzi - to pomyślałem, że sobie wyprostuję papiery (zwłaszcza, że od przyszłego roku będzie jeszcze gorzej w związku z tymi nowymi przepisami, o których już tu coś pisalićie na forum, a i diagności mi o nich przebąkiwali).

misiekG
Klubowicz
Posty: 702
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:38
Auto: HDJ100, LC200 V8
Kontakt:

Re: Zmiana ilości osob w dowodzie rejestracyjnym - w dół

Post autor: misiekG »

Bez homologacji od producenta nic się nie da zrobić. Przynajmniej tak jest, przy przeróbce aut z kratką na 5 osobowe. Jeżeli auto z fabryki wyszło 5 osobowe, a później zrobiono dodatkową homologację u nas w kraju, na ciężarówkę 4 osobową z kratką, można to odwrócić. TMP akurat bez problemu wysyła homologację pierwotną, po wysłaniu prośby emailem, jeżeli taka istnieje. Niektórzy producenci życzą sobie za takie coś kasę. Wcześniej było prościej, teraz już nie wystarczy faktura z przeróbki.

Awatar użytkownika
LEX
Posty: 1582
Rejestracja: 23 wrz 2007, 22:01
Auto: Lexus LX450
Kontakt:

Re: Zmiana ilości osob w dowodzie rejestracyjnym - w dół

Post autor: LEX »

WG mnie diagnosta jest nadgorliwy. Poza tym mając samochód terenowy czy minivana masz prawo wyjąć fotele, bo np przewoziłeś lodówkę albo biurko z Ikei. Ja ostatnio robiłem przegląd samochodu który miał w dowodzie 9 miejsc a zamontowane miał jedynie dwa fotele... Diagnosta nawet się nie zawahał...

misiekG
Klubowicz
Posty: 702
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:38
Auto: HDJ100, LC200 V8
Kontakt:

Re: Zmiana ilości osob w dowodzie rejestracyjnym - w dół

Post autor: misiekG »

Zrobić przegląd z mniejszą ilością foteli niż w dowodzie, myślę, że nie będzie nigdzie problemu. Zmiana ilości miejsc w dowodzie jest problemem. Od jakiegoś czasu liczy się tylko homologacja fabryczna. Przerabiałem to na własnej skórze. Miałem przyczepkę pod łódź wędkarską, oryginalną branderup(czy coś takiego). Masa całkowita to kilkaset kilo. Hdj 100 swoje ważył, to zrobiłem z niej SAMa z ładownością 100 kilka kilogramów i wszystko w papierach grało do 3,5t. Niestety zmieniłem auto na 200 i nie mieszczę się w 3,5t(brakuje chyba 10kg). Problemem jest viatol. Dziś nie ma możliwości już zrobić kolejnej przeróbki. Chyba, że ktoś coś wie i mnie oświeci.

Awatar użytkownika
Kwiatec
Klubowicz
Posty: 4385
Rejestracja: 15 gru 2008, 10:49
Auto: TOYOTA Hilux
Kontakt:

Re: Zmiana ilości osob w dowodzie rejestracyjnym - w dół

Post autor: Kwiatec »

Zmieniły się przepisy od 1 stycznia. Według moich informacji nie można dokonywać żadnych zmian z ołowica osób

misiekG
Klubowicz
Posty: 702
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:38
Auto: HDJ100, LC200 V8
Kontakt:

Re: Zmiana ilości osob w dowodzie rejestracyjnym - w dół

Post autor: misiekG »

Trzeba w takim razie sprawdzić. Ja ostatnią zmianę z ciężarówki(4 osoby+kratka) na osobówkę (5 osób) robiłem 09.2016r. bez problemu z homologacją Toyoty.

Awatar użytkownika
Cruiser
Posty: 959
Rejestracja: 29 maja 2010, 23:31
Auto: one fifty, Hilux DC 2.5
Kontakt:

Re: Zmiana ilości osob w dowodzie rejestracyjnym - w dół

Post autor: Cruiser »

Ja jak zmieniałem z kratki na zwykły, to patrzyli tylko na DMC. W Skodzie zdemontowali mi kratę bo mają uprawnienia bla bla bla. Pojechałem na stację i wbił mi, że to osobówka. Sprawdzał tylko, czy pasy są dla wszystkich siedzeń. A były tam od zawsze.

MaxLux
Klubowicz
Posty: 2890
Rejestracja: 05 kwie 2007, 11:01
Auto: GRJ120
Kontakt:

Re: Zmiana ilości osob w dowodzie rejestracyjnym - w dół

Post autor: MaxLux »

lecchu pisze:
W końcu zdobyłem przegląd, ale według panów ze stacji teoretycznie każdy gliniarz mam rzekomo prawo zabrać mi dow z powodu braku foteli dla dodatkowych czterech osób (ilość foteli ma sieniby zgadzać z wpisem w dowodzie). Nie wiem na ile to prawda - to ponoć wynika z jakiś kolejnych zmian, które obowiązują od początku roku (muszę przyznać, że tego nie sprawdzałem, bo mi na takie analizy to szkoda życia).
.
Niestety w większości ci panowie ze stacji diagnostycznej to specyficzne osobniki, którym się wydaje, że jak mają pieczątkę to rządzą we wszechświatach ;)

Ja mam 8 w dowodzie a dodatkowe foteliki od zawsze siedzą sobie w garażu i nigdy nikt nie miał żadnych obiekcji

Awatar użytkownika
Zibi
Posty: 658
Rejestracja: 02 lis 2008, 11:16
Auto: By?o BJ73, 2xHDJ80 XTR 3", HDJ80
jest LC100, HDJ80, rajd?wka Escape, zmota Escape
Kontakt:

Re: Zmiana ilości osob w dowodzie rejestracyjnym - w dół

Post autor: Zibi »

Bo i nie może mieć. Co innego jazda z wymontowanym fotelem a co innego przeprowadzenie zmiany w dowodzie rejestracyjnym.

Awatar użytkownika
grubaryba33
Posty: 29
Rejestracja: 24 kwie 2017, 09:20

Re: Zmiana ilości osob w dowodzie rejestracyjnym - w dół

Post autor: grubaryba33 »

Cruiser pisze:Ja jak zmieniałem z kratki na zwykły, to patrzyli tylko na DMC. W Skodzie zdemontowali mi kratę bo mają uprawnienia bla bla bla. Pojechałem na stację i wbił mi, że to osobówka. Sprawdzał tylko, czy pasy są dla wszystkich siedzeń. A były tam od zawsze. Obrazek
tylko na jakiej podstawie to zrobił?

rpp
Posty: 14
Rejestracja: 12 sty 2015, 16:04

Re: Zmiana ilości osob w dowodzie rejestracyjnym - w dół

Post autor: rpp »

A z czystej ciekawości dlaczego chcesz zmienić ilość miejsc w dowodzie w dół?
Rozumiem w górę bo w razie kontroli można mieć problemy. Ale w dół - przecież jak wymontujesz fotele to nikt się do tego nie może przyczepić (chyba, że się mylę).
Nie kojarzę za bardzo jakiegoś konkretnego przepisu ograniczającego np. wjazd w określone miejsce uzależnione od max. ilości osób w dowodzie (bo ty ew. mogłoby być przyczyną dlaczego zmniejszyć ilość osób).

dohap
Posty: 317
Rejestracja: 09 kwie 2013, 18:38

Re: Zmiana ilości osob w dowodzie rejestracyjnym - w dół

Post autor: dohap »

Jest jeden powod: kazde miejsce musi miec np pasy. Fotele mozesz wyjac np do prania, to fakt, ale mocowania pasow musza byc. Ja mialem w krotkim wolfie 7 osob wbitych (!) i na Slowacji zabolalo za brak pasow. Mocowania mialem 2 ori i 2 dolozone.

Awatar użytkownika
francek
Klubowicz
Posty: 1236
Rejestracja: 10 mar 2009, 13:51
Auto: Hilary - SpecHilux 2.4td, Gienryk - Nissan Patrol Y60 TD42, Pingwin- Nissan Patrol Y61 ZD30, Teściu- Nissan Terrano 2.7td
Kontakt:

Re: Zmiana ilości osob w dowodzie rejestracyjnym - w dół

Post autor: francek »

Można zmieniać ilość osób w dowodzie rejestracyjnym - nowe przepisy są póki co zawieszone. Właśnie zmieniłem w dwóch autach. Tak, że tak ......

ODPOWIEDZ