wystrzelone poduszki - co wymieniać

... czyli jak usprawnić swoją Toyotę

Moderator: luk4s7

Awatar użytkownika
czakolo
Posty: 175
Rejestracja: 16 cze 2010, 21:21
Auto: VZJ95L'97,
FZJ80L'97
Kontakt:

wystrzelone poduszki - co wymieniać

Post autor: czakolo »

Cześć,
zachciało mi się pojeździć autem żony, troszkę mnie poniosło i wystrzeliły poduszki - na szczęście mam filmik zamieszczony poniżej :-)
Teraz muszę wiedzieć co wymienić, oczywiście oprócz samych poduszek.
Czy muszę wymieniać kontrolkę poduszek? może jakieś czujniki? Toyotka to j95 z 1997 roku.
Przeczytałem poniższy wątek, sprawdziłem i nie wiem czemu, ale nie ma żadnych kodów! Chociaż lampka poduszek świeci się cały czas. Ma ktoś jakieś doświadczenie i mógłby pomóc?
http://tlc.org.pl/forum/viewtopic.php?f ... ne#p100545

Z góry dzięki,
Tomek
http://youtu.be/iQ2irA1kD4A
nie wiem czemu to poniżej nie działa...
[youtube]http://youtu.be/iQ2irA1kD4A[/youtube]

Awatar użytkownika
LEX
Posty: 1582
Rejestracja: 23 wrz 2007, 22:01
Auto: Lexus LX450
Kontakt:

Re: wystrzelone poduszki - co wymieniać

Post autor: LEX »

Coś wszyscy milczą, więc ja się odezwę. Według mnie coś za słabe są te czujniki od poduszek, bo nie powinny były wystrzelić przy takim skoku. Ja bym w ogóle poduszek nie zakładał, ale jeśli się upierasz, to wymień same wkłady/poduszki, bo reszta jest wielorazowa a z tego co pamiętam, to niewiele tam jest, bo tylko czujnik przeciążeń w kabinie samochodu. Czyli masz poduszki, masz komputer zarządzający tym i czujnik G, który jest elektromechanicznym urządzeniem, takie coś podobnego do krokomierza.

Poduszki mają system diagnostyczny, więc jak podłączysz nowe to komputer powinien je wykryć. Może być konieczny jakiś reset, ale do tego dojdziemy jak zamontujesz wszystko co trzeba. Chociaż ja bym nie montował.

Awatar użytkownika
czakolo
Posty: 175
Rejestracja: 16 cze 2010, 21:21
Auto: VZJ95L'97,
FZJ80L'97
Kontakt:

Re: wystrzelone poduszki - co wymieniać

Post autor: czakolo »

Dzięki! LEX
Sam sobie pluję w brodę, że nie odłączyłem poduszek... na co dzień skaczę moją 80-tką, która nie ma poduszek i nie pomyślałem :-( Lądowanie było w miękkim piasku i rzeczywiście nie było silne, ja nawet nie poczułem tego w pasach, a poduszka mnie nie dotknęła.
Sam dla siebie bym nie zakładał nowych, ale auto idzie na sprzedaż (będę płakał) i chciałem być przygotowany jeśli ktoś będzie chciał te poduszki :-)
Jeszcze raz dzięki za odpowiedź!
Pozdrawiam,

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8429
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: wystrzelone poduszki - co wymieniać

Post autor: Rokfor32 »

Poduchy i kable idące do nich - to krótkie odcinki wiązki żółtej ulegające stopieniu przy wystrzale poduchy. Tylko ori, jeżeli ma być pewność zadziałania, i temu żadne ich "lutowanie". A potem komp serwisowy, i reset kompa. Warto też pomeczyć serwisantów z aso, żeby grzebnęli po danych, czy czujniki przeciążeniowe sa wielorazowe (tych danych za cholerę nie idzie znaleźć ogólnie).

A - i nie zapominaj, że strzał poduch to również strzał napinaczy pasów :wink:

Awatar użytkownika
zombi
Posty: 704
Rejestracja: 17 mar 2014, 20:48
Auto: kzj95

Re: wystrzelone poduszki - co wymieniać

Post autor: zombi »

Poduchy strzelają zawsze przy odpowiednim przeciążeniu czy badana jest również prędkość?
Są znane patenty na czasowe wyłączenie systemu, czy trzeba odłączyć wiązkę od (sterownika) kompa?

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8429
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: wystrzelone poduszki - co wymieniać

Post autor: Rokfor32 »

Poduchy strzelają na skutek zadziałania czujników przeciążenia - ale prędkość minimalna chyba też jest brana pod uwagę przez kompa - niestety to tylko gdybanie, realnych danych na temat konkretnych systemów danych producentów w zasadzie brak.

Do dezaktywacji wystarczy wyjąć bezpiecznik zasilający system airbag.

Awatar użytkownika
czakolo
Posty: 175
Rejestracja: 16 cze 2010, 21:21
Auto: VZJ95L'97,
FZJ80L'97
Kontakt:

Re: wystrzelone poduszki - co wymieniać

Post autor: czakolo »

Rokfor32 pisze:Poduchy i kable idące do nich - to krótkie odcinki wiązki żółtej ulegające stopieniu przy wystrzale poduchy. Tylko ori, jeżeli ma być pewność zadziałania, i temu żadne ich "lutowanie". A potem komp serwisowy, i reset kompa. Warto też pomeczyć serwisantów z aso, żeby grzebnęli po danych, czy czujniki przeciążeniowe sa wielorazowe (tych danych za cholerę nie idzie znaleźć ogólnie).

A - i nie zapominaj, że strzał poduch to również strzał napinaczy pasów :wink:
Rokfor32,
"żółte kabelki", te co kupuje się z poduszkami, czy wszystkie? Te co idą od kolumny kierownicy do sterownika są również żółte...

i co masz na myśli pisząc "strzał napinaczy pasów"? tak jak pisałem nie poczułem żadnego szarpnięcia i nie widzę różnicy w ich działaniu, działają normalnie... tam chyba nie ma żadnego ładunku wybuchowego jak w poduszkach... czy jest?

Da się zrobić reset kompa bez ASO? To jest model 1997.

dzięki,

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8429
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: wystrzelone poduszki - co wymieniać

Post autor: Rokfor32 »

Pasy powinny mieć pirotechniczne napinacze - ale jest opcja, że nie zadziałały - albo ich po prostu wogule nie ma po wcześniejszych przygodach :wink:

Wczesne systemy airbag toyoty nie były w pełni elektronicznie sterowane - i były modele gdzie pasy działały niezależnie, na własnych czujnikach bezwładności i bez elektryki. Nie pamietam już czy takie były w J9 - czy w hilach albo plaskatych z tamtych lat. Zdejmij panel słupka - to zobaczysz jak wygląda maszynka pasa. Jeżeli dochodzi tam kabelek zapłonowy - to znaczy że pasy wcześniej już strzeliły, i było coś kombinowane, skoro nie zadziałały teraz. Pasy z niezależnym napinaniem mają tam dolepioną instrukcję, jak je blokować, coby nie wystrzeliły przy demontażu. I takie charakterystyczne pokrętło do tego służące.

kabelki - jak zdemontujesz poduchę to zobaczysz stopiony fragment kabla. ten właśnie trzeba wymienić - ale nie wiem czy przychodzi razem z poduchą - czy osobno.

Da się zrobić reset kompa bez aso - jak się posiada w garażu komp serwisowy toyoty :wink: Nie każdy uniwersalny to obskoczy - ale spróbować możesz. Ja bym jednak nie oszczędzał - komp fabryczny wykonuje na 100% poprawną diagnostykę systemu. Uniwersalne - nie masz pewności.

MaxLux
Klubowicz
Posty: 2890
Rejestracja: 05 kwie 2007, 11:01
Auto: GRJ120
Kontakt:

Re: wystrzelone poduszki - co wymieniać

Post autor: MaxLux »

Poduchy dzialaja tez na parkingu przy zerowej predkosci - sprawdzone ;)

Awatar użytkownika
czakolo
Posty: 175
Rejestracja: 16 cze 2010, 21:21
Auto: VZJ95L'97,
FZJ80L'97
Kontakt:

Re: wystrzelone poduszki - co wymieniać

Post autor: czakolo »

OK, sprawdziłem: nie ma kabelka dochodzącego do pasów, więc muszą działać niezależnie

dzięki za wszystkie odpowiedzi!

ODPOWIEDZ