Jakie akumulatory?

... czyli jak usprawnić swoją Toyotę

Moderator: luk4s7

pmcomp
Posty: 463
Rejestracja: 07 lip 2020, 21:06
Auto: LC120

Jakie akumulatory?

Post autor: pmcomp »

Ponieważ pod maską mojej Budki wylądowało webasto musze pomysleć nad moim workiem z prądem i elektrownią.
W tej chwili mam dwie sztuki Centra 75 Ah. Odziedziczone po poprzednim właścicielu.

Pytanie: jaki max. amperarz wejdzie mi wymiarowo pod maskę? Wiem, że 90Ah na pewno tak, a czy wejdzie 100Ah? Jakie w LC120 są wymiary podstawy na max. aku? Z wysokością chyba nie będzie problemu. Wejdzie tam 353 mm długości?

A teraz drugie pytanie: jaki? Zwykły kwasowo ołowiowy czy typu AGM?

I pytanie trzecie: czy powinienem wymieniać na ten francuski alternator 150A? Małe przypuszczenie: stockowo mamy do dyspozycji 80A prądu ładowania ale ... zapewne ileś tam auto zużywa podczas jazdy. Ile ??? Założę, że 20A. Czyli na ładowanie zostanie mi ok. 60A dostępne raczej przy szosowej jeździe, a nie w terenie czy na biegu jałowym. Czyli żeby naładować aku 2x90Ah potrzebuję trzy godziny jazdy, a 2x100 Ah to już trzy i pół godziny jazdy. Dużo.
Z lodówką w lecie poradzę sobie raczej bez problemu natomiast nie wiem ile prądu będzie mi żarł ten piec plus wentylatory. Na pewno, zanim prądu zabraknie mi raniutko w środku Bieszczadów np. 10 km od najbliższego gniazdka z prądem, zrobię test na swoim podwórku. I czy wogólw alternator 90A da radę  z dwoma takimi akumulatorami.

Co o tym myslicie?

To jest coś co mi chodzi po głowie ze zwykłych: https://allegro.pl/oferta/akumulator-va ... 8988239868 lub https://allegro.pl/oferta/akumulator-va ... a96d3b9f7d i https://allegro.pl/oferta/akumulator-va ... 9289085473

lub AGM: https://allegro.pl/oferta/varta-silver- ... 9791336800 ... tylko one są dwa razy droższe !!!

Pozdro

pinc6x6
Posty: 391
Rejestracja: 29 wrz 2010, 10:47
Auto: Hilux
Kontakt:

Re: Jakie akumulatory?

Post autor: pinc6x6 »

Alternator nie naładuje Aku do pełna bo do tego jest potrzebne 16.2V lub 15,6V AGM o określonej charakterystyce.

pmcomp
Posty: 463
Rejestracja: 07 lip 2020, 21:06
Auto: LC120

Re: Jakie akumulatory?

Post autor: pmcomp »

To jak to sie dzieje w „nowoczesnych” autach? Alternator daje takie wyzsze napiecie?

A w naszych zabawkach „lepsze” zwykle kwasowo olowiowe?

A co z pojemnoscią?

pinc6x6
Posty: 391
Rejestracja: 29 wrz 2010, 10:47
Auto: Hilux
Kontakt:

Re: Jakie akumulatory?

Post autor: pinc6x6 »

W nowych nie wiem. Lepiej AGM ! Trzeba doładowywać odpowiednią ładowarką po jakimś większym rozładowaniu i ze dwa razy do roku serwisowo. W testach ruskie Kulony bardzo dobrze sobie radzą nawet te mniejsze .

pinc6x6
Posty: 391
Rejestracja: 29 wrz 2010, 10:47
Auto: Hilux
Kontakt:

Re: Jakie akumulatory?

Post autor: pinc6x6 »

W mojej opini Moll jest najlepszy z tanich. Ja mam Molle EFB ale OEM.

pmcomp
Posty: 463
Rejestracja: 07 lip 2020, 21:06
Auto: LC120

Re: Jakie akumulatory?

Post autor: pmcomp »

A co sądzicie o akumulatorze kwasowo ołowiowym Yuasa 100Ah/830A? Widzę, że jest zalecany do J12.

Obrazek

Wymiarami pasuje idealnie, widzę że do mnie nie wejdzie dłuższy niż 30 cm. A VARTA 100Ah ma 35 cm długości, wejdzie tam VARTA G7 95Ah. Moll i BOSCH 100Ah też sa za długie.

Pozdro

stachu_l
Posty: 416
Rejestracja: 08 sie 2017, 15:54
Auto: KDJ120 AT
Kontakt:

Re: Jakie akumulatory?

Post autor: stachu_l »

pinc6x6 pisze:
23 paź 2020, 18:49
Alternator nie naładuje Aku do pełna bo do tego jest potrzebne 16.2V lub 15,6V AGM o określonej charakterystyce.
Gdzie podawane są takie napięcia?
Przykładowa karta katalogowa dla AGM 100Ah:
https://www.emu.com.pl/product/eps100-12/

Podane napięcia są stosowane przy odsiarczaniu zwanym także regeneracją przez lepsze "inteligentne" ładowarki ale tylko jak wykryją dużą rezystancję wewnętrzną lub jak regeneracja jest wymuszona przez operatora. Czasem takie cykle są uruchamiane co ktòreś ladowanie gdy ładowarka jest podłączona na stałe do akumulatora.

Awatar użytkownika
vGreg
Posty: 942
Rejestracja: 01 gru 2011, 11:27
Auto: LJ70 z 92'
Kontakt:

Re: Jakie akumulatory?

Post autor: vGreg »

Aku. AGM wymagają kontroli napięcia i prądu ładowania. Można podłączyć je bezpośrednio pod alternator ale skutkuje to znacznym skróceniem ich żywotności. Można dać ładowarkę do AGM. Ale czy warto tak walczyć jeżeli AGM będzie zasilał Webasto?

pmcomp
Posty: 463
Rejestracja: 07 lip 2020, 21:06
Auto: LC120

Re: Jakie akumulatory?

Post autor: pmcomp »

Podjąłem decyzję. Tą zime przebujam jeszcze na tych Centrach. Jak sie rozkracze to gdzies w Polsce, mam zawsze ze sobą przewody i prostownik :mrgreen: . A przed Finlandią (jak wirus pozwoli) zakupię te zwykłe Yuasa 100Ah/830A.

pinc6x6
Posty: 391
Rejestracja: 29 wrz 2010, 10:47
Auto: Hilux
Kontakt:

Re: Jakie akumulatory?

Post autor: pinc6x6 »

vGreg pisze:
25 paź 2020, 16:54
Aku. AGM wymagają kontroli napięcia i prądu ładowania. Można podłączyć je bezpośrednio pod alternator ale skutkuje to znacznym skróceniem ich żywotności. Można dać ładowarkę do AGM. Ale czy warto tak walczyć jeżeli AGM będzie zasilał Webasto?
każdy akumulator wymaga kontroli napięcia i prądu ładowania😏 w instrukcji obsługi Optimy napisano że można ją ładować prądem 90A🤔

pmcomp
Posty: 463
Rejestracja: 07 lip 2020, 21:06
Auto: LC120

Re: Jakie akumulatory?

Post autor: pmcomp »

tiaaaa ... tylko taka żólta Optima 75AH to bez tysiaka za sztukę nie podchodź. I do tego ma 325 mm długości czyli do LC120 będzie gimnastyka szczególnie z tym koło prawego reflektora.
Ale niby: podwójna żywotność w porównaniu ze zwykłymi bateriami i wieksza wytrzymałośćna wstrząsy. Ale to chyba lepiej "zwykłe" dwa razy tańsze i dwa razy wymienić ;) .

Awatar użytkownika
sebastian44
Posty: 2141
Rejestracja: 01 lis 2009, 18:23
Auto: była BJ73, była KZJ95, aktualnie TRJ120
Kontakt:

Re: Jakie akumulatory?

Post autor: sebastian44 »

Ja kupiłem Varte 95Ah bo miałą najlepszą cene i mam z Vartami dobre doswiadczenia. Akumulator przy zastosowaniu campingowym czyli praca z lodówką i ogrzewaniem nie ma łatwego życia i pewnie nie wytrzyma 8 lat. Wiec dla mnie lepiej kupic troche tanszy żeby ekonomicznie sie zgadzało przy kolejnej wymianie.

PS warto miec kable i powerbank rozruchowy na wypadek gdyby jednak rano zabrakło energii na rozruch

pmcomp
Posty: 463
Rejestracja: 07 lip 2020, 21:06
Auto: LC120

Re: Jakie akumulatory?

Post autor: pmcomp »

Kable rano w lesie mało ci beda potrzebne :mrgreen: . Nie jestem pewien czy mój powerbank 12000 mAh, 12V, 600A by sobie poradził z odpaleniem diesla. Chyba, że jakiś większy ale wtedy to już lepiej mieć trzeci akumulator hotelowy.

W lecie używasz tylko lodówkę.
W zimie, tak się zastanawiam czy lodówka będzie potrzebna. Kiełbasę i mięso i tak raczej kupuje się świeże, a wódę i browarka w śniegu schłodzisz raz dwa. Tak więc w zimie tylko ogrzewanie. Chyba że sie myle, nie byłem nigdy na wyprawie zimą. Ale ...mozna przecież zasilać lodówkę podczas jazdy w dzień, a w nocy wystawiac ją na zewnątrz :).

Awatar użytkownika
sebastian44
Posty: 2141
Rejestracja: 01 lis 2009, 18:23
Auto: była BJ73, była KZJ95, aktualnie TRJ120
Kontakt:

Re: Jakie akumulatory?

Post autor: sebastian44 »

No ja bym jednak wolał miec kable bo nawet jak jedziemy sami to łątwiej bedzie pojsc do najbliższej drogi i poprosić kogos żeby podjechał i nas odpalił niż prosić sie jeszcze o dodatkowe kable ;) Przy wyjezdzie grupowym zastosowanie kabli chyba oczywiste.

Co do lodówki, jest to troche problem bo na zewnatrz bałbym sie że na przykład zamoknie albo ktos życzliwy ja sobie przywłaszczy w nocy. WIec w moim konkretnym przypadku, mimo że wydaje sie to nie miec wielkiego sensu ale wolałbym mieć lodówkę wewnątrz auta nawet w zimie. Ewentualnie schowałbym ją w namiocie rozbitym obok auta.

Ja mam jakis powerbank Yato 9000Ah, jak miałem zupełnie zdechły akumulator to niestety nie pomógł odpalić benzyny. Ale Mazde z 2 litrowym silnikiem i aku pustym odpalił dwukrotnie. Traktuje to raczej jako wspomaganie rozruchu a nie zastąpienie w 100% mocy rozruchowej właściwego akumulatora. Mysle że w razie czego bedzie w stanie pomoc przy porannym rozruchu.

PS ja mam tylko jeden akumulator, lodówka Peltiera chodzi zawsze w nocy i nigdy nie było problemów. Zobaczymy jak to sie spisze w zimie przy ogrzewaniu, bo jeszcze nie probowałem.

pmcomp
Posty: 463
Rejestracja: 07 lip 2020, 21:06
Auto: LC120

Re: Jakie akumulatory?

Post autor: pmcomp »

W sumie masz rację. Szkoda stracić "zawartość" lodówki :mrgreen: gdy jestes spragniony.

ODPOWIEDZ