Wyciągarka Land Cruiser

... czyli jak usprawnić swoją Toyotę

Moderator: luk4s7

slaweka
Posty: 3
Rejestracja: 26 lis 2016, 14:06

Wyciągarka Land Cruiser

Post autor: slaweka »

Witam Wszystkich,

W ostatnim czasie zamontowałem wyciągarkę do mojej Land Cruiser, niestety nie wiem jak ją prawidłowo podłączyć aby działała.
W załączniku dołączam zdjęcia wyciągarki
Proszę o pomoc
Załączniki
IMG_0357.JPG
Podłączenia
(126,69 KiB) Pobrany 72 razy
IMG_0354.JPG
Wyciągarka
(119,42 KiB) Pobrany 72 razy
IMG_0329.JPG
Fragment etykiety, która znajduje się na wyciągarce
(145,88 KiB) Pobrany 72 razy

stachu_l
Posty: 416
Rejestracja: 08 sie 2017, 15:54
Auto: KDJ120 AT
Kontakt:

Re: Wyciągarka Land Cruiser

Post autor: stachu_l »

Rozumiem, że masz pewność działania bo inaczej trochę roboty może się zmarnować.
Znalazłem lepsze zdjęcie etykietki Toyota winch w takim wątku:
https://forum.ih8mud.com/threads/desno- ... ta.993200/
Szukając po takim numerze: 38600-60090 można odszukać informacje ale często pisane cyrylicą - jak Ci nie przeszkadza to jest taki wątek który daje link do schematu:
https://www.land-cruiser.ru/index.php?/ ... ovodku-ee/
Generalnie w komplecie był pilot przewodowy do takiego okrągłego gniazda na zderzaku, pewno była też wiązka od wyciągarki do tego gniazda.
Bazując na obrazkach (twoich i z internetu) wnioskuje, że masz przy silniku także jego sterowanie (dwa duże styczniki i pewno coś jeszcze).
Wyciągarka pobiera spory prąd więc do zasilania potrzebuje grubych przewodów - takie rozruchowe ale nie z marketu bo tam więcej plastiku niż miedzi mogą być także spawalnicze ale raczej od mniejszej spawarki (takiej "domowej"). czy inne źródło -przewody akumulatora do rozrusznika.
Takie przewody z dobrze zaciśniętymi (i/lub lutowanymi) oczkami przykręcasz do tych śrub ze zdjęcia (1) - lewa masa a prawa plus. Schemat z rosyjskiego forum sugeruje, że jest jeszcze zewnętrzny przekaźnik (stycznik) po drodze (+) z akumulatora. Ten przekaźnik jest sterowany z wyciągarki (oczywiście jak podłączysz sobie pilota). Nie wiem tylko, czy on włącza się na stałe po podpięciu pilota czy też dopiero gdy uruchamiany wyciągarkę - może być taka sekwencja, że wewnętrzne styczniki ustalają kierunek obrotów a potem ten zewnętrzny włącza zasilanie silnika. Jeżeli włącza się na stałe to można zamiast niego dodać "hebel" (taki wyłącznik akumulatora) i go używać.
Pilot oryginalnie miał gniazdo 7-mio pinowe ale czy używał wszystkich sygnałów tego nie wiem - schemat sugeruje, że 5 przewodów wchodzi z pilota do bloku sterującego. Obstawiam prosty zestaw: masa, +12V, zwijanie, rozwijanie, przegranie. Pilot na zdjęciach ma 2 lampki "zasilania" i "przegrzania"
Wprost nie wynika który sygnał jest gdzie ale może dopatrzysz się numerków albo koledzy agnglo- lub rosyjsko-języczni coś na pisali - nie wczytywałem się głeboko w dyskusję - ja tam preferuje pismo obrazkowe :-)
Tak przy okazji jak tych sygnałów jest tylko 5 to kaczej zewnętrzny stycznik nie włącza się na stałe i trzeba taki sobie zamontować (a nie tylko "hebel").

Podsumowanie połączeń
Główne zasilanie (i masa) na śruby grubymi przewodami. Zasilanie (+) przez stycznik/przekaźnik ale taki duży z zaciskami śrubowymi a nie zwykły samochodowy.
Jedno z tych złącz (chyba środkowe) powinno mieć dwa styki - na jeden trafia zasilanie 12V przez bezpiecznik - to jest zasilanie sterowania. Drugi styk steruje cewką zewnętrznego stycznika (drugi koniec cewki na masę).
Drugie złącze powinno mieć 5 styków i ono idzie do pilota - tu trzeba pomierzyć i zbadać co do czego. Można też otworzyć obudowę sterowania i zobaczyć gdzie idą przewody od obu złączy. Pierwsze zdjęcie rosyjskiego forum pokazuje wyciągarkę bez obudowy układu sterowania - koło złączy wiać te styczniki wewnętrzne - ale zdjęcie jest zbyt małe i nie z takiej perspektywy aby zobaczyć przewody od złącza.

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18006
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: Wyciągarka Land Cruiser

Post autor: kylon »

Troszkę do całości Ci brakuje. Są też do tego przekaźniki pod maską.

stachu_l
Posty: 416
Rejestracja: 08 sie 2017, 15:54
Auto: KDJ120 AT
Kontakt:

Re: Wyciągarka Land Cruiser

Post autor: stachu_l »

Na końcu tej dyskusji (https://www.land-cruiser.ru/index.php?/ ... ee/&page=2) jest lepszy schemat
https://www.land-cruiser.ru/uploads/mon ... 2be925.jpg
Oryginalne złącze miało jednak 6 styków (trzeba umieć liczyć). Ten schemat pokazuje, także to co jest w pilocie oraz co się znajduje w tej puszcze sterowania na silniku.
Z tego schematu wynika, że w pilocie są połączone styki (B)-(C) na stałe więc jak go wetkniesz do gniazda to włączy się główny przekaźnik/stycznik (Winch Main Relay) ten pod maską - czyli jednak jest włączony na stałe (na cały czas gdy podłączony jest pilot)- można by dać ręczny "hebel" tylko trzeba pamiętać o wyłączaniu po użyciu.
Tak w komplecie jest zestaw wiązek przewodów z tym stycznikiem oraz pilot, nie wiem czy zderzak też ale pewno w zależności od modelu także może być:
https://www.land-cruiser.ru/uploads/mon ... 974878.jpg
Wydaje się, że ten stycznik pod maską jest podobny lub taki sam je te dwa które są w środku.

slaweka
Posty: 3
Rejestracja: 26 lis 2016, 14:06

Re: Wyciągarka Land Cruiser

Post autor: slaweka »

Dzięki Wszystkim za pomoc!

Awatar użytkownika
vGreg
Posty: 942
Rejestracja: 01 gru 2011, 11:27
Auto: LJ70 z 92'
Kontakt:

Re: Wyciągarka Land Cruiser

Post autor: vGreg »

Pytanie do sterowania windą. Rozważam dwa warianty:
1) sterowanie z kabiny, przewody połączone na stałe z gniazdem przy przekaźnikach. To wariant sterowania równoległego kabina / pilot przewodowy.
2) sterowanie z kabiny, przewody wpięte wtyczką do gniazda przy przekaźnikach. To wariant sterowania albo/albo (kabina albo pilot przewodowy).
Przekaźniki mam przy wyciągarce i nie będę (na razie) ich przenosił. Sterowania radiowego nie zamierzam montować (sprawa bezdyskusyjna).
Jak macie zrobione u siebie?

Awatar użytkownika
rolkos
Klubowicz
Posty: 2063
Rejestracja: 21 lis 2015, 15:24
Auto: FJ Cruiser, 4Runner
Kontakt:

Re: Wyciągarka Land Cruiser

Post autor: rolkos »

Wpuść same przewody od gniazda do kabiny i daj gniazdo wewnątrz.

Awatar użytkownika
sebastian44
Posty: 2141
Rejestracja: 01 lis 2009, 18:23
Auto: była BJ73, była KZJ95, aktualnie TRJ120
Kontakt:

Re: Wyciągarka Land Cruiser

Post autor: sebastian44 »

Zrób tak żebys mogł sterować wyciągarką jednocześnie stojąc przed autem i trzymając linę. No i ze środka, zza kierownicy.

PS ja mam sterowanie bezprzewodowe od lat i w zasadzie nie widze potrzeby posiadania innego. Oczywiscie dobrze jest mieć przewodowe jako backup gdyby bezprzewodowe padło. Ale pilot to ogromna wygoda chyba porównywalna z pilotem do telewizora versus wstawaniem za każdym razem żeby ściszyć pudło :D

Awatar użytkownika
vGreg
Posty: 942
Rejestracja: 01 gru 2011, 11:27
Auto: LJ70 z 92'
Kontakt:

Re: Wyciągarka Land Cruiser

Post autor: vGreg »

sebastian44 pisze:
20 lut 2020, 15:20
Zrób tak żebys mogł sterować wyciągarką jednocześnie stojąc przed autem i trzymając linę. No i ze środka, zza kierownicy.
Wariant 1 i 2 oraz Rolkosa to przewiduje. Wariant 2 to czystość styków w gnieździe ale jest kłopotliwy przy przełączaniu i muszę szukać zestawu 1x gniazdo + 2x wtyczki. Wariant Rolkosa (jeżeli dobrze zrozumiałem) to niepotrzebne skrócenie przewodu pilota i dwa zestawy gn+wtyk. Najbardziej odpowiada mi wariant 1 ale męczy mnie zasyfione gniazdo.

Awatar użytkownika
rolkos
Klubowicz
Posty: 2063
Rejestracja: 21 lis 2015, 15:24
Auto: FJ Cruiser, 4Runner
Kontakt:

Re: Wyciągarka Land Cruiser

Post autor: rolkos »

Nic nie musisz skracać, dajesz po prostu gniazdo wewnątrz. Inna opcja to dołożenie przycisku huśtawkowego w kabinie i też będzie śmigać.

W sumie teraz większość ludzi używa bezprzewodowego pilota, bo to jedyne 65zł. Tak jak pisał Sebastian, gniazdo i kabel zawsze pozostaje jako backup.

Jak lubisz grzebać daj wszystko ;) gniazdo na zderzaku, huśtawkowy w kabinie a i bezprzewodowy. Z tych 3 i tak będziesz korzystał tylko z bezprzewodowego. ;) Tylko weź ten co nie ma zwłoki.

Taki przycisk.
https://www.aliexpress.com/item/3297002 ... hweb201603_

Awatar użytkownika
vGreg
Posty: 942
Rejestracja: 01 gru 2011, 11:27
Auto: LJ70 z 92'
Kontakt:

Re: Wyciągarka Land Cruiser

Post autor: vGreg »

W kabinie już mam.
Zastanawiam się tylko nad wariantem podłączenia do windy. Radiowego nie chcę.
Załączniki
All.jpg
All.jpg (30,49 KiB) Przejrzano 4092 razy

jezus
Posty: 1807
Rejestracja: 05 lut 2009, 20:58
Auto: IVECO 168M11
Kontakt:

Re: Wyciągarka Land Cruiser

Post autor: jezus »

Sterowanie bezprzewodowe to najlepsze co mogło się wynaleźć w offroadzie od kilku dekad, nie zmam się, ale tak twierdzą Ci co używają, a nie tylko wożą...:-)

Awatar użytkownika
vGreg
Posty: 942
Rejestracja: 01 gru 2011, 11:27
Auto: LJ70 z 92'
Kontakt:

Re: Wyciągarka Land Cruiser

Post autor: vGreg »

To napiszę 3x: ster. radiowemu mówię NIE. :lol:

Awatar użytkownika
rolkos
Klubowicz
Posty: 2063
Rejestracja: 21 lis 2015, 15:24
Auto: FJ Cruiser, 4Runner
Kontakt:

Re: Wyciągarka Land Cruiser

Post autor: rolkos »

Nie tak dawno mówiłeś że wyciągarka tylko mechanik, bo elektryczna może się zepsuć i już po 3 latach jeżdżenia bez windy zakładasz elektryka. Więc może i do sterowania bezprzewodowego za 3 lata się przekonasz. W sumie nie ma żadnych argumentów przeciw, no chyba że oszczędność 65zl ;)

Awatar użytkownika
vGreg
Posty: 942
Rejestracja: 01 gru 2011, 11:27
Auto: LJ70 z 92'
Kontakt:

Re: Wyciągarka Land Cruiser

Post autor: vGreg »

Kuźwa, nie sądziłem, że będzie tak trudno. :wink:
Pytam o wariant 1 lub 2 a wy tylko od radiowym. :roll:
Oglądałem i miałem rezerwację na mechanika i PTO, nieużywane!!!
Ale poszedłem na kompromis i mam hybrydę: mechanika i elektryka czyli ślimak elektryczny. :mrgreen:

ODPOWIEDZ