4R 5gen Barcelona Red

Opis naszych samochodów.

Moderator: luk4s7

Awatar użytkownika
luk4s7
Moderator
Posty: 3389
Rejestracja: 15 gru 2013, 23:32
Auto: Kiedyś znowu pewnie LC
Kontakt:

Re: 4R 5gen Barcelona Red

Post autor: luk4s7 »

021CLT pisze:Nie ma w tym samochodzie nic osobliwego, być może to tak przyciąga :mrgreen:
Osobliwe jest to czego nie widać gołym okiem laika niezaznajomionego z tematem. Faktycznie taki jegomość może tak postrzegać to auto i porównywać z BMW czy innym Audi. Nie w tym jednak urok, nie w tym. Myślę że nie muszę rozwijać tematu bo każdy tutaj to wie co mam na myśli.

Awatar użytkownika
021CLT
Posty: 205
Rejestracja: 15 cze 2012, 21:34
Auto: Toyota LC120
Kontakt:

Re: 4R 5gen Barcelona Red

Post autor: 021CLT »

A to jest forum BMW? :) Nie porównuje właściwości wynikajacych z przynależności do grupy 4x4. Wręcz przeciwnie, wskazuję, że właśnie w "naszej grupie..." to klocek. Jest wiele jeżdżących kwadratów i prostokątów, ale ten jest wyjatkowo jamnikowaty....

stasik
Posty: 274
Rejestracja: 09 sty 2021, 21:42
Auto: KDJ95

Re: 4R 5gen Barcelona Red

Post autor: stasik »

Jeden lubi truskawki, a drugi jak mu skarpetki śmierdzą ;-) Ludzie są różni i dlatego świat nie jest nudny. Inna sprawa, że nie rozumiem tu czegoś... Wolałbym J15 niż 4R 5gen - diesel, ręczna skrzynia, full-time 4x4, bardziej praktyczne nadwozie - ale nie przeszkadza mi to w docenieniu walorów 4R. A czepianie się wyglądu? Wygląd nie jeździ...

TomekW
Posty: 304
Rejestracja: 26 wrz 2014, 01:40
Auto: VDJ76
Kontakt:

Re: 4R 5gen Barcelona Red

Post autor: TomekW »

rolkos pisze:
TomekW pisze:
05 lut 2023, 12:06
czy jest konieczność wymiany lamp przednich na EU?
jak się ma sprawa z radiem i nawigacją?
nie mogę rozchodzić tematu zakupu takiego 4R...
Lamp nie trzeba wymieniać (diagnosta stwierdził "może być"), trzeba dołożyć światło przeciwmgielne z tyłu (czerwona dioda w kloszu). Nawigacji montowanej fabrycznie w samochodzie nigdy nie używam (chyba że jest Android Auto i puszczam z telefonu na ekran w samochodzie). Są radia aftermarketowe które to mają i można sobie zamontować.
Od 2020 jest nowe radio i tam chyba AA i Car Play jest. Nie wiem tylko czy wiązka pasuje.

Może da się wgrać mapy Europy do tego radia co mam (jest slot na karty SD), nie szukałem wg mnie mapy są zbędne (nieaktualne właściwie w momencie wydania).
Dałbyś radę zmierzyć długość przestrzeni (do spania) po złożeniu tylnej kanapy?

Awatar użytkownika
sebastian44
Posty: 2141
Rejestracja: 01 lis 2009, 18:23
Auto: była BJ73, była KZJ95, aktualnie TRJ120
Kontakt:

Re: 4R 5gen Barcelona Red

Post autor: sebastian44 »

stasik pisze:
08 lut 2023, 20:12
Jeden lubi truskawki, a drugi jak mu skarpetki śmierdzą ;-) Ludzie są różni i dlatego świat nie jest nudny. Inna sprawa, że nie rozumiem tu czegoś... Wolałbym J15 niż 4R 5gen - diesel, ręczna skrzynia, full-time 4x4, bardziej praktyczne nadwozie - ale nie przeszkadza mi to w docenieniu walorów 4R. A czepianie się wyglądu? Wygląd nie jeździ...
Można odwrócic kota ogonem i wymienić wady które przytoczyłeś jako zalety ;)

Zalety 4runnera
-benzynowy silnik
-automat
-bardziej spartańskie wnętrze- łatwiejsze w utrzymaniu czystosci
-korzystniejsza cena wzgledem 150 w podobnym stanie
-łatwiej o nie skorodowany egzemplarz

Wadami pozostaja rzeczywiscie brak stałego 4x4 oraz niżej poprowadzony dach.

Dla mnie osobiscie dużą zaletą jest to że auto 4runner jest pomyslane bardziej jako funcar, łatwiej je przygotować do terenu i bardziej pasuje do stylu overland. 150tka niestety ma charakter bardziej emerycki, jakoś wchodzenie do niej w kaloszach i wrzucanie łopaty do bagażnika nie leży mi z tym wnetrzem.

stasik
Posty: 274
Rejestracja: 09 sty 2021, 21:42
Auto: KDJ95

Re: 4R 5gen Barcelona Red

Post autor: stasik »

Co do wnętrza zgoda. Nie rozumiem po co w samochodzie terenowym (a w zasadzie w każdym samochodzie) dywan na podłodze ;-)

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8298
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: 4R 5gen Barcelona Red

Post autor: Rokfor32 »

Żeby szekle, czy insze szpeje, nie obijały lakieru ... :wink:

Awatar użytkownika
rolkos
Klubowicz
Posty: 2063
Rejestracja: 21 lis 2015, 15:24
Auto: FJ Cruiser, 4Runner
Kontakt:

Re: 4R 5gen Barcelona Red

Post autor: rolkos »

021CLT pisze:
07 lut 2023, 11:40
To poprostu kawał klocka na kołach i w przeciwieństwie do innych klocków, ten jest nieheblowany... Nie ma w tym samochodzie nic osobliwego, być może to tak przyciąga :mrgreen:
Dobry projekt nie powinien być obojętny dla odbiorcy, nie musi wtapiać się w tłum. Jak widać jednym się podoba innym nie koniecznie,

Awatar użytkownika
rolkos
Klubowicz
Posty: 2063
Rejestracja: 21 lis 2015, 15:24
Auto: FJ Cruiser, 4Runner
Kontakt:

Re: 4R 5gen Barcelona Red

Post autor: rolkos »

W 4R z przed 2020 średnie są światła (zwłaszcza gdy się przesiądziemy z samochodu z lampami LED). Jakoś ten żółty kolor światła mi nie przypadł do gustu, więc postanowiłem poeksperymentować z żarówkami LED Philips.
pudelko.jpg
pudelko.jpg (37,74 KiB) Przejrzano 1305 razy
Efekt nie jest jednoznaczny.
To co zauważyłem:
- światło jest bardziej równomierne, nie ma "prześwietlonego" środka pola widzenia przed samym autem,
- lepiej doświetla boki (widać to z prawej strony pobocza na zdjęciu)
- linia odcięcia jest ostrzejsza (mniej światła "przecieka" ponad)

Miałem obawy czy nie będą oślepiać nadjeżdżających samochodów, ale odcięcie jest naprawdę w punkt, jadąc kilkanaście metrów za osobówką wiązka była ucięta poniżej szyby, więc jest bardzo dobrze.

Zdjęcia poniżej, który to LED nie muszę chyba pisać.
led-and-h11.jpg
led-and-h11.jpg (15,49 KiB) Przejrzano 1305 razy
Odcięcie na bramie, widać w LED Philips jest bardzo dobre.
odciecie.jpg
odciecie.jpg (22,29 KiB) Przejrzano 1305 razy

Awatar użytkownika
rolkos
Klubowicz
Posty: 2063
Rejestracja: 21 lis 2015, 15:24
Auto: FJ Cruiser, 4Runner
Kontakt:

Re: 4R 5gen Barcelona Red

Post autor: rolkos »

orodek.jpg
orodek.jpg (23,32 KiB) Przejrzano 1304 razy
Czy warto i tak i nie. Pobocze jest trochę lepiej doświetlone. Ponieważ środek nie jest tak ostro oświetlony jak w przypadku halogenu oczy są lepiej "przyzwyczajone" i też lepiej widać na boki.

Nie ma jednak porównania do fabrycznych lamp LED (VW lub Mazda).

Zdjęcia nie do końca oddają różnicę (telefon zmienia ekspozycję w zależności od jasności).

stasik
Posty: 274
Rejestracja: 09 sty 2021, 21:42
Auto: KDJ95

Re: 4R 5gen Barcelona Red

Post autor: stasik »

Rokfor32 pisze:
09 lut 2023, 21:05
Żeby szekle, czy insze szpeje, nie obijały lakieru ... :wink:
Powinna być guma, dzięki niej żelastwo niczego nie obije :-)

Awatar użytkownika
021CLT
Posty: 205
Rejestracja: 15 cze 2012, 21:34
Auto: Toyota LC120
Kontakt:

Re: 4R 5gen Barcelona Red

Post autor: 021CLT »

stasik pisze:
08 lut 2023, 20:12
Jeden lubi truskawki, a drugi jak mu skarpetki śmierdzą ;-) Ludzie są różni i dlatego świat nie jest nudny. Inna sprawa, że nie rozumiem tu czegoś... Wolałbym J15 niż 4R 5gen - diesel, ręczna skrzynia, full-time 4x4, bardziej praktyczne nadwozie - ale nie przeszkadza mi to w docenieniu walorów 4R. A czepianie się wyglądu? Wygląd nie jeździ...
Zdecydowanie należę do grupy truskawkowej :mrgreen:
A tak poza tym, to nie wnikając w teorię spiskową, ciekawi mnie korelacja pomiedzy użytkownikami, którzy całkiem niedawno założyli konto na forum zachwalając to i owo..., a tymi, którzy w dziale giełda właśnie sprzedają wspomniane, wychwalane to i owo... Ciekawe :lol: :lol:

Awatar użytkownika
rolkos
Klubowicz
Posty: 2063
Rejestracja: 21 lis 2015, 15:24
Auto: FJ Cruiser, 4Runner
Kontakt:

Re: 4R 5gen Barcelona Red

Post autor: rolkos »

stasik pisze:
08 lut 2023, 20:12
Wolałbym J15 niż 4R 5gen - diesel, ręczna skrzynia, full-time 4x4
Jaka jest zaleta Diesla z manualem w nowej j15? (Dodam ze manual ma o 50Nm mniejszy moment od 2.8 w automacie).

W 4R na fabrycznym rozmiarze kół spalanie wyjdzie około 14L (na MT 33" pali 15.5L), j15 w dieslu wg producenta pali 9.6L (a wiemy jak ma się deklaracja producenta do realnych wartości).

Przy obecnej cenie benzyna (6,72 PLN) vs diesel (7.92 PLN) za 14L benzyny kupisz jakieś 11.5L Diesla. Nawet przyjmując spalanie deklarowane przez producenta, różnica w cenie przejechania 100km nie jest taka duża.

W opcji LPG (3.06 PLN/L) nawet przy 18L/100 (spory zapas) wychodzi 55zł/100 km czyli 6.9L/100 ON.

Za to w dieslu masz 66 km mniej, bardziej skomplikowany silnik (turbina, common rail, EGR, AdBlue itd.).

stasik
Posty: 274
Rejestracja: 09 sty 2021, 21:42
Auto: KDJ95

Re: 4R 5gen Barcelona Red

Post autor: stasik »

Owszem, J15 z ręczną skrzynią ma 50 Nm mniej, ale za to przy niższych obrotach. Zalety diesla w ogóle: lepiej jedzie przy niskich obrotach, nie trzeba go tak wysoko kręcić, ma też większy zasięg. Nie twierdzę, że diesel i tylko diesel, a benzynowe są do bani - u mnie to też kwestia stricte subiektywna, po prostu wolę diesle. Mi J9 3,0 na MT-kach pali 10,5 - 12,0 l/100 km w zależności od charakterystyki przejazdów, J9 3,4 V6 spaliłby spokojnie 15-17, z automatem więcej. Myślę, że da się wyciągnąć analogię do J15 2,8 TD i 4R 4,0 V6.

Ale nie o tym ten wątek. Mi się Twoja 4R podoba i to bardzo :-)

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8298
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: 4R 5gen Barcelona Red

Post autor: Rokfor32 »

Diesel NIE jedzie lepiej przy niskich obrotach. To jest taka "legenda", powstała jeszcze w czasach kiedy porównywano 3.0 meśka z 1,5 poloneza. Ale nie ma żadnego przeniesienia na czterolitrową benzynę (w dodatku ze zmienną fazą rozrządu), a już wcale na V8 - to właśnie te silniki, a nie klekoty, są idealne do pracy na małych obrotach.

Tego (możliwości pracy na małych obrotach) się nie dało porównać na starszych automatach (czterobiegowych) - bo ich filozofia ddziałania powodowała - że silnik mały czy duży, klekot czy benzyna, i tak się kręcił min 2 tyś obrotów. Ale pięciobiegowe A750 działają już inaczej - i jazda autem z 1GR, serią UZ, czy UR - to już jazda (po mieście, i leniwie) z obrotami rzędu 800 - 1200. Przy czym określenie "leniwie" nie oznacza wcale, że np. ruszając ze świateł ktoś Cie pogania ... ;).

ODPOWIEDZ