Turystyczna butla gazowa

Wszystko o sprzęcie na wyprawy off-roadowe

Moderator: luk4s7

Awatar użytkownika
luk4s7
Moderator
Posty: 3385
Rejestracja: 15 gru 2013, 23:32
Auto: Kiedyś znowu pewnie LC
Kontakt:

Turystyczna butla gazowa

Post autor: luk4s7 »

Każdy ma swój pomysł i specyficzne potrzeby więc nie ma co się napinać na jeden słuszny koncept.

Uwierzcie mi że się da wyjarać 3kg butle turystyczną w 2 tygodnie. Nawet w niecałe dwa. Dokonała tego kuchenka dwupalnikowa jak na fotce poniżej plus kilka dni wietrznej i deszczowej pogody. Co ciekawe kuchenka Asia 2 z butlą 2kg obchodziła się z gazem o niebo oszczędniej. Każda pracowała na rzecz 4os. rodziny i codziennie służyły do pełnego gotowania - od kawy, po przez jajecznice, parówki, obiady aż do kolacji. Efekt taki że 2kg okazało się być więcej niż 3kg. Ot paradoks Obrazek

Fakt że butla dość duża i ciężka ale bez dwóch zdań dezodoranty byłyby bardziej upierdliwe i mniej wydajne. Mam logistycznie to spakowane w jednej skrzyni i robi robotę. Dodatkowo tankuję butlę „lepszym gazem” dopłacając panu 5zł. Lepszy znaczy więcej propanu więc i w niskich temp. i na wysokościach nie będzie problemu.

Jako backup postanowiłem zabierać przejściówkę do Asi 2 na butlę turystyczną z gwintem - typu Coleman. Te są do dostania w wielu sklepach i na stacjach przynajmniej w Europie. Nigdy gazu nie zabrakło ale przejściówka nie zajmuje miejsca nic a w razie wu jest backup.

Jedyny wciąż nie w pełni rozwiązany problem to osłona przeciwwiatrowa. Asia 2 jest nakręcana na butle więc całość stoi dość wysoko nad blatem. Nie ma tak wysokich osłon przeciwwiatrowych. Póki co używam wieka od skrzyni ale to średnie rozwiazanie. Myślę o zakupie dwóch żaluzji z Ali i znitowanie razem co by powstało coś dostatecznie wysokiego. No ale to przed nami.


Obrazek

Awatar użytkownika
Mirekk
Klubowicz
Posty: 665
Rejestracja: 12 wrz 2017, 21:46
Auto: KZJ95, A6 Allroad
Kontakt:

Re: Turystyczna butla gazowa

Post autor: Mirekk »

pmcomp pisze:
21 lis 2020, 02:30
Tak jak napisano, w moim rozumieniu "gotowanie" podczas wyprawy ....
Zamiast wielkiego gotowania preferuję restaurację albo leśną "grochówkę" czy inną budkę.

"Wyprawa" dla mnie to zdecydowanie "daleko do" i brak "restauracji". Tam gdzie łatwo o "wyszynk zewnętrzny" to jest wycieczka. ;)
Rzeczywiście, jeśli jeździć tam, gdzie zawsze jest restauracja pod ręką, to butla się nie sprawdza. Zwłaszcza, że nie wpuszczają z nią do samolotu. ;)
Zgadzam się z przedmówcami, że 3kg butla to na dwu-trzy miesięczną wyprawę w głusze poza cywilizację, a nie 1-2 tygodniowy wyjazd.
A ja się nie zgadzam, bo mam zupełnie inne doświadczenia. 3 kg butla wystarcza maksymalnie na 4 tygodnie. A jak pizga wiatrem i śniegiem, to na 2.
To jest wielki, ciężki i nieustawny klamor. A to nie może latać po samochodzie jak żyd po pustym sklepie bo komuś może zrobić krzywdę.
Też mam inne doświadczenia w tej kwestii. Butla ma swoje miejsce w bagażniku, jest zabezpieczona przez jakimkolwiek przemieszczaniem się, w którymkolwiek kierunku. Nawet moje onegdaj 10-letnie dziecko nie uważało jej za ciężki klamot i chętnie nosiło na postojach z i do samochodu.

Ale co kto lubi. Można wozić że sobą karton kartuszy.

czobi
Klubowicz
Posty: 4096
Rejestracja: 05 kwie 2007, 10:19
Auto: classic hill
Kontakt:

Re: Turystyczna butla gazowa

Post autor: czobi »

otoż to.

cezarys
Posty: 15
Rejestracja: 17 cze 2020, 21:27
Auto: HDJ100L
Kontakt:

Re: Turystyczna butla gazowa

Post autor: cezarys »

Ja mam coś takiego (butla na 7,5kg gazu) i świetnie się sprawdza. Można tankować na stacji gaz bo butla ma zawór tankowania 80% taki sam jak zbiornik gazu w samochodzie ze wszystkimi przejściówkami z europy:
https://www.gas-bank.com/pl/gasbank-kom ... le-gazowe/
Tankowałem już na stacji. Na małej stacyjce prywatnej był problem a na dużej stacj sieciowj już nie było problemu.
Do tego mam kuchenkę b.oszczędną bo otwory ma skierowane do góry:
https://allegro.pl/oferta/kuchenka-2-pa ... 9852330520
Teraz jest naprawdę szybkie gotowanie

pmcomp
Posty: 463
Rejestracja: 07 lip 2020, 21:06
Auto: LC120

Re: Turystyczna butla gazowa

Post autor: pmcomp »

Fajne tylko ... wielkie.
Nawet ta najmniejsza butla 5kg waży 3,4 kg (butla stalowa 3 kg) i ma 40 cm wysokości i 30 cm średnicy. Ale to i tak lepsze od butli stalowej. To się nadaje do kampera albo na bardzo długą wyprawę.

A mniejszych niż 5 kg nie ma?

pmcomp
Posty: 463
Rejestracja: 07 lip 2020, 21:06
Auto: LC120

Re: Turystyczna butla gazowa

Post autor: pmcomp »

Tu chyba będzie dobre miejsce ... na kolejny produkt Bizona.

Tzn. produkt jest dobrze znany czyli długa półka ale ... ta pokryta jest w nowej wersji nierdzewką zamiast sklejki. Poza tym tu wisi wysoko (montaż jest utrudniony) ale ... dzięki temu nadaje się do prac kuchennych i wieczorków towarzyskich.

Obrazek

Obrazek

Nie trzeba się schylać, gnat nie boli, wszystko co potrzebne do zycia znajduje się na odpowiedniej wysokości.


Wady? Jak napisałem montaż oraz zabranie ok. 3-4 cm z długości do spania. Ale ... jest dodatkowa przestrzeń na mietkie graty pomiędzy półką a szybą.

Pozdro

Awatar użytkownika
sebastian44
Posty: 2141
Rejestracja: 01 lis 2009, 18:23
Auto: była BJ73, była KZJ95, aktualnie TRJ120
Kontakt:

Re: Turystyczna butla gazowa

Post autor: sebastian44 »

Mam w ten sam sposób zamontowaną. Dodatkową zaletą jest że kiedy półka jest otwarta mamy nadal dostęp do szuflad zabudowy. Polecam dorzucić sobie lampeczke ładowana z USB na ruch nad półką. Super sprawa kiedy podchodzisz wieczorem do barku a tam światełko samo sie zapala ;)

Ja mam jakąś taka https://pl.aliexpress.com/item/10050014 ... 15392%2335

ODPOWIEDZ