Silnik dmuchawy w J80

Moderator: luk4s7

lecchu
Posty: 329
Rejestracja: 16 lip 2009, 14:42
Auto: HZJ80
Kontakt:

Silnik dmuchawy w J80

Post autor: lecchu »

Czy silniki dmuchawy nawiewu (ten, co w aucie LHD znajduje się za schowkiem przed przednim pasażerem) w różnych 80-tkach są takie same? Znaczy - w HDJ80 i w FZJ80 i w HZJ80 - w lewo i prawo "ręcznych". Odkąd nie ma obrazków w toyodiy - to muszę przyznać, ze nie potrafię się tam odnaleźć (bo nie znam fachowych angielskich terminów na daną cześć, by sobie odnaleźć toto na piechotę...)

Problem mam taki, że mi silniczek nawiewu zaczął rzęzić i mimo smarowania i za-(prze-)klinania jakoś nie chce przestać. A bliższe oględziny wykazały, że to w ogóle silniczek od patrola ktuś tam wsadził. Więc nawet nie mam toyotowego numeru mojej oryginalnej części i muszę kompletnie po omacku szukać takiego silniczka...

A może ktoś z Was, PT Szacownych Forumowiczów, mający dostęp do czegoś bardziej zaawansowanego niż toyodiy sprawdziłby mi toyotowy numer takiej cześci? Podesłał bym VIN na priva albo co...


A tak przy okazji - Świat Wesołych życzę. I obżarstwa takiego w miarę w miarę (bo wiadomo, lato idzie, sadło nada wciagąć, a nie odkładać :D)

Pzdr
L.

Zbowid
Klubowicz
Posty: 403
Rejestracja: 14 paź 2007, 16:24
Auto: HDJ80 24V/V2 HD
Kontakt:

Re: Silnik dmuchawy w J80

Post autor: Zbowid »

Jakby co to mam taki silnik...

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8299
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Silnik dmuchawy w J80

Post autor: Rokfor32 »

Wszystkie J8 mają taki sam - niestety LHD i RHD są lustrzane (włącznie z odwrotnym kierunkiem wirowania). Ale - duża szansa że spasuje z innych toyot - hilów, 4R, ale też corolka czy avensis albo carina. One wszystkie sa bardzo podobne, więc niestety tylko ręczne porównanie pozwala stwierdzić kompatybilność na 100%.

Albo inaczej - same silniki sa na 99% współzamienne - różnice mogą być w średnicy osadzenie, średnicy i wysokości rotoru. Teoretycznie da się silniczek wyjąć, i przełożyć - no ale trzeba mieć oryginalny podzespół najpierw ... :wink:

Awatar użytkownika
kpeugeot
Klubowicz
Posty: 2506
Rejestracja: 24 cze 2009, 06:52
Auto: Taro(hilux) 3.0 V6
lj70 2LTII r1986
LJ78 2LT EFI 1991
Kontakt:

Re: Silnik dmuchawy w J80

Post autor: kpeugeot »

To cię pociesze bo w serii j7 odwrócenie napięcia na silniku powoduje kręcenie się w drugą stronę :)

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8299
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Silnik dmuchawy w J80

Post autor: Rokfor32 »

Jak każdego silniczka prądu stałego z magnesami stałymi. Ale chodzi tu akurat o ustawienie łopatek rotoru. Ten typ wirnika (klatkowy, z łopatkami pochylonymi do przodu) bardzo mocno traci na wydajności przy niewłaściwym kierunku wirowania.

lecchu
Posty: 329
Rejestracja: 16 lip 2009, 14:42
Auto: HZJ80
Kontakt:

Re: Silnik dmuchawy w J80

Post autor: lecchu »

Dziękuję Wam Panowie serdecznie za dotychczasowe odpowiedzi.

Gdyby ktoś miał chwilkę i taki silniczek pod reką - to proszę, wrzuć tu numer cześci. (Auto LHD - europejskie, zasilanie 12V). Zagadałem do Zbowida i może dopniemy deal-a, ale może na przyszłośc się komus przyda (albo i mnie, jeżeli silnik Zbowida jest np dla aut RHD i u mnie nie podejdzie).

Pzdr
L.

Awatar użytkownika
mopar
Klubowicz
Posty: 974
Rejestracja: 31 gru 2007, 02:24
Auto: HDJ 100
Kontakt:

Re: Silnik dmuchawy w J80

Post autor: mopar »

@lecchu, jeśli nie znajdziesz, to kup taki jak był(terrano 2) i pochodzi kolejne 8 lat

lecchu
Posty: 329
Rejestracja: 16 lip 2009, 14:42
Auto: HZJ80
Kontakt:

Re: Silnik dmuchawy w J80

Post autor: lecchu »

@Zbowid - doszła do Ciebie moja wiadomość PRIV? Kurcze, pisałem ją do Ciebie z zapytaniem o ten silnik (jestem tego pewie... no pewien jestem... jakby....), a nie mam jej ani w "wysłanych" ani w "do wysłania". Więc nie wiem - zeżarło? Doszła i znikła? Nie doszła i znikła? Nie pisałem jej?!? Pisałem i nie wysłałem? Matrix przeskoczył? Itd? :D

Pzdr
L.

lecchu
Posty: 329
Rejestracja: 16 lip 2009, 14:42
Auto: HZJ80
Kontakt:

Re: Silnik dmuchawy w J80

Post autor: lecchu »

Ponawiam pytanie o toyotowy numer części tego silnika z głównej nagrzewnicy (tej zza schowka PRZED pasażerem) z samochodów LHD.

Akcja ze Zbowidem - pomimo Jego szczerego zaangażowania - nie okazała się owocna (ale - podkreślam - nie wynikło to ze niczyich złych intencji; z tego miejsca wielkie dzięki dla Zbowida)

Pzdr
L.

Awatar użytkownika
LEX
Posty: 1582
Rejestracja: 23 wrz 2007, 22:01
Auto: Lexus LX450
Kontakt:

Re: Silnik dmuchawy w J80

Post autor: LEX »

Odezwij sie do mnie bo mam chyba taki silnik. W ogole mam cale nawiewy z sersji euro. Tylko teraz nie mam mnie w domu, stukam z telefonu i nie moge obejrzec czy faktycznie ten silnik jest. Tel 53 44444 szesc szesc

bartekbp01
Posty: 151
Rejestracja: 03 lis 2019, 08:06
Auto: HDJ80 4.2TD

Re: Silnik dmuchawy w J80

Post autor: bartekbp01 »

Kupiłem dmuchawę nawiewu z corolli E10. Są identyczne, tak samo uniesione i te same koła wentylatorów. Dodatkową zaletą jest to że nówka na alledrogo kosztuje 150zl a uzywki od 20.

Wysłane z mojego SNE-LX1 przy użyciu Tapatalka


jezus
Posty: 1807
Rejestracja: 05 lut 2009, 20:58
Auto: IVECO 168M11
Kontakt:

Re: Silnik dmuchawy w J80

Post autor: jezus »

Warto zapamiętać, już wymieniałem u siebie, ale ostatnio zaczyna wydawać bardzo wysoki dźwięk podczas pracy. Pomału zaczyna mnie irytować. Faktycznie ta od corolli wygląda identycznie. :-)

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8299
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Silnik dmuchawy w J80

Post autor: Rokfor32 »

Ino od anglików nie kupujcie - rotory mają łopatki odwrotnie ustawione - a i silniki kręcą się odwrotnie ... :wink:

bartekbp01
Posty: 151
Rejestracja: 03 lis 2019, 08:06
Auto: HDJ80 4.2TD

Re: Silnik dmuchawy w J80

Post autor: bartekbp01 »

Rokfor32 pisze:Ino od anglików nie kupujcie - rotory mają łopatki odwrotnie ustawione - a i silniki kręcą się odwrotnie ... :wink:
Wystarczy wtedy zamontować do góry nogami Obrazek

Wysłane z mojego SNE-LX1 przy użyciu Tapatalka


ODPOWIEDZ