Turystyczna butla gazowa

Wszystko o sprzęcie na wyprawy off-roadowe

Moderator: luk4s7

Awatar użytkownika
Beduin
Klubowicz
Posty: 358
Rejestracja: 12 cze 2014, 14:39
Auto: KDJ120
Kontakt:

Re: Turystyczna butla gazowa

Post autor: Beduin »

TomekW - dzięki.

Sebastian - Ty to jesteś "inna próba statystyczna" bo Wy we dwójkę jeździcie. Nas jest czworo. Więc tu Łukasz jest dla mnie bardziej "miarodajny" :wink:
Ja będąc samemu ogarnąłbym się na czymś takim:
Obrazek
Swoją drogą: mam, czasami korzystam, daje radę!

Nie ma co tu rozprawiać o kartuszach gazowych. Mam/miałem wiele kuchenek na różne paliwa i mógłbym napisać na ten temat rozprawę. Nie miałem jeszcze setu turystycznej butli gazowej z kuchenką dwupalnikową. Dzieci rosną a wraz z nimi moje potrzeby.

rafal_s to jest bardzo ciekawa opinia i dużo mi mówi o zużyciu gazu - dzięki!

czobiq najdroższy - dzięki Tobie umacniam się w przekonaniu, że 3kg to bezpieczna ilość gazu dla mojej familii na 2-3 tygodniowe wyjazdy. Jak pisałem wcześniej, wydaje mi się, że łatwiejszy w pakowaniu będzie set 2+1 niż 3kg, ale to sobie muszę obejrzeć na żywca, bo tak na ekranie kompa to niewiele widać.

Obrazek

Co do samego napełniania butli: przecież wszyscy jeżdżący po świecie kamperami, przyczepami itp. mają z reguły na pokładzie butle z gazem i oni je nabijają. Są przecież w sprzedaży przejściówki na cały świat, więc w czym problem?

Obrazek
Szczegóły oferty: https://www.igaz.pl/index.php?p1015,ada ... rystycznej

Dzięki wszystkim za wskazówki, rady i opinie.

Troxil
Posty: 165
Rejestracja: 08 lut 2014, 13:00
Auto: GRJ 120
Jeep Cherokee
Kontakt:

Re: Turystyczna butla gazowa

Post autor: Troxil »

Fakt, ja też miarodajny nie jestem, raz, że podróżujemy we 2 osoby, a dwa to ja jednak uwielbiam otwarty ogień, taka atawistyczna dusza...

Te przejściówki też mam, bo mam lpg w aucie, pozostaje dokupić przejście na 3/8" bo nie widzę czy to do 11kg butli gwint?
IMG_20200708_105641791.jpg
IMG_20200708_105641791.jpg (25,93 KiB) Przejrzano 4755 razy

Awatar użytkownika
Beduin
Klubowicz
Posty: 358
Rejestracja: 12 cze 2014, 14:39
Auto: KDJ120
Kontakt:

Re: Turystyczna butla gazowa

Post autor: Beduin »

Troxil, z tą miarodajnością to i tak różnie bywa. Bo ile ludzi, tyle przyzwyczajeń i potrzeb. Po przeciwnej stronie ciepłych posiłków (i napojów) można postawić zimne napoje i lodówkę potrzebną do ich przechowywania. I tu znowu jedna 4 osobowa rodzina lodówki nie potrzebuje, inna mieści się w 30l a dla innej 50l będzie mało.
Zbieram opinię bo zawszę mogę przyjąć, że jeżeli 2os. zużywają 2kg w 2 tygodnie, to ja na 2 tygodnie będę potrzebował 4kg :P

Tę przejściówkę to akutar znalazłem na butlę turystyczną, ale opcji przejściówek jest bez liku.

Troxil
Posty: 165
Rejestracja: 08 lut 2014, 13:00
Auto: GRJ 120
Jeep Cherokee
Kontakt:

Re: Turystyczna butla gazowa

Post autor: Troxil »

Prawda, ja się wielu patentów nauczyłem per pedes z plecakiem... w aucie nie ma takich problemów żeby każdy gram i każdy centymetr liczyć. Lenistwo moje też ma tu swój udział, ja robię rano kawę do kubków i również termosa, mam na cały dzień, nalewam w wolnej chwili i mogę kontemplować otoczenie. Ostatnio zacukał mnie przypadkowo spotkany podróżnik bez stolika i krzeseł w aucie... a auto było spore i byli we dwójkę.

czobi
Klubowicz
Posty: 4096
Rejestracja: 05 kwie 2007, 10:19
Auto: classic hill
Kontakt:

Re: Turystyczna butla gazowa

Post autor: czobi »

Bedu dobrze Cie widziec 8)
jedna 3kg i po sprawie bo oszczednosc miejsca zadna x 2 mniejsze. kampery podrozuja miesiacami. papatrz jaki problem
z ladowanie jest w pl gdzie mieszkasz, chcesz szukac w grecji czy bialorusi pol wyjazdu miejsca do ladowania ?
tym bardziej w senegalu czy mongolii nie podejmowalismy takiej pierdologi, jedziesz i masz z czapy jeden temat. olej teoretykow.

good luck !

Awatar użytkownika
luk4s7
Moderator
Posty: 3389
Rejestracja: 15 gru 2013, 23:32
Auto: Kiedyś znowu pewnie LC
Kontakt:

Re: Turystyczna butla gazowa

Post autor: luk4s7 »

czobi pisze:
08 lip 2020, 13:29
papatrz jaki problem
z ladowanie jest w pl gdzie mieszkasz, chcesz szukac w grecji czy bialorusi pol wyjazdu miejsca do ladowania ?
czobi pisze:
08 lip 2020, 13:29
jedziesz i masz z czapy jeden temat
Krótko i konkretnie!

Jeszcze raz sprecyzuję - 2kg butla nabita przed wyjazdem NIGDY się nam nie skończyła nawet przy 3 tygodniowym wyjeździe 4 osobową rodziną. Oczywiście osłaniamy jak wieje, oczywiście nie gotujemy codziennie obiadu bo jak jest fajna okazja to jemy w knajpie, oczywiście zwykle potrawy są szybkie i proste (np. makaron z sosem czy kurczak w sosie z ryżem) więc nie gotuje się godzinami. Do rosołu czy potraw na świąteczny stół nie zamierzam podchodzić z tą kuchenką :D

Butla 3kg od 2kg różni się tylko wysokością (32cm zamiast 25cm). Może faktycznie ma sens pokusić się o tą dodatkową pojemność i mieć jeszcze większy spokój. Wtedy można nawet zaszaleć z czymś takim co by w zimne wieczory ogrzać z deka namiot http://www.gaz-but.pl/pl/p/Promiennik-g ... ktorem/896 (to bardziej żart oczywiście niż serio)

Generalnie mam niedaleko fajny sklep (ten z linku powyżej) w którym kupuję, radzę się itd. Polecam.

Awatar użytkownika
Mirekk
Klubowicz
Posty: 665
Rejestracja: 12 wrz 2017, 21:46
Auto: KZJ95, A6 Allroad
Kontakt:

Re: Turystyczna butla gazowa

Post autor: Mirekk »

Wożę 3kg + Asia2. Idealnie pasje mi wysokością miedzy skrzynki (oczywiście bez Asi), wiec kładę na niej kawalek płyty ze styroduru i mam równą powierzchnie na walizki. Butla szybko znalazla swoje miejsce w logistyce bagażnika i nie zamienilbym jej teraz na mniejszą, bo musiałbym wszystko przeorganizować. A ja nie zmieniam dobrych rozwiazan.
Jest nas czworo (3,5 doroslych i jedno dziecko - 1,5 dorosłego to 80-kg siedemnastolatek, ktory wpierdziela o polowe wiecej niz ja 93 kg) i po 3 tyg. wyjeździe, gdzie sie gotowało codziennie 3 razy dziennie, zwykle zostawało 0,5-0,7 kg gazu w butli.
Butlę ładuję legalnie przed wyjazdem albo w Łochowie przy Orlenie, bo czasem przejeżdżam obok, albo w Warszawie na Zywieckiej. Po powrocie, nielegalnie przeładowuje sobie "pozostalosci" do takiej butli, która jest jak nowa, ale jej sie legalność skończyła. I tę wykorzystuję na krótkich wyjazdach.
Na kuchenki na kartusze mnie nikt już nie namówi. Leży taka w garażu i tylko miejsce zabiera.

Awatar użytkownika
luk4s7
Moderator
Posty: 3389
Rejestracja: 15 gru 2013, 23:32
Auto: Kiedyś znowu pewnie LC
Kontakt:

Turystyczna butla gazowa

Post autor: luk4s7 »

Czyli Mirek potwierdza moje obserwacje. U nas póki co najwiecej jem ja, a i tak według obserwacji otoczenia to niezbyt wiele i mam raczej niskie wymagania. Dzieci liczę jak jednego dorosłego czyli jest nas 3.
Butla i kuchenka u mnie również doczekała się logistycznej perfekcji. Mam skrzynię kuchenną Plano 1919 do której dorobiłem wewnątrz kartonowe przegrody aby wszytko ładnie pasowało. Wchodzą do niej wszystkie graty do gotowania, gary, czajnik, talerze, kubki, sztućce, kuchenka Asia 2 z butlą 2kg i większość suchego żarcia. Mieści się ona wzdłuż w bagażniku auta, a obok niej lodówka. Łatwo się wysuwa bo ma kółka na jednym końcu i można na niej usiąść.
2kg butla pozwala na położenie na niej patelni-wok’a do góry nogami i zamknięcie skrzyni. Większa butla czyli 3kg już by tak nie weszła.

Cuś takie o:

Obrazek

Troxil
Posty: 165
Rejestracja: 08 lut 2014, 13:00
Auto: GRJ 120
Jeep Cherokee
Kontakt:

Re: Turystyczna butla gazowa

Post autor: Troxil »

Co do ASI to jest jeszcze jeden plus jest dużo bardziej bezawaryjna od większości nawet markowych palników na kartusze. W zestawie mam też lampę i promiennik. Butli używałem 2 kg.

Awatar użytkownika
Beduin
Klubowicz
Posty: 358
Rejestracja: 12 cze 2014, 14:39
Auto: KDJ120
Kontakt:

Re: Turystyczna butla gazowa

Post autor: Beduin »

Za wszystkie komentarze bardzo dziękuję. Mój cel został osiągniety. Niech żyje forum! ;-)

Dla zainteresowanych tematem nabijania butli na stacji paliw, taki komentarz w sieci znalazłem. Wydaje się racjonalny.
Komentarz dotyczy tankowania butli turystycznej z odpowiednią przejściówką.

marcin kowalewski
Film instruktażowy jak narobić sobie i właścicielowi stacji problemów.. Nie będę opisywać o konsekwencjach prawnych z tego tytułu bo ja nie o tym będę pisac Ale żeby zatankować taka butlę trzeba umieć. Popełniłeś katregoryczny błąd przy butach turystycznych 2.5 kg 3.5kg 5kg jest zawór odpowietrzajacy który powinien być odkrecony podczas tankowania. Bo jeśli masz używana butlę turystyczną to nigdy nie wiesz ile może być w środku nowa butla jest pusta nie do końca w środku jest wypełniona azotem (sprawdzają szczelność butli przy prodkukcji) i gdy taknkuje się się taka butlę to wyznacznikiem pełnej butli jest wydobywujacy się biały strumień gazu z odpowietrznika to znaczy że butla jest pełna, A dopiero potem ja sie wazy. A jeśli chodzi o wagę gazu propan butan to 1kg =1.78litra gazu (zależy od ciśnienia gazu i temperatury otoczenia jest to zmienna) Jeśli chodzi o butlę 11kg to wrzucają na wagę i taknkuja na rozlewni i musi być tyle ile jest napisane nie więcej nie mniej, urzad celno-skarbowy kontroluje wyrywko takie transporty butli jak wyjezdzaja z rozlewni. A jeśli chodzi o mieszankę propan butan to auto gaz latem wynosi około 60% popanu 40% butanu zimowa to jest proporcja 70% popanu 30% butanu. W butlach 11kg proporcje popanu i butanu to 50% na 50% bez znaczenia na porę roku. I jeśli chce się żeby wypalilo się z butli wszystko to lepiej kupić czysty propan który w butli 11kg znajduje się 10 kg propanu samego takie są procedury tankowania takiej butli. Koszt napełnienia takiej butli turystycznej na rozlewni to 7 zl za 1kg gazu. Od 2005 roku nie można tankować na małych stacjach lpg czy firmowkach butli że względu bezpieczeństwa bo przetankowywali takie butle i dochodziło do nieszczęścia. I wiadomo oszukiwali też skarb państwa bo ten sam gaz co jest tankowany do auta jest objęty akcyzą A ten w butlach 11kg jest bez akcyzowy. Na małych stacjach dostarczają firmy butle więc nie ma problemu zostawić taka turystyczną i firma ja napleni i przywiezie za kilka dni na stacje. Na sam koniec chciałbym dodać że ciśnienie na pompie podczas tankowania auta wynosi 12-15 barów , butle turystyczne napełnia się ciśnieniem poniżej 10 barów ze względu bezpieczeństwa. Pracowałem kilka ładnych lat na rozlewni więc dziele się wiedzą zdobytą, bezpieczeństwo to podstawa więc odradzam samemu tankowania takich butli na stacji. W ostateczności mozna kupić butlę 11kg podłączyć ja do butli turystycznej wężem od kuchenki i przelac bezpieczniejszy domowy sposób. Niżej podam link właściwości i przeliczenie gazu płynnego LPG https://m.e-petrol.pl/wiedza-i-porady/l ... zeliczanie

Awatar użytkownika
hashid
Prezes Zarządu
Posty: 4456
Rejestracja: 20 lis 2007, 23:51
Auto: KDJ12
Kontakt:

Re: Turystyczna butla gazowa

Post autor: hashid »

Mam kartusz 200g i ratowniczy palnik MSRa czyli zestaw plecakowy. Nigdy na żadnym z wyjazdów 1,2 max 3 tygodniowych nie wykorzystałem go w pełni :). Na ogół wykorzystywany do zaparzenia kawy, podgrzania wody, sporadycznie czegoś do jedzenia. Zdecydowanie gorące fajnie zjeść lokalnie - tutaj mam zgodność modelową z Czobim.

Awatar użytkownika
Kabal
Posty: 78
Rejestracja: 11 mar 2020, 10:45
Auto: HDJ100

Re: Turystyczna butla gazowa

Post autor: Kabal »

Ja też knajpy zdobywam jak się da. Na dwa tygodnie może 2-3 kartusze zużyję. Kuchenka campingaz. Małe, lekkie, łatwo upchnąć, tanie. Muszę kuchenkę zmienić na taką z ceramicznym palnikiem, to efektywność poprawię z dwa razy, szczególnie przy wietrze.

Awatar użytkownika
Beduin
Klubowicz
Posty: 358
Rejestracja: 12 cze 2014, 14:39
Auto: KDJ120
Kontakt:

Re: Turystyczna butla gazowa

Post autor: Beduin »

Panowie hashid i Kabal ja pytam o turystyczne butle gazowe a nie o to jak kto sobie radzi z gotowaniem :mrgreen:

A tak bez uszczypliwości, to wykorzystywałem do tej pory różne rozwiązania, niektóre hashidu sam widziałeś w praktyce. Nie sprawdziła mi się tylko kuchenka Campingaz Bistro 300, z której zadowolony był (nie wiem czy jest nadal :wink: ) kmiecio. I nie dywaguję tu nad wyższością jednych nad drugimi, czy lepiej gotować samemu czy jeść w knajpach.
Z wypowiedzi jakie były trafne wynika, że 3 kg gazu to ilość wystarczająca i optymalna. Więc temat generalnie do zamknięcia.

Uściski dla w/w Panów :wink:
Bedu

czobi
Klubowicz
Posty: 4096
Rejestracja: 05 kwie 2007, 10:19
Auto: classic hill
Kontakt:

Re: Turystyczna butla gazowa

Post autor: czobi »

klasyka im wiecej internetu, tym mniej informacji :mrgreen: :wink:

Awatar użytkownika
luk4s7
Moderator
Posty: 3389
Rejestracja: 15 gru 2013, 23:32
Auto: Kiedyś znowu pewnie LC
Kontakt:

Re: Turystyczna butla gazowa

Post autor: luk4s7 »

Takie info praktyczne dot. zużycia gazu. Kuchenka Asia 2 duża + butla 2kg. Powoli kończy się 3 tydzień gotowania na wyjeździe (w knajpie jedzone było ze 2 razy) i gazu już jest mało ale wciąż wszystko działa. Dodatkowo operujemy w klimacie bez upałów (22°C w dzień i 14°C w nocy) więc zapotrzebowanie na ciepłą herbatę jest spore. Nie mam też osłony przeciwwiatrowej więc spora cześć energii zasila globalne ocieplenie.
Realnie więc można ze spokojem przyjąć zużycie dla 4 os. rodziny w umiarkowanym klimacie - 1kg/ tydzień bez oszczędności.

Update odnośnie zużycia gazu. Podczas wyjazdu gotowane było również na kuchence turystycznej, dwupalnikowej MPM SMILE-KN-02/1KB - jak na fotce poniżej.
Obrazek

Podłączona była do butli 3kg oraz osłaniana od wiatru. Gaz skończył się po niespełna 2 tygodniach. Wiadomo że nie było pomiarów laboratoryjnych ale zaskoczenie w stosunku do Asi dość znaczne. Wygląda na to że MPM znacznie mniej oszczędnie zamienia gaz w ciepło. Ma ona zwykłe palniki, takie jak w domowej kuchni. Asia ma takie niby mniejsze ale ze znacznie większą ilością dziurek. Może to robi taką różnicę?

Wniosek taki że optymalnie byłoby używać Asi ale stojącej na blacie podobnie do tej MPM. Asia siedzi na butli i ciężko osłonić ją od wiatru (kombinowałem klapą od skrzyni) oraz nie bardzo stoi razem z butlą na chybotliwym stoliku turystycznym obciążona dwoma pełnymi garami. Trochę to niebezpieczne...

ODPOWIEDZ