Land Cruiser 2018 - zbyt ostre światła led

Moderator: luk4s7

4l3x69
Posty: 35
Rejestracja: 16 kwie 2017, 10:08
Auto: J15, CRF250R
Kontakt:

Re: Land Cruiser 2018 - zbyt ostre światła led

Post autor: 4l3x69 »

Cruiser pisze: Mi ostatnio spodobało się coś takiego:

https://youtu.be/0rqU0KfVME0
dobre :lol:
chyba sobie wymienię

Awatar użytkownika
Templar
Posty: 989
Rejestracja: 18 lip 2012, 13:08
Auto: Hilux 2011 3.0
Kontakt:

Re: Land Cruiser 2018 - zbyt ostre światła led

Post autor: Templar »

Ostatnio przerabiałem ten temat zarówno w Hiluxie, Corolli, CHR i RAV4 ... Czym się nie jedzie co ma nowe ledy, to właściciele starych opli mrygają bo to nie możliwe żeby normalnie auto miało tak jasne światła. To muszą być długie!

Awatar użytkownika
luk4s7
Moderator
Posty: 3385
Rejestracja: 15 gru 2013, 23:32
Auto: Kiedyś znowu pewnie LC
Kontakt:

Re: Land Cruiser 2018 - zbyt ostre światła led

Post autor: luk4s7 »

Zauważyłem że szczególnie jest to dotkliwe jak teren nierówny. Chodzi o to że ledy nie oślepiają innych na płaskim bo mają odpowiednio ustawiony kąt świecenia. Jeśli jednak mijające nas auto jest niżej to dostaje wiązką po oczach aż widać pasażerów w środku. Także trochę ich rozumiem...

Awatar użytkownika
Templar
Posty: 989
Rejestracja: 18 lip 2012, 13:08
Auto: Hilux 2011 3.0
Kontakt:

Re: Land Cruiser 2018 - zbyt ostre światła led

Post autor: Templar »

Mi codziennie migają na ładnej, nowej, prostej drodze. I najczęściej z dość daleka. Ledy z dużej odległości dają mocny punkt światła, który sprawia wrażenie jak by przy zbliżeniu miał oślepić, więc profilaktycznie zaczynają migać. Realnie linia światła jest poniżej szyby innych pojazdów, więc problem jest czysto psychologiczny.
Obecnie opcji regulacji wysokości lamp nawet nie ma więc ciężko coś poradzić na dziury i górki, ponad matowienie kloszy papierem ściernym...

Awatar użytkownika
021CLT
Posty: 205
Rejestracja: 15 cze 2012, 21:34
Auto: Toyota LC120
Kontakt:

Re: Land Cruiser 2018 - zbyt ostre światła led

Post autor: 021CLT »

Templar pisze:Mi codziennie migają na ładnej, nowej, prostej drodze. I najczęściej z dość daleka. Ledy z dużej odległości dają mocny punkt światła, który sprawia wrażenie jak by przy zbliżeniu miał oślepić, więc profilaktycznie zaczynają migać. Realnie linia światła jest poniżej szyby innych pojazdów, więc problem jest czysto psychologiczny.
Obecnie opcji regulacji wysokości lamp nawet nie ma więc ciężko coś poradzić na dziury i górki, ponad matowienie kloszy papierem ściernym...
Regulacja lamp jest i będzie. To, że są to LED-y nie ma nic do rzeczy. Jedziesz na przegląd i ustawiają jak w normalnych H1, H4 czy co tam samochód posiada.
Poza tym faktycznie ludzie skarżą się na lampy LED-owe które świecą jak spawarki. Albo problem jest z ustawieniem wysokości, albo normy daleko odbiegaja od tego co uważamy za dobre dla człowieka:)
Ostatnio Pan prof czy jakis dr naukowiec od badania światła, stwierdził że nowe samochodowe LED_y, te z barwą światła niebieskiego po dłuższym użytkowaniu uszkadzają wzrok kierowcy... Widziałem takie w nowych Oplach :D

Awatar użytkownika
Templar
Posty: 989
Rejestracja: 18 lip 2012, 13:08
Auto: Hilux 2011 3.0
Kontakt:

Re: Land Cruiser 2018 - zbyt ostre światła led

Post autor: Templar »

021CLT pisze:
Regulacja lamp jest i będzie. To, że są to LED-y nie ma nic do rzeczy. Jedziesz na przegląd i ustawiają jak w normalnych H1, H4 czy co tam samochód posiada.
Poza tym faktycznie ludzie skarżą się na lampy LED-owe które świecą jak spawarki. Albo problem jest z ustawieniem wysokości, albo normy daleko odbiegaja od tego co uważamy za dobre dla człowieka:)
Ostatnio Pan prof czy jakis dr naukowiec od badania światła, stwierdził że nowe samochodowe LED_y, te z barwą światła niebieskiego po dłuższym użytkowaniu uszkadzają wzrok kierowcy... Widziałem takie w nowych Oplach :D
Chodzi mi o regulacje z kabiny za pośrednictwem pokrętła.
Wszystkie samochody o których piszę są użytkowane od salonu i "mryganie" zauważam od razu po wyjechaniu na ulicę, więc zakładam że nie jest to seryjnie paprana robota na linii produkcyjnej.
Sam także spotykam na ulicy auta z ledami i przyznaje że z pewnej odległości można uznać że kierowca jedzie na długich i zaraz nas oślepi, ale realnie się to po zbliżeniu nie dzieje.
O podobnych rezultatach badań nie słyszałem. Czy mógłbyś coś więcej napisać co ma powodować te problemy? Zimna barwa światła ma bardziej męczyć wzrok? Wydawało mi się że wszystkie ledy wmotoryzacji mają barwę około 5000K

Z drugiej strony jakość oświetlenia drogi i pobocza na LEDach jest nieporównywalnie lepsza w stosunku do tradycyjnej H4 a przez to zauważenie nieoświetlonego pieszego o wiele szybsze.

Jestem ciekaw jeszcze laserowych świateł, bo na filmach robi to niesamowite wrażenie, ale ze względu na cenę, szybko tego pewnie w średnim segmencie nie zobaczymy...

Awatar użytkownika
aadamuss
Posty: 538
Rejestracja: 23 paź 2012, 23:26
Auto: Hdj 100
Kontakt:

Re: Land Cruiser 2018 - zbyt ostre światła led

Post autor: aadamuss »

W Vw ledy też tak świecą, że ludzie migają. Mogłyby świecić trochę niżej i widać byloby równie dobrze. Teraz jest mała różnica pomiędzy mijania a długimi.

Wysłane z mojego SM-T713 przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
tadeo
Klubowicz
Posty: 1419
Rejestracja: 18 kwie 2008, 22:48
Auto: VDJ 76 i 150
Kontakt:

Re: Land Cruiser 2018 - zbyt ostre światła led

Post autor: tadeo »

No to odgrzeje temat.
Jechałem ostatnio w osobówce przed moją Toyką (150 2017) a w niej żonka. No i dzwonie do tej co mi tak mruga, czy coś się stało.
Minimalna dziura, nierówność i światła dają po lusterkach.

No więc pytanie brzmi, czy regulacja świateł cokolwiek coś dała?
Tylko serwis podkręci światła? Czy diagnosta da radę?

Awatar użytkownika
mamut
Posty: 252
Rejestracja: 21 mar 2012, 08:56
Auto: GDJ150 '18
Kontakt:

Re: Land Cruiser 2018 - zbyt ostre światła led

Post autor: mamut »

Jedyne co może dać to obniżenie smugi światła. Efekt mrugania zawsze będzie występował na nagłej nierówności. Chyba nikt nie wymyślił takiego systemu aby reagował w mili sekundzie i zmieniał wysokość świateł.
Co do oślepiania innych użytkowników to osobiście zauważyłem, że samochody niskie - obniżane głównie myślą, że mam włączone długie ..

Awatar użytkownika
luk4s7
Moderator
Posty: 3385
Rejestracja: 15 gru 2013, 23:32
Auto: Kiedyś znowu pewnie LC
Kontakt:

Re: Land Cruiser 2018 - zbyt ostre światła led

Post autor: luk4s7 »

Mam to samo i nie mam pomysłu jak to rozwiązać. Obniżenie na stałe wiązki światła pewnie jest możliwe w ASO czy na stacji diagnostycznej (w klasycznych lampach są pokrętła do regulacji, może tu podobnie) ale będzie to skutkowało naszą gorszą widocznością - po prostu światła będą za nisko i nie oświetlą prawidłowo drogi. Obecnie jadąc po płaskim i równym, nikogo nie oślepiam. Lampy mają samopoziomowanie i to działa ale dość wolno więc nie nadąża w normalnej jeździe za nagłymi zmianami nachylenia(górkami). Ostatnio zauważyłem podobny problem z matrix-ledami w Volvo i BMW które mijałem. Z daleka i z górki mnie oślepiały, dopiero przy zbliżeniu widać było gasnące diody.

Jedyne więc co mi przychodzi do głowy to wyrównać drogi :D

Awatar użytkownika
tadeo
Klubowicz
Posty: 1419
Rejestracja: 18 kwie 2008, 22:48
Auto: VDJ 76 i 150
Kontakt:

Re: Land Cruiser 2018 - zbyt ostre światła led

Post autor: tadeo »

Żałuje, że nie kupiłem z pneumatycznym tyłem, podniósłbym tyłek na stałe i po problemie:)

Awatar użytkownika
021CLT
Posty: 205
Rejestracja: 15 cze 2012, 21:34
Auto: Toyota LC120
Kontakt:

Re: Land Cruiser 2018 - zbyt ostre światła led

Post autor: 021CLT »

Widać nie miałaś nigdy pneumatyki, powyzej 60km/h następuje powrót do poziomu N. Więc lipa :lol:
Ale faktem jest, że światła w nowej 150 robią robotę, i niech nikt nie próbuje porównać je do ksenonów czy nowych lśniących H4 H7. Po prostu to co było kiedyś problemem w Land Cruiser, a więc słabe, liche, małego zasięgu oświetlenie odeszło w zapomnienie.

Awatar użytkownika
tadeo
Klubowicz
Posty: 1419
Rejestracja: 18 kwie 2008, 22:48
Auto: VDJ 76 i 150
Kontakt:

Re: Land Cruiser 2018 - zbyt ostre światła led

Post autor: tadeo »

021CLT pisze:
22 sty 2020, 21:00
Widać nie miałaś nigdy pneumatyki, powyzej 60km/h następuje powrót do poziomu N. Więc lipa :lol:
Ale faktem jest, że światła w nowej 150 robią robotę, i niech nikt nie próbuje porównać je do ksenonów czy nowych lśniących H4 H7. Po prostu to co było kiedyś problemem w Land Cruiser, a więc słabe, liche, małego zasięgu oświetlenie odeszło w zapomnienie.
Nie złapałeś mojego sarkazmu:)

Awatar użytkownika
luk4s7
Moderator
Posty: 3385
Rejestracja: 15 gru 2013, 23:32
Auto: Kiedyś znowu pewnie LC
Kontakt:

Re: Land Cruiser 2018 - zbyt ostre światła led

Post autor: luk4s7 »

Tadeo, upuść powietrza z przodu, nabij na tyle i będzie podobny efekt. Możesz jeszcze dać podkładki pod sprężyny. To dość modne rozwiązanie w chałupniczym lifcie czemu ma się nie sprawdzić przy regulacji świateł! :mrgreen:

Awatar użytkownika
021CLT
Posty: 205
Rejestracja: 15 cze 2012, 21:34
Auto: Toyota LC120
Kontakt:

Re: Land Cruiser 2018 - zbyt ostre światła led

Post autor: 021CLT »

tadeo pisze:
23 sty 2020, 11:17
021CLT pisze:
22 sty 2020, 21:00
Widać nie miałaś nigdy pneumatyki, powyzej 60km/h następuje powrót do poziomu N. Więc lipa :lol:
Ale faktem jest, że światła w nowej 150 robią robotę, i niech nikt nie próbuje porównać je do ksenonów czy nowych lśniących H4 H7. Po prostu to co było kiedyś problemem w Land Cruiser, a więc słabe, liche, małego zasięgu oświetlenie odeszło w zapomnienie.
Nie złapałeś mojego sarkazmu:)
Wręcz przeciwnie, to był sarkazm do Twojego sarkazmu :mrgreen:

ODPOWIEDZ