Co dziś zrobiłeś przy swoim aucie

... czyli jak usprawnić swoją Toyotę

Moderator: luk4s7

Awatar użytkownika
vGreg
Posty: 951
Rejestracja: 01 gru 2011, 11:27
Auto: LJ70 z 92'
Kontakt:

Re: Co dziś zrobiłeś przy swoim aucie

Post autor: vGreg »

Z tego co pamiętam 2A to suma wszystkich żarówek na desce.

Awatar użytkownika
Jake
Moderator
Posty: 2394
Rejestracja: 12 cze 2017, 01:57
Auto: Toyota 4-Runner 3.4 V6 1991
Kontakt:

Re: Co dziś zrobiłeś przy swoim aucie

Post autor: Jake »

Standardem jest zarowka T10 3W (W3W) jako podswietlenie deski, choc oczywiscie rozne auto moga miec roznie. Zwykle jest ich minimum 4, ale moze byc i 6 sztuk. czyli jakies 12-18W, to daje 1-1.5A

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8450
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Co dziś zrobiłeś przy swoim aucie

Post autor: Rokfor32 »

Z żarówkami jest pewna upierdliwość, szczególnie tymi od podświetlenia - dosyć szybko się palą. A dostęp do ich wymiany jest zwykle dosyć utrudniony - temu jestem zwolennikiem diod, szczególnie w układzie podświetlenia (w tym przełączników). Poprawnie dobrane i solidnie zrobione - są w zasadzie nieśmiertelne. Często tez temperatura jaką wydzielają zwykłe żarówki niszczy i oprawki, i gniazda które podświetlają.

Jest trochę zabawy, żeby wszystko ładnie na diodach zrobić, i jest to w zasadzie zabawa "dla sportu" :wink: - ale jak kto lubi dłubać i ma czas - to czemu nie.

Awatar użytkownika
kpeugeot
Klubowicz
Posty: 2522
Rejestracja: 24 cze 2009, 06:52
Auto: Taro(hilux) 3.0 V6
lj70 2LTII r1986
LJ78 2LT EFI 1991
Kontakt:

Re: Co dziś zrobiłeś przy swoim aucie

Post autor: kpeugeot »

Przesadzasz w kazdym aucie większość żarówek jakie mam ma ponad 30 lat i działają

Awatar użytkownika
Jake
Moderator
Posty: 2394
Rejestracja: 12 cze 2017, 01:57
Auto: Toyota 4-Runner 3.4 V6 1991
Kontakt:

Re: Co dziś zrobiłeś przy swoim aucie

Post autor: Jake »

Po 30 latach to akurat jak kupuje auto to zwykle sa spalone. Ale jak je wymienie po zakupie to zwykle zapominam o temacie na lata. W Trooperze zmienilem 5 lat temu, w Toyocie 2 lata temu. I swieci ;)
Jak juz o żarówkach i przyciskach.
Tu zdjecie gotowych guzików:
IMG_20211208_1802491.png
IMG_20211208_1802491.png (197,33 KiB) Przejrzano 4305 razy
Plusem tego starego typu klawiszy z wklejanym piktorgramem jest to, ze mozna wyprodukowac sobie klawisze w zasadzie do wszystkiego. Wyciagarki, lamp dachowych etc. Wystarczy zmienic piktorgam.Gotowych wzorów do uzycia jest milion:
Screenshot_2.png
Screenshot_2.png (178,12 KiB) Przejrzano 4302 razy
A zawsze mozna narysowac wlasny, ogranicza nas tylko wyobraznia. I wyglada to o wiele lepiej niz wielki niebieskie Carlingi albo chinskie guziki od lampki nocnej ktore fani offroad czesto nalogowo montuja w swoich autach.
A tu pinout:
4 runner SW Pinout.png
4 runner SW Pinout.png (22,29 KiB) Przejrzano 4305 razy
W 4R 2gen wystepuja 2 rodzaje klawiszy - od p-mgielnych sa fabrycznie bez lampki, a od ogrzewania szyby z lampka.Maja takie same wtyczki, ale inne piny. Ja chcialem to ujednolicic i wszedzie zalozyc takie same klawisze z lampka syngalizujaca załaczenie. Trzeba przelozyc jeden pin w kostce i wszystko dziala ;)

Awatar użytkownika
vGreg
Posty: 951
Rejestracja: 01 gru 2011, 11:27
Auto: LJ70 z 92'
Kontakt:

Re: Co dziś zrobiłeś przy swoim aucie

Post autor: vGreg »

DIY konsola dachowa.
Ma CB, oświetlenie kabinowe, schowek na okulary, półkę do ładowania telefonu.
Załączniki
Konsola.jpg
Konsola.jpg (21,03 KiB) Przejrzano 4022 razy

Awatar użytkownika
Jake
Moderator
Posty: 2394
Rejestracja: 12 cze 2017, 01:57
Auto: Toyota 4-Runner 3.4 V6 1991
Kontakt:

Re: Co dziś zrobiłeś przy swoim aucie

Post autor: Jake »

Akurat nie dzis, bo tydzien temu, ale dzis zrobilem zdjecia ;)

Przemalowalem felgi na czarno, przed sprzedaza Isuzu przelozylem opony (BFG AT KO2 285/75/16 czyli 33") do Toyoty i zalozylem nowe nakretki z przedluzanym gwintem wpuszczanym wewnatrz otworu felgi (z prowadzeniem).
Wyglada tak:
4r.jpg
4r.jpg (46,42 KiB) Przejrzano 3630 razy
4r2.jpg
4r2.jpg (42,15 KiB) Przejrzano 3630 razy
PS. Tak wiem, mam zardzewiale zderzaki :lol:

stasik
Posty: 273
Rejestracja: 09 sty 2021, 21:42
Auto: KDJ95

Re: Co dziś zrobiłeś przy swoim aucie

Post autor: stasik »

A nie przyciera na wykrzyżach i przy ostrzejszych slrętach?

Awatar użytkownika
Jake
Moderator
Posty: 2394
Rejestracja: 12 cze 2017, 01:57
Auto: Toyota 4-Runner 3.4 V6 1991
Kontakt:

Re: Co dziś zrobiłeś przy swoim aucie

Post autor: Jake »

Przod niestety przyciera przy skrecie, ale jest to proste do skorygowania, bo miejsce gdzie opona dotyka nadkola ma potencjal do calkowicie niewidocznego podciecia i to trzeba na dniach zrobic. No i niezalenie od tego, az sie prosi o chociaz 1" liftu.

Darek_LC_J95
Posty: 296
Rejestracja: 11 mar 2019, 19:55
Auto: Toyota Land Cruiser KDJ95 2001 5D.
Kontakt:

Re: Co dziś zrobiłeś przy swoim aucie

Post autor: Darek_LC_J95 »

Naprawiłem w końcu problem z odcinaniem turbo w RAV4 II 3D syna. Pomogło czyszczenie filterka powietrza na zaworze podciśnieniowym sterowania siłownikiem kierownicy turbiny, ale trzeba go było rozebrać do rosołu. Przebieg 230 000 km zrobił swoje i filterek był czarny od sadzy,a do tego w obudowie sporo piasku. Teraz ciągnie aż miło i nie przeładowuje turbo, nawet pod duże górki.

Awatar użytkownika
Jake
Moderator
Posty: 2394
Rejestracja: 12 cze 2017, 01:57
Auto: Toyota 4-Runner 3.4 V6 1991
Kontakt:

Re: Co dziś zrobiłeś przy swoim aucie

Post autor: Jake »

A czy to co zrobilem dzis w garazu sie lapie pod ten temat? Toyota stala obok ;)
Poukladalem narzedzia w szufladach. 5 zrobionych, zostaly 3 kolejne.

Synto
Posty: 357
Rejestracja: 12 paź 2020, 20:51
Auto: HDJ80
Kontakt:

Re: Co dziś zrobiłeś przy swoim aucie

Post autor: Synto »

:-) :-)
a ja muszę jakąś szafkę przeznaczyć na rupiecie bo ciągle coś nowego kupuję. Ale do Twojej różnorodności to mi jeszcze dużo brakuje. Ostatnio kupiłem palnik do zapieczonych śrub, zestaw kluczy oczkowych i klucz dynamometryczny 1/2 cala.
Nawet nie chcę myśleć jaka szczęśliwa była Twoja Toyka jak widziała jak się krzątasz przy porządkowaniu :-)

Darek_LC_J95
Posty: 296
Rejestracja: 11 mar 2019, 19:55
Auto: Toyota Land Cruiser KDJ95 2001 5D.
Kontakt:

Re: Co dziś zrobiłeś przy swoim aucie

Post autor: Darek_LC_J95 »

W RAV4 II okazało się, że relingi dachowe nie są w całości wykonane z metalu.
Skubańcy tak polakierowali nakładki metalicznym lakierem :), że wyglądają na aluminiowe lub nawet tytanowe, a są zrobione z cieniutkiego poliwęglanu PC+SAS :( .
Przy zwykłym ściąganiu śniegu z dachu i zahaczeniu szczotką, namarznięte plastiki strzeliły i nakładka odpadła w kawałkach.
Musiałem na ten moment pospawać z dodatkiem plastiku PC, na szczęście wszystkie kawałki udało się pozbierać, wygląda słabo i chyba skończy się zamówieniem kolejnej nakładki, a do tanich nie należą.
Także uważajcie na relingi i ich osłony.

4dam
Posty: 12
Rejestracja: 17 sie 2022, 08:42
Auto: KDJ12
Kontakt:

Re: Co dziś zrobiłeś przy swoim aucie

Post autor: 4dam »

Dzisiaj puzzle to wymiana tarcz, klocków i szpilek na przedniej osi. Trochę robota psu w plecy bo zobaczyłem tarcze kotwiczne w całej okazałości.

Darek_LC_J95
Posty: 296
Rejestracja: 11 mar 2019, 19:55
Auto: Toyota Land Cruiser KDJ95 2001 5D.
Kontakt:

Re: Co dziś zrobiłeś przy swoim aucie

Post autor: Darek_LC_J95 »

Dywanik mi się przetarł przy pedale gazu/hamulca i muszę go podłatać, prosta spokojna robótka w domowym zaciszu. Szkoda, że pogoda nie pozwala na zajęcie się autkiem na zewnątrz, ale jeszcze kilka dni i będzie można pod nim posiedzieć. Czeka mnie czyszczenie układu hamulca ręcznego.

ODPOWIEDZ