Prysznic z ciepłą wodą

Wszystko o sprzęcie na wyprawy off-roadowe

Moderator: luk4s7

pmcomp
Posty: 463
Rejestracja: 07 lip 2020, 21:06
Auto: LC120

Prysznic z ciepłą wodą

Post autor: pmcomp »

Wreszcie muszę się zabrać za ten temat, a zabieram się jak małpa do jeża :mrgreen: .

Jak tu umyć się ciepłą wodą na łonie natury? Oczywiście na campingach, szczególnie w Skandynavii nie ma tego problemu bo za mniej więcej 100 zł od samochodu mamy dostep do łazienki i prysznica, kibelka i wyposazonej kuchni.

Ale ... nie zawsze jest camping pod ręką, poza tym to nie o to chodzi. teren to teren. Śpię gdzie chcę.

Temat gotowania jest raczej prosty. Za toaletę wystarczy często ... saperka. Wiem, wiem ... lepsze połowy mają inne zdanie.
Ale myć to ja sie lubię w ciepłej wodzie, a jezioro czy morze nie zawsze jest ciepłe.

Mysle, myślę i myślę, konsultuję się z Bizonem i ... ciagle nie widze optymalnego rozwiązania.

Pierwsze jakie mi się nasunęło to ... stalowy zbiornik ca. 40-50l pod bagażnikiem, tam gdzie mieszcuchy miewają koło zapasowe. Przez dziurkę z wężem do góry, a tam wydajna pompeczka ze słuchawką prysznicową. Wszystko łądnie schowane w zabudowie albo pod panelami auta w błotnikach (czasem się da). Tylko jak podgrzać tą wodę? Ano do dyspozycji mamy prąd, mokre webasto albo wymiennik ciepła przy silniku. Tylko to ostatnie rozwiązanie to ciągnięcie węży czy rurek jak kto woli przez cały samochód pod samochodem. No i termostat tu jakiś mechaniczny musiałby być na max. 40 stopni. Webasto już mam więc można ciągnąć te węże, tu termostat można dać elektryczny, są takie. Jak ktoś nie ma Websato to teżmoże jakoś tam pod podłogą mocować ale będzie narażone na warunki atmosferyczne "od ulicy" i inne od terenu. Chyba najprostsze to pociągnąc z przodu prąd i grzać grzałką elektryczna 12V z termostatem. Moce grzałki odpowiednio 75W, 100W, 200W i nawet 300W. 200W chyba w miarę optymalne bo to ok 17A prądu. Nie wiem ile potrzeba czasu aby podgrzać 50l wody powiedzmy od temp. 15 st.C do 40 st.C. Ktoś to może obliczyć? Anyway grzać mozna podczas jazdy. Czyli jedziemy cały dizen czy pół dnia i wtedy woda się nam podgrzewa, termostat sprawia żeby sie nie schłodziła, przyjażdżamy do celu w dziczy i ... bierzemy prysznic. Z głową, siusiakiem, pupcią, wszystko jak trzeba. 50l to pewnie i trzy osoby opędzi :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: .
Czysta świeżą wodę nalewa się przez wlew umiejscowiony w tylnym zderzaku, Bizon ma to opracowane.

Gorzej jesli kilka dni nie jeździmy to wtedy może być problem z pojemnością wiadra z prądem. Ale na to mam inny pomysł w innym wątku ... panel fotowoltaiczny na dachu (200W) :) .
Jesli obliczymy ile potrzeba czasu na podgrzanie zbiornika z wodą to będziemy wiedzieli ile wiader z prądem potrzeba.

No to jest pierwszy sposób i w miarę najfajniejszy bo wszystko jest schowane w aucie i pod autem.



Drugi sposób to jakis gotowiec z runku wykorzystujący gaz czyli przepływowy ogrzewacz wody.
Tu macie takie podsumowanie co znalazłem:

https://thetenthub.com/camping-gear/camping-shower/

Podoba mi sie ten na baterie:

- Mr. Heater F235300 BOSS-XB13 Basecamp Battery Operated Shower System,Multi

Obrazek

i ten: Hike Crew Portable Propane Water Heater & Shower Pump

Obrazek

Obrazek

https://www.youtube.com/watch?v=HVgUVpE_dKk

https://www.youtube.com/watch?v=1TTcUwF2hHE


Jeszcze nie doczytałem czy one mają pompę do ssania wody w środku i podłącza się je tylko do wody czyli wężyk do zbiornika z wodą albo do jeziora.

Jednak najważniejsze jest jaki jest system mocowania butli gazowej i ... to najważniejsze, czy przez jakiś trójnik z zaaworem można tym gazem zasilić kochnię gazową na propan. No i jak jest z łądowaniem tych butli "w Europie" na stacjach CPN?


Śą też "nasze" czyli chińskie rozwiązania, tu raczej będą metryczne gwinty. Tu chyba da się bez problemu zrobić trójnik na kuchenkę.


Obrazek

https://hgandmore.pl/pl/p/Prysznic-tury ... 2C5-kW/607



Co o tym sądzicie?

pmcomp
Posty: 463
Rejestracja: 07 lip 2020, 21:06
Auto: LC120

Re: Prysznic z ciepłą wodą

Post autor: pmcomp »

pmcomp pisze:
17 kwie 2021, 19:05


- Mr. Heater F235300 BOSS-XB13 Basecamp Battery Operated Shower System,Multi

Obrazek

Jeszcze dwa filmiki:

https://www.youtube.com/watch?v=rDSXEJ9wJGA

https://www.youtube.com/watch?v=JBolYsmMmKQ




Niestety to wszystko zajmuje miejsce, a opisane na początku wątku instalacje są zabudowane i niewidoczne.

Masz babo placek.

Awatar użytkownika
aadamuss
Posty: 538
Rejestracja: 23 paź 2012, 23:26
Auto: Hdj 100
Kontakt:

Re: Prysznic z ciepłą wodą

Post autor: aadamuss »

Mam wymiennik płytkowy na układzie chłodzenia i wodę można grzać przepływowo.

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka


RAT
Posty: 640
Rejestracja: 02 lis 2015, 14:38

Re: Prysznic z ciepłą wodą

Post autor: RAT »

Jeśli chodzi o gazowe rozwiązania to ostatnio oglądałem ten zestaw :

https://www.ocean-cross.pl/stream.html

Całkiem fajnie to wygląda , podobno wodę grzeję spoko ale nie da się zaciągnąć wody z jeziora i od razu się myć w mega ciepłej , warto najpierw chwile puścić to w obiegu zamkniętym i zagrzać wodę w tym zbiorniku. Dopiero po osiągnięciu oczekiwanej temperatury robimy prysznic .
W sumie to dość logiczne że przy jednym przepływie przez wężownicę którą grzeje jakiś palniczek woda nie osiągnie wysokiej temperatury , chyba że płynęłaby dość wolno żeby mieć czas się nagrzać. Co fajne można używać zwykłych butki dezodorantów albo przejściówki na większą butlę.
I moim zdaniem cena jest przystępniejsza niż innych rozwiązań gazowych :)

TomekW
Posty: 304
Rejestracja: 26 wrz 2014, 01:40
Auto: VDJ76
Kontakt:

Re: Prysznic z ciepłą wodą

Post autor: TomekW »

71QNFtezOkL._AC_SL1500_.jpg
71QNFtezOkL._AC_SL1500_.jpg (33,07 KiB) Przejrzano 5646 razy
mam takiego colemana
nowy, użyty tylko do testów
mogę sprzedać :)

pmcomp
Posty: 463
Rejestracja: 07 lip 2020, 21:06
Auto: LC120

Re: Prysznic z ciepłą wodą

Post autor: pmcomp »

A może po prostu coś takiego:

Obrazek

https://www.obelink.pl/qlima-pgwh1010-p ... CDEALw_wcB

W miarę kompaktowe wymiary (37x29x15, zamieści się np. za siedzeniem kierowcy), przyłącze do każdej butli, słuchawka już jest. Waga tylko 5 kg ! Przepoły do 5,5 l/min, świat i ludzie
Cena też akceptowalna. Tylko pomkę z wężem dokupić. I da się podłączyć normalną, campingowa butlę z gazem. Czyli i do gotowania i do kapieli :) .

Jak uzywać: powiesić na brzegu jeziora na drzewie i ... jazda :mrgreen: . A jak nie ma drzewa to w OBI mozna kupic takie stojaki do prysznica z lekkich rurek alu. Niestety trzeba będzie doprowadzić 12V do tego jeziora do zasilenia pompki. Choć ja sądzę, że z dobrego power banka taka pompka też da radę. Np. taka:

Obrazek

https://allegro.pl/oferta/pompka-12v-do ... 9729307781 , ma pobór mocy tylko 10-18 W czyli powiedzmy 1-1,5A :D .

Poza tym nie trzeba latać do jeziora, można zasysać z pojemnika na wodę w samochodzie.

Obrazek


Instrukcja: https://www.qlima.com/product-media/101 ... df?index=0
Ostatnio zmieniony 19 kwie 2021, 21:43 przez pmcomp, łącznie zmieniany 10 razy.

TomekW
Posty: 304
Rejestracja: 26 wrz 2014, 01:40
Auto: VDJ76
Kontakt:

Re: Prysznic z ciepłą wodą

Post autor: TomekW »

tak, to mój następny zakup :)

pmcomp
Posty: 463
Rejestracja: 07 lip 2020, 21:06
Auto: LC120

Re: Prysznic z ciepłą wodą

Post autor: pmcomp »

instrukcja obsługi: https://www.qlima.com/product-media/101 ... df?index=0


Pewnie jak się jedzie gdzieś na południe Europy w lecie to kapiel fajniejsza w każdnym jeziorze czy w morzu. Ale jak się jedzie np. do Skandynavii to temperatura wody często nie zachęca. Choc jak mus to mus, jajka musza być czyste :mrgreen: .

Zawsze pozostaje doprodziejstwo campingu ale ... tam gdzie jest super fajnie to ich najczęściej nie ma :lol:

Rolin
Posty: 377
Rejestracja: 25 lis 2017, 09:27
Auto: J95 1KD-FTV
Kontakt:

Re: Prysznic z ciepłą wodą

Post autor: Rolin »

TomekW pisze:
19 kwie 2021, 19:55
71QNFtezOkL._AC_SL1500_.jpg
mam takiego colemana
nowy, użyty tylko do testów
mogę sprzedać :)
Czyli się nie sprawdziło?

pmcomp
Posty: 463
Rejestracja: 07 lip 2020, 21:06
Auto: LC120

Re: Prysznic z ciepłą wodą

Post autor: pmcomp »

Odpowiem za Tomka:

"aby palnik odpalił woda musi lecieć cały czas".

Moim zdaniem to jest kwestia bezpieczeństwa aby nie zjarać palnika, piecyka, kampera, campingu ... i pewnie wszystkie urządzenia tego typu tak mają.

Grunthor
Posty: 53
Rejestracja: 15 lis 2012, 10:04
Auto: Suzuki
Kontakt:

Re: Prysznic z ciepłą wodą

Post autor: Grunthor »

pmcomp pisze:
19 kwie 2021, 21:19
A może po prostu coś takiego:

Obrazek

Mam podobnego zakupionego za 220 zeta w Chinach. Pomysł przyszedł od kamperowców. W mojej ocenie to jest bardzo dobre rozwiązanie, bo nie budowałem następnej instalacji w samochodzie, wody ciepłej mam tyle ile chcę i kiedy tylko jej potrzebuję. I jeszcze jedna zaleta (nam niepotrzebna), można podłączyć do zwykłej sieci wodociągowej (działka, ogród).

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18006
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: Prysznic z ciepłą wodą

Post autor: kylon »

Wydaje mi się, że przepływowy wymiennik ciepła jest najlepszym rozwiązaniem. Montujemy prawie w każdym aucie z zabudową. Klienci sobie chwalą. Zajmuje mało miejsca. Jedyną wadą jest to że podczas użytkowania musi pracować silnik. Jak patrzę na rozwiązania w skrzynkach itp to nachodzi mnie jedno pytanie. Gdzie te wszystkie skrzynki pakujecie? Skrzynka z ogrzewaniem, skrzynka z prysznicem, skrzynka z kuchnią i skrzynka z kibelkiem. Hmm. Cieszę się, że nauki pobierałem w czasach skromniejszych w sprzęt ;-). Zacznijcie od nauki czytania mapy papierowej bo może się okazać, że bez miliona aplikacji nie wyjedziecie spod domu :mrgreen:
Nic złośliwego. Taki post dla poprawienia humoru z rana :wink:

Rolin
Posty: 377
Rejestracja: 25 lis 2017, 09:27
Auto: J95 1KD-FTV
Kontakt:

Re: Prysznic z ciepłą wodą

Post autor: Rolin »

Tak trochę nie w temacie ale nawiązując do tego co pisze Kylon. Pamiętam jakieś 15 lat temu jak wysłaliśmy chłopaka do Nowego Sącza. Po 7 godzinach (a jechał z Katowic) dzwoni i mówi, że nie może znaleźć ulicy. Okazało się, że w Nowym Targu nie ma takiej :lol: całe szczęście, że nie pojechał do Nowego Jorku...

pmcomp
Posty: 463
Rejestracja: 07 lip 2020, 21:06
Auto: LC120

Re: Prysznic z ciepłą wodą

Post autor: pmcomp »

kylon pisze:
20 kwie 2021, 07:13
Gdzie te wszystkie skrzynki pakujecie?
Jako to gdzie, do samochodu :) .
W TLC jest duuużo miejsca. Nie każdy jeździ 2+2. Ja np. 1+ew.1 :lol: . Łóżko ma cały czas rozłożone.

A tak na powaznie, jesli montujesz wymiennik przepływowy to te graty tez zajmują miejsce. Poza tym z tego co słyszałem wymiennik wody z silnika raczej podgrzewa wode w zbiorniku. I z tego co wiem takie zbiorniki raczej sie montuje w zabudowie, a nie pod bagażnikiem. Jesli masz zbiornik 40l ( a niektórzy robią i 70l) to jest to kilka razy więcej niż 16l objetości tego podgrzewacza Qlima.
Do tej Qlimy trzeba dorobic jakieś nózki albo podstawkę bo przyłącza ma z dołu.

Szukałem na Aliexpress i takiej Qlimy nie znalazłem. Jest mnóstwo innych, które także sa dostepne w Polsce:

https://pl.aliexpress.com/wholesale?cat ... owy+kamper

Pasowałby taki:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Jego wymiary to 37x28x11 cm bez otwartej klapy i rączki. Rączkę można zdemontować i zrobić jakies dwa haczyki do powieszenia, a klapa (robiąca za komin) zamyka się do transportu.

Cena ok. 250 zł z dostawą z Czech albo z Niemiec w cenie.
Mi sie podoba :mrgreen:


Za prawym siedzeniem lodówka, za lewym siedzeniem piec :lol: . Na browary też się znajdzie miejsce. Np. można sobie zrobić skrzynkę ładunkową pod bagażnikiem. Na browarki np.

pmcomp
Posty: 463
Rejestracja: 07 lip 2020, 21:06
Auto: LC120

Re: Prysznic z ciepłą wodą

Post autor: pmcomp »

Wchodzę w temata. Jak się nie sprawdzi to pójdzie do kosza. Koszt butelki łyskacza, przeżyję. A jak się sprawdzi to "jestem w domciu".

Od razu mam załatwiony problem kuchenki. Po prostu muszę kupić butlę 1kg, 2kg albo 3kg. Jaką polecacie na 2 tygodnie dla 2 osób na gotowanie plus na podgrzewanie wody? 1kg wystarczy?
Ostatnio zmieniony 20 kwie 2021, 10:52 przez pmcomp, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ