Ciepła woda na żądanie - Coleman

Wszystko o sprzęcie na wyprawy off-roadowe

Moderator: luk4s7

Awatar użytkownika
Bekon
Posty: 336
Rejestracja: 16 lip 2008, 15:06
Auto: FJ CRUISER 4,0
Kontakt:

Ciepła woda na żądanie - Coleman

Post autor: Bekon »

Grzebalem dzis na forum amerykanskim i znalazlem calkiem ciekawa propozycje dla tych co cenia sobie komfort i ciepla wode na kempingu.
http://www.coleman.com/coleman/colemanc ... d=2300B700

Polecam obejrzenie filmiku demo.

endurance
Klubowicz
Posty: 1442
Rejestracja: 26 gru 2007, 17:59
Auto: Hilux - owocow?z
Kontakt:

Re: Ciepla woda na zadanie - Coleman

Post autor: endurance »

czyli dla mam z dzieckiem w podróży, bo przecież my twardziele to .... tak samo potrzebujemy jak wszyscy, bo zmęczenie szybciej przechodzi, bo lepiej się zwiedza, bo lepiej zasnąć, bo jest ogólnie przyjemniej jak czyste ma się ciało, a brudne ... to można mieć myśli :)

ten co ma kran w pojeździe
wojciech endurance
http://www.polkasteam.pl" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18006
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: Ciepla woda na zadanie - Coleman

Post autor: kylon »

Szkoda tylko, że Coleman olewa Polski rynek :cry:. Przestało mi się chcieć walczyć i szukać fajnego dostawcy.

Awatar użytkownika
qberus
Posty: 876
Rejestracja: 04 wrz 2010, 13:30
Auto: Hilux

Re: Ciepla woda na zadanie - Coleman

Post autor: qberus »

A wymienniki ciepła z silnika ? Bardzo popularna sprawa u kangurów, do tego wygląda na prosty patent.

Awatar użytkownika
Cooder
Klubowicz
Posty: 1572
Rejestracja: 08 gru 2008, 09:38
Auto: piechot?
Kontakt:

Re: Ciepla woda na zadanie - Coleman

Post autor: Cooder »

Ło matko, ale klamot! Jak te wszystkie gadżety zmieścić w aucie? Ale w sumie ciekawa propozycja dla tych, którzy na wyprawę (?) zabierają lodówkę, ciśnieniowy ekspres do cappuccino i przenośną toaletę... :mrgreen:

Awatar użytkownika
fobos
Posty: 3155
Rejestracja: 04 kwie 2007, 20:47
Auto: VZJ 90
Kontakt:

Re: Ciepla woda na zadanie - Coleman

Post autor: fobos »

Kawoszy zapraszam tu : http://tlc.org.pl/forum/viewtopic.php?f=23&t=5466" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
maws
Posty: 189
Rejestracja: 05 sie 2010, 09:47
Auto: HZJ73
Kontakt:

Re: Ciepla woda na zadanie - Coleman

Post autor: maws »

Witam Kolegów!
Ja w temacie jak wyżej - temat aktualny zwłaszcza, że zimno jako cholera na zewnątrz w lipcu :cry: .
Tak myślę o ciepłym prysznicu w mojej HZJ73 i doszedłem do wniosku, że najlepsze byłoby ogrzewanie przepływowe (nie trzeba mieć na stałe zbiornika z wodą do podgrzewania) bazujące na małym układzie chłodzenia silnika - nagrzewanie szybkie i stabilne. Największy problem to wymiennik ciepła - oglądałem dzisiaj na allegro różne wymienniki począwszy od wszelkiego rodzaju chłodniczek oleju a kończąc na chłodnicach do bimbru :D . Wydaje mi się jednak, że najlepszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie wymiennika płytowego np. takiego jak na allegro:
http://allegro.pl/wymiennik-ciepla-20-p ... 71137.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Duża moc, solidna trwała konstrukcja, łatwo zamocować i stosunkowo niewielkie gabaryty.
Co Koledzy sądzicie o takim wymienniku, może Ktoś się zetknął z nim, może ma stosowną wiedzę z zakresu ciepłownictwa. Uruchomiłem dzisiaj prysznic z pomką jakich pełno w sklepach offroadowych, wydajność pompki przy minimalnym przepływie to 1 litr na 56 sekund, maksymalny przepływ to 1 litr w 16 sekund. Stosując fizykę Q=m*c*dt oraz P=W/t wyszło mi, że moc potrzebna do ogrzania wody o 1 stopień celsjusza przy w/w przepływach wynosi odpowiednio 75W i 260W co przekładając na oczekiwany wzrost temperatury dajmy na to o 20 stopni daje moc odpowiednio 1,5kW i 5,2KW - dużo ale pewnie gdzieś tyle trzeba (chyba, że coś źle policzyłem, fizykę miałem ładnych parę lat temu).
Rozważałem jeszcze wężownicę na kolektorze wydechowym ale panują tam wysokie temperatury, drgania, jak odizolować cieplnie podłączenie od reszty wężownicy, itp.
Proszę o uwagi.
Pozdrawiam Maws

Awatar użytkownika
misterkk
Posty: 93
Rejestracja: 22 maja 2010, 13:19
Auto: HILLUX 2,5 D4-D 2006
Kontakt:

Re: Ciepla woda na zadanie - Coleman

Post autor: misterkk »

ja mam dokładnie taki wymiennik zamontowany i pomke 17 litrów na minute teraz zamontowałbym 10 płytkowy wymiennik zeby miał mniejszą wydajnośc na tym trzeba uwarzac mozna uzywac tylko na lekko nagrzanym silniku jak silnik jest nagzrany na ful to idzie wrzatek
pomki kupisz fajne małe w sklepach z rzeczami do camperów

Awatar użytkownika
misterkk
Posty: 93
Rejestracja: 22 maja 2010, 13:19
Auto: HILLUX 2,5 D4-D 2006
Kontakt:

Re: Ciepla woda na zadanie - Coleman

Post autor: misterkk »

zdjecie
Załączniki
zapomniałaem wczesniej dac zdjecie
zapomniałaem wczesniej dac zdjecie
201104176241.jpg (44,93 KiB) Przejrzano 10403 razy

Awatar użytkownika
maws
Posty: 189
Rejestracja: 05 sie 2010, 09:47
Auto: HZJ73
Kontakt:

Re: Ciepla woda na zadanie - Coleman

Post autor: maws »

Dzięki Misterkk !
No to rewelacja temat ciepłej wody mam załatwiony (tym bardziej, że patent działa i sprawdzony organoleptycznie :D ) - też masz na małym obiegu założony ? A regulację można wprowadzić wstawiając choćby zawór w obiegu cieczy chłodzącej tak mi się wydaje?

endurance
Klubowicz
Posty: 1442
Rejestracja: 26 gru 2007, 17:59
Auto: Hilux - owocow?z
Kontakt:

Re: Ciepla woda na zadanie - Coleman

Post autor: endurance »

@Misterkk opisz dokładnie gdzie to podłączyłeś.
Czy opór nie ma wpływu na chłodzenie?
Może zrobić tak przed postojem włączamy pompkę która pompuje wodę przez wymiennik pobierając i pompując do zbiorniku głównego(obieg zamknięty), a później na postoju mamy ciepłą wodę napędzaną inną pompką?
Dodając czujnik temperatury do zbiornika możemy sterować temperaturą.

chyba się starzeję lub ten wakacyjny deszcz na mnie tak wpływa, że chce się ogrzać :)
wojciech endurance
http://www.polkasteam.pl" onclick="window.open(this.href);return false;

endurance
Klubowicz
Posty: 1442
Rejestracja: 26 gru 2007, 17:59
Auto: Hilux - owocow?z
Kontakt:

Re: Ciepla woda na zadanie - Coleman

Post autor: endurance »

albo zastosować grzałkę do zbiornika wody na 12V
np. http://go-market.pl/FR302/057,ag04,Grza ... oducts.xml" onclick="window.open(this.href);return false;

wojciech endurance
http://www.polkasteam.pl" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
misterkk
Posty: 93
Rejestracja: 22 maja 2010, 13:19
Auto: HILLUX 2,5 D4-D 2006
Kontakt:

Re: Ciepla woda na zadanie - Coleman

Post autor: misterkk »

endurance pisze:@Misterkk opisz dokładnie gdzie to podłączyłeś.
Czy opór nie ma wpływu na chłodzenie?
Może zrobić tak przed postojem włączamy pompkę która pompuje wodę przez wymiennik pobierając i pompując do zbiorniku głównego(obieg zamknięty), a później na postoju mamy ciepłą wodę napędzaną inną pompką?
Dodając czujnik temperatury do zbiornika możemy sterować temperaturą.

chyba się starzeję lub ten wakacyjny deszcz na mnie tak wpływa, że chce się ogrzać :)
wojciech endurance
http://www.polkasteam.pl" onclick="window.open(this.href);return false;

niema co tak kombinowac woda po 3-5 minut od zapalenia zimnego silnika jest juz zagrzana dlatego imbardziej nagzrany silnik tym cieplejsza wymiennik 20 płytkowy ma duzą wydajnośc (zalecałbym 10 Plytek ale niewiem czy to znowu nie bedzie za mało wydajne )
sprawa montazu ja mam zamontowane akurat w tym miejscu bo tu sie dało zmiescić wymiennik i była rura o odpowiedniej srednicy (sprawa inwidualna byle by na obiegu chlodzenia silnika ) co do oporu to zrobilem z tym 40 tys kilosów i nic sie nie dziej nawet przy +36 na zewnatrz temperatura silnika nie wzrosła
ten wymiennik ma dwa obiegi jeden wejsciem 3/4 cala drugi 1/2 cala ja mam na 3/4 obieg silnika a na 1/2 mam dopinaną na szybko złaczkach pomke i słuchawke prysznicową pomka z go-markeetu taka 16 l/minute moje panie uznały to za najlepszą modyfikacje w aucie

pozdrawiam i życze miłej kąpieli

anoretka
Posty: 169
Rejestracja: 22 gru 2010, 20:16
Auto: V8 (2008)
Kontakt:

Re: Ciepla woda na zadanie - Coleman

Post autor: anoretka »

misterkk pisze: niema co tak kombinowac woda po 3-5 minut od zapalenia zimnego silnika jest juz zagrzana dlatego imbardziej nagzrany silnik tym cieplejsza wymiennik 20 płytkowy ma duzą wydajnośc (zalecałbym 10 Plytek ale niewiem czy to znowu nie bedzie za mało wydajne )
Czy to znaczy, że nie ma żadnego zbiornika, gdzie przechowujesz podgrzaną wodę?
misterkk pisze: na 1/2 mam dopinaną na szybko złaczkach pomke i słuchawke prysznicową pomka z go-markeetu taka 16 l/minute moje panie uznały to za najlepszą modyfikacje w aucie
Kąpiel tylko przy włączonym i ciepłym silniku?

Awatar użytkownika
misterkk
Posty: 93
Rejestracja: 22 maja 2010, 13:19
Auto: HILLUX 2,5 D4-D 2006
Kontakt:

Re: Ciepla woda na zadanie - Coleman

Post autor: misterkk »

niema zadnego zbiornika poprostu działa to jak podgrzewacz przeplywowy wsadzasz pomke do zbiornika właczasz i woda leci przez wymiennik i zdrugiej strony wylatuje podgrzana :roll: wszystko odbywa sie na właczonym silniku im dłuzej pracuje silnik tym woda

ODPOWIEDZ