Szulbor i historia mojego 4runnera

Opis naszych samochodów.

Moderator: luk4s7

Awatar użytkownika
szulbor
Posty: 392
Rejestracja: 25 sty 2014, 20:29
Auto: Toyota 4runner 3rd 5VZ-FE 3.4ccm Supercharged
Kontakt:

Szulbor i historia mojego 4runnera

Post autor: szulbor »

Jako, że historia znalazła swój happy end postanowiłem ją opisać, a raczej burzliwe perypetie mojego auta.

Historia zaczęła się 2 lata temu kiedy jednego życiowego bzika postanowiłem zamienić na inny. Hayabusa opuściła garaż a w jej miejsce zamarzyła się terenówka. (ale w odróżnieniu od motocykla miałobyć to auto zarówno do codziennej jazdy jak i miłego spędzania czasu).

Wybór, modelu nie był przypadkowy, jak to mówią miłość od pierwszego wejrzenia 4runner 3rd. Puryści pewnie powiedzą, że bez sensu ze nie LC, ale do dzisiaj nie zamieniłbym na żaden inny.

No ale niestety wybór egzemplarza to już inna historia. Dostępność tego modelu w Polsce bardzo ograniczona, import indywidualny z Łameryki mało realny bo kupno samochodu "as is" i czkanie na niespodziankę na to zabrakło odwagi. I zupełnie przypadkiem natrafiłem na stronę "niezależnego importera" Toyoty ze Szczecina. (cudzysłów nieprzypadkowy), siła marketingu no i kupiłem auto, pod wpływem chwili serduchem a nie rozumem. Poniżej foty z ogłoszenia:

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Auto, nie nowe więc myślałem że dobrym pomysłem będzie rozbudowany pakiet startowy jednak oddanie tego w ręce człowieka od którego kupowałem auto bazując wyłącznie na bajkach jakie pisał na stronie, oraz zapewnieniach że niejedno już odbudował (fakt nawet kilka widziałem, ale "nie zobaczyłem")
Zakres prac, (cyt z maila importera)

Sumaryczna cena za duży set czyli:
oleje, filtry (silnik, skrzynia, napędy)
rolki, paski pod maską
tuleje wachaczy góra - dól,
sworznie wachaczy góra-dól,
drążki i końcówki drążków kierowniczych
regeneracja przekładni kierowniczej
hamulce regeneracja zacisków i tarcz + nowe klocki
akumulator
serwis chłodnicy wody
Następnie:
alternator, rozrusznik - regeneracja
konserwacja ramy i podwozia
zaprawki lakiernicze
regeneracja i malowanie felg
nowe wnętrze
lampy przód, europejskie asymatryczne
lampy przeciwmgłowe przód i lampa tył
Ogólne dopieszczenie, typu antena, pęknięty kierunkowskaz - w cenie

Można powiedzieć, że worek pieniędzy poszedł...

Auto na początku spisywało się ok, kilometry się nawijały i banan z twarzy nie znikał.
Obrazek
Obrazek


Potem przyszedł czas na przegląd, wymiana paska wspomagania, osłony przegubów, oleje itp. Do dziś nie wiem co mnie strzeliło, że pojechałem na drugi koniec kraju (do szczecina) żeby go zrobić. Auto stało tydzień, "niby" wszystko ogarnięte, przed odbiorem przejazd z "mechanikiem" po lokalnym torze 4x4 wszystko wydaje się ok, żegnamy się no i po przejechaniu ok 15km na obwodnicy szczecina wyprzedziło mnie lewe przednie koło niestety moje. na dodatek zabrało ze sobą kolegów próg widoczny na zdjęciach i prawie cały błotnik. Do dzisiaj doskonale pamiętam blada minę kierowcy ciężarówki który najpierw cudem ominął moje auto potem koło, które w swej dobroci później doturlał je do mnie.

ok, każdemu się może zdarzyć, nikomu nic się nie stało, panowie oczywiście naprawili auto a ja na czas naprawy dostałem zastępcze V8. ale k...wa zobaczcie co się stało 3 dni po ponownym odebraniu auta.

Obrazek

czyżby studzienka na prostej asfaltowej drodze pokonała Legendę Toyoty? nie, nie, pokonała "mechanika" (cudzysłów znowu nie jest przypadkowy).

Potem krótki epizod z mechanikiem u którego od zawsze serwisowałem swoje auta (osobowe :( ) tutaj pomimo totalnej fuszerki (jak się później okaże) stała się rzecz bardzo dobra, części do tego zabiegu kupiłem w znanym na tym forum warszawskim warsztacie z modlińskiej. Auto po raz kolejny odebrane od mechaniora, nie prowadziło się wcale dlatego umówiłem się już na modlińskiej na sprawdzenie auta, no i podsumowanie opieki dwóch mechaników i niby "dużym remoncie" znajduje się na liście bolączek, ale jedna podstawowa, nie ma geometrii.

Obrazek

albo jakieś cuda, albo po prostu zostałem okradziony, po dużej batalii z poprzednimi "mechaniorami" udało się odzyskać kasę, znaczy będąc precyzyjnym zapłacili za powyższą listę.

Słyszałem pewne stwierdzenie odnośnie zakupu aut 4x4, podobno trzeba zawsze przyszykować 3 kupki $.
kupka$1 - zakup, kupka $2 - odszczurzanie, kupka $3 - doposażanie.

Myślałem że pierwsze dwie mam już za sobą, jednak jak pokazują poniższe zdjęcia szczeciński "niezależny importer" zrobił mnie w większe jajo niż mi się wydawało.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
i wiele więcej przykładów spowodowało, że trzeba było albo zepchnąć auto do wisły, albo pójść na grubo. Jak pisałem na początku 4r 3rd nie chce zamieniać na nic innego więc decyzja zapadła.

Tylko znaleźć specjalistę co zrobi to dobrze i kompleksowo, tutaj wielkie podziękowania dla Kylona i jego chłopaków, ilość niespodzianek jakie wyszły po drodze zaskoczyła nie tylko mnie ale i ich, ale wytrwałości im nie zabrakło i od paru dni auto znów cieszy.

Poniżej kilka zdjęć:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

teraz tylko jeździć jeździć, a na ciąg dalszy jeszcze przyjdzie czas.

czobi
Klubowicz
Posty: 4096
Rejestracja: 05 kwie 2007, 10:19
Auto: classic hill
Kontakt:

Re: Szulbor i historia mojego 4runnera

Post autor: czobi »

Epicka historia o megaujozie handlarczykow
Bardzo fajny dupowoz, gratuluje samozaparcia!

Awatar użytkownika
luk4s7
Moderator
Posty: 3389
Rejestracja: 15 gru 2013, 23:32
Auto: Kiedyś znowu pewnie LC
Kontakt:

Re: Szulbor i historia mojego 4runnera

Post autor: luk4s7 »

Współczuje ale i gratuluje happy-endu!
Już teraz wiem jakie auto powstało z ramy i silnika które oglądałem w lipcu u Kylona

Fajnie że opisałeś tę historie bo jest to idealna lekcja dla każdego zainteresowanego kupnem i wyprowadzeniem auta na prostą.

Awatar użytkownika
namlooc
Posty: 480
Rejestracja: 29 maja 2011, 12:59
Auto: rav4 3sfe, 4runner 3vze
Kontakt:

Re: Szulbor i historia mojego 4runnera

Post autor: namlooc »

Sprzedajacy ze Szczecina kiedys juz zostal wyproszony z tego forum.
Fajna historia. Dobrze ze auto udalo sie uratowac! :)

Awatar użytkownika
szulbor
Posty: 392
Rejestracja: 25 sty 2014, 20:29
Auto: Toyota 4runner 3rd 5VZ-FE 3.4ccm Supercharged
Kontakt:

Re: Szulbor i historia mojego 4runnera

Post autor: szulbor »

No wyprowadzanie auta na prostą trochę trwało, szczególnie że z każdym dniem dopiero dowiadywałem się co go boli. Niestety jak to w życiu za gapowe się płaci.

Skoro już moja historia ma być lekcją to kilka wniosków:

1. Nie wierzyć w zapewnienia "handlarzy", albo inaczej bo pewnie są też uczciwi a nie chce nikogo obrażać, więc wierzyć ale zawsze sprawdzać, przegląd przedzakupowy zawsze niezbędny i na podstawie diagnozy podejmujemy jakiekolwiek decyzje
2. Przed zakupem, poszukać zapoznać się z "lokalną społecznością" użytkowników i zaciągnąć języka, żałuje że tak późno trafiłem na to forum, bo podobno "importer ze szczecina" jest tu dosyć "sławny"
3. w innym przypadku, droga bywa kręta długa, ale też może mieć happy end.

Awatar użytkownika
luk4s7
Moderator
Posty: 3389
Rejestracja: 15 gru 2013, 23:32
Auto: Kiedyś znowu pewnie LC
Kontakt:

Szulbor i historia mojego 4runnera

Post autor: luk4s7 »

Fajnie że się nie zniechęciłeś bo jak drugi raz auto było na glebie to nie wiem czy bym uniósł
A tak z ciekawości udało się ze "słynnym sprzedawcą ze Szczecina" dogadać ostatecznie na sensowną kasę? Mam na myśli jaką przyjął postawę i jak się to ostatecznie dla Ciebie skończyło finansowo.

Awatar użytkownika
szulbor
Posty: 392
Rejestracja: 25 sty 2014, 20:29
Auto: Toyota 4runner 3rd 5VZ-FE 3.4ccm Supercharged
Kontakt:

Re: Szulbor i historia mojego 4runnera

Post autor: szulbor »

To dłuższa historia do opowiadania przy piwie niż do klikania, a tak by the way czy jest jakaś świecka tradycja spotkań forumowych gdzieś w Wawie?

Awatar użytkownika
Mesel
Klubowicz
Posty: 511
Rejestracja: 05 paź 2009, 14:38
Auto: V8/KDJ90
Kontakt:

Re: Szulbor i historia mojego 4runnera

Post autor: Mesel »

Pierwszy wtorek miesiąc jest umowna data spotkań:) miejsce to restauracja lotos. Więcej w wątku w dziale imprezy spotkania:)

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18006
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: Szulbor i historia mojego 4runnera

Post autor: kylon »

Troszku siwych włosów przybyło mi przez ten samochód ;-)
- progi łatane z kawałeczków blachy nasmarkane na siebie
- nieudolnie zrobiona blacharka
- oba tylne mocowania wahaczy przyspawane od innego auta
- podkładki pod sprężyny z jakiegoś mela
- zbiornik gazu na stałe przyspawany do ramy
- nic nie uszczelniony silnik
- alternator w stanie agonii, spuchnięty
- tulej stare pozrywane w wahaczach
- wywalona końcówka
- połamany i wklejony na sztukę zawór nagrzewnicy
- opony sparciałe nalewki
- elektryka powiązana na sznurki
- komputer od gazu luzem wrzucony w nadkole
- przewody ABS-u łatane z kawałków
- i takie tam

Ale wszło zacne autko.

sasza
Posty: 61
Rejestracja: 16 sty 2016, 15:57
Auto: LJ70
Kontakt:

Re: Szulbor i historia mojego 4runnera

Post autor: sasza »

Różne już historie widziałem z handlarzynami w roli głównej, ale ta chyba bije wszystkie.
Jako że jestem ze Szczecina i miałem kiedyś pomysł, żeby uderzyć do tego gościa, to tym bardziej
mnie to zmroziło.

@szulbor
Czy mówimy o tym gościu: http://www.4runner.pl/serwisOEM.html (dawne www.toyotatrucks.pl) ?
Pozwolisz, że podlinkuję Twoją historię w paru miejscach, aby nie spotkało to innych?

thardenos
Posty: 8
Rejestracja: 14 wrz 2016, 14:31

Re: Szulbor i historia mojego 4runnera

Post autor: thardenos »

ta historia zamiata inne pod dywan, masakra po prostu.

Awatar użytkownika
szulbor
Posty: 392
Rejestracja: 25 sty 2014, 20:29
Auto: Toyota 4runner 3rd 5VZ-FE 3.4ccm Supercharged
Kontakt:

Re: Szulbor i historia mojego 4runnera

Post autor: szulbor »

Sasza, potwierdzam. Oczywiscie jesli chcesz linkowac dalej to smialo:-)

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18006
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: Szulbor i historia mojego 4runnera

Post autor: kylon »

A ja bym nie był za pisaniem po forach itp. Jest tu i wystarczy. Zwłaszcza że Szulbor nie pisał wprost o kogo chodzi.

sasza
Posty: 61
Rejestracja: 16 sty 2016, 15:57
Auto: LJ70
Kontakt:

Re: Szulbor i historia mojego 4runnera

Post autor: sasza »

@kylon dlaczego tak uważasz?
To co się stało nie można chyba nazwać wypadkiem przy pracy, ani drobną omyłką,
która się więcej nie powtórzy?

Awatar użytkownika
vGreg
Posty: 942
Rejestracja: 01 gru 2011, 11:27
Auto: LJ70 z 92'
Kontakt:

Re: Szulbor i historia mojego 4runnera

Post autor: vGreg »

Reklamę już dostał na forum a widzę, że na swojej stronie podaje link do nas. Jeszcze.
http://www.4runner.pl/linki.html

ODPOWIEDZ