Niezwykle miejsca w Polsce - pomysly na weekendowe wypady

nasze wycieczki, zloty, spotkania, slajdowiska etc., na które może przyjechac każdy

Moderator: luk4s7

MaxLux
Klubowicz
Posty: 2826
Rejestracja: 05 kwie 2007, 11:01
Auto: GRJ120
Kontakt:

Niezwykle miejsca w Polsce - pomysly na weekendowe wypady

Post autor: MaxLux »

Kolega @maras (szcun i uznanie) uporządkował naszą liste w/g województw wiec łatwiej znaleźć i zaplanować zwiedzanie


Dolnośląskie

Chełmsko Śląskie: Dwunastu Apostołów. Znajduje się tu jedenaście drewnianych domków z 1707 r., zwanych Dwunastoma Apostołami. W nazwie jest dwanaście, bo tyle domków było tu pierwotnie. Wybudowano je dla tkaczy. Dziś w jednym z nich otwarto muzeum tkactwa.
link

Głuszyca i Walim: pamiątka po Trzeciej Rzeszy. Dwa sąsiadujące miasteczka w dawnym województwie wałbrzyskim. W 1996 r. udostępniono w Głuszycy do zwiedzania tajemnicze sztolnie zbudowane w czasie II wojny światowej przez więźniów obozu koncentracyjnego Gross-Rosen pod skałami góry Osówka. Inwestycja była tak olbrzymia, że sami Niemcy nazwali ją Riese (Olbrzym). Historycy przypuszczają, że miało to być centrum dowodzenia walczących w Europie wojsk hitlerowskich.
link
link

Kowary: najsilniej strzeżona tajemnica Dolnego Śląska. W latach 1947-1974 w zakładach R-1 w Kowarach pod nadzorem Rosjan wydobywano uran. Z ok. 40 tys. ludzi zatrudnionych przy wydobyciu tego surowca do dziś przeżyło kilkudziesięciu. Dziś w Kowarach znajduje się inhalatorium radonowe.
link

Krzeszów, Lubiąż i Henryków: szlak cysterski. Na Dolnym Śląsku znajduje się kilka wyjątkowych zabytków związanych z zakonem cystersów. Niektóre mają rangę międzynarodową, m.in. opactwo w Krzeszowie, a zwłaszcza bazylika z najpiękniejszymi w Polsce barokowymi freskami autorstwa Michała Willmanna w Lubiążu (50 km od Wrocławia). Zakon cysterski miał swoje włości także w Henrykowie (to tu powstała słynna "Księga henrykowska" z pierwszym polskim zdaniem) i Trzebnicy, gdzie pochowano św. Jadwigę.
link
link
link

Lubomierz na Dolnym Śląsku: miasto Kargula i Pawlaka. Tu kręcono "Samych swoich", jedną z najpopularniejszych polskich komedii. Od niedawna funkcjonuje muzeum eksponujące narzędzia gospodarskie z "epoki" i rekwizyty z filmu. Latem odbywa się tu festiwal polskich komedii filmowych.
link

Srebrna Góra na ziemi kłodzkiej: nigdy nie zdobyta twierdza. Wybudowana w XVIII w. na rozkaz Fryderyka II. Leży po obu stronach Przełęczy Srebrnej oddzielającej Góry Sowie od Bardzkich. Trzy forty główne Donżon, Ostróg i Rogowy oraz wianuszek fortów pomocniczych rozciągają się na długości 2 km.
link

Świdnica i Jawor na Śląsku: dziedzictwo wojny trzydziestoletniej. Wybudowano po niej trzy "kościoły pokoju" dla ocalałych protestantów. Do dzisiejszych czasów zachowały się dwa - w Świdnicy i Jaworze. Ich stawianie było obwarowane kilkoma warunkami; nie mogły przypominać tradycyjnego kościoła, nie wolno ich było budować z trwałych materiałów. Wykonano je zatem z drewna i gliny.
link
link

Wambierzyce: polska ziemia święta. Wambierzyce odtwarzają topografię Jerozolimy; turyści znajdą tu między innymi góry Synaj, Syjon, Horeb i Golgotę, sadzawkę Siloe i pałac Heroda. Centralnym punktem miejscowości jest osiemnastowieczna bazylika ku czci Matki Boskiej Wambierzyckiej.
link

Złotoryja: bazaltowe organy. Między Złotoryją a Świerzawą widać z drogi urwisko skalne zwane Organami Wielisławskimi. Są to czerwone, bazaltowe, trzydziestometrowe słupy. Wyglądają jak wielkie organy.
-> Komentarz @ORSO: Organy widoczne są z drogi , natomiast tajemnicza sztolnia jest trudniejsza do znalezienia ,ale warta zachodu . Na szczycie góry znajdziecie kilkumetrową dziurę wykopaną przez poszukiwaczy. Okolice kryją wiele ciekawych miejsc znanych tylko autochtonom [no nie tylko ] . Same okolice Złotoryi to około trzy dni intensywnego zwiedzania , od sztolni[Wielisławka] przez wiszące podmyte tory[Jerzmanice] i stożki wulkaniczne[Ostrzyca] po zamki[Grodziec].
link

Złoty Stok: sudeckie Eldorado. Miasteczko w Kotlinie Kłodzkiej, od średniowiecza wydobywano tu złoto. Przed kilkoma laty w nieczynnej sztolni otwarto muzeum. Wędrując 500 m pod ziemią, turyści mogą oglądać minerały oraz dawne urządzenia służące do wytopu złota: piece, tygle, formy odlewnicze. Wielką atrakcją jest też siedmiometrowy wodospad podziemny.
link

Kujawsko-Pomorskie

Chełmno: najdłuższy mur obronny. Liczący ponad 2 km mur otacza stare Chełmno, dawną stolicę jednej z historycznych ziem polskich. Leżące niedaleko Torunia miasto jest jednym z niewielu miejsc, w których - mimo upływu czasu - zachował się średniowieczny układ ulic.
link

Bory Tucholskie: największy w Polsce akwedukt. Położony nad Wielkim Kanałem Brdy w Borach Tucholskich. Dwupoziomowe skrzyżowanie Kanału Brdy (znanego miejsca spływów kajakowych) z ciekiem Czerskiej Strugi. Czysta woda.
link

Lubelskie

Kozłówka na Lubelszczyźnie: muzeum socrealizmu. W dawnej powozowni od 1994 r. działa galeria sztuki eksponująca popiersia przywódców, plakaty i obrazy. Gości wita transparent z napisem: "Co ty zrobiłeś dla realizacji planu?".
link

Janowiec koło Kazimierza Dolnego: średniowieczne graffiti. Mury jednego z największych zamków w Polsce, położonego w Janowcu, ozdobione są rysunkami rycerzy. Konserwator zamku odkrył bowiem, że w przeszłości podobizny groźnych postaci obrońców grodu malowano na murach, by przestraszyć najeźdźców.
link

Susiec na Roztoczu: rzeka zakochanych. Roztoczańskie wodospady na rzekach Tanew, Jeleń, Sopot i Szum przyciągają romantyków. W pobliżu "Szlaku szumów" można zobaczyć malowniczy staw Morskie Oko i wodny młyn z początku XX w.
link

Lubuskie

Gorzów: republika krasnali. Byłe województwo gorzowskie zamieszkuje więcej krasnoludków niż ludzi. Jadąc drogą ku niemieckiej granicy, mijamy wielkie zgrupowania skrzatów, krasnali i smurfów.
link

Łódzkie

Tum: jeden z najstarszych polskich kościołów. Stoi kilka kilometrów od Łęczycy. Zbudowana w XII w. kamienna kolegiata była średniowiecznym miejscem zjazdów politycznych i kościelnych. To tu na synodzie w 1285 r. zdecydowano, że proboszczami i nauczycielami mogą być wyłącznie osoby znające język polski.
link

Spała: spadek po Gierku. Od 1980 r. otwarty dla urlopowiczów olbrzymi kompleks wypoczynkowy, z którego korzystał Edward Gierek, I sekretarz KC PZPR. W spalskiej willi już w latach 70. znajdował się basen ze sztucznymi falami i prywatne kino. Teren otaczają lasy.
link
link

Małopolskie

Bibice: granica, której nie ma. W Bibicach, w poprzek szosy łączącej Kielce z Krakowem przebiega historyczna granica zaboru austriackiego. Od kilku lat w tym miejscu organizowane są happeningi przypominające o odmienności kulturowej i politycznej różnych regionów Polski.
link

Kraków: tajemnicza energia. W lewej części dziedzińca zamkowego na Wawelu spotkać można ludzi przykładających ręce do ściany w poszukiwaniu energii płynącej z czakramu.
link

Łącko na Podhalu: ojczyzna polskiej śliwowicy. Najsłynniejszy gatunek nielegalnie produkowanego alkoholu można "spotkać" w okolicach nowosądeckich wsi. Mimo że wytwarza się go niemal w każdym tamtejszym gospodarstwie, policja nie interweniuje. Po pierwsze, dlatego że funkcjonariuszami są na ogół miejscowi, po drugie - znają oni lokalne zwyczaje i wielowiekową tradycję pędzenia trunku, po trzecie - śliwowica rozsławia wieś daleko poza granice Polski.
-> Komentarz @MariuszS: Kiedyś, przed laty, jako studenci, zapoznaliśmy tamtejszego gospodarza. Od słowa do słowa, i stawiliśmy się jesienią na zbiór tych owoców, co to nie są jabłkami... . Robota miała być wynagrodzona w naturze, tzn, jedna beczka była dla nas . Po trzech tygodniach przyszedł telegram(!), że już czas!. Przyjechaliśmy więc znowu, "na dożynki". Prace montażowe przy aparaturze ze świńskiego parnika, mleczarskich kanek, i "innych kaloryferów", uszczelnionych ciastem, dobiegły szczęśliwie końca, dzięki zapasom gospodarza z poprzedniego roku.
W napięciu oczekiwaliśmy na pierwszą kroplę z rurki....
Tej nocy na pewno nie zapomnę!
link

Nieporaz gm. Alwernia przy autostradzie A4 Katowice - Kraków: kosmiczne miasteczko. Każdy pasażer samochodu jadącego autostradą, na wysokości Alwerni, przykleja nos do szyby. Jego zainteresowanie wzbudza 13 gigantycznych kopuł znajdujących się na kilkuhektarowej działce. Budowle te miały być ogólnopolska siedzibą radia RMF ...
"Kosmiczne miasteczko" tworzy zespół 13 kopuł. Dwie największe mają średnicę 50m i wysokość 25 metrów. Każda z kopuł podzielona jest na 2 lub 3 kondygnacje. W centralnym punkcie znajduje się klatka schodowa o kolistym kształcie.
Zewnętrzna powłoka każdej z 13 czasz została wykonana na licencji NASA (Amerykańskiej Agencji Kosmicznej) a następnie przywieziona do Polski. Skład tej kosmicznej powłoki objęty jest ścisłą tajemnicą! Wiadomo jedynie, że ma ona zapewnić doskonałą ochronę kopuł przed działaniem czynników atmosferycznych
link

Mazowieckie

Guzów na Mazowszu: pałac Sobańskich z XIV w. Eklektyczny, wzorowany na renesansowych budowlach francuskich (przypomina Chamboard z licznymi wieżycami), wzniesiony w II połowie XIX stulecia. Sala balowa z przepięknymi kryształowymi lustrami. Ostatnio "grał" w trzeciej części "Ekstradycji".
link

Joachimów na zachodnim Mazowszu: leśna autostrada. W środku Puszczy Bolimowskiej znajduje się fragment trasy A2 Berlin-Moskwa: odcinek liczący 1000 m nie dokończonej autostrady, która miała powstać z okazji igrzysk olimpijskich w Moskwie w 1980 r. Las wycięty w promieniu kilku kilometrów, kikuty wiaduktów w polach. Z popękanego już dziś asfaltu wyrastają spore drzewka i chwasty.
link

Łomianki koło Warszawy: "Atomowa Kwatera Dowodzenia": Opuszczony bunkier pozostałości po JW 233. Kilkaset metrów od dzielnicy Łomianek Dąbrowa znajduje się opuszczony kompleks wojskowy składający się z trzech budynków - koszar, podziemnego centrum dowodzenia i niedokończonego olbrzymiego schronu o powierzchni ok. 2000m2. Największe wrażenie robi podziemne centrum dowodzenia, znajdziemy tam bardzo dobrze zachowaną salę taktyczna "PLANSZET". W siłowni są resztki 6-cio cylindrowego agregatu,wszędzie resztki śluz i pancerne drzwi resztki centrali telefonicznej . Podziemnym korytarzem można przejść z centrum dowodzenia do koszar, które wyglądają jak szkoła. Ciekawe jest to, że do 2003 roku obiekt był w idealnym stanie, ogrodzony i dozorowany - to zaś co zobaczycie pokazuje co polak potrafi
Polecam zabranie dobrych latarek, aparatów foto, dobre nieprzemakalne obuwie na grubej podeszwie ...

Dojazd w Łomiankach jedziemy do końca ul. Zieloną i po wjeździe do lasu parkujemy auto i pieszo idziemy kilkaset metrów prosto i w prawo poz. N52 19'14,3" E020 51'46,8"
link

Otrębusy pod Warszawą: największe w Polsce muzeum motoryzacji. Zgromadzono tu ponad 300 pojazdów; wśród nich są między innymi mercedes benz roadster z 1936 r., krążownik szos, czyli cadillac eldorado biarritz z 1964 r., oraz traktor firmy Lanz z 1860 r.
link

Warszawa: królewskie skrzyżowanie. U zbiegu ulic Obozowej i Ostroroga na warszawskiej Woli stoi pomnik Electio Viritim, upamiętniający miejsce, w którym od XVI do XVIII w. wybierano polskich monarchów. Tron objęli tam między innymi Stefan Batory, Jan III Sobieski i Stanisław August Poniatowski. Miejsce znane jest niewielu mieszkańcom miasta.
link

Opolskie

Paczków na Dolnym Śląsku: polskie Carcassonne. Jedyna w naszym kraju miejscowość z zachowanymi w całości murami miejskimi (z XIV w.). Ciekawostką jest studnia "tatarska", znajdująca się w środku kościoła parafialnego. Wykopano ją w XVI w., gdy wojska tureckie podchodziły pod Wiedeń, a wśród mieszkańców Śląska wybuchła panika, że zjedzą ich Tatarzy (tak tu nazywano Turków).
link

Podkarpackie

Bieszczady: tragedia akcji "Wisła". Dramatyczny obraz przedstawiają wyludnione ukraińskie i łemkowskie wsie. Porośnięte trawą fundamenty domów, zawalone dachy, drzewa wyrastające z ruin. To efekty akcji "Wisła", w ramach której po zakończeniu II wojny światowej wysiedlano miejscową ludność.
link

Brzozów: kolej widmo. Jedyna miejscowość, w której wybudowano dworzec kolejowy, mimo że nigdy nie przechodziły przez nią tory. Stacja została przerobiona na budynek mieszkalny.
link

Podlaskie

Kotlina Biebrzy: ostoja łosi. Powierzchnia ogromnego torfowiska w Kotlinie Biebrzy (między Biebrzą a Nettą) przekracza 2 tys. ha. Bory sosnowe, brzozy. Żeby się tam wyprawić, trzeba się zameldować u miejscowych leśników. Przyjeżdżają tu turyści z całego świata. Z wizytą do łosi idzie się wąską, czterokilometrową kładką prowadzącą przez środek mokradeł.
link

Hajnówka: grochówka ze spirytusem. Odwiedzając mieszczący się tu "Pub u Wołodii", cofamy się w czasie o kilkadziesiąt lat. Sztandary sowieckich pułków, mundury bratniej armii, grochówka ochrzczona spirytusem.
-> Komentarz @rav: Pubu u wolodii już nie ma.
link

Kruszyniany: "Allah Akbar w Polsce" - Wieś położona w pobliżu rzeczki Nietupy na skraju znajdujących się nad nią łąk, lasów oraz wzniesień (rozciągających się w kierunku pd.-wsch. od wsi) dochodzących do 161 m n.p.m.
Wieś została założona prawdopodobnie w wieku XVI. W dniu 12 marca 1679 r. Jan III Sobieski nadał Tatarom m.in. Kruszyniany oraz pobliskie wsie Nietupa, Łużany jak też część Poniatowicz. Osadzeni muzułmanie, zwani lipkami walczyli po stronie Polski w wojnie z Turkami. W Kruszynianach (obok ok. 45 innych rodzin) osiadł na stałe płk. Samuel Murza Krzeczowski, który uratował życie królowi w bitwie pod Parkanami. W drodze na sejm do Grodna król zatrzymał się u Krzeczkowskiego. Kruszyniany stanowiły duży ośrodek muzułmański. Tutaj sporządzano dzieła o treści religijno-obyczajowej tzw. kitaby. Jeden z nich powstał w 1792 r. dzięki kopiście Jusufowi Heliaszewiczowi.

W roku 1980 w Kruszynianach zamieszkiwało 289 osób, z tego 33 wyznania muzułmańskiego, reszta wyznania prawosławnego i katolickiego. Do dzisiaj mieszka tutaj niewielka mniejszość tatarska. Ludność mówiła specyficzną gwarą - mieszanką białoruskiego i polskiego.

Do obejrzenia:
- układ przestrzenny wsi, XVII, nr rej.478 z 17.121979
- Drewniany meczet muzułmański z końca XVIII wieku (jeden z dwóch najstarszych w Polsce), nr rej.:A-62 z 3.11.1960
- Cmentarz muzułmański - mizar (najstarsze nagrobki z końca XVIII wieku), 2 poł. XVII, nr rej.:A-63 z 31.12.1986.
link

Pomorskie

Łapalice w pobliżu Kartuz: zamek za wszelką cenę. Na szczycie Kaczej Góry powstaje jedyny współcześnie budowany zamek. Od 1984 r. wznosi go Piotr Kazimierczak, gdański rzemieślnik i artysta rzeźbiarz. Twórca i projektant zamierzał pierwotnie postawić budowlę o powierzchni 7 tys. m2, obok dwa mniejsze zamki, basen i sztuczne jezioro. Kazimierczakowi zabrakło jednak pieniędzy, więc banki, które udzieliły mu kredytów, postanowiły zlicytować zamek. Komornik nie znalazł nabywców. Prace przy budowie trwają.
link

Mechowo: najdłuższa grota skalna na całym Niżu Europejskim. Długość sięga 16 m, a głębokość - 10 m. Dalej znajduje się wąski kanał, który prowadzi ku północy i kończy się ślepo. Legenda głosi, że podziemny korytarz łączy grotę z odległym o 10 km klasztorem żeńskim w Żarnowcu.
link

Odargowo na Kaszubach: kamień gigant. Największy z kaszubskich głazów narzutowych, zwanych Diabelskimi Kamieniami. Znajduje się kilometr na wschód od wsi Odgarowo. Obwód wynosi 20 m, a wysokość - 3,5 m.
link

Odry: pogański las. W pobliżu pustkowia Miedzno znajduje się dwanaście menhirów, kamiennych kręgów o średnicy od 15 do 33 m. Świadczą o obecności w tej okolicy Gotów i Gepidów ok. II w.
link

Półwysep Helski: najwęższe miejsce w Polsce. Ma 34 km długości, a jego szerokość waha się od 150 m do ok. 3 km. Woda wielokrotnie przelewała się przez półwysep do Zatoki Puckiej, zalewając drogę i tory kolejowe.
link

Warcino na Pomorzu: siedziba rodu Żelaznego Kanclerza. Mieści się tam pałac Bismarcków z XVII w. Wewnątrz znajduje się gabinet Bismarcka z oryginalnym, gigantycznym piecem kaflowym (jednym z większych w Europie), salonik z popielniczką ze stopy słonia i trofeami z polowań. Przy pałacu w ogrodzie mieści się cmentarzyk dwóch ulubionych psów Bismarcka.
link

Wiślinka na Kaszubach: kopalnia bursztynu. Nieopodal drogi z Wiślinki do Bogatki znajduje się mały polder odarty z wierzchniej warstwy żyznych mad. Geolodzy oszacowali, że w złożu w Wiślince znajdują się 3-3,5 tony bursztynu.

Śląskie

Kuźnia Raciborska: pogorzelisko. Latem 1992 r. spłonęło tu ponad 9 tys. ha lasu. "Wierzyć się nie chce, że kiedyś był tutaj las" - mówią do dziś leśnicy, pokazując ogrom spustoszeń. Każdy, kto widział pogorzelisko, już nigdy nie wyrzuci w lesie papierosa.
link

Ogrodzieniec: jedna z największych warowni. Ruiny zamku rycerskiego położone są na łagodnym, północnym zboczu wzgórza wśród skał wapiennych Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Zamek gotycki postawiła rodzina Włodków Sulimczyków, potem przeszedł on w ręce Bonerów - rodu, który wsławił się licznymi napadami na karawany kupieckie.
link

Świętokrzyskie

Opatów: podziemne miasto. Potężne lochy odkryto przypadkowo kilkadziesiąt lat temu, gdy przy przystanku autobusowym zapadł się kawałek jezdni. Badania archeologiczne wykazały, że lochy ciągną się pod całą starówką. Są kilkukondygnacyjne: ze studniami i składami podziemnymi. Są połączone z pobliskim zamkiem Krzyżtopór. Częściowo nie zbadane do dziś.
link

Psary w Górach Świętokrzyskich: królestwo łączności. Najnowocześniejszy (15 lat temu) w Europie Środkowej i Wschodniej ośrodek łączności satelitarnej. Malowniczo położone na kamiennych gołoborzach anteny talerzowe przypominają osiedle rodem z filmu fantastycznego.
EDIT: Śpieszcie się oglądać bo TPSA zamierza sprzedać ten ośrodek a nowy właściciel zburzy wiekszosc anten bo są przestarzałe (!)
link

Warmińsko-Mazurskie

Druzno na wschodnim skraju Żuław Wiślanych: najpłytsze jezioro. Położone jest 4 km na południowy wschód od Elbląga. Głębokość zbiornika nie przekracza 3 m. Zdarza się, że silne wiatry wtłaczają do jeziora wody Zalewu Wiślanego. Poziom podnosi się wówczas, a łącząca jezioro z zalewem rzeka Elbląg zmienia bieg.
link

Kadzidłowo na Mazurach: prywatny Park Dzikich Zwierząt. Ukryty jest przy drodze łączącej Mikołajki i Ruciane- Nida, na terenie byłego PGR. Turyści spotykają łosie, daniele, konie Przewalskiego i sarny. Oswojone jelenie z ogromną zręcznością poszukują w kieszeniach turystów czegoś do zjedzenia.
link

Karczowiska Dolne: mała Holandia nad Bałtykiem. Wieś na Żuławach Elbląskich, najniżej położony punkt w Polsce. Osada leży 1,8 m poniżej poziomu morza.

Przystań: mazurska keja dla podwodnej floty. Centrum remontowe okrętów podwodnych hitlerowskiej marynarki wojennej miało powstać nad jeziorem Mamry. Rozpoczętej pod koniec lat 30. budowy Niemcy nie zdążyli ukończyć. Na wojskowe przeznaczenie wskazują wymiary śluz, profile i głębokości kanałów. W śluzie mógłby się zmieścić średniej wielkości okręt podwodny.
link

Jezioro Silm Kamionka koło Iławy: Badawczo-Szkoleniowy Ośrodek Manewrowania Statkami Ośrodek szkoleniowy dla kapitanów i pilotów statków pod Iławą należy do unikalnej, bo jednej z trzech placówek tego typu na świecie. Pozostałe dwa ośrodki szkoleniowe znajdują się w Anglii i we Francji. Na jeziorze Silm odtworzono w skali 1:24 wybrane porty, kanały, rzeki i inne miejsca uciążliwe dla manewrowania. Na akwenach tych pływają modele statków wykonane w skali 1:24 oraz 1:16 wyposażone w symulatory systemów okrętowych.
link

Żabin na Mazurach: szesnastometrowa piramida. (piramida jest w Rapie a dokładnie po drodze z Bań Mazurskich do Mieduniszek) . Miniatura grobowca faraonów stoi w głuszy, kilka kilometrów od granicy z Rosją. Najłatwiej dotrzeć do niej, jadąc drogą do Żabina, na wschód od Gołdapi. Rodzinną piramidę zbudował w XIX w. Fryderyk Fahrenheid. Do dziś spoczywają tam zmumifikowane szczątki pruskiego rodu.
link

Wielkopolskie

Cichowo: Soplicowo pod Lesznem. Reżyser Andrzej Wajda postanowił przenieść tu dekoracje po ukończeniu zdjęć do "Pana Tadeusza". W ciągu kilku miesięcy ekipa górali cieśli przeniosła do Cichowa stodołę, wozownię, kurnik, spichlerz, stajnię. Za półtora roku w Cichowie stanie dwór z "Pana Tadeusza".
link

Poznań: kosmiczna katastrofa granicach miasta sprzed 5 tyś. lat. Rezerwat na Morasku, oddalony o ok. 10 km na północ od centrum Poznania. W pięknym dębowo-grabowym lesie można zobaczyć siedem kraterów (największy ma 100m średnicy !), które są pozostałością po upadku olbrzymiego meteorytu przed ok. 5 tys. lat. Przybliżone współrzędne Rezerwatu "Meteoryt Morasko" to:16°53'40"E 52°29'20"N
link

Zachodniopomorskie

Borne Sulinowo: ZSRR w Polsce. Willa generała Dubynina, koszary wojskowe, magazyny i wielkie zbiorniki paliw to krajobraz obszaru odzyskanego od Rosjan.
link

Podjuchy na Pomorzu Zachodnim: turkusowa woda. W okolicach Podjuch znajduje się Jezioro Szmaragdowe. Zdaniem naukowców, woda swą niespotykaną barwę zawdzięcza zatopionym pokładom kredy. W jeziorze nie można się kąpać.
link

Trzęsacz: kościół, który zabiera morze. Pomorski "znikający kościół" znajduje się na szczycie stromego klifu. Morze wdziera się na ląd, niszcząc brzeg i budowlę. Do dziś żywiołowi opiera się ostatnia ściana. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu kościół stał nienaruszony kilkadziesiąt metrów od brzegu.
link

Ponizej jednak zachowalem liste z numerkami (tylko do dopisywania i edycji)

Jesli znacie jakies miejsce o podobnym klimacie to dopisujcie do ponizszej listy 8)
polecam 4; 13; 24; 38 :) 40 i 54

1. Przystań: mazurska keja dla podwodnej floty. Centrum remontowe okrętów podwodnych hitlerowskiej marynarki wojennej miało powstać nad jeziorem Mamry. Rozpoczętej pod koniec lat 30. budowy Niemcy nie zdążyli ukończyć. Na wojskowe przeznaczenie wskazują wymiary śluz, profile i głębokości kanałów. W śluzie mógłby się zmieścić średniej wielkości okręt podwodny.
2. Spała: spadek po Gierku. Od 1980 r. otwarty dla urlopowiczów olbrzymi kompleks wypoczynkowy, z którego korzystał Edward Gierek, I sekretarz KC PZPR. W spalskiej willi już w latach 70. znajdował się basen ze sztucznymi falami i prywatne kino. Teren otaczają lasy.
3. Kowary: najsilniej strzeżona tajemnica Dolnego Śląska. W latach 1947-1974 w zakładach R-1 w Kowarach pod nadzorem Rosjan wydobywano uran. Z ok. 40 tys. ludzi zatrudnionych przy wydobyciu tego surowca do dziś przeżyło kilkudziesięciu. Dziś w Kowarach znajduje się inhalatorium radonowe.
4. Borne Sulinowo: ZSRR w Polsce. Willa generała Dubynina, koszary wojskowe, magazyny i wielkie zbiorniki paliw to krajobraz obszaru odzyskanego od Rosjan.
5. Odry: pogański las. W pobliżu pustkowia Miedzno znajduje się dwanaście menhirów, kamiennych kręgów o średnicy od 15 do 33 m. Świadczą o obecności w tej okolicy Gotów i Gepidów ok. II w.
6. Półwysep Helski: najwęższe miejsce w Polsce. Ma 34 km długości, a jego szerokość waha się od 150 m do ok. 3 km. Woda wielokrotnie przelewała się przez półwysep do Zatoki Puckiej, zalewając drogę i tory kolejowe.
7. Druzno na wschodnim skraju Żuław Wiślanych: najpłytsze jezioro. Położone jest 4 km na południowy wschód od Elbląga. Głębokość zbiornika nie przekracza 3 m. Zdarza się, że silne wiatry wtłaczają do jeziora wody Zalewu Wiślanego. Poziom podnosi się wówczas, a łącząca jezioro z zalewem rzeka Elbląg zmienia bieg.
8. Karczowiska Dolne: mała Holandia nad Bałtykiem. Wieś na Żuławach Elbląskich, najniżej położony punkt w Polsce. Osada leży 1,8 m poniżej poziomu morza.
9. Mechowo: najdłuższa grota skalna na całym Niżu Europejskim. Długość sięga 16 m, a głębokość - 10 m. Dalej znajduje się wąski kanał, który prowadzi ku północy i kończy się ślepo. Legenda głosi, że podziemny korytarz łączy grotę z odległym o 10 km klasztorem żeńskim w Żarnowcu.
10. Odargowo na Kaszubach: kamień gigant. Największy z kaszubskich głazów narzutowych, zwanych Diabelskimi Kamieniami. Znajduje się kilometr na wschód od wsi Odgarowo. Obwód wynosi 20 m, a wysokość - 3,5 m.
11. Wiślinka na Kaszubach: kopalnia bursztynu. Nieopodal drogi z Wiślinki do Bogatki znajduje się mały polder odarty z wierzchniej warstwy żyznych mad. Geolodzy oszacowali, że w złożu w Wiślince znajdują się 3-3,5 tony bursztynu.
12. Łapalice w pobliżu Kartuz: zamek za wszelką cenę. Na szczycie Kaczej Góry powstaje jedyny współcześnie budowany zamek. Od 1984 r. wznosi go Piotr Kazimierczak, gdański rzemieślnik i artysta rzeźbiarz. Twórca i projektant zamierzał pierwotnie postawić budowlę o powierzchni 7 tys. m2, obok dwa mniejsze zamki, basen i sztuczne jezioro. Kazimierczakowi zabrakło jednak pieniędzy, więc banki, które udzieliły mu kredytów, postanowiły zlicytować zamek. Komornik nie znalazł nabywców. Prace przy budowie trwają.
13. Wambierzyce: polska ziemia święta. Wambierzyce odtwarzają topografię Jerozolimy; turyści znajdą tu między innymi góry Synaj, Syjon, Horeb i Golgotę, sadzawkę Siloe i pałac Heroda. Centralnym punktem miejscowości jest osiemnastowieczna bazylika ku czci Matki Boskiej Wambierzyckiej.
14. Cichowo: Soplicowo pod Lesznem. Reżyser Andrzej Wajda postanowił przenieść tu dekoracje po ukończeniu zdjęć do "Pana Tadeusza". W ciągu kilku miesięcy ekipa górali cieśli przeniosła do Cichowa stodołę, wozownię, kurnik, spichlerz, stajnię. Za półtora roku w Cichowie stanie dwór z "Pana Tadeusza".
15. Otrębusy pod Warszawą: największe w Polsce muzeum motoryzacji. Zgromadzono tu ponad 300 pojazdów; wśród nich są między innymi mercedes benz roadster z 1936 r., krążownik szos, czyli cadillac eldorado biarritz z 1964 r., oraz traktor firmy Lanz z 1860 r.
16. Trzęsacz: kościół, który zabiera morze. Pomorski "znikający kościół" znajduje się na szczycie stromego klifu. Morze wdziera się na ląd, niszcząc brzeg i budowlę. Do dziś żywiołowi opiera się ostatnia ściana. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu kościół stał nienaruszony kilkadziesiąt metrów od brzegu.
17. Podjuchy na Pomorzu Zachodnim: turkusowa woda. W okolicach Podjuch znajduje się Jezioro Szmaragdowe. Zdaniem naukowców, woda swą niespotykaną barwę zawdzięcza zatopionym pokładom kredy. W jeziorze nie można się kąpać.
18. Świdnica i Jawor na Śląsku: dziedzictwo wojny trzydziestoletniej. Wybudowano po niej trzy "kościoły pokoju" dla ocalałych protestantów. Do dzisiejszych czasów zachowały się dwa - w Świdnicy i Jaworze. Ich stawianie było obwarowane kilkoma warunkami; nie mogły przypominać tradycyjnego kościoła, nie wolno ich było budować z trwałych materiałów. Wykonano je zatem z drewna i gliny.
19. Paczków na Dolnym Śląsku: polskie Carcassonne. Jedyna w naszym kraju miejscowość z zachowanymi w całości murami miejskimi (z XIV w.). Ciekawostką jest studnia "tatarska", znajdująca się w środku kościoła parafialnego. Wykopano ją w XVI w., gdy wojska tureckie podchodziły pod Wiedeń, a wśród mieszkańców Śląska wybuchła panika, że zjedzą ich Tatarzy (tak tu nazywano Turków).
20. Chełmsko Śląskie: Dwunastu Apostołów. Znajduje się tu jedenaście drewnianych domków z 1707 r., zwanych Dwunastoma Apostołami. W nazwie jest dwanaście, bo tyle domków było tu pierwotnie. Wybudowano je dla tkaczy. Dziś w jednym z nich otwarto muzeum tkactwa.
21. Lubomierz na Dolnym Śląsku: miasto Kargula i Pawlaka. Tu kręcono "Samych swoich", jedną z najpopularniejszych polskich komedii. Od niedawna funkcjonuje muzeum eksponujące narzędzia gospodarskie z "epoki" i rekwizyty z filmu. Latem odbywa się tu festiwal polskich komedii filmowych.
22. Krzeszów, Lubiąż i Henryków: szlak cysterski. Na Dolnym Śląsku znajduje się kilka wyjątkowych zabytków związanych z zakonem cystersów. Niektóre mają rangę międzynarodową, m.in. opactwo w Krzeszowie, a zwłaszcza bazylika z najpiękniejszymi w Polsce barokowymi freskami autorstwa Michała Willmanna w Lubiążu (50 km od Wrocławia). Zakon cysterski miał swoje włości także w Henrykowie (to tu powstała słynna "Księga henrykowska" z pierwszym polskim zdaniem) i Trzebnicy, gdzie pochowano św. Jadwigę.
23. Złoty Stok: sudeckie Eldorado. Miasteczko w Kotlinie Kłodzkiej, od średniowiecza wydobywano tu złoto. Przed kilkoma laty w nieczynnej sztolni otwarto muzeum. Wędrując 500 m pod ziemią, turyści mogą oglądać minerały oraz dawne urządzenia służące do wytopu złota: piece, tygle, formy odlewnicze. Wielką atrakcją jest też siedmiometrowy wodospad podziemny.
24. Głuszyca i Walim: pamiątka po Trzeciej Rzeszy. Dwa sąsiadujące miasteczka w dawnym województwie wałbrzyskim. W 1996 r. udostępniono w Głuszycy do zwiedzania tajemnicze sztolnie zbudowane w czasie II wojny światowej przez więźniów obozu koncentracyjnego Gross-Rosen pod skałami góry Osówka. Inwestycja była tak olbrzymia, że sami Niemcy nazwali ją Riese (Olbrzym). Historycy przypuszczają, że miało to być centrum dowodzenia walczących w Europie wojsk hitlerowskich.
25. Złotoryja: bazaltowe organy. Między Złotoryją a Świerzawą widać z drogi urwisko skalne zwane Organami Wielisławskimi. Są to czerwone, bazaltowe, trzydziestometrowe słupy. Wyglądają jak wielkie organy.
-> Komentarz @ORSO: Organy widoczne są z drogi , natomiast tajemnicza sztolnia jest trudniejsza do znalezienia ,ale warta zachodu . Na szczycie góry znajdziecie kilkumetrową dziurę wykopaną przez poszukiwaczy. Okolice kryją wiele ciekawych miejsc znanych tylko autochtonom [no nie tylko :roll: ] . Same okolice Złotoryi to około trzy dni intensywnego zwiedzania , od sztolni[Wielisławka] przez wiszące podmyte tory[Jerzmanice] i stożki wulkaniczne[Ostrzyca] po zamki[Grodziec].
26. Kraków: tajemnicza energia. W lewej części dziedzińca zamkowego na Wawelu spotkać można ludzi przykładających ręce do ściany w poszukiwaniu energii płynącej z czakramu.
27. Kozłówka na Lubelszczyźnie: muzeum socrealizmu. W dawnej powozowni od 1994 r. działa galeria sztuki eksponująca popiersia przywódców, plakaty i obrazy. Gości wita transparent z napisem: "Co ty zrobiłeś dla realizacji planu?".
28. Brzozów: kolej widmo. Jedyna miejscowość, w której wybudowano dworzec kolejowy, mimo że nigdy nie przechodziły przez nią tory. Stacja została przerobiona na budynek mieszkalny.
29. Susiec na Roztoczu: rzeka zakochanych. Roztoczańskie wodospady na rzekach Tanew, Jeleń, Sopot i Szum przyciągają romantyków. W pobliżu "Szlaku szumów" można zobaczyć malowniczy staw Morskie Oko i wodny młyn z początku XX w.
30. Hajnówka: grochówka ze spirytusem. Odwiedzając mieszczący się tu "Pub u Wołodii", cofamy się w czasie o kilkadziesiąt lat. Sztandary sowieckich pułków, mundury bratniej armii, grochówka ochrzczona spirytusem.
-> Komentarz @rav: Pubu u wolodii już nie ma. :cry:
31. Gorzów: republika krasnali. Byłe województwo gorzowskie zamieszkuje więcej krasnoludków niż ludzi. Jadąc drogą ku niemieckiej granicy, mijamy wielkie zgrupowania skrzatów, krasnali i smurfów.
32. Kadzidłowo na Mazurach: prywatny Park Dzikich Zwierząt. Ukryty jest przy drodze łączącej Mikołajki i Ruciane- Nida, na terenie byłego PGR. Turyści spotykają łosie, daniele, konie Przewalskiego i sarny. Oswojone jelenie z ogromną zręcznością poszukują w kieszeniach turystów czegoś do zjedzenia.
33. Warszawa: królewskie skrzyżowanie. U zbiegu ulic Obozowej i Ostroroga na warszawskiej Woli stoi pomnik Electio Viritim, upamiętniający miejsce, w którym od XVI do XVIII w. wybierano polskich monarchów. Tron objęli tam między innymi Stefan Batory, Jan III Sobieski i Stanisław August Poniatowski. Miejsce znane jest niewielu mieszkańcom miasta.
34. Żabin na Mazurach: szesnastometrowa piramida. (piramida jest w Rapie a dokładnie po drodze z Bań Mazurskich do Mieduniszek) . Miniatura grobowca faraonów stoi w głuszy, kilka kilometrów od granicy z Rosją. Najłatwiej dotrzeć do niej, jadąc drogą do Żabina, na wschód od Gołdapi. Rodzinną piramidę zbudował w XIX w. Fryderyk Fahrenheid. Do dziś spoczywają tam zmumifikowane szczątki pruskiego rodu.
35. Janowiec koło Kazimierza Dolnego: średniowieczne graffiti. Mury jednego z największych zamków w Polsce, położonego w Janowcu, ozdobione są rysunkami rycerzy. Konserwator zamku odkrył bowiem, że w przeszłości podobizny groźnych postaci obrońców grodu malowano na murach, by przestraszyć najeźdźców.
36. Bieszczady: tragedia akcji "Wisła". Dramatyczny obraz przedstawiają wyludnione ukraińskie i łemkowskie wsie. Porośnięte trawą fundamenty domów, zawalone dachy, drzewa wyrastające z ruin. To efekty akcji "Wisła", w ramach której po zakończeniu II wojny światowej wysiedlano miejscową ludność.
37. Tum: jeden z najstarszych polskich kościołów. Stoi kilka kilometrów od Łęczycy. Zbudowana w XII w. kamienna kolegiata była średniowiecznym miejscem zjazdów politycznych i kościelnych. To tu na synodzie w 1285 r. zdecydowano, że proboszczami i nauczycielami mogą być wyłącznie osoby znające język polski.
38. Łącko na Podhalu: ojczyzna polskiej śliwowicy. Najsłynniejszy gatunek nielegalnie produkowanego alkoholu można "spotkać" w okolicach nowosądeckich wsi. Mimo że wytwarza się go niemal w każdym tamtejszym gospodarstwie, policja nie interweniuje. Po pierwsze, dlatego że funkcjonariuszami są na ogół miejscowi, po drugie - znają oni lokalne zwyczaje i wielowiekową tradycję pędzenia trunku, po trzecie - śliwowica rozsławia wieś daleko poza granice Polski.
-> Komentarz @MariuszS: Kiedyś, przed laty, jako studenci, zapoznaliśmy tamtejszego gospodarza. Od słowa do słowa, i stawiliśmy się jesienią na zbiór tych owoców, co to nie są jabłkami... ;-). Robota miała być wynagrodzona w naturze, tzn, jedna beczka była dla nas :-). Po trzech tygodniach przyszedł telegram(!), że już czas!. Przyjechaliśmy więc znowu, "na dożynki". Prace montażowe przy aparaturze ze świńskiego parnika, mleczarskich kanek, i "innych kaloryferów", uszczelnionych ciastem, dobiegły szczęśliwie końca, dzięki zapasom gospodarza z poprzedniego roku.
W napięciu oczekiwaliśmy na pierwszą kroplę z rurki....
Tej nocy na pewno nie zapomnę! :mrgreen: ;-)
39. Psary w Górach Świętokrzyskich: królestwo łączności. Najnowocześniejszy (15 lat temu) w Europie Środkowej i Wschodniej ośrodek łączności satelitarnej. Malowniczo położone na kamiennych gołoborzach anteny talerzowe przypominają osiedle rodem z filmu fantastycznego.
EDIT: ATRAKCJA NIEAKTUALNA, OŚRODEK ZLIKWIDOWANY)
40. Ogrodzieniec: jedna z największych warowni. Ruiny zamku rycerskiego położone są na łagodnym, północnym zboczu wzgórza wśród skał wapiennych Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Zamek gotycki postawiła rodzina Włodków Sulimczyków, potem przeszedł on w ręce Bonerów - rodu, który wsławił się licznymi napadami na karawany kupieckie.
41. Opatów: podziemne miasto. Potężne lochy odkryto przypadkowo kilkadziesiąt lat temu, gdy przy przystanku autobusowym zapadł się kawałek jezdni. Badania archeologiczne wykazały, że lochy ciągną się pod całą starówką. Są kilkukondygnacyjne: ze studniami i składami podziemnymi. Są połączone z pobliskim zamkiem Krzyżtopór. Częściowo nie zbadane do dziś.
42. Bory Tucholskie: największy w Polsce akwedukt. Położony nad Wielkim Kanałem Brdy w Borach Tucholskich. Dwupoziomowe skrzyżowanie Kanału Brdy (znanego miejsca spływów kajakowych) z ciekiem Czerskiej Strugi. Czysta woda.
43. Warcino na Pomorzu: siedziba rodu Żelaznego Kanclerza. Mieści się tam pałac Bismarcków z XVII w. Wewnątrz znajduje się gabinet Bismarcka z oryginalnym, gigantycznym piecem kaflowym (jednym z większych w Europie), salonik z popielniczką ze stopy słonia i trofeami z polowań. Przy pałacu w ogrodzie mieści się cmentarzyk dwóch ulubionych psów Bismarcka.
44. Joachimów na zachodnim Mazowszu: leśna autostrada. W środku Puszczy Bolimowskiej znajduje się fragment trasy A2 Berlin-Moskwa: odcinek liczący 1000 m nie dokończonej autostrady, która miała powstać z okazji igrzysk olimpijskich w Moskwie w 1980 r. Las wycięty w promieniu kilku kilometrów, kikuty wiaduktów w polach. Z popękanego już dziś asfaltu wyrastają spore drzewka i chwasty.
45. Guzów na Mazowszu: pałac Sobańskich z XIV w. Eklektyczny, wzorowany na renesansowych budowlach francuskich (przypomina Chamboard z licznymi wieżycami), wzniesiony w II połowie XIX stulecia. Sala balowa z przepięknymi kryształowymi lustrami. Ostatnio "grał" w trzeciej części "Ekstradycji".
46. Kotlina Biebrzy: ostoja łosi. Powierzchnia ogromnego torfowiska w Kotlinie Biebrzy (między Biebrzą a Nettą) przekracza 2 tys. ha. Bory sosnowe, brzozy. Żeby się tam wyprawić, trzeba się zameldować u miejscowych leśników. Przyjeżdżają tu turyści z całego świata. Z wizytą do łosi idzie się wąską, czterokilometrową kładką prowadzącą przez środek mokradeł.
47. Kuźnia Raciborska: pogorzelisko. Latem 1992 r. spłonęło tu ponad 9 tys. ha lasu. "Wierzyć się nie chce, że kiedyś był tutaj las" - mówią do dziś leśnicy, pokazując ogrom spustoszeń. Każdy, kto widział pogorzelisko, już nigdy nie wyrzuci w lesie papierosa.
48. Bibice: granica, której nie ma. W Bibicach, w poprzek szosy łączącej Kielce z Krakowem przebiega historyczna granica zaboru austriackiego. Od kilku lat w tym miejscu organizowane są happeningi przypominające o odmienności kulturowej i politycznej różnych regionów Polski.
49. Srebrna Góra na ziemi kłodzkiej: nigdy nie zdobyta twierdza. Wybudowana w XVIII w. na rozkaz Fryderyka II. Leży po obu stronach Przełęczy Srebrnej oddzielającej Góry Sowie od Bardzkich. Trzy forty główne Donżon, Ostróg i Rogowy oraz wianuszek fortów pomocniczych rozciągają się na długości 2 km.
50. Chełmno: najdłuższy mur obronny. Liczący ponad 2 km mur otacza stare Chełmno, dawną stolicę jednej z historycznych ziem polskich. Leżące niedaleko Torunia miasto jest jednym z niewielu miejsc, w których - mimo upływu czasu - zachował się średniowieczny układ ulic.
51. Poznań: kosmiczna katastrofa granicach miasta sprzed 5 tyś. lat. Rezerwat na Morasku, oddalony o ok. 10 km na północ od centrum Poznania. W pięknym dębowo-grabowym lesie można zobaczyć siedem kraterów (największy ma 100m średnicy !), które są pozostałością po upadku olbrzymiego meteorytu przed ok. 5 tys. lat. Przybliżone współrzędne Rezerwatu "Meteoryt Morasko" to:16°53'40"E 52°29'20"N
52. Nieporaz gm. Alwernia przy autostradzie A4 Katowice - Kraków: kosmiczne miasteczko. Każdy pasażer samochodu jadącego autostradą, na wysokości Alwerni, przykleja nos do szyby. Jego zainteresowanie wzbudza 13 gigantycznych kopuł znajdujących się na kilkuhektarowej działce. Budowle te miały być ogólnopolska siedzibą radia RMF ...
"Kosmiczne miasteczko" tworzy zespół 13 kopuł. Dwie największe mają średnicę 50m i wysokość 25 metrów. Każda z kopuł podzielona jest na 2 lub 3 kondygnacje. W centralnym punkcie znajduje się klatka schodowa o kolistym kształcie.
Zewnętrzna powłoka każdej z 13 czasz została wykonana na licencji NASA (Amerykańskiej Agencji Kosmicznej) a następnie przywieziona do Polski. Skład tej kosmicznej powłoki objęty jest ścisłą tajemnicą! Wiadomo jedynie, że ma ona zapewnić doskonałą ochronę kopuł przed działaniem czynników atmosferycznych
53. Jezioro Silm Kamionka koło Iławy: Badawczo-Szkoleniowy Ośrodek Manewrowania Statkami Ośrodek szkoleniowy dla kapitanów i pilotów statków pod Iławą należy do unikalnej, bo jednej z trzech placówek tego typu na świecie. Pozostałe dwa ośrodki szkoleniowe znajdują się w Anglii i we Francji. Na jeziorze Silm odtworzono w skali 1:24 wybrane porty, kanały, rzeki i inne miejsca uciążliwe dla manewrowania. Na akwenach tych pływają modele statków wykonane w skali 1:24 oraz 1:16 wyposażone w symulatory systemów okrętowych.
54. Łomianki koło Warszawy: "Atomowa Kwatera Dowodzenia": Opuszczony bunkier pozostałości po JW 233. Kilkaset metrów od dzielnicy Łomianek Dąbrowa znajduje się opuszczony kompleks wojskowy składający się z trzech budynków - koszar, podziemnego centrum dowodzenia i niedokończonego olbrzymiego schronu o powierzchni ok. 2000m2. Największe wrażenie robi podziemne centrum dowodzenia, znajdziemy tam bardzo dobrze zachowaną salę taktyczna "PLANSZET". W siłowni są resztki 6-cio cylindrowego agregatu,wszędzie resztki śluz i pancerne drzwi resztki centrali telefonicznej :shock: . Podziemnym korytarzem można przejść z centrum dowodzenia do koszar, które wyglądają jak szkoła. Ciekawe jest to, że do 2003 roku obiekt był w idealnym stanie, ogrodzony i dozorowany - to zaś co zobaczycie pokazuje co polak potrafi :evil:
Polecam zabranie dobrych latarek, aparatów foto, dobre nieprzemakalne obuwie na grubej podeszwie ...

Dojazd w Łomiankach jedziemy do końca ul. Zieloną i po wjeździe do lasu parkujemy auto i pieszo idziemy kilkaset metrów prosto i w prawo poz. N52 19'14,3" E020 51'46,8"

55. KRUSZYNIANY: "Allah Akbar w Polsce" - Wieś położona w pobliżu rzeczki Nietupy na skraju znajdujących się nad nią łąk, lasów oraz wzniesień (rozciągających się w kierunku pd.-wsch. od wsi) dochodzących do 161 m n.p.m.
Wieś została założona prawdopodobnie w wieku XVI. W dniu 12 marca 1679 r. Jan III Sobieski nadał Tatarom m.in. Kruszyniany oraz pobliskie wsie Nietupa, Łużany jak też część Poniatowicz. Osadzeni muzułmanie, zwani lipkami walczyli po stronie Polski w wojnie z Turkami. W Kruszynianach (obok ok. 45 innych rodzin) osiadł na stałe płk. Samuel Murza Krzeczowski, który uratował życie królowi w bitwie pod Parkanami. W drodze na sejm do Grodna król zatrzymał się u Krzeczkowskiego. Kruszyniany stanowiły duży ośrodek muzułmański. Tutaj sporządzano dzieła o treści religijno-obyczajowej tzw. kitaby. Jeden z nich powstał w 1792 r. dzięki kopiście Jusufowi Heliaszewiczowi.

W roku 1980 w Kruszynianach zamieszkiwało 289 osób, z tego 33 wyznania muzułmańskiego, reszta wyznania prawosławnego i katolickiego. Do dzisiaj mieszka tutaj niewielka mniejszość tatarska. Ludność mówiła specyficzną gwarą - mieszanką białoruskiego i polskiego.

Do ogladniecia
- układ przestrzenny wsi, XVII, nr rej.478 z 17.121979
- Drewniany meczet muzułmański z końca XVIII wieku (jeden z dwóch najstarszych w Polsce), nr rej.:A-62 z 3.11.1960
- Cmentarz muzułmański - mizar (najstarsze nagrobki z końca XVIII wieku), 2 poł. XVII, nr rej.:A-63 z 31.12.1986.

Awatar użytkownika
Rzeźnik
Posty: 50
Rejestracja: 21 lut 2009, 12:07
Auto: G240 Wolf
Kontakt:

Re: Niezwykle miejsca w Polsce - pomysly na weekendowe wypady

Post autor: Rzeźnik »

punkt 34. Żabin i ta piramida to nie zabałdzo tak 8) , piramida jest w Rapie a dokładnie po drodze z Bań Mazurskich do Mieduniszek, z ta kopią piramidy Cheopsa to też nie tak, kąty nachylenia ścian wewnętrznych obiektu są identyczne jak kąty ścian piramidy z Doliny Królów :wink: Fajne miejsce :wink:

Awatar użytkownika
fobos
Posty: 3155
Rejestracja: 04 kwie 2007, 20:47
Auto: VZJ 90
Kontakt:

Re: Niezwykle miejsca w Polsce - pomysly na weekendowe wypady

Post autor: fobos »

Jak dla mnie to to taka piramida jak z koziej d.... trąbka.
100_6872.jpg
(119.65 KiB) Pobrany 3797 razy
Daliśmy się kiedyś skusić opisem w przewodniku. Było tam między innymi, że wewnątrz widać zmumifikowane zwłoki. Ktoś zrobił porządek i nic nie było widać.
100_6874.jpg
(77.22 KiB) Pobrany 3801 razy

Awatar użytkownika
Kwiatec
Klubowicz
Posty: 4339
Rejestracja: 15 gru 2008, 10:49
Auto: TOYOTA LJ70 Pick-up
Kontakt:

Re: Niezwykle miejsca w Polsce - pomysly na weekendowe wypady

Post autor: Kwiatec »

a ty fobos tylko chciałbyś gołe zmumifikowane dupy oglądać zboku ?? :mrgreen:

Awatar użytkownika
fobos
Posty: 3155
Rejestracja: 04 kwie 2007, 20:47
Auto: VZJ 90
Kontakt:

Re: Niezwykle miejsca w Polsce - pomysly na weekendowe wypady

Post autor: fobos »

Jakoś tak mnie ciągnie do takich chudych i kościstych :wink: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Awatar użytkownika
Heniu
Klubowicz
Posty: 1097
Rejestracja: 21 maja 2007, 11:40
Auto: LJ70 '86
Kontakt:

Re: Niezwykle miejsca w Polsce - pomysly na weekendowe wypady

Post autor: Heniu »

Ja dodałbym twierdzę Modlin (blisko Warszawy), byłem tam na kilku imprezach ASG naprawdę warto a z pkt 39 to było fajne ale z 15 lat temu jak zobaczyłem pierwszy raz w życiu telefon satelitarny 8) .

PS Fajny temat

MaxLux
Klubowicz
Posty: 2826
Rejestracja: 05 kwie 2007, 11:01
Auto: GRJ120
Kontakt:

Re: Niezwykle miejsca w Polsce - pomysly na weekendowe wypady

Post autor: MaxLux »

@Rzeznik @Heniu - uzupelnilem opis o wasze komentarze
prosba o wiecej i komentarzy i opisow nowych miejsc - bede to na bierzaco uaktualnial :)

p.s. oryginalna lista pochodzi z artykolu "Wprost" A.D. 1999 :)

warto looknac tez na www.opuszczone.com

endurance
Klubowicz
Posty: 1430
Rejestracja: 26 gru 2007, 17:59
Auto: Hilux - owocow?z
Kontakt:

Re: Niezwykle miejsca w Polsce - pomysly na weekendowe wypady

Post autor: endurance »

Witam,

zrobiłem mały spis miejsc, które można odwiedzić będąc w okolicach Walimia na edycji dolnośląskiej polandtrophy.

Włodarz- kompleks Riese
http://www.wlodarz.pl/zwiedzanie.php
http://dolnyslask.poland.com/zabytki/ob ... eks_wloda/

Rzeczka - Podziemy kompleks "Rzeczka"
http://www.ciekawemiejsca.org/miejsce,1 ... zeczka.htm

Głuszyce Tajemnicze Podziemne Miasto Głuszyca - Kompleks Osówka
http://www.osowka.pl/miasto.html

Rogoźnica - Muzeum Gross-Rossen
http://www.gross-rosen.pl/pol/showpage.php

Jaworzyna Śląska - Parowozownia ul. Towarowa 4
http://www.muzeumtechniki.pl/
http://www.parowozownia.cba.pl/pliki/skansen.html

ŚWIDNICA Kościół Pokoju p.w. Trójcy Świętej bez gwoździa
http://www.kosciolpokoju.pl/index.php?D=9
http://www.dziennik.swidnica.pl/historia050.php

Srebrna Góra Twierdza
http://www.forty.pl/index.php?katalog=jak_dojechac

Nowa Ruda Kopalnia-Muzeum
http://www.kopalnia-muzeum.pl/galeria2/index.html

Kaplica Czaszek Kudowa-Zdrój ul. Moniuszki - Czermna
http://www.czermna.pl/

Pozdrawiam
wojciech endurance
www.polkasteam.pl

ORSO
Posty: 18
Rejestracja: 28 mar 2009, 15:41
Auto: HZJ 73

Re: Niezwykle miejsca w Polsce - pomysly na weekendowe wypady

Post autor: ORSO »

Siemka . Pozycja nr 25 ,kryje ciekawsze tajemnice . Organy widoczne są z drogi , natomiast tajemnicza sztolnia jest trudniejsza do znalezienia ,ale warta zachodu . Na szczycie góry znajdziecie kilkumetrową dziurę wykopaną przez poszukiwaczy. Zresztą ,okolice o których mowa kryją wiele ciekawych miejsc znanych tylko autochtonom [no nie tylko :roll: ] . Same okolice Złotoryi to około trzy dni intensywnego zwiedzania , od sztolni[Wielisławka] przez wiszące podmyte tory[Jerzmanice] i stożki wulkaniczne[Ostrzyca] po zamki[Grodziec]. A i ofrołda nie brakuje :D
Pozdro Krzychu

Awatar użytkownika
speedy
Posty: 199
Rejestracja: 26 gru 2008, 03:17
Auto: VZJ95 98r
Kontakt:

Re: Niezwykle miejsca w Polsce - pomysly na weekendowe wypady

Post autor: speedy »

Jesli mozna to dodal bym cos co dla mnie i MaxLuxa jest tak blisko ze moze nawet nie pamietamy a godne polecenia. Z racji ze chcialbym ladnie to opisac (opis skopiowalem)
OJCOW -
Pierwsze wzmianki o wsi pochodzą z 1370 roku. Rozwinęła się ona z osady powstałej przy zamku. Od XIX wieku następowała zmiana charakteru miejscowości z letniskowej na uzdrowiskową. Działalność uzdrowiska datuje się od roku 1855, już kilka lat później liczne starcia podczas powstania styczniowego w znacznym stopniu spustoszyły wieś. Podczas naprawy zniszczeń powstały znane ośrodki wczasowe Pod Łokietkiem, Goplana, Pod Kazimierzem oraz park zdrojowy. Ojców oficjalnie uznano za uzdrowisko w 1918 roku, jednak przez dziesięciolecia aż do chwili obecnej pozostał raczej miejscowością turystyczną (mieści się tu nawet siedziba dyrekcji Ojcowskiego Parku Narodowego).

rav
Posty: 88
Rejestracja: 08 lis 2008, 08:45
Auto: TOYOTA
Kontakt:

Re: Niezwykle miejsca w Polsce - pomysly na weekendowe wypady

Post autor: rav »

Tak, ojców na pewno należy dodać.

Natomiast kilka moich uwag:
MaxLuz napisałeś: 30. Hajnówka: grochówka ze spirytusem. Odwiedzając mieszczący się tu "Pub u Wołodii", cofamy się w czasie o kilkadziesiąt lat. Sztandary sowieckich pułków, mundury bratniej armii, grochówka ochrzczona spirytusem. - Pubu u wolodii już nie ma.

Dodałbym:
Białowieżę oraz ogólnie całą puszczę białowieską,
Giżycko: most obrotowy (jeden z kilku w europie) oraz twierdzę boyen,
Gierłoż, Wilczy Szaniec
Most w stańczykach

tyle mi się na razie przypomniało.

Awatar użytkownika
konus
Evil Admin
Posty: 6342
Rejestracja: 28 lut 2007, 02:23
Kontakt:

Re: Niezwykle miejsca w Polsce - pomysly na weekendowe wypady

Post autor: konus »

MaxLux przykleiłem Ci temat bo wart jest tego. Super robota.
Mam propozycję aby od czasu do czasu czyścić temat z postów, które już uwzględnisz u siebie w głównym poście. Będzie porządek. Mojego też wywal. :mrgreen:

MaxLux
Klubowicz
Posty: 2826
Rejestracja: 05 kwie 2007, 11:01
Auto: GRJ120
Kontakt:

Re: Niezwykle miejsca w Polsce - pomysly na weekendowe wypady

Post autor: MaxLux »

Chlopaki,

Dzieki za oddzew ! ta lista jak widac ma swoj charakter - nie znajdziecie tu Wieliczi, Krakowa, Starego Miasta, Bialowiezy itp bo od tego sa normalne przewodniki ...

Dlatego tez nie warto umiesczac takich miejsc jak Ojcow, czy Pieskowa Skala bo tam i tak kazdy trafi jak bedzie w okolicy ...

Czekam zas na takie info jak przed chwila dostalem od kolegi z Poznania gdzie mozna podziwiac ladne idealnie okragle sadzawki, ktore sa zalanymi kraterami od uderzenia meteorytem :shock:

Marcus
Posty: 126
Rejestracja: 17 lut 2008, 23:00
Auto: KZJ 95
Kontakt:

Re: Niezwykle miejsca w Polsce - pomysly na weekendowe wypady

Post autor: Marcus »

Pomysł przedni,
pokusił bym się też o podawanie województwa w jakim znajduje się omawiany obiekt. Tak coby usprawnić lokalizację.
Tak na marginesie pkt. 38 wpisany u mnie jako obowiązkowy :mrgreen: .

Awatar użytkownika
MariuszS
Klubowicz
Posty: 1477
Rejestracja: 27 lip 2007, 10:56
Auto: LJ-79 na do?ywocie
Kontakt:

Re: Niezwykle miejsca w Polsce - pomysly na weekendowe wypady

Post autor: MariuszS »

Pomysł przedni
Marcus pisze:Tak na marginesie pkt. 38 wpisany u mnie jako obowiązkowy :mrgreen: .
Tak na marginesie, to miejscowość owa jest nijaka, tzn, rodzaju nijakiego, i w mianowniku ma na końcu "o".

ODPOWIEDZ