dudniące wibracje - motor czy skrzynia?

... czyli jak usprawnić swoją Toyotę

Moderator: luk4s7

wołynka
Posty: 55
Rejestracja: 29 lis 2008, 14:01
Auto: toi toi LC95
Kontakt:

Re: dudniące wibracje - motor czy skrzynia?

Post autor: wołynka »

ale ja mam pusto na pace

każdy ma :lol: ale bzdety ,narzędzia, podnośnik sa w bocznych schowkach :mrgreen: ja mam to poowijane szmatami i wiem że nic mi nie lata, chyba że Ty masz wersje uproszczoną i jak składali to zabrakło schowków :mrgreen: Weź kogoś na pakę jedz a ten niech dokładnie słucha potem na kanał i macanie aż znajdziesz 8) Kiedys miałem przypadek że gość zostawił mi nakrętkę i dostawałem qwicy jak jechałem ale się znalazła i problem odpadł 8)

Awatar użytkownika
Kames
Posty: 2076
Rejestracja: 17 wrz 2009, 18:06
Auto: Prawdziwe ?elazo
Kontakt:

Re: dudniące wibracje - motor czy skrzynia?

Post autor: Kames »

dobre :!: jak gwałtownie przyspieszam na 4 biegu hi hi , dobra koniec napierd.. ja wywaliłem srodkowy tłumik i autko lepiej, w miare ciszej :mrgreen: i to cos sie skonczyło

Gałka
Sąd Koleżeński
Posty: 4424
Rejestracja: 05 kwie 2007, 21:04
Auto: HZJ73 3w1
Kontakt:

Re: dudniące wibracje - motor czy skrzynia?

Post autor: Gałka »

czyli wydech ! :D

Awatar użytkownika
Kames
Posty: 2076
Rejestracja: 17 wrz 2009, 18:06
Auto: Prawdziwe ?elazo
Kontakt:

Re: dudniące wibracje - motor czy skrzynia?

Post autor: Kames »

u mnie tak :!: ale były przypadki poluzowanej budy na poduszkach , poduszek pod silnikiem pod skrzynią. nawet /patrol/ luz na łozyskach zwrotnic- wiec ciezko powiedziec to zmien i bedzie git

Gałka
Sąd Koleżeński
Posty: 4424
Rejestracja: 05 kwie 2007, 21:04
Auto: HZJ73 3w1
Kontakt:

Re: dudniące wibracje - motor czy skrzynia?

Post autor: Gałka »

i dlatego jest te forum aby nie jechać od razu do ASO tylko popytać się kolegów; każdy przeszedł przez różnego rodzaju "zagadki" :D

Awatar użytkownika
Kames
Posty: 2076
Rejestracja: 17 wrz 2009, 18:06
Auto: Prawdziwe ?elazo
Kontakt:

Re: dudniące wibracje - motor czy skrzynia?

Post autor: Kames »

Gałka pisze:i dlatego jest te forum aby nie jechać od razu do ASO tylko popytać się kolegów; każdy przeszedł przez różnego rodzaju "zagadki" :D
swieta prawda :!: czasami jest jednak inaczej :( nie mowie ze tu na forum, ale są inne gdzie nieznający sie nowicjusz dostaje odrazu po łapach po zapytał nie tak jak ma byc :roll:

Awatar użytkownika
realBiker
Posty: 748
Rejestracja: 23 paź 2009, 21:31
Auto: VZJ90

Re: dudniące wibracje - motor czy skrzynia?

Post autor: realBiker »

Trochę odkurzę ten wątek. Wspomniane tu wibracje nadal mają się znakomicie choć nauczyłem się z tym żyć i jakoś specjalnie nie przeszkadzają. Jako że Toyota ASO spartoliła mi koncertowo przegląd auta przed kupnem, pojechałem tam do nich z pretensjami. Kasę oddali i zostawiłem im auto żeby jeszcze raz popatrzeli pod kątem tego dudnienia. Dłubali cały dzień i zakładając, że tym razem bardziej się postarali - wytypowano reduktor jako główną przyczynę. Michus wspominał że ma takie same atrakcje jak ja i też podejrzewa reduktor. Pytanie do speców: jak się za to zabrać? Oczywiście kupno nowego reduktora w ASO za ponad 20 tysięcy (chyba) zostawiam sobie na sam koniec ;) Także co z tym reduktorem zrobić mam? Rozebrać i szukać przyczyn w środku czy od razu kupić z jakiegoś angola?

Awatar użytkownika
kozi
Posty: 247
Rejestracja: 11 wrz 2007, 17:47
Kontakt:

Re: dudniące wibracje - motor czy skrzynia?

Post autor: kozi »

ja bym jednak obstawiał krzyżak

miałem takie dudnienie, przez rok chyba, potem pojawiło się popiskliwanie przy mocnym dodaniu gazu na wszystkich biegach - jakby coś tarło - a to krzyżak ciężko chodził w jednej osi

Awatar użytkownika
realBiker
Posty: 748
Rejestracja: 23 paź 2009, 21:31
Auto: VZJ90

Re: dudniące wibracje - motor czy skrzynia?

Post autor: realBiker »

Ale moje krzyżaki zostały obadane, przesmarowane i są ok... Jak pisałem dudni i trzęście tylko po dużym obciążeniem na niskich obrotach i tylko na 3-4 biegu. Dodam jeszcze że włączenie blokady nic nie zmienia, natomiast reduktor owszem. Z reduktorem nie ma żadnych nieprawidłowych objawów. Jeszcze to sprawdzę dokładnie ale z tego co jeździłem z reduktorem na 4 biegu pamiętam ze nic nie dudniło.

Awatar użytkownika
kozi
Posty: 247
Rejestracja: 11 wrz 2007, 17:47
Kontakt:

Re: dudniące wibracje - motor czy skrzynia?

Post autor: kozi »

zwróć przy okazji uwagę czy częstotliwość dudnienia zmienia się wraz ze wzrostem prędkości silnika czy ze wzrostem prędkości na wale tzn czy na 3 i 4 biegu nasz tą samą czestotliwość przy tych samych obrotach czy może na 4 biegu zaczyna dudnić wcześniej i wcześniej kończy?

Awatar użytkownika
realBiker
Posty: 748
Rejestracja: 23 paź 2009, 21:31
Auto: VZJ90

Re: dudniące wibracje - motor czy skrzynia?

Post autor: realBiker »

To nie zależy od prędkości auta (obrotowej wału) tylko od obrotów motoru. Zakres występowania zjawiska to 3 bieg ale tylko pod dużym obciążeniem - pod górę i gaz w podłodze. Zakres obrotów wąski 1700-2000 rpm potem samo znika jak już wejdzie pod maxymalny moment. Na trzecim biegu te dudnienia pojawiają się dość delikatnie i tylko na chwilę jak się ostro ciągnie, w sumie prawie niezauważalne i nie przeszkadza. Na biegu 4 dudni w zakresie 1300-2000 rpm, powyżej samo znika podobnie jak na trójce. Z tym ze na biegu 4 wystarczy że na prostej mocno depnę co potrafi wkurzyć no bo obroty nie idą w górę tak szybko jak na trójce. Lekkie odpuszczenie gazu podczas łupania kończy efekty akustyczne, dodanie gazu wznawia :) Nagram może jakieś audio i wkleję.

Awatar użytkownika
seburaj
Posty: 2541
Rejestracja: 24 kwie 2007, 15:15
Auto: by?o: LJ70, BJ73, HDJ100, KZJ95...
Kontakt:

Re: dudniące wibracje - motor czy skrzynia?

Post autor: seburaj »

sprawdz czy wał (y) proste, a przy okazji wyważ

Awatar użytkownika
realBiker
Posty: 748
Rejestracja: 23 paź 2009, 21:31
Auto: VZJ90

Re: dudniące wibracje - motor czy skrzynia?

Post autor: realBiker »

Otóż z reduktorem absolutnie nic nie wibruje.

seburaj - co mają wały do opisanego przeze mnie dudnienia? Miałem ja kiedyś wibracje z wału w innym aucie jak jakaś tam śrubką wypadła i trzęsło budą przy konkretnej prędkości.

Awatar użytkownika
seburaj
Posty: 2541
Rejestracja: 24 kwie 2007, 15:15
Auto: by?o: LJ70, BJ73, HDJ100, KZJ95...
Kontakt:

Re: dudniące wibracje - motor czy skrzynia?

Post autor: seburaj »

nie mowie o wypadnieciu jakiejs tam srubki, tylko o krzywym lub niewywazonym (lub np zle zlozonym na wielowypuscie wale)... a na reduktorze moze ci nie wibrowac, bo znacznie wolniej jedziesz

ja bym zrobil diagnostyke ktora nic nie kosztuje - odkrecil przedni wał, przejechał sie na samym tyle, zobaczyl czy cos sie zmienilo... pozniej odkrecil tylny i znowu sie przejechał (tylko nie zapomnij przykrecic wczesniej przedniego, bo nigdzie nie pojedziesz... no i nie zapomnij zapiac miedzyosowki, bo tez nigdzie nie pojedziesz :lol: )

stilo
Posty: 49
Rejestracja: 30 lis 2008, 22:02

Re: dudniące wibracje - motor czy skrzynia?

Post autor: stilo »

realBiker coś się wyjaśniło w temacie? Też mam takie objawy od dłuższego czasu i nie mogę sobie z tym poradzić. "Mądrzy" mechanicy podpowiadają by wolniej przyśpieszać lub zmieniać bieg na niższy :)

ODPOWIEDZ