Szwecja

Wyprawy off-roadowe po Polsce, Europie, świecie

Moderator: luk4s7

CooL
Posty: 119
Rejestracja: 20 gru 2016, 12:40

Szwecja

Post autor: CooL »

Uszanowanie,

Czy ktoś z forumowiczów podróżował po Szwecji ? Jakieś rady, co robić, czego nie robić ?
Jak Szwedzkie władze patrzą się na wyszpejowane auta ?
Planuję z Ystad przez Malmo dojechać wybrzeżem do Goeteborga, potem Jonkoping i w dół w kierunku Ystad.
Czytałem, że w Szwecji jeśli jest ograniczenie do 50km/h to należy jechać 45km/h.
Żeby spać na campingach trzeba mieć camping card.

raceready
Posty: 34
Rejestracja: 18 wrz 2017, 10:26
Kontakt:

Re: Szwecja

Post autor: raceready »

Podróżowałem już kilkukrotnie po Skandynawii i o ile policji z suszarkami jest mało, to fotoradarów duuuzo więcej niż u nas. Będziesz jechał przepisowo, będzie ok. Nie ma podstaw żeby jechać wolniej niż ograniczenia. Chociaż w Goeteborgu czy Sztokholmie nie raz widziałem jazdę typu ghost rider :) Na granicy Szwecja/Norwegia można spotkać służby patrolowe w cywilnych 4x4. O camping card nie słyszałem...spaliśmy gdzie popadnie, zazwyczaj przy rzekach. Malmo omijaj łukiem...getto.

Awatar użytkownika
Maxym
Posty: 16
Rejestracja: 07 lut 2019, 07:29

Re: Szwecja

Post autor: Maxym »

raceready pisze:Podróżowałem już kilkukrotnie po Skandynawii i o ile policji z suszarkami jest mało, to fotoradarów duuuzo więcej niż u nas. Będziesz jechał przepisowo, będzie ok. Nie ma podstaw żeby jechać wolniej niż ograniczenia. Chociaż w Goeteborgu czy Sztokholmie nie raz widziałem jazdę typu ghost rider :) Na granicy Szwecja/Norwegia można spotkać służby patrolowe w cywilnych 4x4. O camping card nie słyszałem...spaliśmy gdzie popadnie, zazwyczaj przy rzekach. Malmo omijaj łukiem...getto.
Kolego z tymi suszarkami to można się zdziwić . Pracowałem w Szwecji 2,5 roku i dosyć często spotykałem . Najczęściej w mieście w okolicy szkół lub na wioskach, a raz nawet w polach między wioskami kolega 4000 koron mandat wyłapał.
Na trasach szybkiego ruchu znowu nieoznakowane radiowozy z wideorejestratorem. Ogólnie w Szwecji polecam jeździć przepisowo , mandaty są drogie. Camping card nie trzeba mieć żeby korzystać z kempingów.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Awatar użytkownika
zombi
Posty: 704
Rejestracja: 17 mar 2014, 20:48
Auto: kzj95

Re: Szwecja

Post autor: zombi »

Na jednym kempingu w szwecji bez karty nie moglem postawić namiotu, sle domek dostałem. Można kupić online kartę elektroniczną, aktywuja oo kilku dniach, ale to wyrzucone pieniądze. Teraz nnie nękają mailowo ze xzas na wakacje.
W skandynawii poliwo i mandaty drogie to i niema co cisnąć.
W szwecji spotkalem też platny odcinek drogi, późno zobzxzylem znak i przelecialem bez winiety. Mandatu nie otrzymalem, podobno oplaty nie dotyczą aut na obcych blachach.
Edit, co do prędkości to sami szwedzi patrzą nieprzychylnie na przeginanie paly.kiedys na moto przelecialem przez wioche to sądząc po minach mieszkańców nie byli wyrozumiali.

CooL
Posty: 119
Rejestracja: 20 gru 2016, 12:40

Re: Szwecja

Post autor: CooL »

Dzięki za porady :-)
Jeszcze mam pytanie, czy w Szwecji nie ma jakichś dziwnych przepisów, jak np. austriackie, że kierowca który nosi okulary musi mieć zapasowe ? ;-)

Awatar użytkownika
Maxym
Posty: 16
Rejestracja: 07 lut 2019, 07:29

Re: Szwecja

Post autor: Maxym »

Jak parkujesz rownolegle to zawsze z kierunkiem jazdy, inaczej mandat. Tak samo przy pasach czy skrzyżowaniach 10m to 10m i ani pol metra mniej bo inaczej mandat. Na parkingach supermarketów wymagany zegar albo jak nie masz to piszesz na kartce godzinę przyjazdu i na deskę, inaczej mandat. Znam z autopsji , a mandatu jak nie zapłacisz to przychodzą do Polski z odsetkami i firma windykacyjna. Jak mi się jeszcze coś przypomni to napisze.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

CooL
Posty: 119
Rejestracja: 20 gru 2016, 12:40

Re: Szwecja

Post autor: CooL »

Przemyślenie dotyczące promu. Kupiłem bilet na samochód do 2,3m bo z namiotem wychodzi 2,25m. Najniższy pokład promu to 2,5m, jak obsługa zobaczyła samochód z trumną to i tak mnie wysłali na pokład dla tirów - 4,5m. To po co różne ceny ? ;-)

Awatar użytkownika
luk4s7
Moderator
Posty: 3389
Rejestracja: 15 gru 2013, 23:32
Auto: Kiedyś znowu pewnie LC
Kontakt:

Szwecja

Post autor: luk4s7 »

Moje doświadczenia co prawda nie dotyczą promów do Szwecji ale z wysokością bywa różnie:

Na Korsykę z Genui - szczegółowo sprawdzana wysokość kijem i/lub bramką przy wjeździe do terminalu. Dostaje się naklejkę na lusterko z konkretną kategorią i obsługa już na promie z daleka widzi gdzie kierować które auto. Jak ktoś próbował kiwnąć, to kazali mu zjechać na bok i przespacerować się do kasy. Dopłata jest słona (podobno). Standardowa (osobowa) wysokość to 2,2m.

W Chorwacji - pełen fran - nikt wysokości nie sprawdza. Kupowałem bilet na zwykłą osobówkę mając na dachu boxa i na oko widać że auto ma więcej niż 2m (miało pewnie ze 2,5m). Fakt że tutaj tylko jeden prom miał więcej niż 1 pokład ale kierowano tam auta które na oko widać było że się zmieszczą. My zostaliśmy na górze.

DZIUBI
Posty: 15
Rejestracja: 18 paź 2019, 12:04
Auto: KDJ 120
Kontakt:

Re: Szwecja

Post autor: DZIUBI »

Szwecja to bardzo specyficzny kraj, jestem tam bardzo często a nawet pomieszkuję trochę.
Trzymaj się ograniczeń prędkości, nie parkuj nocą przy stacjach benzynowych a unikniesz kontaktu za Polis .
Fotoradarów cała masa nawet na szutrowych drogach w lesie. Na jedną noc spać możesz wszędzie byle nie pod oknami czyichś zabudowań.
Prawo pozwala na nocowanie na łonie natury lub czyjejś działce ( kultura nakazuje tylko zapytać - ale prawnie właściciel nie może zabronić)
Szwedzi również są bardzo pomocni tylko trzeba pytać lub poprosić sami nigdy nie pierwsi wyciągają ręki.

Jeszcze jedno o czym nie było z samochodu nie może nic kapać jak będzie choć by plamka oleju i ktoś to zauważy to może być spory kłopot.
Dróg raczej płatnych mało niektóre mosty, tunele i przeprawy promowe, niektóre drogi tylko dla lokalnych zamieszkujących dany obszar to samo wyspy.
Opłaty automatyczne za tunele raczej nie dotyczą obcych blach.

Nie polecam jazy nocą- co prawda jest pusto i człowiek potrafi przejechać 100 lub 200km nie mijając nikogo ale zwierzątka lubią przytulać się do aut i to nagminnie, nie jest to bezpieczne.

Na stacjach benzynowych zazwyczaj płacisz przed tankowaniem a nie po - płatność przy dystrybutorze, z karty pobiera około 700 do 900 zł potem odlicza ile zatankowałeś reszta wraca - dzieje się to błyskawicznie i działa. Tyle że jak ktoś ma powiadomienia o użyciu karty za granicą to męczą te SMSy na dziwne kwoty :lol: :lol: :lol:

Na dzień dzisiejszy w wielu miejscach nie przyjmują gotówki, only card .

Reszta tak jak przedmówcy piszą.

ODPOWIEDZ