słabe grzanie po stronie kierowcy

Moderator: luk4s7

gekeikan
Posty: 30
Rejestracja: 21 cze 2009, 22:52
Auto: VDJ200
Kontakt:

słabe grzanie po stronie kierowcy

Post autor: gekeikan »

Witam wszystkich.

Mam taki problem: moja 200-setka (VDJ200) w tym roku zaczęła słabo grzać po stronie kierowcy.
Najpierw był pomysł, że to air mix servo lub zamulona nagrzewnica ale przed pruciem deski postanowiłem zrobić co się da po stronie komory silnika by mieć pewność, że tam wszystko jest ok.
To co zostało do tej pory zrobione: płukanie nagrzewnicy, nowy termostat silnika, odpowietrzenie układu. Czy coś pomogło, trudno powiedzieć. Na przewodach doprowadzających płyn do nagrzewnicy (przedniej) po stronie komory sinika jest ok 50 - 60 stopni (różnica między zasilaniem a powrotem ok 10 stopni). Prawa strona (pasażera) grzeje fajnie. Z dodatkowych objawów, po włączeniu klimatyzacji, pomimo ustawieniu temperatury na Hi, powietrze w lewych nawiewach się mocno schładza. Obejrzałem też 3 serwa nagrzewnicy widoczne po zdjęciu osłon przy nogach kierowcy (jedno w połowie wysokości nagrzewnicy i dwa na wysokości zapalniczki, w kierunku dźwigni zmiany biegów). Wszystkie się obracają, bez klikania czy zacinania.
I teraz pytanie: czy ktoś wie, które serwo nagrzewnicy (lewa strona) za co odpowiada? Z tego co widziałem na diagramach są tam chyba 4 serwa.
Mam podejrzenie, że zawiesiła się któraś klapa i cały czas miesza powietrze z zimnym pomimo ustawienia na Hi.

Z góry dziękują za wskazówki

Pozdrawiam

Wojtek

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18006
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: słabe grzanie po stronie kierowcy

Post autor: kylon »

Wyjmij filtr kabinowy i zobacz czy dalej jest tak samo. Nieumiejętny montaż filtra potrafi przestawić klapki nawiewów.

slaveki
Posty: 12
Rejestracja: 05 mar 2020, 12:45
Auto: UZJ 200 4.7l

Re: słabe grzanie po stronie kierowcy

Post autor: slaveki »

Witam wszystkich,
Przywitam się na początku. Mam na imię Sławek i od kilku tygodni jestem posiadaczem LC 200 4.7 wersja GCC.
Ja z kolei mam inny problem - poproszę o podpowiedzi, jak go rozwiązać.
W mojej 200-setce (z 2009 r.) nie działają przyciski do zmiany temperatury nawiewu powietrza (te po bokach konsoli głównej), pomimo tego, że klimatyzacja i wszystkie inne przyciski na panelu głównym działają i jest chłodzenie oraz regulacja nawiewów. Toteż mam stałą temperaturę 25 stopni.

Awatar użytkownika
luk4s7
Moderator
Posty: 3389
Rejestracja: 15 gru 2013, 23:32
Auto: Kiedyś znowu pewnie LC
Kontakt:

Re: słabe grzanie po stronie kierowcy

Post autor: luk4s7 »

slaveki pisze:
10 mar 2020, 17:42
Witam wszystkich,
Przywitam się na początku. Mam na imię Sławek i od kilku tygodni jestem posiadaczem LC 200 4.7 wersja GCC.
Miło że się przywitałeś ale jest do tego dedykowany wątek.

slaveki
Posty: 12
Rejestracja: 05 mar 2020, 12:45
Auto: UZJ 200 4.7l

Re: słabe grzanie po stronie kierowcy

Post autor: slaveki »

Sorry, dopiero się tutaj rozglądam. Wskażesz gdzie?

stachu_l
Posty: 416
Rejestracja: 08 sie 2017, 15:54
Auto: KDJ120 AT
Kontakt:

Re: słabe grzanie po stronie kierowcy

Post autor: stachu_l »

Po prawej jest taki stosik zakładek/książek "Więcej" i po rozwinięciu są "Aktywne Tematy" tam znajdziesz najświeższy wątek "Witaj"
viewtopic.php?f=5&t=15840&p=237247#p237247

stachu_l
Posty: 416
Rejestracja: 08 sie 2017, 15:54
Auto: KDJ120 AT
Kontakt:

Re: słabe grzanie po stronie kierowcy

Post autor: stachu_l »

Te przyciski nie działają - czyli nie zmieniają wartości nastawionej temperatury czy zmieniają ta wartość tylko temperatura nawiewu się nie zmienia?
Zakładam, że 200 ma oddzielne przyciski dla kierowcy i pasażera (jak w mojej 120) - czy nie działają oba czy tylko jedna strona?
Na schemacie 120 wszystkie przełączniki klimy są w jednym bloku ze wspólnym zasilaniem i masą więc jak 200 ma podobnie to może padły gdzieś ścieżki idące do tych przełączników (ścieżki na płytce drukowanej sztywnej lub na elastycznym obwodzie drukowanym - nie wiem co jest w środku).

Być może diagnostyka klimy przez komputer pozwala wyświetlić który przycisk jest naciśnięty i wtedy sprawdzamy co "widzi" (wykrywa) jednostka sterująca - ECU - klimy.
Inaczej można tez schemat od 200 i sprawdzić czy na ECU pojawiają się właściwe sygnały gdy wciśniemy przycisk. Jak się pojawiają a nie ma reakcji ECU to problem z elektronika (ECU). Jak brak sygnałów od klawiszy to albo problem w panelu przycisków albo w kablach

slaveki
Posty: 12
Rejestracja: 05 mar 2020, 12:45
Auto: UZJ 200 4.7l

Re: słabe grzanie po stronie kierowcy

Post autor: slaveki »

Dzięki za podpowiedz.Nie zmieniają wartości temperatury (ani panel od strony kierowcy ani pasażera), a na wyswietlaczu jest 25 stopni i wieje takie ciepłe powietrze.Jak włączę A/C to neutralizuje to ciepło trochę, ale tez nie mogę ustawiać temperatury. Diagnostyka klimy ręczna nie wykazuje błędów ( wyświetla się kod 00), do komputera nie podłączałem jeszcze. Możliwe ze panel centralny klimy do wymiany będzie, bo i tam jeden z przycisków nie chodzi, ale chciałem to potwierdzić przed wyrzuceniem być może w błoto 500 €.

ODPOWIEDZ