UZJ 40 by Rokfor

Opis naszych samochodów.

Moderator: luk4s7

pinc6x6
Posty: 505
Rejestracja: 29 wrz 2010, 10:47
Auto: Hilux
Kontakt:

Re: UZJ 40 by Rokfor

Post autor: pinc6x6 »

plum76 pisze:
23 lut 2024, 17:32
Tez czytam o tym i pojęcie POJAZD HISTORYCZNY wynika z ustawy o Ubezpieczniach. Nie znajduje tego w ogólnych ustawach pod które podchodzą przeglądy techniczne.
paweł
Do kogo można by się zwrócić o wykładnię? Też przed chwilą czytałem i faktycznie jest auto zabytkowe co jest węższym pojęciem niż historyczne (chyba).
a już się cieszyłem :mrgreen:

Awatar użytkownika
PblO
Posty: 578
Rejestracja: 07 maja 2018, 14:29
Auto: LX450 '97, RJ70 '85, FZJ80 '97
Kontakt:

Re: UZJ 40 by Rokfor

Post autor: PblO »

pinc ma rację, pojazd historyczny wcale nie musi mieć żółtych tablic. Teoretycznie zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach, historyczny na białych może być zwolnionym z obowiązku płacenia OC, ale jak to Polsce ilu urzędników tyle opinii.
2 lata temu mnie to interesowało i wtedy musiał mieć żółte aby być zwolnionym z przeglądów - być może coś się zmieniło.

Awatar użytkownika
Jake
Moderator
Posty: 2241
Rejestracja: 12 cze 2017, 01:57
Auto: Toyota 4-Runner 3.4 V6 1991
Kontakt:

Re: UZJ 40 by Rokfor

Post autor: Jake »

Tak zmienilo sie, pinc ma racje.

Awatar użytkownika
plum76
Klubowicz
Posty: 2134
Rejestracja: 10 gru 2009, 16:04
Auto: UZJ40
Kontakt:

Re: UZJ 40 by Rokfor

Post autor: plum76 »

Jake - w jakim zakresie ma racje? Auto historyczne nie musi mieć przeglądów?

Awatar użytkownika
Jake
Moderator
Posty: 2241
Rejestracja: 12 cze 2017, 01:57
Auto: Toyota 4-Runner 3.4 V6 1991
Kontakt:

Re: UZJ 40 by Rokfor

Post autor: Jake »

Aj, za szybko czytam a za malo ze zrozumieniem. Pojazd historyczny nie musi miec OC i nie musi spelniac wspolczesnych norm ekologicznych i jakosci spalin.

Badanie technicznie nie jest obowiazkowe - zadne samochod nie musi go miec, o ile nie wyjezdza na publiczne drogi. Natomiast jesli ma jezdzic - to kazdy musi je miec wazne. Zabytkowy na zoltych tez musi miec badanie techniczne - tylko wykonane jednorazowo jest wazne bezterminowo.

pinc6x6
Posty: 505
Rejestracja: 29 wrz 2010, 10:47
Auto: Hilux
Kontakt:

Re: UZJ 40 by Rokfor

Post autor: pinc6x6 »

kpeugeot pisze:
23 lut 2024, 17:10
pinc6x6 pisze:
23 lut 2024, 16:37
plum76 pisze:
23 lut 2024, 16:08
musze, bo to nie jest historyczne. Mam normalne tablice.
paweł
Mylisz historyczne z zabytkowym. Przed chwilą dzwoniłem do Urzędu Komunikacji i potwierdzili. Wystarczy że auto skończy 40 lat. Nie potrzeba żadnych zaświadczeń ; dzieje się to z automatu ; zadzwoń i się spytaj.
tylko musisz panu czy pani w urzędzie dobrze wytłumaczyć o co chodzi i nie dać się zbyć :mrgreen:

https://rkb.pl/faq/co-jest-pojazd-historyczny/
Nieststey nie masz racji. Musi być na żółtych.
Wychodzi na to ,że macie rację nad czym bardzo ubolewam :mrgreen: znowu trzeba będzie się stresować!

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8420
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: UZJ 40 by Rokfor

Post autor: Rokfor32 »

Jeżeli by tak było, dla pojazdów historycznych, jak dla zabytkowych (na żółtych) - to po prostu kolejne BT po przekroczeniu 40 lat było by z datą kolejnego (bo diagnosta to wpisuje, czyli datę kolejnego badania) jako "bezterminowo". Przy żółtych taki wpis robi od razu WK (bo do zmiany tablic pojazd musi i tak mieć aktualne BT, więc Starostwo stwierdza jedynie, że jak dostaje żółte - to kolejnego BT już mieć nie musi)

Ubezpieczenia.
KAŻDY pojazd na publicznym MUSI być ubezpieczony. Zabytkowy czy historyczny również. Zatem, jeżeli tu jest mowa o jakichś bonusach związanych z wiekiem (czy żółtymi tablicami) - to jedynie w kwestii ciągłości ubezpieczenia. Na żółtych nie ma musu (czy jako historyczny - nie wiem). Ale - to wszystko. Jak jest na czarnym - ubezpieczenie ma być. ZAWSZE.

Czy jest to profit dla auta używanego normalnie, czyli cały rok (acz na żółtych blachach) - to już raczej dyskusyjna sprawa. Generalnie stawki ubezpieczeń czasowych (krótszych niż cały rok) są jednak sporo wyższe niż standardowe OC. Inaczej mówiąc - na dzień czy tydzień si pewnie opłaci. Na miesiąc - pewnie też. Ale na trzy miechy (wakacje powiedzmy) - to obstawiam że stawka będzie porównywalna już z normalną, całoroczna polisą.

Kolejna sprawa - PZU sie już jakiś czas temu wycofało z tej spec zniżki dla pojazdów historycznych. Dokładniej - jak kto miał to uwzględnione wcześniej - to nadal jest honorowane. Ale żadnej nowej polisy już się tak zawrzeć nie da. Zdaje sie że taka oferta pojawiłą się w innej ubezpieczalni -Unica albo Compensa. Nie pamiętam, temat do sprawdzenia.

ODPOWIEDZ