ET felgi do j90

Moderator: luk4s7

Awatar użytkownika
realBiker
Posty: 748
Rejestracja: 23 paź 2009, 21:31
Auto: VZJ90

Re: ET felgi do j90

Post autor: realBiker »

Bry :) mam ci ja 265/75/16 na fabrycznej alufeldze. Chcem założyć 235/85/16 i wyszło mi z kalkulatora że wysokość opony pozostanie bez zmian, będzie tylko węższa. Jaka jest różnica w zachowaniu auta na drodze i na miękkiej nawierzchni na węższej oponie? Zastanawiam się też czy z węższą oponą dało by się założyć felgi z ujemnym et żeby nie haczyło o budę (liftu nie mam).

Awatar użytkownika
Kwieczor
Klubowicz
Posty: 1561
Rejestracja: 05 gru 2009, 23:57
Auto: Hilux 2,5 D4D 2008
Kontakt:

Re: ET felgi do j90

Post autor: Kwieczor »

realBiker pisze:Bry :) mam ci ja 265/75/16 na fabrycznej alufeldze. Chcem założyć 235/85/16 i wyszło mi z kalkulatora że wysokość opony pozostanie bez zmian, będzie tylko węższa. Jaka jest różnica w zachowaniu auta na drodze i na miękkiej nawierzchni na węższej oponie? Zastanawiam się też czy z węższą oponą dało by się założyć felgi z ujemnym et żeby nie haczyło o budę (liftu nie mam).
wnioskując a'contrario (bo ja zmieniłem z dość wąskich an szerokie) - auto będzie mniej palić, lepiej się zbierać i skręcać, zdecydowanie mniej wrażliwe na koleiny - tyle po czarnym, a w terenie - na minus na pewno jazda po błocie i piachu, na szutrach nie zauważyłem jakiejś wybitnej różnicy.

consigliero
Klubowicz
Posty: 1889
Rejestracja: 17 sie 2008, 22:14
Auto: 4Runner
Kontakt:

Re: ET felgi do j90

Post autor: consigliero »

Ja zmieniłem z 265/65/17 na 245/75/17 czyli z 30,5 cala zrobiło się 31,5 cala. Na asfalcie lepiej w koleinach i mówię tu o koleinach jakie są w Krakowie np na Opolskiej , trzeba uważać przy hamowaniu bo potrafi z nich wyrzucać . W tzw terenie nie narzekam a dzięki wyższej oponie bardziej terenowemu bieżnikowi, oraz silnikowi i skrzyni auto radzi sobie bardzo dobrze.
PozdrawiaM

Awatar użytkownika
realBiker
Posty: 748
Rejestracja: 23 paź 2009, 21:31
Auto: VZJ90

Re: ET felgi do j90

Post autor: realBiker »

Ale u mnie wysokośc zostaje bez zmian. Szerokość kapcia zmniejszy się o cal. W koleinach do tej pory nie miałem problemów,.

Art
Posty: 162
Rejestracja: 06 paź 2008, 17:14
Auto: VZJ 95 & LPG
Kontakt:

Re: ET felgi do j90

Post autor: Art »

realBiker pisze:Ale u mnie wysokośc zostaje bez zmian. Szerokość kapcia zmniejszy się o cal. W koleinach do tej pory nie miałem problemów,.
No ale look pójdzie w diabły :D Bedziesz wyglądał jak lesniczy w Defenderze.
Jako miłośnik błotnych odysei chyba w drugą stronę trza by iść :)

Awatar użytkownika
mroczny
Posty: 39
Rejestracja: 11 maja 2009, 19:32
Auto: brak

Re: ET felgi do j90

Post autor: mroczny »

bieżnik wazniejszy...

szeroka opona zżera moc, drze w koleinach, morduje kierowniczy i łożyska.. bez sensu. Z tego wozu i tak nie zrobisz potwora więc nadmiernie nie obciążaj. Ja mam 32x10,5 i uważam to za optimum. Jedzie, skręca i hamuje. Tylko przydałoby się nieznacznie zwiększyć odsadzenie i dlatego rozglądam się za właściwszymi felgami. Dystansów nie znoszę z zasady

a co do trakcji w terenie - jak tujota to podróże. Jak podróże to rozmaitosc terenu i najważniejsze - niezawodność. Jak rozmaitosc to pewnie będzie gęste błoto w górkach, glinki na stromych podjazdach a czasem trawersach itd. A wtedy trzeba mieć wąską i zadziorną oponę aby utrzymać kierunek i oczyścić gumę..

Jeśli przewaga piasków i płaskiego torfowego błota do jądra ziemi.. to szerokie kapcie, niskie ciśnienie i masę liny na bębnie

Hagal
Posty: 15
Rejestracja: 12 wrz 2011, 20:38
Auto: LC 95
Kontakt:

Re: ET felgi do j90

Post autor: Hagal »

dorzucę ku potomności, w tej chwili mam felgi 8x16 ET0 + dystans 30mm. Opony 265/75/16 MT wystają około 2 cm poza plastiki. Wiem że to niezdrowe dla samochodu, ale wygląda zarąbiście. Podcięte chlapacze plastikowe i sklepane szwy na karoserii bo obcierały. Kiedy było bez dystansów, minimalnie obcierało przy maks skręcie w prawo, bez żadnych podcięć czy sklepań. Zawieszenie seria, pewnie trochę klapnięta, wersja salon PL 1999.

Awatar użytkownika
realBiker
Posty: 748
Rejestracja: 23 paź 2009, 21:31
Auto: VZJ90

Re: ET felgi do j90

Post autor: realBiker »

seryjna fela ma ET 13 i rozmiar 7x16?

Hagal
Posty: 15
Rejestracja: 12 wrz 2011, 20:38
Auto: LC 95
Kontakt:

Re: ET felgi do j90

Post autor: Hagal »

et 13 albo 15 i 7x16, te felgi trójramienne.

Awatar użytkownika
Kames
Posty: 2076
Rejestracja: 17 wrz 2009, 18:06
Auto: Prawdziwe ?elazo
Kontakt:

Re: ET felgi do j90

Post autor: Kames »

Kojot zapalił do swej 285/75r16 na felach 8x16 et chyba 0 - Kojot wklejaj fote :!: i opis -jako co tam :wink:

Awatar użytkownika
Kojot
Klubowicz
Posty: 217
Rejestracja: 22 lut 2010, 11:48
Auto: LC 90
Kontakt:

Re: ET felgi do j90

Post autor: Kojot »

Kames pisze:Kojot zapalił do swej 285/75r16 na felach 8x16 et chyba 0 - Kojot wklejaj fote :!: i opis -jako co tam :wink:
Dałem felgi 8x 16 et - 6 - objechałem w weekend Zmote na tych kołach - opisze wszystko co i jak ze zdjęciami - może w sobotę znajdę trochę czasu

kojot

Awatar użytkownika
Jerry
Posty: 213
Rejestracja: 17 wrz 2011, 21:26
Auto: HDJ80
Kontakt:

Re: ET felgi do j90

Post autor: Jerry »

Michalkrk pisze:dzieki za dystanse ,nie sluza lozyskom kol ,dlatego wole felge z danym offsetem 8)
Jeżeli masz felgę z offsetem dajmy na to +15, to dla łożyska jest dokładnie takie samo obciążenie w obu poniższych przypadkach:

A) dystans 40 mm z seryjną felgą,
B) zmiana felgi na offset -25.

Po prostu w obu przypadkach środek felgi (opony) zostanie odsunięty o 40 mm od piasty - większa dźwignia, większe obciążenie.
Jedynym sposobem wysunięcia kół z błotników bez zwiększenia obciążenia dla łożysk jest założenie szerszych opon, czemu może, ale nie musi towarzyszyć założenie szerszych felg, przy pozostawieniu seryjnego ET (offsetu).

Inna sprawa, że mimo zwiększenia obciążenia przez zmianę ET, zwykle nic łożyskom nie dolega :)

Tuco
Komisja Rewizyjna
Posty: 2165
Rejestracja: 18 gru 2008, 22:22
Auto: kdj95
Kontakt:

Re: ET felgi do j90

Post autor: Tuco »

Nie wziąłeś pod uwagę wzrostu masy nie resorowanej w przypadku dyatansów.

Awatar użytkownika
Jerry
Posty: 213
Rejestracja: 17 wrz 2011, 21:26
Auto: HDJ80
Kontakt:

Re: ET felgi do j90

Post autor: Jerry »

Tuco pisze:Nie wziąłeś pod uwagę wzrostu masy nie resorowanej w przypadku dyatansów.
Masz rację, że nie wziąłem.
Przypuszczam jednak, że 7" alu + dystans waży tyle co 8" stal.

Awatar użytkownika
seburaj
Posty: 2541
Rejestracja: 24 kwie 2007, 15:15
Auto: by?o: LJ70, BJ73, HDJ100, KZJ95...
Kontakt:

Re: ET felgi do j90

Post autor: seburaj »

oj, chyba więcej

ODPOWIEDZ