Turystyczna butla gazowa

Wszystko o sprzęcie na wyprawy off-roadowe

Moderator: luk4s7

Awatar użytkownika
luk4s7
Moderator
Posty: 2899
Rejestracja: 15 gru 2013, 23:32
Auto: Wciąż LC
Kontakt:

Turystyczna butla gazowa

Post autor: luk4s7 »

Każdy ma swój pomysł i specyficzne potrzeby więc nie ma co się napinać na jeden słuszny koncept.

Uwierzcie mi że się da wyjarać 3kg butle turystyczną w 2 tygodnie. Nawet w niecałe dwa. Dokonała tego kuchenka dwupalnikowa jak na fotce poniżej plus kilka dni wietrznej i deszczowej pogody. Co ciekawe kuchenka Asia 2 z butlą 2kg obchodziła się z gazem o niebo oszczędniej. Każda pracowała na rzecz 4os. rodziny i codziennie służyły do pełnego gotowania - od kawy, po przez jajecznice, parówki, obiady aż do kolacji. Efekt taki że 2kg okazało się być więcej niż 3kg. Ot paradoks Obrazek

Fakt że butla dość duża i ciężka ale bez dwóch zdań dezodoranty byłyby bardziej upierdliwe i mniej wydajne. Mam logistycznie to spakowane w jednej skrzyni i robi robotę. Dodatkowo tankuję butlę „lepszym gazem” dopłacając panu 5zł. Lepszy znaczy więcej propanu więc i w niskich temp. i na wysokościach nie będzie problemu.

Jako backup postanowiłem zabierać przejściówkę do Asi 2 na butlę turystyczną z gwintem - typu Coleman. Te są do dostania w wielu sklepach i na stacjach przynajmniej w Europie. Nigdy gazu nie zabrakło ale przejściówka nie zajmuje miejsca nic a w razie wu jest backup.

Jedyny wciąż nie w pełni rozwiązany problem to osłona przeciwwiatrowa. Asia 2 jest nakręcana na butle więc całość stoi dość wysoko nad blatem. Nie ma tak wysokich osłon przeciwwiatrowych. Póki co używam wieka od skrzyni ale to średnie rozwiazanie. Myślę o zakupie dwóch żaluzji z Ali i znitowanie razem co by powstało coś dostatecznie wysokiego. No ale to przed nami.


Obrazek

Awatar użytkownika
Mirekk
Klubowicz
Posty: 587
Rejestracja: 12 wrz 2017, 21:46
Auto: KZJ95
Kontakt:

Re: Turystyczna butla gazowa

Post autor: Mirekk »

pmcomp pisze:
21 lis 2020, 02:30
Tak jak napisano, w moim rozumieniu "gotowanie" podczas wyprawy ....
Zamiast wielkiego gotowania preferuję restaurację albo leśną "grochówkę" czy inną budkę.

"Wyprawa" dla mnie to zdecydowanie "daleko do" i brak "restauracji". Tam gdzie łatwo o "wyszynk zewnętrzny" to jest wycieczka. ;)
Rzeczywiście, jeśli jeździć tam, gdzie zawsze jest restauracja pod ręką, to butla się nie sprawdza. Zwłaszcza, że nie wpuszczają z nią do samolotu. ;)
Zgadzam się z przedmówcami, że 3kg butla to na dwu-trzy miesięczną wyprawę w głusze poza cywilizację, a nie 1-2 tygodniowy wyjazd.
A ja się nie zgadzam, bo mam zupełnie inne doświadczenia. 3 kg butla wystarcza maksymalnie na 4 tygodnie. A jak pizga wiatrem i śniegiem, to na 2.
To jest wielki, ciężki i nieustawny klamor. A to nie może latać po samochodzie jak żyd po pustym sklepie bo komuś może zrobić krzywdę.
Też mam inne doświadczenia w tej kwestii. Butla ma swoje miejsce w bagażniku, jest zabezpieczona przez jakimkolwiek przemieszczaniem się, w którymkolwiek kierunku. Nawet moje onegdaj 10-letnie dziecko nie uważało jej za ciężki klamot i chętnie nosiło na postojach z i do samochodu.

Ale co kto lubi. Można wozić że sobą karton kartuszy.

czobi
Klubowicz
Posty: 4057
Rejestracja: 05 kwie 2007, 10:19
Auto: classic hill
Kontakt:

Re: Turystyczna butla gazowa

Post autor: czobi »

otoż to.

ODPOWIEDZ