Turystyczna butla gazowa

Wszystko o sprzęcie na wyprawy off-roadowe

Moderator: luk4s7

Awatar użytkownika
Beduin
Klubowicz
Posty: 358
Rejestracja: 12 cze 2014, 14:39
Auto: KDJ120
Kontakt:

Turystyczna butla gazowa

Post autor: Beduin »

Dobry,

przymierzam się do zakupu, więc podpytać doświadczonych chciałem. Planuję set - butla gazowa + kuchenka. No i mam zagwozdkę z wielkością butli. W temacie "sprzętu biwakowego" Luk4s7 napisał, że "butla 2kg + Asia2 to dwa tygodnie". Asia2 to 1,8KW. Ja to sobie upatrzyłem kuchenkę MPM SMILE-KN-02/1KB, gdzie jeden palnik ma 1,9kW a drugi 2,4kW.

Zdaję sobie sprawę, że ilość zużytego gazu jest zależna od ilości zużywania go :D ale takie wnioski jak Łukasza, to chętnie przyjmę i o takie proszę.

Zdrówko!
Bedu

Awatar użytkownika
Beduin
Klubowicz
Posty: 358
Rejestracja: 12 cze 2014, 14:39
Auto: KDJ120
Kontakt:

Re: Turystyczna butla gazowa

Post autor: Beduin »

Edytować nie mogę, pisałem w pośpiechu i tak mnie tknęło, że pisać nie skończyłem :mrgreen:

No to kontynuując. Zastanawiam się nad odpowiednim rozmiarem butli. Wiadomo: chciałbym w 1kg butli mieć 5kg :lol: To byłoby najlepsze rozwiązanie, ale że tak się nie da, to muszę znaleźć kompromis. Może kompromisem jest mała butla i częste jej nabijanie? Może gaz jest wszędzie i nabijanie butli nie stanowi problemu? Poradźcie proszę.

Awatar użytkownika
luk4s7
Moderator
Posty: 3385
Rejestracja: 15 gru 2013, 23:32
Auto: Kiedyś znowu pewnie LC
Kontakt:

Turystyczna butla gazowa

Post autor: luk4s7 »

A’propos napełniania to zdarzyło mi się na Podkarpaciu tankować butle od Asi (czyli Polska klasyczna butla turystyczna 2kg) na stacji LPG. Oczywiście nie wolno - wiadomo. Ale miły pan kazał zastawić samochodem od ulicy i nabił do pełna. Pytałem kiedy będzie dość - podobno napełnia się ją określoną wagą gazu. Pan odpowiedział że pełna będzie jak zacznie gaz uciekać zaworem bezpieczeństwa od pistoletu. Tak się właśnie stało i miałem za 10zł pełną butle. Zwykle tankowanie kosztuje chyba koło 20zł jeśli dobrze pamiętam.

Co do tankowania w świecie - nie trenowałam. A to właśnie z tego powodu że pełna butla 2kg wystarcza na co najmniej 2 tygodnie. Nawet na 3 i 4 pewnie ale nie ryzykowałem jej całkowitego opróżnienia żeby nie szukać po krzakach albo w obcym kraju napełniacza.

TomekW
Posty: 304
Rejestracja: 26 wrz 2014, 01:40
Auto: VDJ76
Kontakt:

Re: Turystyczna butla gazowa

Post autor: TomekW »

kiedyś na stacjach napełniali, teraz nie wolno ale czasami dobra dusza pomoże
poszukajcie sobie punktów z gazami technicznymi
mam taki namierzony w Warszawie i napełniam butlę czystym propanem (działa w niskich temperaturach)
butlę mam 1kg i 2kg

Awatar użytkownika
Beduin
Klubowicz
Posty: 358
Rejestracja: 12 cze 2014, 14:39
Auto: KDJ120
Kontakt:

Re: Turystyczna butla gazowa

Post autor: Beduin »

Z tym napełnianiem to już chyba odrębny temat. Czy tego zabraniają przepisy? Czy to się zmieniło od momentu, kiedy samemu można tankować gazem samochód? Bo przecież jak podjadę na stację i zrobię szybką akcję z nabiciem butli to nawet nikt nie zuważy... :twisted:
Bo na małej stacji, miły pan to insza inszość.
Z takim stacjonarnym nabijaniem to nie mam u siebie problemu. SodaStream nabijam to i butlę turystyczną mogę nabić.
TomekW pisze:
07 lip 2020, 22:21
butlę mam 1kg i 2kg
Nooo... i co do nich podłączasz i na jak długo Ci starczy? Bo na ten moment rozwiązanie 2+1 wydaje mi się idealne. Zakładam, że 1kg to zapas.

TomekW
Posty: 304
Rejestracja: 26 wrz 2014, 01:40
Auto: VDJ76
Kontakt:

Re: Turystyczna butla gazowa

Post autor: TomekW »

nie bardzo z tym 2+1; stal swoje waży
dokupię 3kg i tą będę woził

Awatar użytkownika
Beduin
Klubowicz
Posty: 358
Rejestracja: 12 cze 2014, 14:39
Auto: KDJ120
Kontakt:

Re: Turystyczna butla gazowa

Post autor: Beduin »

Waga to wg mnie w tym przypadku niewielki problem. Sugeruję się "pakownością". Muszę chyba wybrać się do jakiegoś marketu i przyjrzeć się tym butlom. No a napisz proszę Tomek o wydajności Twoich 3kg.

TomekW
Posty: 304
Rejestracja: 26 wrz 2014, 01:40
Auto: VDJ76
Kontakt:

Re: Turystyczna butla gazowa

Post autor: TomekW »

jestem niemiarodajny
jeżdżę sam, nie gotuję, odgrzewam, czasem jajecznica
wywaliłem wszystkie kartuszowe bo szkoda nerwów
butle wożę ale ze zużyciem gazu to tak sobie bo moje potrzeby ogarnia Coleman 533 na benzynę

Awatar użytkownika
sebastian44
Posty: 2141
Rejestracja: 01 lis 2009, 18:23
Auto: była BJ73, była KZJ95, aktualnie TRJ120
Kontakt:

Re: Turystyczna butla gazowa

Post autor: sebastian44 »

A ja opylam wyjazd dwa tygodnie na 3 kartuszach każdy po 5 zł. Troche nie widzę sensu zabawy w cieżką butle którą trzeba po ciemku nabijać na odludnej stacji bo to zabronione :wink:

Awatar użytkownika
luk4s7
Moderator
Posty: 3385
Rejestracja: 15 gru 2013, 23:32
Auto: Kiedyś znowu pewnie LC
Kontakt:

Re: Turystyczna butla gazowa

Post autor: luk4s7 »

Jeśli mowa o kartuszach typu dezodorant do kuchenek dostępnych w Juli czy Decathlonie to bez gotowania, a jedynie herbata/kawa i podgrzanie ze 2-3x tygodniowo np. parówek, schodzi mi ich 1-2 tygodniowo. Mówię o 1 osobie bez obiadów.
Do tego tylko 1 palnik jest dostępny. Przy pełnym użyciu dla 4 osób czyli gotowaniu, kawie, jajecznicy itd. obstawiam że tygodniowo potrzeba z 6 kartuszy. Nie ma tragedii ale wożenie aż 12 czy 15 (zapas) katuszy nie jest bardziej wygodne niż butli 2kg oraz dwupalnikowej Asi. No i wciąż 1 palnik co ma duże znaczenie.

Awatar użytkownika
sebastian44
Posty: 2141
Rejestracja: 01 lis 2009, 18:23
Auto: była BJ73, była KZJ95, aktualnie TRJ120
Kontakt:

Re: Turystyczna butla gazowa

Post autor: sebastian44 »

Nie wiem, może powinienem wiecej gotować :roll: :mrgreen:

Mam butle 1 kg która kiedyś znalazłem na śmietniku, może jeszcze sie do niej przekonam.

czobi
Klubowicz
Posty: 4096
Rejestracja: 05 kwie 2007, 10:19
Auto: classic hill
Kontakt:

Re: Turystyczna butla gazowa

Post autor: czobi »

standardową 3kg opedzamy wszystkie dlugie wyjazdy od lat. obiady jemy w trasie u ludzi
bo dajemy im zarobic, poznajemy ich i jest szybciej. zakladajac kawoherbaty dziennie i po "zupce knora",
wystarcza na kilka osob na 4-6tygodni i jeszcze przywozimy 1/2 lub 1/3. przy pelnych obiadach
pewnie 2/3 tygi by to uciagnelo, byle oslaniane od wiatru jakas karimata czy autem.
w praktyce gazu nie nabijesz po drodze.

rafal_s
Posty: 30
Rejestracja: 20 paź 2013, 11:06
Auto: Toyota 4runner 3rd gen. 5VZ-FE 3.4

Re: Turystyczna butla gazowa

Post autor: rafal_s »

Z dawnych czasów rejsów mazurskich, pamiętam, że butla 2 kg wystarczała na styk na 4 osoby na 2 tygodnie przy naprawdę częstym użytkowaniu (większość obiadów gotowana/odgrzewana właśnie na kuchence gazowej + woda na kawę, herbatę + czasami jajecznica, parówki itp na śniadanie lub kolację).

Troxil
Posty: 165
Rejestracja: 08 lut 2014, 13:00
Auto: GRJ 120
Jeep Cherokee
Kontakt:

Re: Turystyczna butla gazowa

Post autor: Troxil »

Mam kuchenkę DWUPALNIKOWĄ na 2 kartusze, tak można kupić, używam kartuszy 0,5kg 3 szt, które SAM napełniam z butli 11kg, z tym, że jadamy też u lokalsów. Kartusze w/w z gwintem chyba EN417 najbardziej popularne w Europie i na świecie, Campingaz tylko Włochy i Francja, tam nic innego nie kupisz, ostatnio coraz popularniejsze są kartusze dezodorantowe.

Jako uzupełnienie i zapas do gazu Coleman na benzynę, stacje tankowania mamy na całym świecie i jeszcze gotuje w zimie.

Reasumując rozpatrując ASIĘ kupiłbym butlę 1,5 kg jest już stabilna a jeszcze nie taka pękata jak butla 2kg. Z tym, że na Bałkanach jak koledze gaz uciekł to nigdzie jej nie napełniliśmy.

Mam jeszcze hobo-stove i Tatonkę na naftę, świetna jest.

Dla minimalistów garnek np. Pinguin+kartusz jula 190g+palnik decathlon włożone w garnek.

Ps w wolnej chwili zrobię jakąś fotę

lecchu
Posty: 329
Rejestracja: 16 lip 2009, 14:42
Auto: HZJ80
Kontakt:

Re: Turystyczna butla gazowa

Post autor: lecchu »

Mam butle 3kg plus podwójny palnik Asia2.
Moje wyjazdy trwają zwykle 45dni (6tyg plus weckendy skrajne). Dwie osoby, rano kawki plus litr wrzątku na kawe na droge, wieczorem obiadokoacja na dwóch planikach plus napitki. Na dwie osoby, czasem kogoś się gości.
Nigdy nie brakło nam gazu (butla nabita przed wyjazdem). Jak wieje, zawsze używamy karimaty chroniąc palnik, używamy też specjalnego garnka turystycznego, z tymi żeberkami na spodzie (wygląda to jak radiator) - garnek ten drastrycznie przyspiesza zagotowanie wody (trzeba jedynie sprawdzić, żeby panik wszedł wewnątrz tego radiatora). Garnek polecam, wart tej stówki czy dwóch w oszczedzonym czasie i nerwach (np podczas gotowania na zimnie czy w deszczu)

W Rosji i Azji Centralnej bez problemu dobiją Ci taką butle na stacjach z gazem, końcówki mają identyczne, bo takie butle to chyba były standard wszędzie w komunie.

Pzdr
L.

ODPOWIEDZ