Czy wymienia sie płyn od wspomagania kierownicy ???

... czyli jak usprawnić swoją Toyotę

Moderator: luk4s7

Misza
Posty: 29
Rejestracja: 11 mar 2009, 17:33
Auto: Toyota Land 90

Czy wymienia sie płyn od wspomagania kierownicy ???

Post autor: Misza »

Witam koledzy :) mam pytanko w mojej Toyotce J9 3.0 d4d slychac glosna prace pompy wspomagania na rozgrzanym plynie na zimnym wszystko ok, poziom plynu wporzadku; wspomaganie dziala poprawnie obroty silnika w normie.
Moze powinienem wymienic plyn ? jak sadzicie podlega on wymianie ? ktos wymienial z was?
Wiem tyle ze wlewa sie tam DEXRON II lub III do skrzyn autmoatic:)
pozdrawiam użytkowników :)

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18024
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: Czy wymienia sie płyn od wspomagania kierownicy ???

Post autor: kylon »

Jak każdy płyn ulega zużyciu i podlega wymianie.

Misza
Posty: 29
Rejestracja: 11 mar 2009, 17:33
Auto: Toyota Land 90

Re: Czy wymienia sie płyn od wspomagania kierownicy ???

Post autor: Misza »

Dziekuje za odpowiedz.
Chciałem sie jeszcze dopytac czy wlasnie dotychczasowy brak wymiany ww. płynu moze miec wpływ na głośną pracę pompy wspomagania przy rozgrzanym płynie ???

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18024
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: Czy wymienia sie płyn od wspomagania kierownicy ???

Post autor: kylon »

Wycie pompy to raczej je ostatni oddech ale można sprawdzić czy jest lepiej po wymianie płynu.

Awatar użytkownika
Jureq
Posty: 437
Rejestracja: 16 gru 2008, 15:42
Auto: szukam LC200
Kontakt:

Re: Czy wymienia sie płyn od wspomagania kierownicy ???

Post autor: Jureq »

jako ostatnią deskę ratunku przed zakupem nowej pompy można zalać http://www.stp.com/funcfl_psfsl.php czesem pomaga :mrgreen:

Awatar użytkownika
LEX
Posty: 1582
Rejestracja: 23 wrz 2007, 22:01
Auto: Lexus LX450
Kontakt:

Re: Czy wymienia sie płyn od wspomagania kierownicy ???

Post autor: LEX »

Ja tak wymieniam płyn:

http://tlc80.com/?p=45" onclick="window.open(this.href);return false;

U Ciebie elementy będą być może wyglądały trochę inaczej, ale zasada jest taka sama. Nie załam się jeśli po wymianie będzie przez godzinę wyło jeszcze bardziej, bo to tylko zebrane powietrze. Potem będzie poprawa, albo i nie.

Ja u siebie teraz nie muszę wymieniać bo mi cieknie przekładnia i muszę dolewać w miarę często. No mokro jest, ale za to pompa ma ciągle świeży płyn.

A propos, czy ktoś wie gdzie wymieniają uszczelniacze przekładni? Zależy mi na jakimś fachowcu, bo jak kiedyś mi w 4runnerze wymieniali to złamali główny wałek w przekładni (chyba podczas ściągania pitmana).

Misza
Posty: 29
Rejestracja: 11 mar 2009, 17:33
Auto: Toyota Land 90

Re: Czy wymienia sie płyn od wspomagania kierownicy ???

Post autor: Misza »

Lex DZIEKI ZA instrukcje.
Umnie plynu nie ubywa jest poziom taki sam zawsze. Maglownice mam ok. Denerwuje mnie to wycie na rozgrzanym na zimnym nic nie wystepuje, w czesniej tego nie bylo. Kolor plyn w zbiorniczku czarny jak smoła. Nie eksploatuje auta w terenie za mocno raczej rekreacja. Jaka moze byc przyczyna tego wycia - konczaca sie pompa? dodam ze wspomaganie chodzi super wszystko dziala poki co :)

Jak sadzicie czy wymiana plynu na nowy - swiezy cos pomorze ???

Awatar użytkownika
LEX
Posty: 1582
Rejestracja: 23 wrz 2007, 22:01
Auto: Lexus LX450
Kontakt:

Re: Czy wymienia sie płyn od wspomagania kierownicy ???

Post autor: LEX »

Wymiana być może pomoże, bo wszystko zależy od tego jak bardzo została zjechana przez stary olej. Jeśli we wspomaganiu olej jest jak smoła, to jest naprawdę niedobrze. Nawet kilkuletni olej jest nadal czerwony, więc ten musiał być baaardzo dawno wlany. Wycie może być spowodowane albo już psującą się pompą, albo jedynie starym olejem, który nie trzyma parametrów i, na przykład, spienia się pod wpływem ciśnienia. Wtedy może występować wycie.

Eksploatacja w terenie nie ma tu znaczenia. Jak jeździsz po dołach to skręcasz kołami i jak kursujesz po parkingu to chyba też kręcisz kierownicą... Dla wspomagania to to samo, baaa nawet na asfalcie jest ciężej bo opony mocno trą.

I nie pytaj czy wymiana płynu coś pomoże. Bo jak powiemy, że nie to nie wymienisz? Chyba raczej dasz radę wysupłać 40zł na dwa litry ATFu. A nawet jak nie pomoże, to z pewnością opóźni proces psucia się pompy. Na przykład pojeździsz na niej dwa lata a nie rok. Więc leć do sklepu i kup jakikolwiek, nawet najtańszy ATF (Dexron II). A jak chcesz zaszaleć to za 25-30zł za litr masz syntetyczny ATF.

A tak przy okazji, to wspomaganie to zwykły układ hydrauliczny i nawet jak nie ma nigdzie na jakimś zadupiu (np. środek Uzbekistanu) oleju ATF, to wystarczy znaleźć jakiegoś rolnika albo operatora koparki i zalać olejem hydraulicznym. Wiele fabryk tym zalewa wspomagania w nowych samochodach, ale na korku piszą ATF, bo to łatwiej ludziom pojąć.

Oczywiście do skrzyni auto tylko ATF, bo są w nim specjalne modyfikatory tarcia pod elementy cierne skrzyni. No ale to temat na inny wątek :-)

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8346
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Czy wymienia sie płyn od wspomagania kierownicy ???

Post autor: Rokfor32 »

Czarny olej od wspomagania oznacza zużytą pompę, albo przekładnię kierownicy (raczej pompę). Zacznij więc szukać czegoś na zamianę.

A tak btw - układ się odpowietrza po wymianie płynu. Trza podnieść przód auta, i parę razy ręcznie , chwytając za koła, przekręcić je między skrajnymi położeniami. Nie ma wtedy hałasowania powodowanego powietrzem w pompie.

Misza
Posty: 29
Rejestracja: 11 mar 2009, 17:33
Auto: Toyota Land 90

Re: Czy wymienia sie płyn od wspomagania kierownicy ???

Post autor: Misza »

Wielkie dzieki za porady, jestem ,,świerzakiem'' dopiero raczkuje w autach terenowych wciagam sie w to :)

Co do plynu(oleju) od wspomagania kosnultowalem sie z wieloma mechanikami nawet tymi z jednego ASO z Warszawy - wszyscy twierdzili ze sie nie wymienia tego plynu(oleju) stad moje pytania i zakłopotanie. Gdy pytalem o to zagadnienie nie mialem halasu(wycia)- oni z kolei pytali mnie czy plyn wycieka:) i czy mam wspomaganie; nie bylo tu mowy o kolory oleju czy tez jego wymianie. Zostalem wprowadzony w błąd z winy pseudo fachowców.
Jezeli bym wiedzial to bezwzglednie bym go wymienił odrazu po zakupie :evil:
Jutro wymieniam wszystkie plyny tj. mosty, reduktor, skrzynka rodzielcza itp. plus plyn do wspomagania.

Misza
Posty: 29
Rejestracja: 11 mar 2009, 17:33
Auto: Toyota Land 90

Re: Czy wymienia sie płyn od wspomagania kierownicy ???

Post autor: Misza »

Wymieniłem olej w wspomaganiu, nie mam pojecia co sie stalo, ale teraz mam duzo duzo gorzej niz sprzed wymiany kierownica stracila wspomaganie :( nie mam manewrowości :(
Czyli co pompa do wymiany tak ??
Moim zdaniem powinno byc tak samo jak sprzed wymiany stan wspomagania albo nawet ciut lepiej

Awatar użytkownika
mopar
Klubowicz
Posty: 974
Rejestracja: 31 gru 2007, 02:24
Auto: HDJ 100
Kontakt:

Re: Czy wymienia sie płyn od wspomagania kierownicy ???

Post autor: mopar »

nowy olej wyplukal syf, ktory pelnil role " uszczelniacza" w ukladzie ot i przyczyna .....ma na to rowniez wplyw wyzsza temp. otoczenia , im wyzsza tym zadszy olej i gorsze cisnienie w ukladzie.......
wychodzi na to , ze pompa ma juz najlepsze chwile dawno za soba........

misiek535
Posty: 7
Rejestracja: 08 lut 2019, 09:33

Re: Czy wymienia sie płyn od wspomagania kierownicy ???

Post autor: misiek535 »

Dzien dobry- odgrzeje troche kotleta :) to czy sie wymiania to juz wiadomo ze tak, ale na jaki ? W katalogach producentow oleju i srodkow smarnych do mojej j15 powinienem uzyc oleju do aut. skrzyni biegow -atf dexron 3 zarowno Castrol jak i Ravenol,ale ten i ten jest koloru czerwonego a w moim aucie jest koloru zoltego. Nie wiem, czy sa roznice w skladzie chemicznym, ale mechanik powiedzial ze tak jak inne oleje ''mozna'' mieszac, tak ten od wspomagania nie, gdyz najpierw pompa na tym ucierpi, potem maglownica, a na koncu moja kieszen, Obaj producenci maja w ofercie oleje do wspomagania Power Styring Fluid PSF w kilku odmianach i sa w kolorze zoltym ,to dlaczego zalecaja ten jw. czerwony - a jesli zdecydowac sie na zolty - to na ktory ? Ja juz tego nie ogarniam i prosze o pomoc :)

Awatar użytkownika
sebastian44
Posty: 2143
Rejestracja: 01 lis 2009, 18:23
Auto: była BJ73, była KZJ95, aktualnie TRJ120
Kontakt:

Re: Czy wymienia sie płyn od wspomagania kierownicy ???

Post autor: sebastian44 »

Myślę że akurat w tym przypadku to kompletnie obojętne co zalejesz aby był to ATF D3. Po czym wnosisz że u Ciebie płyn jest żółty? Ten olej przed zalaniem jest czerwony A później jak się chwilę pojeździ robi się ciemniejszy/brudny. Jak to olej. A u Ciebie jest żółty??

misiek535
Posty: 7
Rejestracja: 08 lut 2019, 09:33

Re: Czy wymienia sie płyn od wspomagania kierownicy ???

Post autor: misiek535 »

Dziekuje za podjecie tematu - tak jest zolty(ciemnozolty) :) nie jest jeszcze mocno przepracowany, ale robie pelna serwisowke na 100tys i wymieniam wszystkie plyny eksploatacyjne na jednego producenta Ravenol. Niecaly tydzien temu wymienialem plyn wspomagania w aucie zony - stare dobre HRV i faktycznie masz racje starzejacy sie - zmienia barwe, na poczatku na bagnecie i w zbiorniczku byl ciemno zolty,(w przypadku Hondy katalogowo wszystko pasuje byl zolty i dedykowany przez producenta tez jest zolty ), ale w trakcie przepompowywania poszedl az prawie brazowy, polecial taki szuwaks, ze masakra musial byc dosc mocno zuzyty, przypuszczam ze nie byl wymieniany nigdy tzn byl pelnoletni 19lat :(. Poszukalem na forach obcojezycznych toyoty i pisza ze producent zalewa uklady ATF D3 bez czerwonego barwnika i ze czasami na korkach jest napisane zeby uzyc niby plynu Power Styring Fluid, ale drobnym drukiem ze ma byc to wlasnie ATF D3.
PS. Zwariowalem z tym wszystkim, moze trzeba sie zwrocic z tym pytaniem do Jaroslawa- czy biale jest biale, a czarne jest czarne ?

ODPOWIEDZ