CB - zakłócenia cewki podczas nadawania

Moderator: luk4s7

simka
Posty: 60
Rejestracja: 20 cze 2009, 09:09
Auto: FJ45
Kontakt:

CB - zakłócenia cewki podczas nadawania

Post autor: simka »

Podczas pracy silnika, cewka wytwarza falę które pokrywają się z fali nadawania radia cb.
Fale te zakłócają poprawny odbiór sygnału.
Dotyczy poprawnego nadawania przez CB.
Odbiór jest dobry.
Toyota FJ 45/ 1983 / 4,2 benzyna / 2F /

Prośba o pomoc.

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18006
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: CB - zakłócenia cewki podczas nadawania

Post autor: kylon »

Filtr przeciw zakłóceniowy z Allegro za kilkanaście do kilkudziesięciu PLN.

simka
Posty: 60
Rejestracja: 20 cze 2009, 09:09
Auto: FJ45
Kontakt:

Re: CB - zakłócenia cewki podczas nadawania

Post autor: simka »

Firma montująca mi CB radio, powiedziała:
1/ że filtr na zasilanie nic nie da, to antena zbiera po częstotliwości ( montowaliśmy sprawdzaliśmy ).
Co dalej ? ? ?

Awatar użytkownika
plum76
Klubowicz
Posty: 2132
Rejestracja: 10 gru 2009, 16:04
Auto: UZJ40
Kontakt:

Re: CB - zakłócenia cewki podczas nadawania

Post autor: plum76 »

- zmienić CB
- zmienić silnik a na końcu,
- zmienić auto.

Któreś zadziała.
paweł

stachu_l
Posty: 416
Rejestracja: 08 sie 2017, 15:54
Auto: KDJ120 AT
Kontakt:

Re: CB - zakłócenia cewki podczas nadawania

Post autor: stachu_l »

Czy jak uruchomisz samochód gdzieś na osiedlu to wszyscy tracą odbiór RTV?
Jak sygnał z cewki zapłonowej może przeszkadzać w nadawaniu? Przy odbiorze to rozumiem - odbiornik jest bardzo czuły i odbiera sygnały na poziomie mikrowatów ale jak cewka przeszkadza antenie nadajnika ok 4W?
Mówię o sygnale radiowym a nie o zasilaniu CB.
Tylko częściową prawdą jest, że cewka wytwarza częstotliwości CB, ona generuje szerokie spektrum bo jest zasilana impulsowo. Teoretycznie impuls nieskończenie krótki generuje wszystkie częstotliwości. Tak więc jeżeli z obwodu zapłonowego wyrastają się fale radiowe to powinny być odbierane przez wszystkie urządzenia radiowe - radia, telewizory, radiotelefony, radiostacja wojskowe, lotnicze, morskie... Jeżeli moc promieniowania jest tak duża, że zakłóca nadawanie to jak będziesz jechał koło lotniska czy w rejonie ćwiczeń wojskowych to możesz zostać zamierzony i ukarany za nielegalne nadawanie. Znam przypadek z czasów PRL gdy ktoś w oddalonym domostwa zbudował wiatrak z prądnicą od Syrenki i wszystko działało tylko jak na pobliskim poligonie były ważne ćwiczenia to go namierzyli pelengatorem bo strasznie przeszkadzał w łączności. Kazali mu to wyłączyć. Pewno nie zwrócił uwagi na montowane przy tych podzespołach kondensatory.
Czy była próba zasilenia CB z oddzielnego akumulatora i sprawdzenia jak wtedy nadaje? Jeżeli w takim wypadku jest OK a antena jest ciągle w tym samym miejscu to nie przez antenę przenośną się zakłócenia.

Awatar użytkownika
raczek
Posty: 267
Rejestracja: 06 paź 2016, 23:01
Auto: FJ80 1992 & J15-RC'15 2017
Kontakt:

Re: CB - zakłócenia cewki podczas nadawania

Post autor: raczek »

Podepnij zasilanie bezpośrednio pod akumulator .
Jaki model radia


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

simka
Posty: 60
Rejestracja: 20 cze 2009, 09:09
Auto: FJ45
Kontakt:

Re: CB - zakłócenia cewki podczas nadawania

Post autor: simka »

Firma montująca CB zaleca mi :
założenie drugiego akumulatora lub cb ręczne. Łatwo mu powiedzieć przecież to dodatkowy kłopot.
Radio jest ,,nówka,, President Harry III.
Nie testowałem jeszcze podłączenia bezpośrednio do akumulatora.

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18006
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: CB - zakłócenia cewki podczas nadawania

Post autor: kylon »

To zacznij od tego. W zasadzie tak powinno się robić.

Awatar użytkownika
sebastian44
Posty: 2141
Rejestracja: 01 lis 2009, 18:23
Auto: była BJ73, była KZJ95, aktualnie TRJ120
Kontakt:

Re: CB - zakłócenia cewki podczas nadawania

Post autor: sebastian44 »

Spróbuj założyć ten filtr, spróbuj bezpośrednio do aku jak to nic nie da to pomyslisz co dalej. Instalowanie osobnego aku do CB to jakis absurd, tym bardziej że nie rozumiem co by to miało zmienić skoro drugi aku pewnie też bedzie ładowany jak samo jak głowny...

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18006
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: CB - zakłócenia cewki podczas nadawania

Post autor: kylon »

Ja miałem na myśli właśnie podłączenie bezpośrednio do akumulatora.

stachu_l
Posty: 416
Rejestracja: 08 sie 2017, 15:54
Auto: KDJ120 AT
Kontakt:

Re: CB - zakłócenia cewki podczas nadawania

Post autor: stachu_l »

simka pisze:
31 sie 2021, 10:12
Firma montująca CB zaleca mi :
założenie drugiego akumulatora lub cb ręczne.
To brzmi troche jak znachorstwo radiotechniczne. Poprzednio twierdzili, że nadawanie jest zakłócane przez cewki zapłonowe i to się przenosi przez antenę a obecnie poprawy szukają w zasilaniu. Jak zasilanie wpływa na to przenoszenie zakłóceń przez antenę? - to tak troche o zaufaniu do wiedzy firmy montującej.
Dobre zasilanie ma wpływ szczególnie na nadawanie bo prąd pobierany jest dużo większy niż przy odbiorze.
Jak firma sugeruje drugi akumulator to niech pokaże, że to zadziała - akumulator bez podłączenia do instalacji samochodu na podłodze pasażera podpięty kablami do CB. Reszta zostaje jak była - radio, antena. Jak w takiej konfiguracji nie będzie problemu z nadawaniem to znaczy, że jednak przez zasilanie a nie, przez antenę pojawiają się zakłócenia.
Połączenie kabla bezpośrednio z akumulatora i to nawet grubszego niż wprost wynika z prądu pobieranego przez CB powinno dać dość stabilne zasilanie. Można dodatkowo dać filtr przed CB.
Na jakiej podstawie określono, że zakłócenia pochodzą od cewek zapłonowych? Czy ich częstotliwość zmieniała się z prędkością obrotową silnika?
Może to nie cewki ale alternator. Generalnie trójfazowy alternator ma dużo mniejsze pulsacje zasilania niż jednofazowy transformator z prostownikiem na mostku (dwu-połówkowy). Gdyby jednak padła jedna dioda w alternatorze tak, że straciła by przewodzenie a nie dostała zwarcia to pulsacje alternatora wzrosną. Niestety tu trzeba by oscyloskopu lub rozebrania alternatora i pomierzenia mostka prostowniczego.
Czy j4 ma elektromechaniczny regulator alternatora? Jeżeli tak to też jest źródło iskrzenia i może pulsacji zasilania.

simka
Posty: 60
Rejestracja: 20 cze 2009, 09:09
Auto: FJ45
Kontakt:

Re: CB - zakłócenia cewki podczas nadawania

Post autor: simka »

Dziękuje za pomoc - cenne wskazówki, posprawdzam i odezwę się.

simka
Posty: 60
Rejestracja: 20 cze 2009, 09:09
Auto: FJ45
Kontakt:

Re: CB - zakłócenia cewki podczas nadawania

Post autor: simka »

Zamontowałem nowe radio, przeprowadziłem testy i wszystko jest Ok.
Serwis SB opowiadał mi te dziwne historię testując poprzednie radio.
Po wymianie radia na nowe wszystkie ,,historie ,, o zakłóceniach ustąpiły.

Dziękuje za wsparcie i zaangażowanie.

ODPOWIEDZ