Co lepsze? Spanie w środku czy namiot dachowy?

Wyprawy off-roadowe po Polsce, Europie, świecie

Moderator: luk4s7

pmcomp
Posty: 463
Rejestracja: 07 lip 2020, 21:06
Auto: LC120

Re: Co lepsze? Spanie w środku czy namiot dachowy?

Post autor: pmcomp »

pmcomp pisze:
13 lip 2020, 11:19

Moim BMW Z4 w zeszłym roku objeździlismy Szwecję i Norwegię, bylismy aż na Lofotach. Bez żadnych inwestycji (namiot kupiony wcześniej do innych celów). Na trzy tygodnie spakowalismy się w auto o pojemności bagaznika 300l (z dachem nad głową) i ok. 160l ze schowanym dachem. Wszystko, klamoty i żarcie. Zrobiliśmy 9000 km. Tyle, że po czarnych drogach. Ale szuterku też trochę było, nawet takim autem da się wjechać w fantastyczne miejsca, możecie popatrzeć tutaj: http://www.mx5klubpolska.pl/forum/viewt ... 9&start=30
Da się ? :mrgreen:
Jak widzicie po wysokości zawiasu każdy krawężnik i większy kamień twoim wrogiem. Za to wrażenia i doznania jezdne bezcenne.

Obrazek


Ten namiot rozkłada się w trzy minuty. Wszystko ręcznie. W środku miejsce tylko na dwa body: 120 x 210 cm. Upierdliwe jest tylko pompowanie i spuszczanie materaców. Ten z Decathlona zabija szybkością inne markowe rozwiązania.

Pozdro

czobi
Klubowicz
Posty: 4096
Rejestracja: 05 kwie 2007, 10:19
Auto: classic hill
Kontakt:

Re: Co lepsze? Spanie w środku czy namiot dachowy?

Post autor: czobi »

w aucie spalem juz chyba we wszystkich konfiguracjach i ustrojstwach podrozniczo.
mysle ze przede wszytskim jak zawsze, warto samemu rozpoznawać stopniowo, jezdzic, obserwowac, wyciagac wnioski.
kazdy swoj ogonek chwali. we wnetrzu auta calkiem fajnie sie kima, glownie tam spisz a zyjesz i tak na zewnatrz wiec
zupelnie nie boli mala powierzchnia i masz wszystko pod reka. tylko to rozwiazenie dla compaktowych ludzi.
stać Cie na namiot za 8-12k, tez spoko teraz taka moda. mi zawsze bylo zwyczajnie szkoda szmalu, za tyle mozna
objechac azje centralna w dwa miesiace.buja sie toto, ciezkie, i zajmuje dach. bardzo fajnym i faktycznie wygodnym
rozwiazaniem jest klapendach - jak od Toms'a, ale to wiadomo juz inna bajka. sam uzywam od zawsze ktoregoś juz z koleji
namiotu Queshua. ma wszystko co trzeba i kosztuje 300zl, po prostu. Ale lezysz na glebie, ja to kocham, wszyscy pewnie nie.
Aha, i z tymi niedzwiedziami i lwami to legedny miejskie. w realu wszystko juz dawno skutecznie wystrzelalismy
i przejezdzajc tu i siam jednych i drugich nie sposób bylo spotkac nawet w parkach narodowych. Mysle
z reszta ze jak dojedziesz juz tak bardzo daleko, co malo kumu sie zdaza z tych co maja te namioty,
to bedziesz mial bardzo swoje juz doswiadczenia i wszystko bedzie latwiejsze. 8)

jezus
Posty: 1807
Rejestracja: 05 lut 2009, 20:58
Auto: IVECO 168M11
Kontakt:

Re: Co lepsze? Spanie w środku czy namiot dachowy?

Post autor: jezus »

Zależy jak często będziesz wyjeżdżał, nawet na jedną noc. Na krótką metę gra nie warta świeczki , ale jak planujesz częste wycieczki to już wydatek się opłaci.
Osobiście całe laaaata upalałem i spałem w aucie lub pokątnie koło auta.
Obecnie od kilku lat na cały sezon zakładam namiot dachowy typu box i cały sezon praktycznie co weekend jadę poza miasto, otwieram boxa i mam gotowe wyro.
Zimą i owszem śpię nadal w aucie przy webasto, ale inni znajomi zapodali grzanie do namiotów dachowych i nadal z ich korzystają.
Latem spanie w aucie nie jest zbyt przyjemne . Para, nagrzane od słońca szyby , przekładanie klamotów z miejsca na miejsce.
Spokojnie można dorwać dobrą używkę w boxie w cenie od 4 do 5 tysia zł. Szmaciaków nie proponuję bo nie znam, ale są o wiele tańsze .
Jazda z garbem w terenie ? , no cóż, coś za coś. Wygoda i więcej adrenaliny na górskich szlakach, albo spokój i więcej możliwości na trawersach.. :-)
PS...ktoś pisał że szkoda zajmować miejsce namiotem na dachu, bo łopaty siekiery koła zapasowe czy inne hi-lifty nie wejdą...u mnie te wszystkie szpeje są na zawiasie koła zapasowego....czyli: łopata, hi-lift, duża siekiera i samo pełnowymiarowe koło zapasowe. Przy okazji nie podnoszą środka ciężkości gdyby przebywały na dachu...:-)
Obrazek
Obrazek

pmcomp
Posty: 463
Rejestracja: 07 lip 2020, 21:06
Auto: LC120

Re: Co lepsze? Spanie w środku czy namiot dachowy?

Post autor: pmcomp »

jezus pisze:
13 lip 2020, 20:14

Obrazek
Co to jest ten wysoki "namiot" po lewej? Prysznic, przebieralnia?


jezus
Posty: 1807
Rejestracja: 05 lut 2009, 20:58
Auto: IVECO 168M11
Kontakt:

Re: Co lepsze? Spanie w środku czy namiot dachowy?

Post autor: jezus »

Prysznic, przebieralnia, a nawet wc jak by las był zbyt przerzedzony... :-)

Awatar użytkownika
sebastian44
Posty: 2141
Rejestracja: 01 lis 2009, 18:23
Auto: była BJ73, była KZJ95, aktualnie TRJ120
Kontakt:

Re: Co lepsze? Spanie w środku czy namiot dachowy?

Post autor: sebastian44 »

Ja śpię w środku bo jeżdżę tylko z żoną i we dwójke bardzo dobrze sie tam mieścimy. Fakt że trzeba trochę rzeczy przerzucic z bagażnika na przód auta ale zazwyczaj rozkładanie spania zajmuje mi jednak znacznie mniej czasu niż kolega obok który spi w zwykłym namiocie. Nie mam problemów z żadnym zapachem ani specjalna kondensacja wody, w aucie jest ciepło. Do wentylacji używam zawsze uchylnych okienek bagażnika które mam przy głowie.

Nie używam żadnej deski na drugi rząd siedzen, szpare miedzy zabudowa a siedzeniami mozna wypełnić czymkolwiek, plecakiem, torbą. Na to kłąde materac piankowy składany 6 cm i jest lux.

Na namiot dachowy bym sie zdecydował mając dzieci.

Awatar użytkownika
Kabal
Posty: 78
Rejestracja: 11 mar 2020, 10:45
Auto: HDJ100

Re: Co lepsze? Spanie w środku czy namiot dachowy?

Post autor: Kabal »

No właśnie dziecko to dla mnie główny argument przeciwko dachowcowi - nie praktykuję spania z dzieciorem na jednej powierzchni. Zbyt sir rozpycha. Wstrzemięźliwość przez całe wakacje? No way😁. No i trawersy, ale to moja schiza. Lęki mam od zawsze, a po kilku akcjach na Ukrainie w zeszłym roku i dwa lata temu, tylko się pogłębiły. Co prawda setka jest o niebo stabilniejsza niż dotychczas używane pajero, ale dalej mnie to nie przekonuje. Aspekt ekonomiczny + trzymanie auta pod blokiem to kolejny problem.
Spanie na glebie lubię. Wiem, że nie każdemu odpowiada.
Śpimy codziennie w innym miejscu. Zwykle ok połowy wyjazdu w namiotach, resztę w pensjonatach. Rozkładanie mandżuru to nie problem. Dotychczas najbardziej doskwierała potrzeba wyjmowania wszystkiego z bagażnika. Problem rozwiązała zabudowa.
https://photos.app.goo.gl/SAwAQLZ4bdAJwGUs9

Awatar użytkownika
kpeugeot
Klubowicz
Posty: 2506
Rejestracja: 24 cze 2009, 06:52
Auto: Taro(hilux) 3.0 V6
lj70 2LTII r1986
LJ78 2LT EFI 1991
Kontakt:

Re: Co lepsze? Spanie w środku czy namiot dachowy?

Post autor: kpeugeot »

u mnie rodzina 2+2

mam dachowca mam glebowca a i było spanie w aucie

na dziś - dachowiec córki i zona, gleba ja
w aucie juz nie sypiamy (łatwiej dachowca otworzyć)

dachowca kupiłem używanego tanio - jest stary szmaciany ale ie śmierdzi i jest w nim duzo miejsca i jest ciepło

jeśli chodzi o komfort spania dachowiec wyrywa wszędzie
jeśli chodzi o komfort podróżowania -czuć go na dachu i spalanie rośnie

czy warto - tak
inwestycja rzędu 6-7 tys zwróci sie w 2-3 lata (urlop 14dniowy)

Awatar użytkownika
kmiecio
Klubowicz
Posty: 560
Rejestracja: 04 gru 2010, 16:30
Auto: TOYTOYOWE szale?stwo :)
Kontakt:

Re: Co lepsze? Spanie w środku czy namiot dachowy?

Post autor: kmiecio »

U mnie w aucie wyro 160x240 i z dwójką dzieciaków na pełnym luzie śpimy. Żadnych klamotow na dachu nie posiadamy.

jezus
Posty: 1807
Rejestracja: 05 lut 2009, 20:58
Auto: IVECO 168M11
Kontakt:

Re: Co lepsze? Spanie w środku czy namiot dachowy?

Post autor: jezus »

To u mnie luksusy, ja mam górę dla siebie a moja śpi w środku na materacu 60/200 cm....takie M2 :-)

Awatar użytkownika
hetman
Posty: 366
Rejestracja: 21 lis 2015, 21:05
Auto: LJ78 - ?uczek
Kontakt:

Re: Co lepsze? Spanie w środku czy namiot dachowy?

Post autor: hetman »

Zrób sobie "zabudowę" za pińcet złociszy i sam zobacz jak się śpi w aucie. Mnie tylko wkurza przekładanie toreb na siedzenie żeby zrobić miejsce na spanie. Zajmuje 10 minut. Fakt auto paruje ale wstajesz otwierasz szyby, drzwi i jak robisz śniadanie to się wywietrzy. Mało miejsca, ale ja tam tylko śpię. Moja zabudowa to parę desek na krzyż jak to ktoś napisał i dwa kosze wysuwane, koszt ze 400 zl, musiałem coś szybko sklecić na wyjazd i tak zostało. Estetyka estetyką. Działa, jest lekkie, jak by coś to łatwo wysuszyć. Mam plan na przebudowę tego delikatną ale jakoś nie mam czasu się zająć. 70ka na szerokość dla dwóch osób trochę ciasna i w cywilizacji wybieram rzucańca z Decathlonu.Obrazek

Awatar użytkownika
kpeugeot
Klubowicz
Posty: 2506
Rejestracja: 24 cze 2009, 06:52
Auto: Taro(hilux) 3.0 V6
lj70 2LTII r1986
LJ78 2LT EFI 1991
Kontakt:

Re: Co lepsze? Spanie w środku czy namiot dachowy?

Post autor: kpeugeot »

kmiecio pisze:
14 lip 2020, 19:01
U mnie w aucie wyro 160x240 i z dwójką dzieciaków na pełnym luzie śpimy. Żadnych klamotow na dachu nie posiadamy.
tylko ze ty piszesz o busie

i twoje brzdące jeszcze małe

Awatar użytkownika
Kabal
Posty: 78
Rejestracja: 11 mar 2020, 10:45
Auto: HDJ100

Re: Co lepsze? Spanie w środku czy namiot dachowy?

Post autor: Kabal »

Ja dwa razy się w jeden 3os namiot wybrałem z dzieciorem na wakacje - pierwszy i ostatni. No nie umiem. Od razu kupiłem taki z dwoma sypialniami. Młoda miała 3 lata wtedy. Tylko ona nigdy z nami w łóżku nie spała, a od 1 roku życia wyleciała do swojego pokoju. Nauczona spać sama w łóżku od urodzenia anektuje całe. Bez względu na rozmiar.

Awatar użytkownika
Jake
Posty: 2020
Rejestracja: 12 cze 2017, 01:57
Auto: Toyota 4-Runner 3.4 V6 1991
Kontakt:

Re: Co lepsze? Spanie w środku czy namiot dachowy?

Post autor: Jake »

pmcomp pisze:
13 lip 2020, 12:14
A który masz jesli to nie tajemnica?
Jasne, ze nie tajemnica. O taki:
Obrazek
Link: https://www.fabryka4x4.pl/produkt?id=42 ... ER%2092-02

ODPOWIEDZ