V8 diesel/benzyna

Moderator: luk4s7

Wieniec
Posty: 5
Rejestracja: 10 cze 2021, 00:17

V8 diesel/benzyna

Post autor: Wieniec »

Drodzy Koledzy.
Stoję przed dylematem wyboru pomiedzy V8 Diesel a V8 Benzyna.
Stosunkowo młode auta 2015/2016 z przebiegami niespełna 90.000 km. Pomóżcie :)

stasik
Posty: 274
Rejestracja: 09 sty 2021, 21:42
Auto: KDJ95

Re: V8 diesel/benzyna

Post autor: stasik »

Diesel.
To dość oczywiste.

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18006
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: V8 diesel/benzyna

Post autor: kylon »

A wcale nie takie oczywiste. V8 ale 5,7. 4,5 to z dupy pomysł w tym aucie moim zdaniem. Diesel lepiej się zbiera niż ta mniejsza benzyna. W terenie 4,5 benzyna potrafi sporo żłopać. W Dieslu zawsze wtryskiwacze będą słabym punktem i turbiny.

Wieniec
Posty: 5
Rejestracja: 10 cze 2021, 00:17

Re: V8 diesel/benzyna

Post autor: Wieniec »

Nie potrzebuję go w teren. Do wyjazdów raczej...

Awatar użytkownika
plum76
Klubowicz
Posty: 2132
Rejestracja: 10 gru 2009, 16:04
Auto: UZJ40
Kontakt:

Re: V8 diesel/benzyna

Post autor: plum76 »

Zadaj sobie pytanie, na co dzień jakie dystanse będziesz pokonywał. Jeżeli to będzie jazda po mieście 20-30km, to Kylon kilka dni temu pokazywał co się dzieje w dieslach za kolektorem wydechowym.
W trasach jeden i drugi da radę. Wbrew pozorom benzyna V8 nie zabija paliwożernością, bo przeważnie jeździ się w niskim zakresie obrotów.
Teren to tak jak Kylon pisał, ale to ciebie nie dotyczy.

Przejedz się jednym i drugim bo odczucia z jazdy jednak sa inne. Szczególnie jak w benzynie V8 jest fajnie zrobiony wydech.
paweł

Wieniec
Posty: 5
Rejestracja: 10 cze 2021, 00:17

Re: V8 diesel/benzyna

Post autor: Wieniec »

Idę w stronę benzyny. Dziękuję za rady :)

stasik
Posty: 274
Rejestracja: 09 sty 2021, 21:42
Auto: KDJ95

Re: V8 diesel/benzyna

Post autor: stasik »

Benzyna zabija spalaniem i wcale nie chodzi o koszt. Porządny kierowca zniesie wysokie wydatki na paliwo, ale nie strawi zbyt częstych wizyt na stacjach benzynowych ;-)
Nie jest też prawdą, że benzyna = brak problemów z awariami. Znajomy niedawno wydał ~25 kPLN na doprowadzenie V8 5,7 l Hemi w Jeepie WK2 do porządku. Można marudzić, że to Jeep, ale znam też przypadek Tundry, która na jakiś czas utkwiła wraz ze swoim 3UR-FE (to ten V8 5,7 l) u Rokfora. No i w tej Tundrze nie ma efektu "wow!". Tak wiem, J200 jest lżejsza, ale też 3UR-FE jest słabo dostępny, prędzej dostaniesz niezbyt wystarczający 1UR-FE lub stary 2UZ-FE.
Ale faktem jest, że mając 1VD-FTV (4,5 V8 diesel) trzeba mieć na uwadze spory wydatek na wtryskiwacze piezoelektryczne. To jednak zrobi dowolny serwis, naprawy egzotycznych wielkich benzynówek to nieco inny świat. Specjalistów aż tak wielu nie ma.
Diesel będzie też fajniej jeździł, może za wyjątkiem wiecznego stania w korkach, ale chyba nie po to kupujesz J200 ;-)

Awatar użytkownika
plum76
Klubowicz
Posty: 2132
Rejestracja: 10 gru 2009, 16:04
Auto: UZJ40
Kontakt:

Re: V8 diesel/benzyna

Post autor: plum76 »


dohap
Posty: 317
Rejestracja: 09 kwie 2013, 18:38

Re: V8 diesel/benzyna

Post autor: dohap »

Jako użytkownik benzyny, a wczesniej czesty użytkownik cudzego diesla dorzucę 3 grosze.
Różnica w spalaniu w trasie to 3-4 litry. Benzyna pali sporo stojąc w korku i tu są różnice.
Zasięg przy mojej nodze różni się o 120km. Mnie to nie męczy, bo mam też auto o całkowitym zasięgu 200 i się przyzwyczaiłem.
Diesel zbiera się lepiej co oczywiste dzięki turbo, ale różnica nie jest wgniatająca w fotel.
Benzyna jest ciepła w momencie, gdy diesel nadal telepie z zimna (mimo dogrzewania).
Benzyna jest cicha i nie ma wibracji.
Pomijam kwestie typu turbo, dpf itp itd.
Współczesne benzyny lepiej trawią złe paliwo niż współczesne diesle.
Jak oblejesz się ropuchą na stacji to śmierdzisz caly tydzień.
Benzyna mniej się męczy w upały.
Jesienią i zimą masz gdzieś, czy będzie -20 i czy stacja dostała dostawę zimowego paliwa.
Nie ciągam łódki więc przewaga max momentu nie robi na mnie wrażenia.
Miałem możliwośc kupienia diesla, wolalem poczekac i polowac na bene. I nie żałuję.

stasik
Posty: 274
Rejestracja: 09 sty 2021, 21:42
Auto: KDJ95

Re: V8 diesel/benzyna

Post autor: stasik »

A były to samochody porównywalne? Kiedyś szukając J9 rozpatrywałem 1KD i 5VZ. Pomijając kwestię dostępności, lepiej z porównania wyszedł diesel. Spala dyszkę, benzyna o połowę więcej. Znajomy rozumował podobnie do Ciebie, aczkolwiek jeździ na gazie. Jeep WK 5,7 HEMI bierze 25 l gazu na setkę, benzyny weszłoby pewnie ze 20, diesel OM642 zamknąłby się w 13-14. Różnica naprawdę znaczna.

Co do telepania - dotyczy jednak raczej silników czterocylindrowych. Natomiast rozgrzewają się faktycznie długo, to cena dobrego gospodarowania energią, czyli niskiego zużycia paliwa. No i fakt, ropa ma swój specyficzny zapach, ale znam takich, którzy innych perfum męskich nie uznają ;-)

rafal_s
Posty: 30
Rejestracja: 20 paź 2013, 11:06
Auto: Toyota 4runner 3rd gen. 5VZ-FE 3.4

Re: V8 diesel/benzyna

Post autor: rafal_s »

Ja akurat jestem b. zadowolony z silnika 5VZFE. Moc jest absolutnie wystarczająca (albo nawet nadmiarowa biorąc pod uwagę zawieszenie i hamulce). Duża pojemność powoduje, że moment obrotowy dostępny jest przy niskich obrotach więc jeździ się komfortowo bez piłowania. Na razie silnik całkowicie bezproblemowy. Niestety z nagrzewaniem się jest tak jak pisze Stasik. Szybkie nagrzewanie oznacza duże straty energii czytaj wysokie spalanie, ale akurat u mnie w trasie auto zadowala się rozsądnymi ilościami (około 12 litrów przy prędkości około 120 km/h). Po mieście pewnie paliłby więcej, ale do miasta mam rower (ewentualnie samochód żony).

stasik
Posty: 274
Rejestracja: 09 sty 2021, 21:42
Auto: KDJ95

Re: V8 diesel/benzyna

Post autor: stasik »

Nie neguję fajności 5VZ-FE, kulturą pracy bije mojego klekota na łeb, nawet dźwięk jest niezły jak na V6 :-) Niemniej jednak pali sporo więcej, a ja nie jestem miłośnikiem gazu. Gdzieś trzeba władować zbiornik, do wnętrza nie pi to mam spory bagażnik. Poblemem dla mnie było też to, że spora część VZJ95 ma skórzaną tapicerkę i automat, w dodatku antyczny czterobiegowy.

Wieniec
Posty: 5
Rejestracja: 10 cze 2021, 00:17

Re: V8 diesel/benzyna

Post autor: Wieniec »

Dzięki za komentarze. Wszystkie są rzeczowe.... i to jest problem.
Biorę gosci na przetrzymanie, tak, by kupić wybrane auto taniej. Czy sie uda, zobaczymy...
J200 z przebiegami ok 80tkm PL dojeżdżą bez wizyt :)

Wieniec
Posty: 5
Rejestracja: 10 cze 2021, 00:17

Re: V8 diesel/benzyna

Post autor: Wieniec »

Poojeżdżą... oczywiście

stan1906
Posty: 143
Rejestracja: 10 wrz 2015, 20:49
Kontakt:

Re: V8 diesel/benzyna

Post autor: stan1906 »

stasik pisze:
10 cze 2021, 07:35
Diesel.
To dość oczywiste.
benzyna oczywiście

ODPOWIEDZ