Garmin Overlander

Wszystko o sprzęcie na wyprawy off-roadowe

Moderator: luk4s7

jezus
Posty: 1805
Rejestracja: 05 lut 2009, 20:58
Auto: IVECO 168M11
Kontakt:

Garmin Overlander

Post autor: jezus »

Miałem to w łapkach, bawiłem się w czasie jazdy w jeepie SRT.
Zaczynam się grubo nad nim zastanawiać, czy nie zmienić po roku używania 276cx.
Po pierwsze większy ekran, duże dotykowe ikony, solidna obudowa, spora pojemność jak na garmina.
Ktoś już ma i może opisać jego działanie w terenie.
Szybkość obliczania trasy, wyznaczanie trasy, łączność i bezpośrednie podawanie warunków na drodze czy pogodowych ??????
https://www.youtube.com/watch?v=68NJOVAke2Q

Awatar użytkownika
luk4s7
Moderator
Posty: 3385
Rejestracja: 15 gru 2013, 23:32
Auto: Kiedyś znowu pewnie LC
Kontakt:

Re: Garmin Overlander

Post autor: luk4s7 »

Tu masz rewju które wydaje się dość obiektywne https://youtu.be/m5oAfSAUpJ0

Oczywiście najlepiej samemu kupić i przetestować bo każdy ma lekko inne wymagania. Mi w zupełności do auta by wystarczył Garmin 62s gdyby nie malutki ekranik i brak głosowych wskazówek nawigacyjnych (na asfalcie). W za terenie dobrze mieć duży ekran i szybkie przeliczanie/przesuwanie mapy kiedy trzeba szukać drogi alternatywnej.
Zwykle robię tak - w domu na kompie rysuję tracka korzystając z dostępnych źródeł takich jak mapa PL Topo, OSM, ump-pcPL, Google Earth itd. Wrzucam tracka (lub parę alternatywnych) do 6’ki lub na telefon z podkładem OSM. W trenie trzymam się tego śladu/tracka. Nie korzystam z trasy/route gdyż każde urządzenie potrafi wyliczyć trasę inaczej między punktami pośrednimi (w zależności od zadanych parametrów i map z którego podkładu korzysta) tylko ze śladu/tracka wcześniej zaplanowanego. Trafiając na jakaś przeszkodę nie do przejechania np. szlaban, rów, bagno zaczynam szukać objazdu. No i tutaj myślę że ten Overlander może być bardzo pomocny. Jak widać mapę na dużym ekranie, boczne ścieżki bez przybliżania, a jeśli trzeba zbliży to szybko przelicza i wyświetla co trzeba, dodatkowo może korzystać ze zdjęć satelitarnych, to właśnie tego potrzeba w takiej chwili.

Chyba nie potrzeba wiele więcej. Jednak cena 3k za to urządzenie to chyba trochę za dużo... Może gdybym miał okazje samemu potestować i się przekonać to zmieniłbym zdanie. Na obecną chwilę jednak nie mam przekonania.

Awatar użytkownika
rolkos
Klubowicz
Posty: 2063
Rejestracja: 21 lis 2015, 15:24
Auto: FJ Cruiser, 4Runner
Kontakt:

Re: Garmin Overlander

Post autor: rolkos »

Urządzenie za 3000 z funkcjonalnością jak w tablecie za 300zł. Jaki jest tego sens, jeśli nie jedziemy do okoła Afryki?

jezus
Posty: 1805
Rejestracja: 05 lut 2009, 20:58
Auto: IVECO 168M11
Kontakt:

Re: Garmin Overlander

Post autor: jezus »

rolkos pisze:
26 sty 2020, 19:23
Urządzenie za 3000 z funkcjonalnością jak w tablecie za 300zł. Jaki jest tego sens, jeśli nie jedziemy do okoła Afryki?
Kto wie... :-)
Co roku zimą się nad tym zastanawiam.

Awatar użytkownika
irko
Posty: 1812
Rejestracja: 19 lip 2010, 21:53
Auto: Hilux 09
Kontakt:

Re: Garmin Overlander

Post autor: irko »

Miałem i używałem przez chwile.
Opis http://www.bluephoto.pl/garmin-overland ... droznikow/

Tak to dziala
https://www.youtube.com/watch?v=Gbk-TYeyLQY

Niestety wiele funkcji działa tylko w poziomie
https://www.youtube.com/watch?v=mxXUD-PEc1Q

jezus
Posty: 1805
Rejestracja: 05 lut 2009, 20:58
Auto: IVECO 168M11
Kontakt:

Re: Garmin Overlander

Post autor: jezus »

Super real opis urządzenia. Poczekam kilka miesięcy ze zmianą urządzeń i poczytam jeszcze przemyślenia użytkowników.
Widać że Garmin zaczyna słuchać głosu ludu i niechętnie ale systematycznie wprowadzać nowinki.
Dopiero docieram się z 276cx i w terenie mi wystarcza, ale na drogach dojazdowych lubi dziwnie wytyczać trasę, choć co pół roku oddaje go do serwisu w celu uaktualnienia map.

drnostromo
Posty: 54
Rejestracja: 30 lis 2018, 23:34

Re: Garmin Overlander

Post autor: drnostromo »

irko pisze:
28 sty 2020, 21:15
Miałem i używałem przez chwile.
Które urządzenie lepiej radzi sobie z lokalizacją w trunych warunkach:
dedykowana nawigacja Garmina, czy telefon z GPS-em, GLONASS-em i A-GPS-em? :idea:

Trafiłem kiedysś na takie porównanie i tam omawiający temat przekonywał, że telefon z dobrą mapą
radzi sobie znacznie lepiej od dedykowanego urządzenia z nawigacją zw. na A-GPS.

stachu_l
Posty: 416
Rejestracja: 08 sie 2017, 15:54
Auto: KDJ120 AT
Kontakt:

Re: Garmin Overlander

Post autor: stachu_l »

Wbudowana nawigacja z informacją z samochodu o przebytej drodze :-)
Kiedyś była taka dyskusja: viewtopic.php?f=57&t=18086
A-GPS w zasadzie nic nie pomaga na zanik sygnału, może trochę poprawić odbiór mo mając aktualne dane o satelitach nad horyzontem można się skupić na nich a nie poszukiwać wszystkich. A-GPS dostaje taka informacje przez internet zamiast czekać na to co odbierze z satelity (długo trwa, a jak są silne zakłócenia to trwa wielokrotnie długo - odbiór powtarzany aż do poprawnej sumy kontrolnej).
Tak wiec A-GPS pozwala na szybki start pozycjonowania GPS i ewentualnie aktualizacje danych o satelitach inna drogą gdy sygnał jest mocno zakłócany. Nie pozwala jednak na pozycjonowanie bez sygnału z satelitów.
Telefony mogą się wspierać innymi informacjami (odległości od BTS. czy odległości od routera WiFI jeżeli dostępne są informacje o ich pozycji). Ta technologia to nie jest już A-GPS ale ciągle pozwala wyznaczyć pozycję z większym lub mniejszym błędem.

Co to są trudne warunki?
Jeżeli miasto to wspomaganie przez BTS czy WiFi moze pomagać na słaby sygnał GPS
Jeżeli to tunel, kopalnia, jakieś podziemia to raczej nic nie pomoże (chyba, ze tunel ma własne routery WiFi albo lokalne mikro-celki z BTS-ami .

Troxil
Posty: 165
Rejestracja: 08 lut 2014, 13:00
Auto: GRJ 120
Jeep Cherokee
Kontakt:

Re: Garmin Overlander

Post autor: Troxil »

Apka na smartfona; maps.me, darmowa, działa bez netu, zresztą nie tylko ona jedna, śmigałem na niej wielokrotnie, oczywiście garmina w schowku też zawsze wożę... nie zapominam też o mapach papierowych, a... i paliwo tankuję w miarę często... wtedy mam spokój ducha, bo co z tego, że masz najlepszą nawigację jak osuwisko spowoduje, że musisz zawrócić.

Awatar użytkownika
tadeo
Klubowicz
Posty: 1419
Rejestracja: 18 kwie 2008, 22:48
Auto: VDJ 76 i 150
Kontakt:

Re: Garmin Overlander

Post autor: tadeo »

Mam 276cx, też myśle o zmianie na overlander. Ale...
Tak się przyzwyczaiłem do oziexplorer i innych apel, ze zastanawiam się nad sensem garmina w dzisiejszym świecie.
Próbowałem mu wgrać mapy Topo, garminowi, porażka.
Nie wiem jak ma overlander, może trochę lepiej, bo podobno szybszy.
Ale jak już jadę do Afryki, do biorę roczniaka 62 i mapy Afryki są tak lekkie, ze wystarczy w zupełności.
Overlander ma jedna wadę, brak baterii, co wyklucza bawienie się mapami i trasami wieczorem przy ognisku.

RAT
Posty: 639
Rejestracja: 02 lis 2015, 14:38

Re: Garmin Overlander

Post autor: RAT »

tadeo pisze:
12 cze 2020, 19:21
Mam 276cx, też myśle o zmianie na overlander. Ale...
Tak się przyzwyczaiłem do oziexplorer i innych apel, ze zastanawiam się nad sensem garmina w dzisiejszym świecie.
Próbowałem mu wgrać mapy Topo, garminowi, porażka.
Nie wiem jak ma overlander, może trochę lepiej, bo podobno szybszy.
Ale jak już jadę do Afryki, do biorę roczniaka 62 i mapy Afryki są tak lekkie, ze wystarczy w zupełności.
Overlander ma jedna wadę, brak baterii, co wyklucza bawienie się mapami i trasami wieczorem przy ognisku.
Tadeo Overlander ma baterię , bawiłem się nim dłuższą chwile i się nie rozładował więc ma :)

Awatar użytkownika
tadeo
Klubowicz
Posty: 1419
Rejestracja: 18 kwie 2008, 22:48
Auto: VDJ 76 i 150
Kontakt:

Re: Garmin Overlander

Post autor: tadeo »

RAT pisze:
14 cze 2020, 09:54

Tadeo Overlander ma baterię , bawiłem się nim dłuższą chwile i się nie rozładował więc ma :)
3 godziny wytrzymają vs 16 godzin.
Proszę Cię :)

Awatar użytkownika
tadeo
Klubowicz
Posty: 1419
Rejestracja: 18 kwie 2008, 22:48
Auto: VDJ 76 i 150
Kontakt:

Re: Garmin Overlander

Post autor: tadeo »

Tutaj jest bardzo fajne porównanie:
https://www.gpscentral.ca/products/garm ... rison.html

jezus
Posty: 1805
Rejestracja: 05 lut 2009, 20:58
Auto: IVECO 168M11
Kontakt:

Re: Garmin Overlander

Post autor: jezus »

tadeo pisze:
14 cze 2020, 12:49
Tutaj jest bardzo fajne porównanie:
https://www.gpscentral.ca/products/garm ... rison.html
Czy patrząc na opis i porównanie do 276cx :

Punkty trasy: nie dotyczy
Trasy: nie dotyczy

Oznacza że Overlander nie zapisuje śladów ????

RAT
Posty: 639
Rejestracja: 02 lis 2015, 14:38

Re: Garmin Overlander

Post autor: RAT »

tadeo pisze:
14 cze 2020, 12:47
RAT pisze:
14 cze 2020, 09:54

Tadeo Overlander ma baterię , bawiłem się nim dłuższą chwile i się nie rozładował więc ma :)
3 godziny wytrzymają vs 16 godzin.
Proszę Cię :)
No to prawda tego nie ma co porównywać w takim razie , tylko to jest tak że teraz wszystko ma lepsze procesory ,duże ekrany dotykowe , itd i to zjada baterię .
Nokia 6310i działała 14 dni - nawet jeszcze mam gdzieś działającą :) , a nowe smartfony działają 1-3 dni max i co poradzisz , tak teraz jest i myślę że gdyby chcieli przy tych parametrach zachować te 16 godzin to by bateria była większa od nawigacji :)

ODPOWIEDZ