zapis śladu GPS

Mapy papierowe, oprogramowanie, urządzenia gps.

Moderator: luk4s7

endurance
Klubowicz
Posty: 1442
Rejestracja: 26 gru 2007, 17:59
Auto: Hilux - owocow?z
Kontakt:

Re: zapis śladu GPS

Post autor: endurance »

Poniżej moje doświadczenia z Garminami turystycznymi,
trasa to nie to samo co ślad!!!
trasę tworzymy od startu do celu i program, serwis web lub urządzenie wyposażone w mapę rutowalną wyznacza linię przejazdu.
Natomiast ślad dzielimy na:
1. zapisany przez urządzenie i tu mogą być ograniczenia np. Garminach turystycznych do 500 punktów w nowych 20000, ale to są ślady zapisane
2. pliki activlog z nazwą daty utworzenia które nie mają żadnych ograniczeń są tworzone samoistnie jak urządzenie jest w trybie rejestrowania śladu,
Ślad i punkt jest podstawą przygotowań moich wycieczek, wszystko można sobie wyklikać w domciu, ślad jest bardzo pomocny w mapach nierutaowalnych.

wojciech endurance
http://www.polkasteam.pl" onclick="window.open(this.href);return false;

Emu
Posty: 644
Rejestracja: 16 paź 2008, 23:18

Re: zapis śladu GPS

Post autor: Emu »

dokładnie o ślad mi chodzi. Trasa to u mnie jest "na południe", reszta powstaje w trakcie.

Awatar użytkownika
LEX
Posty: 1582
Rejestracja: 23 wrz 2007, 22:01
Auto: Lexus LX450
Kontakt:

Re: zapis śladu GPS

Post autor: LEX »

Też niewiele pomogę, bo urządzenie nie należy do tych prostych, ale jeśli masz iPhona lub iPada, to gorąco polecam MotionxGPS. Odkąd go mam, to nigdy nie włączyłem typowego urządzenia GPS. Program po prostu wymiata swoimi możliwościami. Na iPhonie wystarczy, że włączysz program i on automatycznie, bez łaski, zawsze rysuje ślad, który można zapisać. Na iPadzie jest lekki 'bug', bo program po odpaleniu też rysuje ślad, ale żeby mieć możliwość jego zapisania trzeba wcisnąć wcześniej 'start'. W następnej wersji będzie to poprawione. Program kosztuje chyba 3 dolary czy jakoś tak i (jak dla mnie) bije na głowę wszystko co jest w dedykowanych GPSach, zwłaszcza w wersji na iPada.

Emu
Posty: 644
Rejestracja: 16 paź 2008, 23:18

Re: zapis śladu GPS

Post autor: Emu »

Moja żonka ma iPhona, często nie nosi go ze sobą bo jej się nie mieści w kieszeni. Pobawiłem się nim ostatnio i zupełnie nie rozumiem nad czym zachwyt całego świata: toż to cegła ! W ręce ledwo mi się mieści, jedną ręką go nie obsłużę, w rękawiczkach nie dam rady, no i ładować trzeba codziennie bo ekren pożera energię, mnóstwo aplikacji niepotrzebnych dorosłemu człowiekowi, na ch..j komu taki badziew. Nikt mnie nie przekona do iPhona.

consigliero
Klubowicz
Posty: 1889
Rejestracja: 17 sie 2008, 22:14
Auto: 4Runner
Kontakt:

Re: zapis śladu GPS

Post autor: consigliero »

Emu pisze:
consigliero pisze:Nie bardzo wiem z czym jest problem z tym zapisem śladu. Nie wdając się w polemikę dotyczącą map , nie bardzo wiem jak auto mapa może coś zapisywać jak to jest chyba tylko mapa, ale mogę się mylić. Co do Garminów których posiadałem wiele , to niestety jest tam pewien problem , którego do końca nie rozgryzłem. Podróżując z Zumo 550 nie mam absolutnie żadnych problemów z odczytem śladu który jest zapisywany w plikach i może zgromadzić ich chyba z 15 zanim zacznie je nadpisywać . Każdy z tych plików to zapis jazdy z kilku dni , oczywiście wszystko zależy do intensywności jazdy. Oczywiście jak podłączymy urządzenie do komputera i za pomocą Map source to po odeebraniu śladu zobaczymy tylko zapis zebranych śladów z pilku ukrytego w naszym urządzeniu w folderze Garmin/GPX/ current. Aby zobaczyć lub zarchiwizować dni wcześniejsze , co teraz robię na Zumo 660 (które to urządzenie zostało już dotknięte chorobą która prywatnie nazywam nuwifizacją) należy znaleźć folder Garmin/GPX/Archive otwierając go znajdziemy , ja na ten przykład mam tam 17 plików GPX z datami od 30.09 do 29.10 + ten aktywny Current. Sposób umieszczania tych plików w Archiwum jest dla mnie niezrozumiały bo wewnątrz konkretnego pliku z dnia np 18.10 mamy zapis śladów 0d 2.10 do 17.10 a w pliku z następnego dnia część zapisu śladu z dnia 17.10 też jest tam umieszczona. reasumując poza marnotrawstwem w postaci dublowania niektórych zapisów , czego nie potrafię wyjaśnić mamy z dużym prawdopodobieństwem całą naszą wycieczką zapisaną. Pozsotaje tylko zdobyć informację ile takich śladów nasze urządzenie może zapisać i w odpowiednim czasie zgrac sobie archiwum do komputera wyrzucając je jednocześnie z naszego urządzenia aby zrobić miejsce pod nowe archiwum. Nie wiem jakiego masz Nuwi ale jeżeli posiada coś takiego jak dziennik podróży to tam znajduje się wszystko z pliku Current , aby ściągnąć poprzednie trzeba podłączyć urządzenie do PC lub Mac 8) .
PozdrawiaM
ło jezu jakie to wszystko skomplikowane... :shock: mi chodzi o proste do bólu urządzenie: włączam jak wyjeżdżam, wyłączam jak wracam, wkładam do kompa i zgrywam. Miałem taki data logger, ale miał za małą pamięć i robił straszne błędy (gówniany GPS). Czy jest co podobnego z "górnej półki " ? Nie mam auto mapy - bezużyteczna poza EU. Bazuje na OSM + ozi.
Może ja to tak skomplikowanie opisałem w rzeczywistości jeździsz z włączonym urządzeniem a po powrocie z wycieczki archiwizujesz. Możesz w trakcie zapisywać poszczególne dni w formie trasy , ale ona jest uproszczeniem śladu. Napisz jakie masz urządzenie. Nawet na wycieczkach poza EU korzystałem z Zumo i papierowej mapy. OSM wrzuciłem do Astro 220 razem z UMP i jakimiś topo ale mapy z Navteq są lepsze niż OSM nawet mapy które mam w Nokii. Całkowitym nieporozumieniem są dla mnie natomiast mapy z Smellybikers
PozdrawiaM

PozdrawiaM

Awatar użytkownika
Pyrka
Posty: 3742
Rejestracja: 15 mar 2009, 12:59
Kontakt:

Re: zapis śladu GPS

Post autor: Pyrka »

Popatrz sobie na to Emu - masz podpięte cały czas do instalacji samochodowej i nie musisz płacić abonamentu. Można kupić w Europie za koło 200 euro http://www.trackstick.com/products/trac ... index.html. Jest kompatybilne z Google Maps, interwał zapisu śladu możesz ustawić po swojemu.

Emu
Posty: 644
Rejestracja: 16 paź 2008, 23:18

Re: zapis śladu GPS

Post autor: Emu »

Pyrka pisze:Popatrz sobie na to Emu - masz podpięte cały czas do instalacji samochodowej i nie musisz płacić abonamentu. Można kupić w Europie za koło 200 euro http://www.trackstick.com/products/trac ... index.html. Jest kompatybilne z Google Maps, interwał zapisu śladu możesz ustawić po swojemu.
szkoda że mają tylko 16 MB pamięci - wystarczy tylko na kilka dni, będę musiał pamiętać żeby zgrywać to na kompa. Mój poprzedni miał 8 MB - po 4 dniach miałem już zapełnione na ful, jak rozrzedziłem zapis starczało na dłużej ale było niedokładnie. Muszę szukać czegoś min. 1 GB.

Awatar użytkownika
realBiker
Posty: 748
Rejestracja: 23 paź 2009, 21:31
Auto: VZJ90

Re: zapis śladu GPS

Post autor: realBiker »

Turystyczne garminy (np 60tka) robia za track loggery. Activ log ma swoje ograniczenia i starczy na bliżej lub dalej w zależności od ustawionego trybu rejestracji. To o czym myślisz to niezależne rejestrowanie śladu na karcie SD. Nawet jak activ log (w 60csx ma chyba 10 tys punktów) się zapcha to zapis na karcie leci cały czas. Nie potrzeba mieć żadnej mapy wgranej, nie potrzeba żadnej trasy ustawiać. Odpalasz sprzęt, fixuje się i zaczyna rejestrować wszelkie zmiany położenia. Pliki dostają nazwy wg bieżącej darty.

consigliero
Klubowicz
Posty: 1889
Rejestracja: 17 sie 2008, 22:14
Auto: 4Runner
Kontakt:

Re: zapis śladu GPS

Post autor: consigliero »

Człowiek cały czas uczy się czegoś nowego . Dzięki koledze zagłębiłem się w temat i po krótkiej chwili znalazłem coś co działa w odbiornikach Nuvi , ale sprawdziłem też na szybko w Zumo 660 i też działa , czy na 550 nie wiem bo wisi przy motocyklu ale podejrzewam że też.
http://www.garniak.pl/viewtopic.php?p=65821#p65821" onclick="window.open(this.href);return false;
PozdrawiaM

Emu
Posty: 644
Rejestracja: 16 paź 2008, 23:18

Re: zapis śladu GPS

Post autor: Emu »

consigliero pisze:Człowiek cały czas uczy się czegoś nowego . Dzięki koledze zagłębiłem się w temat i po krótkiej chwili znalazłem coś co działa w odbiornikach Nuvi , ale sprawdziłem też na szybko w Zumo 660 i też działa , czy na 550 nie wiem bo wisi przy motocyklu ale podejrzewam że też.
http://www.garniak.pl/viewtopic.php?p=65821#p65821" onclick="window.open(this.href);return false;
PozdrawiaM
dzięki consigliero ! u mnie to działa - od jutra testuje :)

Awatar użytkownika
Jureq
Posty: 437
Rejestracja: 16 gru 2008, 15:42
Auto: szukam LC200
Kontakt:

Re: zapis śladu GPS

Post autor: Jureq »

zobacz sobie czy to Ci będzie odpowiadć: http://www.holux.com/JCore/en/products/ ... sp?pno=351

Holux to bardzo przyzwoity producent więc z jakością nie powinno być problemu a kupić możesz na miejscu: http://allegro.pl/holux-m-1000c-gps-log ... 60185.html

Awatar użytkownika
realBiker
Posty: 748
Rejestracja: 23 paź 2009, 21:31
Auto: VZJ90

Re: zapis śladu GPS

Post autor: realBiker »

W systemie gps orbituje chyba 31 satelitów, a ten holux umi śledzić aż 66 na raz :) nie sposób się zgubić ;)

Emu
Posty: 644
Rejestracja: 16 paź 2008, 23:18

Re: zapis śladu GPS

Post autor: Emu »

consigliero pisze: mapy z Navteq są lepsze niż OSM nawet mapy które mam w Nokii
Wpisz sobie w Navteq'u "Tbilisi" a potem ściągnij mapę Gruzji z OSM i zobacz jak wygląda mapa Tbilisi - od razu zmienisz zdanie co do Navteq.

Awatar użytkownika
maju
Posty: 51
Rejestracja: 17 sty 2010, 21:59
Auto: HZJ78
Kontakt:

Re: zapis śladu GPS

Post autor: maju »

Garmin Quest 2 zapisuje ślad który można częściowo konfigurować.
Ustalamy klika poziomów częstotliwości zapisów punktów - auto, co x czasu, co x metrów.
Każda z funkcji ma jeszcze kolejny podział.
Zapis śladu o długości 1000km w maksymalnej dokładności mieści się w pamięci.
Można włączyć/wyłączyć zapętlanie śladu czyli kasowanie starego.
Ile wchodzi max nie testowałem bo przyjąłem zasadę aby raz na dobę wgrywać przez USB ślad do laptopa.
To samo robię ze zdjęciami z aparatu więc nie jest to problemem.
Na wyjazdach od kilku lat się sprawdza.

Emu
Posty: 644
Rejestracja: 16 paź 2008, 23:18

Re: zapis śladu GPS

Post autor: Emu »

Emu pisze:
consigliero pisze:Człowiek cały czas uczy się czegoś nowego . Dzięki koledze zagłębiłem się w temat i po krótkiej chwili znalazłem coś co działa w odbiornikach Nuvi , ale sprawdziłem też na szybko w Zumo 660 i też działa , czy na 550 nie wiem bo wisi przy motocyklu ale podejrzewam że też.
http://www.garniak.pl/viewtopic.php?p=65821#p65821" onclick="window.open(this.href);return false;
PozdrawiaM
dzięki consigliero ! u mnie to działa - od jutra testuje :)
No więc parę dni testowałem sobie tego moda i : to jest to !. Ślad jest zapisywany w oddzielnych katalogach do wyczerpania pamięci - jest jakieś 700MB wolnego więc spoko. Nie wiem tylko jak zrobić żeby zapis był robiony na karcie SD.
Acha, no i nasuwa się oczywiste pytanie: dlaczego tak szanująca się firma jak Garmin zataja tak wiele praktycznych funkcji w swoich urządzeniach ? Nie lepiej byłoby po prostu wszystko ujawnić, żeby tysiące zrzeszonych użytkowników ni e musiało wyszukiwać tego w necie ? To tak jakby Toyoty miała jakieś ukryte przyciski i tajne zakamarki - bez sensu Garmin robi.

ODPOWIEDZ