Sprzęt biwakowy- inspiracje

Wszystko o sprzęcie na wyprawy off-roadowe

Moderator: luk4s7

Awatar użytkownika
luk4s7
Moderator
Posty: 3389
Rejestracja: 15 gru 2013, 23:32
Auto: Kiedyś znowu pewnie LC
Kontakt:

Re: Sprzęt biwakowy- inspiracje

Post autor: luk4s7 »

Zgadzam się z przedmówcą - ten wątek służy inspiracji. Podpatrzenie co się u innych sprawdza jest również znacznie tańsze niż testowanie każdego pomysłu na sobie. Po to są właśnie fora.

Widomo że każdy robi jak mu się podoba - jedni żują pszczoły, a inni wolą kupić miód.

Co do patelni jako że został wywołany temat Tefal Ingenio i tradycyjnej żeliwnej, warto zaznaczyć że świat poszedł w tym temacie do przodu. Mam obie i żeliwna raczej rzadko jest używana właśnie z racji konieczności jej szorowania. Wiem, można zostawiać tłuszcz jak to kiedyś robiły babcie, można sezonować, wypalać itd. Jednak wolę smak jajecznicy bez posmaku wczorajszej kapusty. A biorę Tefala z półki i wszelkie te problemy odpadają. Nawet smażenie na ogniu się udaje całkiem dobrze. Żeliwo ma ten plus że trzyma ciepło i niweluje do pewnego stopnia nierówności w mocy płomienia. Ingenio jest jednak również grube (szczególnie dno) więc ten aspekt też nie jest większym problemem. Nie porównujmy przypadkiem patelni żeliwnej do taniego badziewia marketowego. Ingenio to kawał dobrej patelni i to robi różnice.

Awatar użytkownika
plum76
Klubowicz
Posty: 2132
Rejestracja: 10 gru 2009, 16:04
Auto: UZJ40
Kontakt:

Re: Sprzęt biwakowy- inspiracje

Post autor: plum76 »

Przepraszam jak kogoś uraziłem.
W specyficzny sposób wraziłem co jest dla mnie inspiracją.
Aby było merytorycznie to po zimowej wyprawie skłaniam się ku kuchence na benzynę, lub naładowanie butli propanem. Przy ujemnych zwykłe LPG nie za bardzo się chciało palić.
W moim klimacie jest Szmel 4.
paweł

Awatar użytkownika
rolkos
Klubowicz
Posty: 2063
Rejestracja: 21 lis 2015, 15:24
Auto: FJ Cruiser, 4Runner
Kontakt:

Re: Sprzęt biwakowy- inspiracje

Post autor: rolkos »

Paweł
Kup kuchenkę BRS lub APG, działa na gaz i benzynę. I jest malutka. Może nie będzie pasowała do webasto w obudowie od PC, ale się sprawdza ;)

Awatar użytkownika
plum76
Klubowicz
Posty: 2132
Rejestracja: 10 gru 2009, 16:04
Auto: UZJ40
Kontakt:

Re: Sprzęt biwakowy- inspiracje

Post autor: plum76 »

brs 8 gotuje litr wody w ok 10 min: https://www.youtube.com/watch?v=zgQwgqGxLkA
Szmiel 4 w 3 min: https://www.youtube.com/watch?v=PU7_rVjmG7c

Ale uniwersalność BRS rzeczywiście godna podziwu.
pawel

Awatar użytkownika
sebastian44
Posty: 2141
Rejestracja: 01 lis 2009, 18:23
Auto: była BJ73, była KZJ95, aktualnie TRJ120
Kontakt:

Re: Sprzęt biwakowy- inspiracje

Post autor: sebastian44 »

Na wyjazd zimowy spoko opcja z benzyną ale ja zawsze mam obawy że wycieknie i bedzie smierdzieć albo kopcić.

Na zime wziąłbym zimowe kartusze gazowe colemana albo inne firmowe- fakt są drogie ale z drugiej strony ile takich zimowych wyjazdów mamy i ile tych kartuszy sie zużyje..

Awatar użytkownika
rolkos
Klubowicz
Posty: 2063
Rejestracja: 21 lis 2015, 15:24
Auto: FJ Cruiser, 4Runner
Kontakt:

Re: Sprzęt biwakowy- inspiracje

Post autor: rolkos »

plum76 pisze:
19 maja 2020, 14:37
brs 8 gotuje litr wody w ok 10 min: https://www.youtube.com/watch?v=zgQwgqGxLkA
Szmiel 4 w 3 min: https://www.youtube.com/watch?v=PU7_rVjmG7c

Ale uniwersalność BRS rzeczywiście godna podziwu.
pawel
Aż muszę zrobić test u siebie, bo mam wrażenie że gotuje szybciej niż te walizkowe.

Sebastian też ma rację, gaz colemana do -27C na wyjazdy takie jak te co byliśmy starcza na kilka lat ;)

Awatar użytkownika
sebastian44
Posty: 2141
Rejestracja: 01 lis 2009, 18:23
Auto: była BJ73, była KZJ95, aktualnie TRJ120
Kontakt:

Re: Sprzęt biwakowy- inspiracje

Post autor: sebastian44 »

A tak mniej pragmatycznie a bardziej dla funu, sam bardzo lubię gotować bezpośrednio na ogniu dlatego też kupiłem naczynia z nierdzewki. Ma to swoje wady, trzeba ten ognień rozpalić, jakos sensownie utrzymywać w ryzach, trudniej jest kontrolować proces gotowania a na koniec naczynia są ufajdane z każdej strony.

Ale klimat wody gotującej się w czajniczku na żywym ogniu jest niepowtarzalny ;)

Troxil
Posty: 165
Rejestracja: 08 lut 2014, 13:00
Auto: GRJ 120
Jeep Cherokee
Kontakt:

Re: Sprzęt biwakowy- inspiracje

Post autor: Troxil »

Anodyzowane aluminium na ogień tyż może być...
Anegdota mi się przypomniała z kuchenką benzynową, one są dobre na zimne dni, bo z kartuszem poniżej zera to trzeba normalnie spać, obojętne czy butanem, czy propanem napełnione. Ale do rzeczy, stoimy na stacji benzyn. i proszę córkę, (bo mamy taką butelkę po soczku z szerokim wlewem coby koniec dystrybutora zmieścić) ma 250 ml i ma ją napełnić, obok kolega tankuje i widzi córkę tankującą benzynę do tej buteleczki i odpowiadającą na podchwytliwe pytanie kolegi "co robisz?" Tankuję na zapas odpowiada córa, mina kolegi bezcenna a jej chodziło o zapas do kuchenki...

Awatar użytkownika
rolkos
Klubowicz
Posty: 2063
Rejestracja: 21 lis 2015, 15:24
Auto: FJ Cruiser, 4Runner
Kontakt:

Re: Sprzęt biwakowy- inspiracje

Post autor: rolkos »

Troxil pisze:
19 maja 2020, 16:08
Anodyzowane aluminium na ogień tyż może być...
Anegdota mi się przypomniała z kuchenką benzynową, one są dobre na zimne dni, bo z kartuszem poniżej zera to trzeba normalnie spać, obojętne czy butanem, czy propanem napełnione. Ale do rzeczy, stoimy na stacji benzyn. i proszę córkę, (bo mamy taką butelkę po soczku z szerokim wlewem coby koniec dystrybutora zmieścić) ma 250 ml i ma ją napełnić, obok kolega tankuje i widzi córkę tankującą benzynę do tej buteleczki i odpowiadającą na podchwytliwe pytanie kolegi "co robisz?" Tankuję na zapas odpowiada córa, mina kolegi bezcenna a jej chodziło o zapas do kuchenki...
Kartusze Colemana do -10C dają radę (tyle było najmniej jak ich używałem) producent podaje -27C.

Awatar użytkownika
vGreg
Posty: 942
Rejestracja: 01 gru 2011, 11:27
Auto: LJ70 z 92'
Kontakt:

Re: Sprzęt biwakowy- inspiracje

Post autor: vGreg »

rolkos pisze:
19 maja 2020, 13:44
Paweł
Kup kuchenkę BRS lub APG, działa na gaz i benzynę. I jest malutka. Może nie będzie pasowała do webasto w obudowie od PC, ale się sprawdza ;)
Mam BRS i szybko gotuje. Tyle, że ja odsłaniam przy używaniu, kiedyś wkładałem do pudełka kartonowego, dziś mam osłonę ze starej menażki AL.

Troxil
Posty: 165
Rejestracja: 08 lut 2014, 13:00
Auto: GRJ 120
Jeep Cherokee
Kontakt:

Re: Sprzęt biwakowy- inspiracje

Post autor: Troxil »

Dobra kawa to podstawa, można oczywiście jeść chrząszcze i popijać wodą ze strumyka, ja jednak wolę popijać dobrą aromatyczną kawą, tak odkryłem Perkolatora, używam nie tylko na wyjazdach, ale i w domu kiedy mam czas, co się rzadko zdarza. Kawa wychodzi znakomita czy na gazie czy na ognisku, nawet bym się pokusił o stwierdzenie że na ognisku lepsza. Co ciekawe, kawa robi się znakomita nawet z gorszych gatunkowo kaw, coś na kształt prawdziwej kawy po turecku, tylko ta jest bardziej klarowna, ale równie aromatyczna.
IMG_20200531_081031816.jpg
IMG_20200531_081031816.jpg (47,86 KiB) Przejrzano 3225 razy
IMG_20200531_081056116.jpg
IMG_20200531_081056116.jpg (48,43 KiB) Przejrzano 3225 razy
IMG_20200531_093212211.jpg
IMG_20200531_093212211.jpg (48,87 KiB) Przejrzano 3225 razy
Po doprowadzeniu do wrzenia zmniejszamy ogień i 30 minut lekkiego gotowania, cała woda wędruje do kawy i spływa na dól i cały proces się powtarza. Na 1ym zdjęciu woda na 2im zbiorniczek z kawą, na 3im finał gotowania.

CooL
Posty: 119
Rejestracja: 20 gru 2016, 12:40

Re: Sprzęt biwakowy- inspiracje

Post autor: CooL »

Może nie sprzęt biwakowy, ale coś około. Inspiracja z Australii, jak podłączyć lodówkę. Otóż w kraju po drugiej stronie kuli ziemskiej mają takie coś jak Engel Plug. Na znanym chińskim portalu aukcyjnym znalazłem to pod nazwą Camper 12v plug. W Polsce nigdzie nie widziałem.

Wtyczka, którą po podłączeniu dokręca się do gniazda, oczywiście ręką, a nie narzędziem. Wtyczkę można włożyć tylko w jedną stronę w gniazdo. Zdjęcia poglądowe z internetu.
Załączniki
Engel_Socket_inside.jpg
Engel_Socket_inside.jpg (37,59 KiB) Przejrzano 3156 razy
engel.jpg
engel.jpg (17,78 KiB) Przejrzano 3156 razy

TomekW
Posty: 304
Rejestracja: 26 wrz 2014, 01:40
Auto: VDJ76
Kontakt:

Re: Sprzęt biwakowy- inspiracje

Post autor: TomekW »

lampkę klimatyczną sobie kupiłem
Feuerhand276_verzinkt__2.jpg
Feuerhand276_verzinkt__2.jpg (33,07 KiB) Przejrzano 3004 razy

Awatar użytkownika
luk4s7
Moderator
Posty: 3389
Rejestracja: 15 gru 2013, 23:32
Auto: Kiedyś znowu pewnie LC
Kontakt:

Sprzęt biwakowy- inspiracje

Post autor: luk4s7 »

Te wtyczkę to coś mi się wydaje mam przy lodowce Engel. Tzn na nią jest nałożona na stałe europejski standard czyli „zapalniczka”. W środku chyba nawet dodatkowy bezpiecznik.
Sama wtyczka to fajna sprawa. Gwarantuje pewniejsze mocowanie niż zapalniczka co się może łatwo wysunąć.

Lampe naftową mam! Dokładnie takiego Fojerhanda tylko w zielonym kolorze. Jest świetna i gorąco polecam jak ktoś lubi dobrej jakości produkty na lata. Co ciekawe w starym garażu znalazłem zardzewiałego już niemalże identycznego Fojerhanda po dziadku kolegi. Lampa ma pewnie z 80 lat albo lepiej. Muszę ją wczyścic i kupić niwy knot i pewnie będzie śmigać znowu.

Awatar użytkownika
Jake
Posty: 2020
Rejestracja: 12 cze 2017, 01:57
Auto: Toyota 4-Runner 3.4 V6 1991
Kontakt:

Re: Sprzęt biwakowy- inspiracje

Post autor: Jake »

CooL pisze:
04 cze 2020, 11:01
Może nie sprzęt biwakowy, ale coś około. Inspiracja z Australii, jak podłączyć lodówkę. Otóż w kraju po drugiej stronie kuli ziemskiej mają takie coś jak Engel Plug. Na znanym chińskim portalu aukcyjnym znalazłem to pod nazwą Camper 12v plug. W Polsce nigdzie nie widziałem.

Wtyczka, którą po podłączeniu dokręca się do gniazda, oczywiście ręką, a nie narzędziem. Wtyczkę można włożyć tylko w jedną stronę w gniazdo. Zdjęcia poglądowe z internetu.
Żaden problem, nie trzeba mieszkac u kangurów by z nich korzystac. Wiadomo, ze mozna zamowic ze znanego portalu wschodnie na ali....
ale u nas tez czasami tu owdzie bywaja:
https://aura.szczecin.pl/zestawy-gniazd ... engel.html

ODPOWIEDZ