foliowanie FJ'ta

Moderator: luk4s7

Awatar użytkownika
plum76
Klubowicz
Posty: 2132
Rejestracja: 10 gru 2009, 16:04
Auto: UZJ40
Kontakt:

foliowanie FJ'ta

Post autor: plum76 »

Hej

Pozwolę sobie opisać moją przygodę z foliowaniem.

Parę ważnych rzeczy:
- decyzja zapadła w wakacje kiedy sierdziłem że szkoda niebieskiego lakieru n aucie jeżdżąc po krzakach. zakończenie nastąpiło w zeszłym tygodniu czyli czas od koncepcji do realizacji to u mnie ok 3 miesiące.
- znalezienie firmy która robi oklejanie. Tutaj sa 2 możliwości jak się okazało, albo znalezienie firmy która robi reklamy i przygotowuje wydruki albo znalezienie firmy która robi usługę oklejania ale nie jest drukarnią.

W większości przypadków proces oklejania to 2 niezależne etapy czyli projekt i drukowanie a potem oklejanie i robią to przeważnie 2 rózne firmy współpracujące ze sobą. Ceny w promieniu 100km są podobne wiec zdecydowałem sie na stolice aby uniknąć dodatkowych kosztów dojazdu i noclegów.
- warto mieć ogólna koncepcję projektu i nie przerzucać odpowiedzialności na firmę która ma wymyślić "coś".

Moja koncepcja i kryteria były takie:
- folia ma stanowić ochronę dla auta
- projekt ma zawierać 2 elementy : różę wiatru i mapę świata dodatkowo ma się wiązać z podróżowaniem.

Firma z Góry Kalwari którą wybrałem jako pierwszy po zainkasowaniu 300pln za projekt przesłała mi coś takiego

Obrazek

Jak się później okazało ta firma oklejała auto Bekona. Po moich sugestiach i 2 poprawkach zrezygnowałem z ich usług.
Po krótkim zastanowieniu i wykonaniu 1 telefonu do przyjaciela otrzymałem projekt od niezależnego grafika:

Obrazek

Znawcy tematu i czytelnicy forum łatwo zauważą że osoba która robiła ten projekt rozumie tematykę offraodu i samochodów. Wiec jest tylko jedna osoba która tutaj wymienię z przezwiska:
PYRKA

Dzięki mistrzowskiej ręce praca nad projektem była przyjemnością bo po otrzymaniu pierwszego pomysłu zmieniłem raptem 1 czy 2 małe rzeczy.

Awatar użytkownika
plum76
Klubowicz
Posty: 2132
Rejestracja: 10 gru 2009, 16:04
Auto: UZJ40
Kontakt:

Re: foliowanie FJ'ta

Post autor: plum76 »

oto poszczególne etapy produkcji:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek



Efekt końcowy:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony 01 gru 2011, 09:09 przez irko, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Popawiłem ;)

Awatar użytkownika
plum76
Klubowicz
Posty: 2132
Rejestracja: 10 gru 2009, 16:04
Auto: UZJ40
Kontakt:

Re: foliowanie FJ'ta

Post autor: plum76 »

może tak będzie lepiej:

https://picasaweb.google.com/1137249071 ... directlink


Parę przydatnych informacji co do technologi z foliami:
- nałożenie foli z nadrukiem na całe auto i zabezpieczenie płynnym laminatem
- nałożenie samych napisów i grafiki a potem zabezpieczenie jej bezbarwną folią ochronną
- połączenie dwóch powyższych tzn obłożyć całe auto folią z nadrukiem u mnie koloru niebieskiego włącznie z maską i bagażnikiem i potem położyć drugą warstwę folii, tym razem przezroczystej.

każde z powyższych rozwiązań ma swoją cenę i stopień zabezpieczenia lakieru. Standardowa grubość foli to 90mikronów, rozwiązanie z 2 foliami to 150mikronów, raczej nie do ruszenia.
paweł

Awatar użytkownika
Pyrka
Posty: 3742
Rejestracja: 15 mar 2009, 12:59
Kontakt:

Re: foliowanie FJ'ta

Post autor: Pyrka »

Krzywo Ci nakleił. Nie patrzył na projekt dobrze. Góra FJ powinna być równo z wytłoczeniem nadkola. Do poprawki :D

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18006
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: foliowanie FJ'ta

Post autor: kylon »

Wygląda super. Podstawą jest dobra folia. Oklejaczy milion. Dobra folia nie odpada a nie nie pracuje w zależności od temperatury. Najgorsze są zagięcia które później wstają. Moja Toyka nigdy nie miała z tym problemu ale np Mercedesy które kilka lat temu robiliśmy wyglądają kiepsko. Dodatkowo rdzewieją linie od cięcia nożem po lakierze na wszystkich łukach przy szybach. Na Fordzie powstawało w kilku miejscach na przetłoczeniach ale jest ładnie. Często widuję samochody oklejone i jest z tym niestety różnie.

Fajny projekt.

Awatar użytkownika
plum76
Klubowicz
Posty: 2132
Rejestracja: 10 gru 2009, 16:04
Auto: UZJ40
Kontakt:

Re: foliowanie FJ'ta

Post autor: plum76 »

Pyrka nie psuj mi radości.
wiem że krzywo z jednej strony ale i tak 2 razy drukowali bo pierwszy wydruk był tragiczny. Zmienili nawet drukarnie.
Dobra folia nie odpada a nie nie pracuje w zależności od temperatury.
Kylon mam problem ze zrozumieniem tego podwójnego zaprzeczenia.

W ten weekend przeciągnąłem FJ przze wiele krzaków tarniny w kieleckim. Kazali go 2 tygodnie nie myc wiec dobrze, bo nie chce patrzyć na rysy które powstały na folii.

Paweł

Awatar użytkownika
plum76
Klubowicz
Posty: 2132
Rejestracja: 10 gru 2009, 16:04
Auto: UZJ40
Kontakt:

Re: foliowanie FJ'ta

Post autor: plum76 »

.

A tutaj FJ w swoim żywiole. Przy okazji felgi białe się pojawiły.

Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony 01 gru 2011, 09:07 przez irko, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: poprawiłem

Awatar użytkownika
qberus
Posty: 876
Rejestracja: 04 wrz 2010, 13:30
Auto: Hilux

Re: foliowanie FJ'ta

Post autor: qberus »

kylon pisze:... linie od cięcia nożem po lakierze na wszystkich łukach przy szybach...
:shock: Jaki sens oklejania skoro jadą nożem po lakierze :roll . Chyba, że mówimy o autach leasingowych i oklejaniu reklamami. Klient firmowy to wszyscy w d... mają :roll:. A z nożem trzeba cholernie uważać, zwłaszcza przy uszczelkach.

plum auto wygląda super, grafika pasuje jak ulał :wink:. Te 150 mikronów spokojnie da radę. Ja na rajdzie miałem połowę tego a gałąź która zrobiła małego wgniotka nawet rysy nie zrobiła.
plum76 pisze:
Dobra folia nie odpada ani nie pracuje w zależności od temperatury.
Kylon mam problem ze zrozumieniem tego podwójnego zaprzeczenia.
Chyba miało być tak :wink:. Ta tańsza/gorsza folia na mrozie robi się sztywna i łatwo się kruszy w związku z tym pęka na pracujących elementach.

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18006
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: foliowanie FJ'ta

Post autor: kylon »

No tak. Źle to napisałem :oops:. Tania folia faktycznie nie przylega dobrze na zagłębieniach i potem odstaje a w końcu pęka.

drako
Posty: 664
Rejestracja: 07 kwie 2008, 20:32
Auto: hdj80,wili,Lapl
Kontakt:

Re: foliowanie FJ'ta

Post autor: drako »

znajomy ma fajnie obklejona fjtke
niebieska - zmienila sie w czarny mat
http://otomoto.pl/toyota-fj-cruiser-off ... 01252.html" onclick="window.open(this.href);return false;
efekt na zywo bardo fajny

Awatar użytkownika
kpeugeot
Klubowicz
Posty: 2506
Rejestracja: 24 cze 2009, 06:52
Auto: Taro(hilux) 3.0 V6
lj70 2LTII r1986
LJ78 2LT EFI 1991
Kontakt:

Re: foliowanie FJ'ta

Post autor: kpeugeot »

jak nie tajemnica to podaj ogólny koszt takiej wyklejki - kompleksowo
się zastaniawiam czy lepiej malowac auto czy może wyklejać

Awatar użytkownika
irko
Posty: 1818
Rejestracja: 19 lip 2010, 21:53
Auto: Hilux 09
Kontakt:

Re: foliowanie FJ'ta

Post autor: irko »

Poprawiłem zdjęcia, żeby wszystko ładnie wyglądało.
Załaczam również prezentacje ze zdjec na youtube ;)



Awatar użytkownika
plum76
Klubowicz
Posty: 2132
Rejestracja: 10 gru 2009, 16:04
Auto: UZJ40
Kontakt:

Re: foliowanie FJ'ta

Post autor: plum76 »

hej

robota 2500
materiał 2000
ceny netto

jak masz ubytki lakieru to foli nie ma sensu, bo przykryjesz i może blacha rdzewieć.

Paweł

ps:
Irko dzięki za poprawki ze zdjęciami.

Awatar użytkownika
irko
Posty: 1818
Rejestracja: 19 lip 2010, 21:53
Auto: Hilux 09
Kontakt:

Re: foliowanie FJ'ta

Post autor: irko »

A którą wersja oklejania wykonałeś?
Maska również oklejona?

Pozdr
Ir

Awatar użytkownika
plum76
Klubowicz
Posty: 2132
Rejestracja: 10 gru 2009, 16:04
Auto: UZJ40
Kontakt:

Re: foliowanie FJ'ta

Post autor: plum76 »

hej

wszystko co było niebieskie jest oklejone niebieska folia i bezbarwną, więc maska, nadkola i tylne drzwi też.
z dachu oklejone jest tylko jego boczna krawędź do wysokości relingów i listwa nad szybą. Pod bagażnikiem nie kładłem folii bo sam bagażnik chroni dach.

Paweł

ODPOWIEDZ