Jakie belki dachowe pod namiot dachowy?

Wszystko o sprzęcie na wyprawy off-roadowe

Moderator: luk4s7

pmcomp
Posty: 463
Rejestracja: 07 lip 2020, 21:06
Auto: LC120

Jakie belki dachowe pod namiot dachowy?

Post autor: pmcomp »

Cześć.

Pomimo spania w samochodzie powoli dojrzewam do namiotu dachowego.
W związku z tym pytanie jaki belki dachowe zakupić do 120-ki pod namiot jednoczęściowy w skorupie 140x210 o wadze ok. 60 kg?
Czy dwie belki przymocowane do relingów dadzą rade czy potrzebne są trzy? A jesli trzy to czy da się je przymocowac do relingów tak aby utworzyły płaszczyznę?

Jake są wasze doświadczenia z mocowaniem namiotów do 120-ki?

Pozdro

pmcomp
Posty: 463
Rejestracja: 07 lip 2020, 21:06
Auto: LC120

Re: Jakie belki dachowe pod namiot dachowy?

Post autor: pmcomp »

Cześć,

namiot dachowy zakupiony. Uzywany Maggiolina Autohome 145x210 :D .

Temat zrobił się więc aktualny. Jakie belki dachowe kupić aby go zamocować?

Płaskie stalowe czy wyprofilowane aluminiowe? Wpływ mniejszego hałasu profilowanych belek chyba można pominąć bo sam namiot będzie bardzo hałasował.

Jakiego producenta? Lepiej uznany i droższy czy tańszy chiński? Najważniejsze są kwestie bezpieczeństwa żeby się nie rozwalił.

Macie jakieś doświadczenia i propozycje?

dzięki za pomoc.

Pozdro

Awatar użytkownika
qberus
Posty: 876
Rejestracja: 04 wrz 2010, 13:30
Auto: Hilux

Re: Jakie belki dachowe pod namiot dachowy?

Post autor: qberus »

Mam ten namiot tylko większy na Hiluxie, pod spodem długie belki Thule mocowane łapami do dachu (bez wiercenia). Wszystko trzyma ok ale z racji krótkiego dachu są tylko dwie a namiot bez mocowania opiera się jeszcze na relingach paki (tylko kiedy jest obciążony). Namiot sam w sobie jest cichy ale nierówna skorupa zostawia prześwity pomiędzy belkami a namiotem. Musiałem dać dodatkowe uszczelki pomiędzy bo świra na autostradzie można było dostać. Podsumowując szedłbym w szerokie płaskie belki, raczej trzy.

pmcomp
Posty: 463
Rejestracja: 07 lip 2020, 21:06
Auto: LC120

Re: Jakie belki dachowe pod namiot dachowy?

Post autor: pmcomp »

A da się to zamocowac na szerokich belkach?

Nie jestem pewien czy trzy belki dadzą równą płąszczyzne przy mocowaniu do oryginalnych relingów w TLC 120.

Dzieki za info.

A'propos hałasu. Miałem kiedyś za studenckich czasów Ladę 1500. Stary trup, który jakoś doprowadziłem do porządku i dało sie tym jeździć. Jak jechałem do mechanika i mu mówiłem, Panie Władziu cos mi tam z tyłu od dołu stuka on mówił ... Piotrek nie pierdol, weź głośniej radio :) .

Awatar użytkownika
waldek_BB
Klubowicz
Posty: 506
Rejestracja: 25 wrz 2013, 12:57
Auto: było: KZJ95
było: GV II 1.9 DDiS
jest: SX4 4x4 ... przynajmniej się nie psuje :)
Kontakt:

Re: Jakie belki dachowe pod namiot dachowy?

Post autor: waldek_BB »

odpowiadam :)
na krótkiej Rav4 2gen wiozłem taki namiot w starszej wersji (jeszcze z takim relingiem w przedniej części na bagaż) na dwóch belkach thule - mocowanych do ori relingów, nie przekraczałem 100km/h. przód skorupy lekko drgał, zrobiłem tym 1500km

na grand vitarze montuje na 3 belkach mocowanych do tzw relingów ukrytych
żeby zrobić linię prostą - między ostatnia belkę a skorupę włożyłem profil alu 30x30
trzyma jak trzeba i powyżej 100 nie ma żadnych drgań

i ciekawostka - nie słychać go w zasadzie i nie czuć w trakcie jazdy

pmcomp
Posty: 463
Rejestracja: 07 lip 2020, 21:06
Auto: LC120

Re: Jakie belki dachowe pod namiot dachowy?

Post autor: pmcomp »

Dzięki za rady. Na razie zakupie dwie belki i zobaczę jak będzie. Jak by co to dokupię jeszcze jeden, wykorzystam trzecią belkę, a czwarta zostanie na części zamienne :) .
Tylko wtedy będę wtedy musiał coś wykombinować z mocowaniem bo namiot oryginalnie ma mocowanie na dwie belki. Chyba mozna dokupić dodatkową parę mocowań i wsunąć w szynę namiotu.

Obrazek

Awatar użytkownika
waldek_BB
Klubowicz
Posty: 506
Rejestracja: 25 wrz 2013, 12:57
Auto: było: KZJ95
było: GV II 1.9 DDiS
jest: SX4 4x4 ... przynajmniej się nie psuje :)
Kontakt:

Re: Jakie belki dachowe pod namiot dachowy?

Post autor: waldek_BB »

ja dorobiłem z płaskownika, i te co się wsuwa w szynę i te pod

pmcomp
Posty: 463
Rejestracja: 07 lip 2020, 21:06
Auto: LC120

Re: Jakie belki dachowe pod namiot dachowy?

Post autor: pmcomp »

No to zakupiłem i zamontowałem. I mam teraz i spanie w samochodzie i spanie na dachu :mrgreen: :lol: .


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Moim skromnym zdaniem 3-a belka nie jest potrzebna. Ponieważ belki są węższe niż rozstaw śrub do mocowania namiotu po założeniu i skręceniu (potrzebne min. 3 osoby) zablokowałem mocowania dodatkowymi klinami drewnianymi po to, żeby w danym kierunku działania siły trzymało zawsze 8 śrub, a nie tylko 4. Szczególnie ważne przy awaryjnym hamowaniu gdzie wszystko co nie jest na stałe zamocowane do auta leci do przodu.




Pozdro

pmcomp
Posty: 463
Rejestracja: 07 lip 2020, 21:06
Auto: LC120

Re: Jakie belki dachowe pod namiot dachowy?

Post autor: pmcomp »

Wczoraj zrobiłem małą jazdę próbną. Do 90-100 km/h praktycznie nic nie slychać. Jestem zdziwiony bo przy tej predkosci same puste belki dachowe gwizdały aż miło.

Niestety prowadzenie samochodu dostało w doopę. Posadzenie takiego ciężaru na górze powoduje ze auto bardziej się kolebie, jest mniej stabilne, ma opóźnioną reakcję na ruch kierownicy. Nie podoba mi się. Na pewno w terenie trzeba będzie badzo uważać.

No ina pewno literek na sto wiecej.

pmcomp
Posty: 463
Rejestracja: 07 lip 2020, 21:06
Auto: LC120

Re: Jakie belki dachowe pod namiot dachowy?

Post autor: pmcomp »

Kupiłem taka matę do namiotu pod materac. Woda, która może się wykroplić na podłodze pod materacem nie wsiąknie w materac tylko pozostanie w tej macie, a potem wyparuje.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Tu znalazłem najtaniej:

https://www.ebay.de/itm/133743041964?va ... %7Ciid%3A1

10 mm wysokości, bedzie mięcej :mrgreen:

pmcomp
Posty: 463
Rejestracja: 07 lip 2020, 21:06
Auto: LC120

Re: Jakie belki dachowe pod namiot dachowy?

Post autor: pmcomp »

Wcześniej licznik zuzycia paliwa przekłamywał o 0,5l/100km, z namiotem przekłamuje o 1l/100km.
Zuzycie w mieście przyprędkościach do 70 km/h praktycznie takie samo, zuzycie na autostradzie przy prędkościach 100-120 km/h wzrosło o jakies 1,5 l/100km.

Pozdro

ODPOWIEDZ