Nawigacja dla początkującego

Mapy papierowe, oprogramowanie, urządzenia gps.

Moderator: luk4s7

Awatar użytkownika
sebastian44
Posty: 2141
Rejestracja: 01 lis 2009, 18:23
Auto: była BJ73, była KZJ95, aktualnie TRJ120
Kontakt:

Nawigacja dla początkującego

Post autor: sebastian44 »

Cześć. Jestem kompletnie zielony w temacie, przejrzałem tutejsze wątki i niewiele z tego rozumiem. Dotąd korzystałem z nawigacji google maps w telefonie, co na terenie Polski gdzie nie płacę za roaming jest okej.
Teraz chciałbym zakupić jakaś porządną nawigacje z możliwością wgrywania map, najlepiej darmowych. W tym roku wybieram sie do Rumunii, wiec na pewno mapy tego obszaru, ale za rok kto wie. Jakiś garmin? do 500 zł najchetniej..

Fazi
Posty: 474
Rejestracja: 31 maja 2009, 20:46
Auto: HJ61
Kontakt:

Re: Nawigacja dla początkującego

Post autor: Fazi »

Za 500 kupisz używanego Garmina 62 (bez liter)

Awatar użytkownika
LEX
Posty: 1582
Rejestracja: 23 wrz 2007, 22:01
Auto: Lexus LX450
Kontakt:

Re: Nawigacja dla początkującego

Post autor: LEX »

A jak masz iPada to polecam MotionX GPS za jakieś 20-30zł. Wgrywasz nawet mapy satelitarne.

Awatar użytkownika
luk4s7
Moderator
Posty: 3389
Rejestracja: 15 gru 2013, 23:32
Auto: Kiedyś znowu pewnie LC
Kontakt:

Re: Nawigacja dla początkującego

Post autor: luk4s7 »

LEX pisze:A jak masz iPada to polecam MotionX GPS za jakieś 20-30zł. Wgrywasz nawet mapy satelitarne.
Celem sprecyzowania: iPad musi mieć moduł GSM bo wtedy ma również GPS. Żeby zapisać w offline’ie mapy o których piszesz, trzeba kupić w aplikacji dodatkowy pakiet. Standardowo po zakupie aplikacji można ze wszystkich map korzystać tylko online, a w offline’ie tylko z OpenStreetMaps. Po zakupie w/w dodatku możesz podać nawet swój własny adres serwera map.

Zaznaczam, że nie wykupiłem tego pakietu, więc moja wiedza praktyczna kończy się na standardowej aplikacji bez dodatku. Używam tylko na iPhone’ie.

Co do Garmina do 500zł to albo używka albo zapomnij. Osobiście używam 62s - niewiele droższy od 62 a ma trzyosiowy kompas (działa bardzo dobrze!). Nie jest to model najlepszy do samochodu bo wyświetlacz ma bardzo mały. Jest za to bardzo uniwersalny i świetnie nadaje się również do pieszych wędrówek itp. oraz długo pracuje na bateriach (używam akumulatorów Eneloop). Gdybym używał w większości w aucie, to wybrałbym model Monterra lub tańszą Montanę.

Jednak samo urządzenie to dopiero początek… Porponuję zakupić mapy PL TOPO. To jakieś 150zł a potem 60zł/rok za aktualizację. Oprócz dokładnej mapy topograficznej Polski są również (póki co darmowe) mapy Topo Europy! Oczywiście są jeszcze mapy komercyjne różnych krajów, dużo bardziej szczegółowe (i za dodatkową kasę), są opensource’owe projekty jak Open Street Maps lub UMP-pcPL itd. Co niektórzy dysponują również mapami wojskowymi, rastrami (skanami) map papierowych itd…

Polecam też forum Garniak.pl choć z doświadczenia wiem, że trzeba sporo poświecić dużo własnego "brain juice" aby zrozumieć co i jak działa.

Awatar użytkownika
fobos
Posty: 3155
Rejestracja: 04 kwie 2007, 20:47
Auto: VZJ 90
Kontakt:

Re: Nawigacja dla początkującego

Post autor: fobos »

Jeśli chcesz coś, co Cię poprowadzi ( wyznaczy trasę z A do B ), to do telefonu ściągnij sobie ze sklepiku darmowe MapsMe. Pobierasz sobie mapy kraju do którego chcesz jechać jeszcze w domu, a później masz je off-line na wyjeździe.
Jeśli lubisz pobłądzić i samemu wybierać trasę na podstawie analizy mapy, polecam OziExplorera ( na telefon Androzic ), choć sporą sztuką jest zgromadzenie skalibrowanych map.

anoretka
Posty: 169
Rejestracja: 22 gru 2010, 20:16
Auto: V8 (2008)
Kontakt:

Re: Nawigacja dla początkującego

Post autor: anoretka »

Ja polubiłem OsmAnd na Androida w wersji free można 10 razy pobrać mapę (10 różnych krajów, albo 10 aktualizacji tego samego).
Choć dziś uważam, że nawigacja potrzebna jest na autostradzie. Nie ma wtedy czasu patrzeć na papierową, a oznaczenia są jakie są. Wszędzie indziej kompas i mapa papierowa. OsmAnd ma funkcje nawigacji i nie tylko - http://osmand.net/
Szukałem przy okazji planowanej wyprawy do Gruzji i Armenii. Porównywałem z papierowymi, to nawet wersja na Androida ma więcej ścieżek i dróg.

Tu masz próbkę mapy z telefonu:
Obrazek

Tu ten sam region z http://www.openstreetmap.org/node/43061 ... 3&layers=C

Awatar użytkownika
irko
Posty: 1818
Rejestracja: 19 lip 2010, 21:53
Auto: Hilux 09
Kontakt:

Re: Nawigacja dla początkującego

Post autor: irko »

OSM używałem ostatnio

Obrazek

Całkiem całkiem...

Ale będe szukał Garmina, chociaż miałem i przykre wspomnienia pozostawił (bardzo niestebilny).
Może się coś zmieniło a planowanie trasy w Map Source i wgrywanie do navi by mi się przydało teraz...

Fazi
Posty: 474
Rejestracja: 31 maja 2009, 20:46
Auto: HJ61
Kontakt:

Re: Nawigacja dla początkującego

Post autor: Fazi »

Ja mam te same odczucia. Nawigacje na fonach są niestabilne. Przestają działać w najmniej oczekiwanym momencie.
Dedykowane urządzenie (np. Garmin) działa zawsze o ile ma napięcie

Awatar użytkownika
luk4s7
Moderator
Posty: 3389
Rejestracja: 15 gru 2013, 23:32
Auto: Kiedyś znowu pewnie LC
Kontakt:

Re: Nawigacja dla początkującego

Post autor: luk4s7 »

Fazi pisze:Ja mam te same odczucia. Nawigacje na fonach są niestabilne.
Irko miał według mnie na myśli niestabilność Garmina…
irko pisze:Ale będe szukał Garmina, chociaż miałem i przykre wspomnienia pozostawił (bardzo niestebilny).
Moje doświadczenia są zupełnie inne. 62s jest turbo-stabilny. Przez rok użytkowania zdarzył mi się 1x problem kiedy musiałem wyjąć baterię bo nie reagował.
irko pisze:Może się coś zmieniło a planowanie trasy w Map Source i wgrywanie do navi by mi się przydało teraz…
MapSource to już historia… Teraz jest BaseCamp. Nie używałem MapSource’a więc nie mam porównania. Do logiki BaseCamp trzeba się trochę przyzwyczaić.
Rewelacyjnie za to działa planowanie trasy na kompie a potem synchronizacja do Garmina. Polecam szczególnie mapę PL Topo (http://garminwpolsce.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;). Porównując pokrycie do OSM albo UMP-pcPL jest zdecydowanie najlepsza.
Ostatnio zmieniony 20 kwie 2015, 14:58 przez luk4s7, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
irko
Posty: 1818
Rejestracja: 19 lip 2010, 21:53
Auto: Hilux 09
Kontakt:

Re: Nawigacja dla początkującego

Post autor: irko »

OSM działa bardzo stabilnie
GARMIN sie sypał cały czas a miałem wypasiony model 860 i bardzo wysoko trzeba było siegać zeby go zdjąć z półki przy zakupie ;) (po roku i nieudanych naprawach został zwrócony)

Ale to dawno było wiec moze jest lepiej
Zamierzam się przekonać.

Do tej pory uzywałem Beckera i to jest stabilna nawigacja ale trasy tam nie wgrasz...

Awatar użytkownika
tomwar
Posty: 39
Rejestracja: 07 kwie 2013, 09:47
Auto: HDJ 100
Kontakt:

Re: Nawigacja dla początkującego

Post autor: tomwar »

OSM ma tylko jedną wadę, przy wyznaczaniu długiej trasy - 500 km potrafi się wykrzaczyć, albo bardzo długo liczyć. Od 3 sezonów z nim podróżuje i nie zawiodłem się.

endurance
Klubowicz
Posty: 1442
Rejestracja: 26 gru 2007, 17:59
Auto: Hilux - owocow?z
Kontakt:

Re: Nawigacja dla początkującego

Post autor: endurance »

irko pisze:OSM działa bardzo stabilnie
GARMIN sie sypał cały czas a miałem wypasiony model 860 i bardzo wysoko trzeba było siegać zeby go zdjąć z półki przy zakupie ;) (po roku i nieudanych naprawach został zwrócony)
Irku,
860 to zabawka samochodowa (nie chodzi o cenę) i pewnie mogła się tak zachowywać, ale uwierz mi turystyczne urządzenia stara 60Csx i teraz Montana działa zawsze!
Co do programów, stary MapSource, nowy BaseCamp i tu można się przyczepić jeżeli chodzi o user friendly, ale wszystko działa jak należy, a z każdą wersją jest coraz lepiej.
Jako zagorzały zwolennik urządzeń Garmina nie patrze na nie bezkrytycznie, np. Montana mogłaby mieć taki wyświetlacz jak mój S5 i taką samą szybkość, ale wierzę, że takie unowocześnienia pojawią się w kolejnym modelu, a na razie nie ma nic lepszego.

moje zdania zawsze Garmin
wojciech endurance
www.polkasteam.pl

Awatar użytkownika
Norick
Posty: 1333
Rejestracja: 07 gru 2008, 02:58
Auto: Haluks kozow?z
Kontakt:

Re: Nawigacja dla początkującego

Post autor: Norick »

i mapsource i basecamp nie jest tak bardzo potrzebny by korzystać z Garmina
O ile nie jestem fanem garmina na drogach( znaczy map garmina) to mi się zdarza.
Obecnie nie ma nic lepszego...by:... drogowe mapy, i topo i orto, rastry, lidar ...i co tam chcecie mieć w jednym odbiorniku :mrgreen: A teraz kwestia jaki odbiornik
i tutaj lepiej się udać na forum garniaka. Ja używam 64 i na drogach i w plenerze i daje radę..Ale Montana ma wiele plusów dodatnich

Awatar użytkownika
Emek
Posty: 472
Rejestracja: 10 paź 2012, 17:59
Auto: HZJ76,Yamaha SR500
Kontakt:

Re: Nawigacja dla początkującego

Post autor: Emek »

I jak ci się sprawdza 64 na drogach? Mnie bardziej w teren potrzebny sprzęt ale i na drogach awaryjnie by się przydał.

Awatar użytkownika
luk4s7
Moderator
Posty: 3389
Rejestracja: 15 gru 2013, 23:32
Auto: Kiedyś znowu pewnie LC
Kontakt:

Re: Nawigacja dla początkującego

Post autor: luk4s7 »

Emek pisze:I jak ci się sprawdza 64 na drogach?
64 to prawie to samo co 62. Największa różnica między nimi to dodatkowa obsługa Glonas’a oprócz GPS oraz możliwość połączenia ze smartfonem.

Do auta ma zdecydowanie za mały ekran. Widać, owszem jak się go ma gdzieś blisko i daje radę, ale do przeciętnego smartfona to mu bardzo daleko. Poza tym w trybie nawigacji "nie gada", tylko wydaje dźwięk przed manewrem i trzeba spojrzeć na ekran żeby wiedzieć gdzie jechać. W terenie to jakoś bardzo nie przeszkadza szczególnie podróżując pieszo, na trasie też od biedy daje radę.
Reszta zależy od map. Nie testowałem specjalnie bo po wjechaniu na asfalt odpalam smartfona i tyle.

Według mnie takie można zastosować kryteria (według proporcji planowanego użycia):
  1. 100% auto, trasa - Garmin Nuvi (lub temu podobne) albo smartfon
  2. 80% auto, teren; 20% pieszo - Garmin Montana/Monterra
  3. 50% auto, teren; 50% pieszo - Garmin GPS Maps 62/64 lub Montana/Monterra (trzeba samemu oblukać)
  4. 40% auto, teren; 40% pieszo; 20% auto, trasa - 62/64
  5. 100% pieszo - tylko 62/64

ODPOWIEDZ