Jakie akumulatory?

... czyli jak usprawnić swoją Toyotę

Moderator: luk4s7

pinc6x6
Posty: 455
Rejestracja: 29 wrz 2010, 10:47
Auto: Hilux
Kontakt:

Re: Jakie akumulatory?

Post autor: pinc6x6 »

pmcomp pisze:
26 paź 2020, 10:03
tiaaaa ... tylko taka żólta Optima 75AH to bez tysiaka za sztukę nie podchodź. I do tego ma 325 mm długości czyli do LC120 będzie gimnastyka szczególnie z tym koło prawego reflektora.
Ale niby: podwójna żywotność w porównaniu ze zwykłymi bateriami i wieksza wytrzymałośćna wstrząsy. Ale to chyba lepiej "zwykłe" dwa razy tańsze i dwa razy wymienić ;) .
Optima 55ah lepiej kręci niż Varta 95ah😁

Awatar użytkownika
sebastian44
Posty: 2143
Rejestracja: 01 lis 2009, 18:23
Auto: była BJ73, była KZJ95, aktualnie TRJ120
Kontakt:

Re: Jakie akumulatory?

Post autor: sebastian44 »

pinc6x6 pisze:
26 paź 2020, 11:57
pmcomp pisze:
26 paź 2020, 10:03
tiaaaa ... tylko taka żólta Optima 75AH to bez tysiaka za sztukę nie podchodź. I do tego ma 325 mm długości czyli do LC120 będzie gimnastyka szczególnie z tym koło prawego reflektora.
Ale niby: podwójna żywotność w porównaniu ze zwykłymi bateriami i wieksza wytrzymałośćna wstrząsy. Ale to chyba lepiej "zwykłe" dwa razy tańsze i dwa razy wymienić ;) .
Optima 55ah lepiej kręci niż Varta 95ah😁
Za tą cene co kosztuje optima to samochód powinien jezdzić na samym rozruszniku :mrgreen:

Awatar użytkownika
kpeugeot
Klubowicz
Posty: 2509
Rejestracja: 24 cze 2009, 06:52
Auto: Taro(hilux) 3.0 V6
lj70 2LTII r1986
LJ78 2LT EFI 1991
Kontakt:

Re: Jakie akumulatory?

Post autor: kpeugeot »

yuasa to syf

optima ma zalety bo na pewno daje dużo więcej prądu niż zwykły kwasiak

plus wytrzymuje styl jazdy w terenie

jak chcesz mieć spokój to najlepiej mieć dwa niezależne aku, hotelowy i samochodowy
ja mam prosty układ doładowujący, ale najfajniej to jakiś porządny sterownik który pozwoli na doładowywanie z kilku źródeł jednocześnie,
tzn z panelu na dachu i alternatora - panele są dość tanie,

u mnie panel ładuje tylko aku hotelowy (tu mam aku taki jak w upsach)

pmcomp
Posty: 472
Rejestracja: 07 lip 2020, 21:06
Auto: LC120

Re: Jakie akumulatory?

Post autor: pmcomp »

Patrząc w ten sposób to wszystkie inne akumulatory to syf ;) .
Napisałem, że u mnie wejdzie max. 30 cm długości. I największy amperaż da mi Yuasa - 100Ah. Inne marki dadzą 95Ah.

Optima 75Ah: 2 szt = 150 Ah = 1940 PLN i kłopoty z mocowaniem pod maską.
Yuasa 100Ah: 2 szt = 200 Ah = 940 PLN i wchodza pod maskę.

BTW nie sądzę żeby Yuasa dawała gorszą jakość niż Varta czy Bosch.

Każdy dokona wyboru :) .

Mam dwa akumulatory jak zapewne zauważyłeś.



Pozdro

pmcomp
Posty: 472
Rejestracja: 07 lip 2020, 21:06
Auto: LC120

Re: Jakie akumulatory?

Post autor: pmcomp »

Zastanawiam się tez nad wymianą alternatora na ten 150A z Velsatisa. Regenerowane Denso są po 400 zł. Czy wtedy będę miał doładowanie na biegu jałowym albo w tempie ślimaczym?
Czy po wymianie trzeba zmienić jakiś bezpiecznik na wiekszy?

Awatar użytkownika
sebastian44
Posty: 2143
Rejestracja: 01 lis 2009, 18:23
Auto: była BJ73, była KZJ95, aktualnie TRJ120
Kontakt:

Re: Jakie akumulatory?

Post autor: sebastian44 »

pmcomp pisze:
26 paź 2020, 12:52
Zastanawiam się tez nad wymianą alternatora na ten 150A z Velsatisa. Regenerowane Denso są po 400 zł. Czy wtedy będę miał doładowanie na biegu jałowym albo w tempie ślimaczym?
Czy po wymianie trzeba zmienić jakiś bezpiecznik na wiekszy?
Ja bym na Twoim miejscu pojechał na wyjazd i zobaczył jak obecny setup sie sprawdza zanim zaczniesz przerabiać mocno instalacje. Dwa akumulatory w aucie każy po 100 Ah to bardzo dużo i być może nigdy nie bedziesz miał potrzeby nic tam dodawać.

Wszystko z rozsądkiem, niektórzy przerabiaja swoje auta na pancerniki dodając zderzaki, inni na tankowce montując dodatkowe zbiorniki a jeszcze inni na elektrownie z 4 akumulatorami, solarem itd itp. Zadaj sobie pytanie czy to faktycznie jest CI niezbędne ;)

pmcomp
Posty: 472
Rejestracja: 07 lip 2020, 21:06
Auto: LC120

Re: Jakie akumulatory?

Post autor: pmcomp »

I to jest bardzo mądra uwaga. Dzięki :D
Dlatego aku mam zamiar wymienić na wiosnę po jakis tam zimowych wyprawkach w Polsce.

Awatar użytkownika
vGreg
Posty: 944
Rejestracja: 01 gru 2011, 11:27
Auto: LJ70 z 92'
Kontakt:

Re: Jakie akumulatory?

Post autor: vGreg »

pinc6x6 pisze:
26 paź 2020, 09:29
vGreg pisze:
25 paź 2020, 16:54
Aku. AGM wymagają kontroli napięcia i prądu ładowania. Można podłączyć je bezpośrednio pod alternator ale skutkuje to znacznym skróceniem ich żywotności. Można dać ładowarkę do AGM. Ale czy warto tak walczyć jeżeli AGM będzie zasilał Webasto?
każdy akumulator wymaga kontroli napięcia i prądu ładowania😏 w instrukcji obsługi Optimy napisano że można ją ładować prądem 90A🤔
Podczas rozruchu czy pracy wyciągarki, akumulator oddaje kilkaset A. Wiec 90A nie jest to duża wartość dla akumulatora pod warunkiem, że nie wzrośnie znacząco jego temperatura. Podczas ładowania w starszych instalacjach, akumulatory klasyczne kwasowe mogą mieć taki prąd chwilowy, alternator ładuje stałonapięciowo i prąd ładowania "szybko" maleje. Niższy prąd ładowania to ograniczenie wzrostu temperatury akumulatora, które jest dla nich zabójcze. Przyjmuje się, że żywotność zmniejsza się o połowę na każdy wzrost temperatury o 10°C powyżej 20°C. Dane z Google: akumulator eksploatowany w 30°C zachowa 50% a w 40°C tylko 25% projektowanej żywotności. Parametry te są podawane w DTR producentów akumulatorów. Dobre ładowarki posiadają obowiązkowo kompensację temperaturową, szczególnie dla AGM.

Akumulatory AGM są szczególnie wrażliwe na prąd większy niż 0,1-0,3C (wzrost temperatury) i napięcie wyższe niż 14,6V (gazowanie). To są przykładowe parametry, każdy producent podaje swoje, w zależności od typu akumulatora.
Ogólnie akumulatory (wszystkie) zabija temperatura, czyli prąd a AGM/GEL również napięcie (procesy chemiczne).

Awatar użytkownika
kpeugeot
Klubowicz
Posty: 2509
Rejestracja: 24 cze 2009, 06:52
Auto: Taro(hilux) 3.0 V6
lj70 2LTII r1986
LJ78 2LT EFI 1991
Kontakt:

Re: Jakie akumulatory?

Post autor: kpeugeot »

Moja yuasa padla po roku i nie uznali gwarancji.

W aucie sie rozładowala. I mroz ja rozsadzil.nplus posali cos ze jedna plyta sie oberwala. I to nie w zmocie tylko w hilu

Wle najtanszy aku na rynku niz to badziewie

pinc6x6
Posty: 455
Rejestracja: 29 wrz 2010, 10:47
Auto: Hilux
Kontakt:

Re: Jakie akumulatory?

Post autor: pinc6x6 »

vGreg pisze:
26 paź 2020, 15:23
pinc6x6 pisze:
26 paź 2020, 09:29
vGreg pisze:
25 paź 2020, 16:54
Aku. AGM wymagają kontroli napięcia i prądu ładowania. Można podłączyć je bezpośrednio pod alternator ale skutkuje to znacznym skróceniem ich żywotności. Można dać ładowarkę do AGM. Ale czy warto tak walczyć jeżeli AGM będzie zasilał Webasto?
każdy akumulator wymaga kontroli napięcia i prądu ładowania😏 w instrukcji obsługi Optimy napisano że można ją ładować prądem 90A🤔
Podczas rozruchu czy pracy wyciągarki, akumulator oddaje kilkaset A. Wiec 90A nie jest to duża wartość dla akumulatora pod warunkiem, że nie wzrośnie znacząco jego temperatura. Podczas ładowania w starszych instalacjach, akumulatory klasyczne kwasowe mogą mieć taki prąd chwilowy, alternator ładuje stałonapięciowo i prąd ładowania "szybko" maleje. Niższy prąd ładowania to ograniczenie wzrostu temperatury akumulatora, które jest dla nich zabójcze. Przyjmuje się, że żywotność zmniejsza się o połowę na każdy wzrost temperatury o 10°C powyżej 20°C. Dane z Google: akumulator eksploatowany w 30°C zachowa 50% a w 40°C tylko 25% projektowanej żywotności. Parametry te są podawane w DTR producentów akumulatorów. Dobre ładowarki posiadają obowiązkowo kompensację temperaturową, szczególnie dla AGM.

Akumulatory AGM są szczególnie wrażliwe na prąd większy niż 0,1-0,3C (wzrost temperatury) i napięcie wyższe niż 14,6V (gazowanie). To są przykładowe parametry, każdy producent podaje swoje, w zależności od typu akumulatora.
Ogólnie akumulatory (wszystkie) zabija temperatura, czyli prąd a AGM/GEL również napięcie (procesy chemiczne).
proponowałbym trochę bardziej zagłębić się w temat🤘

pmcomp
Posty: 472
Rejestracja: 07 lip 2020, 21:06
Auto: LC120

Re: Jakie akumulatory?

Post autor: pmcomp »

kpeugeot pisze:
26 paź 2020, 15:23
Moja yuasa padla po roku i nie uznali gwarancji.

W aucie sie rozładowala. I mroz ja rozsadzil.nplus posali cos ze jedna plyta sie oberwala. I to nie w zmocie tylko w hilu

Wle najtanszy aku na rynku niz to badziewie
Hmmm ... zapewne zdarza się w najlepszej rodzinie.

Poza tym podobno Yuasy należy brać produkowane w fabryce w Turcji.

Pozdro

pmcomp
Posty: 472
Rejestracja: 07 lip 2020, 21:06
Auto: LC120

Re: Jakie akumulatory?

Post autor: pmcomp »

pmcomp pisze:
26 paź 2020, 10:58
Nie jestem pewien czy mój powerbank 12000 mAh, 12V, 600A by sobie poradził z odpaleniem diesla.
Sprawdziłem, odpalił moje auto. Nawet trzy razy. Tyle, że na zewnątrz było +10 a nie -20 st.C więc olej nie był tak gęsty, a części silnika zmrożone i skurczone.

BTW zakupiłem te Yuasy ponieważ dotychczasowe Centry z 2013 roku wskazywały już połowę. Przy Webasto na mrozie skończyłyby baaardzo szybko, a byłbym w czarnej doopie np. w środku lasu.
Cena 419 zł/szt za 100Ah aku jest moim zdaniem znakomita. BTW dostałem pisemną gwarancję co jest teraz raczej rzadkością.

Awatar użytkownika
kpeugeot
Klubowicz
Posty: 2509
Rejestracja: 24 cze 2009, 06:52
Auto: Taro(hilux) 3.0 V6
lj70 2LTII r1986
LJ78 2LT EFI 1991
Kontakt:

Re: Jakie akumulatory?

Post autor: kpeugeot »

taaa też miałem

sobie ją poczytaj bo sie zdziwisz

pmcomp
Posty: 472
Rejestracja: 07 lip 2020, 21:06
Auto: LC120

Re: Jakie akumulatory?

Post autor: pmcomp »

kpeugeot pisze:
28 paź 2020, 15:29
taaa też miałem

sobie ją poczytaj bo sie zdziwisz
Nie chodzi o to co w niej jest napisane tylko że ją dostajesz w formie pisemnej.

Jak kupujesz opony to nic nie dostajesz.

Pozdro

pinc6x6
Posty: 455
Rejestracja: 29 wrz 2010, 10:47
Auto: Hilux
Kontakt:

Re: Jakie akumulatory?

Post autor: pinc6x6 »

pmcomp pisze:
26 paź 2020, 12:48
Patrząc w ten sposób to wszystkie inne akumulatory to syf ;) .
Napisałem, że u mnie wejdzie max. 30 cm długości. I największy amperaż da mi Yuasa - 100Ah. Inne marki dadzą 95Ah.

Optima 75Ah: 2 szt = 150 Ah = 1940 PLN i kłopoty z mocowaniem pod maską.
Yuasa 100Ah: 2 szt = 200 Ah = 940 PLN i wchodza pod maskę.

BTW nie sądzę żeby Yuasa dawała gorszą jakość niż Varta czy Bosch.

Każdy dokona wyboru :) .

Mam dwa akumulatory jak zapewne zauważyłeś.



Pozdro
sprawdź jak jest zbudowany akumulator który zamierzasz kupić bo to determinuje parametry i trwałość! Na marginesie to powinieneś już chyba się zorientować że cyferki które są opisie danego produktu nie zawsze są zgodne z rzeczywistością😏a pisemna gwarancja przy akumulatorach to norma.

ODPOWIEDZ