Akumulator do LC J15

Moderator: luk4s7

Rafkus
Posty: 5
Rejestracja: 12 gru 2019, 20:59

Akumulator do LC J15

Post autor: Rafkus »

Witam.Akumulator mi umarl w 5-cio letnim LC i potrzebuje zakupic nowy.Czy ktos sie orientuje jaki najlepsze wybrac?

Awatar użytkownika
luk4s7
Moderator
Posty: 3385
Rejestracja: 15 gru 2013, 23:32
Auto: Kiedyś znowu pewnie LC
Kontakt:

Re: Akumulator do LC J15

Post autor: luk4s7 »

A masz jeden czy 2?
Generalnie jest z tym (niewielki) kłopot. Przy dwóch aku jeden ma prawy a drugi lewy plus. Zwykle w sklepach jest jeden typ dostępny. Oczywiście ten drugi na zamówienie ale zwykle drożej.

No więc była tu na forum dyskusja o akumulatorach. Poszukaj. Jedni chwalą Yasę, inni Vartę, ja mam bardzo do te doświadczenia z Bosch Silver S4 (w dwóch autach). Nie wiem czy jest jakaś jedna reguła. Ja bym brał co lepsze i w sensownej cenie a za 3-5 lat wymienił bez bólu.

Rafkus
Posty: 5
Rejestracja: 12 gru 2019, 20:59

Re: Akumulator do LC J15

Post autor: Rafkus »

Wlasnie mam jeden tylko i widac ze nie byl wymieniany od nowosci (5lat).Czy oba powinny miec te same parametry?jakis specjalny przewod powinien byc miedzy nimi polaczony?

Awatar użytkownika
rolkos
Klubowicz
Posty: 2063
Rejestracja: 21 lis 2015, 15:24
Auto: FJ Cruiser, 4Runner
Kontakt:

Re: Akumulator do LC J15

Post autor: rolkos »

5 lat to żaden wiek dla fabrycznego akumulatora, powinien dożyć do 10 lat bez problemów przy standardowej eksploatacji.

Awatar użytkownika
luk4s7
Moderator
Posty: 3385
Rejestracja: 15 gru 2013, 23:32
Auto: Kiedyś znowu pewnie LC
Kontakt:

Re: Akumulator do LC J15

Post autor: luk4s7 »

A ciekawe czemu jest jeden. Auto benzynowe czy z innego rynku?
Może właśnie dlatego umarł że jest 1.

Rafkus
Posty: 5
Rejestracja: 12 gru 2019, 20:59

Re: Akumulator do LC J15

Post autor: Rafkus »

Auto diesel.Wymienilem ten jeden aku ale z checia zamontowałbym rowniez drugi.

Awatar użytkownika
sebastian44
Posty: 2141
Rejestracja: 01 lis 2009, 18:23
Auto: była BJ73, była KZJ95, aktualnie TRJ120
Kontakt:

Re: Akumulator do LC J15

Post autor: sebastian44 »

Jeżeli miałeś oryginalnie jeden to zostaw jeden chyba że auto jest jakos specjalnie eksploatowane (zasilanie lodówki, sprzetu, wyciągarka). No chyba że masz miejsce pod drugi i okablowanie to może ten drugi ktos wymontował ?

Awatar użytkownika
luk4s7
Moderator
Posty: 3385
Rejestracja: 15 gru 2013, 23:32
Auto: Kiedyś znowu pewnie LC
Kontakt:

Akumulator do LC J15

Post autor: luk4s7 »

Miałem 1 większy w KZJ95 (~90Ah jeśli dobrze pamiętam) mimo że fabrycznie były 2. Dawało radę nawet przy dużych mrozach w Bieszczadach. Aku było sprawne, ładowanie idealne itd.
Fabrycznie jeśli się nie mylę powinno być 2x 80Ah. To jest różnica. Ale chodziło bez problemu.

Kupiłem używane mocowanie i kable do montażu drugiego aku ale czekałem aż się zużyje ten jeden. Montaż dwóch powinien obejmować dwa nowe i takie same. Ale się nie doczekałem więc sprzedałem auto z 1 aku i gratami do podłączenia drugiego. Wiem że już to aku wyciąga nogi (po paru dniach stania ledwo kręci mimo naładowania). Minęło ponad 8 lat od jego nowości więc ma prawo. Jest to Bosch Silver S4 jeśli kogoś to ciekawi.

Co zrobi nowy właściciel - nie wiem. Ja bym chyba kupił 2 mniejsze i podłączył jak było. Z drugiej strony skoro działało 8 lat to może jednak trzymać 1?

Miejsce na drugi akumulator wykorzystywałem za to na grzanie bańki 5l z wodą do prysznica. Po całym dniu była na tyle ciepła że 4 osoby mogły oszczędnie wziąć prysznic.

ODPOWIEDZ