Ciekawostki z netu

... czyli jak usprawnić swoją Toyotę

Moderator: luk4s7

Awatar użytkownika
vGreg
Posty: 874
Rejestracja: 01 gru 2011, 11:27
Auto: LJ70 z 92'
Kontakt:

Re: Ciekawostki z netu

Post autor: vGreg »

https://motoryzacja.interia.pl/raporty/ ... Id,5284212
Technologia baterii ze stałym elektrolitem może okazać się przełomem dla branży motoryzacyjnej. Który ze światowych gigantów ma największe szanse na zaoferowanie przełomowej technologii największej liczbie klientów i dlaczego wiele wskazuje na Toyotę?

Baterie ze stałym elektrolitem do zelektryfikowanych samochodów mają zastąpić akumulatory litowo-jonowe, które obecnie są stosowane przez niemal wszystkich producentów. Z punktu widzenia użytkownika zmiana będzie tylko na plus - uzupełnienie energii ma zajmować mniej czasu (mówi się o nawet kilku minutach do 80% pojemności), a zasięg pojazdów się wydłuży. Większa gęstość baterii oznacza, że można upakować w nich więcej energii przy tej samej objętości albo oferować mniejsze i tańsze baterie o zasięgu zbliżonym do tych stosowanych obecnie. A do tego, sam proces ładowania powoduje mniejsze nagrzewanie się układu, co czyni ten proces efektywniejszym i bezpieczniejszym.

Toyota planuje premierę prototypowego samochodu z akumulatorem ze stałym elektrolitem jeszcze w tym roku, a w kolejnych latach zaprezentuje produkcyjną wersję. W wyścigu o prezentację pierwszego auta z tego typu bateriami biorą udział też inni producenci, choć to Japończycy wydają się być na czele tej sztafety. Jak wygląda układ sił? Volkswagen zainwestował we wspierany przez Billa Gatesa start-up Quantum Space, Ford i BMW wpompowały środki w firmę Solid Power, chińskie Nio planuje wypuścić na rynek już w 2022 roku sedana z takim zasilaniem o zasięgu 1000 km, a koreański Hyundai masową produkcję takich aut planuje rozpocząć do 2030 roku. Wypuszczenie modeli z bateriami ze stałym elektrolitem przed 2030 rokiem zaplanowały też Honda i Nissan. Z kolei Tesla, uważana za lidera sektora pojazdów elektrycznych, milczy na ten temat, choć prezes firmy, Elon Musk, przyznawał, że obawia się wyczerpania złóż niklu, niezbędnego do produkcji obecnie stosowanych akumulatorów.

Dlaczego Toyota uważana jest za kandydata na lidera rynku aut z bateriami ze stałym elektrolitem? Koncern ma za sobą rządowe wsparcie, bo Japonia nie chce stracić pozycji lidera w dziedzinie nowych baterii, tak jak stało się to z akumulatorami litowo-jonowymi, gdzie obecnie aż 70% rynku przejęły firmy z Chin i Korei Południowej. Ten aspekt traktowany jest bardzo poważnie. Została powołana w tym celu agencja NEDO, której przewodzi laureat Nagrody Nobla Akira Yoshino, a jej zadaniem jest wsparcie finansowe i intelektualne japońskich koncernów motoryzacyjnych, firm chemicznych i uniwersytetów pracujących nad akumulatorami ze stałym elektrolitem.

Kolejna przewaga Toyoty to ponad dekada prac nad bateriami ze stałym elektrolitem i niesamowita liczba zgłoszeń patentowych. W latach 2014-2018 żaden inny podmiot nie złożył ich więcej od japońskiego koncernu. Co więcej, w 2020 roku Toyota wraz z firmą Panasonic, jednym z liderów w produkcji akumulatorów trakcyjnych do samochodów elektrycznych, powołała do życia spółkę Prime Planet Energy & Solutions, która pracuje nad rozwojem baterii, w tym takich ze stałym elektrolitem. "Przewagą Toyoty będzie to, że prowadzi wewnętrzne badania nad tego typu bateriami i prawdopodobnie ma już pomysł, jak mógłby wyglądać łańcuch dostaw" - uważa Christoph Neef z Towarzystwa Fraunhofera Wspierania Badań Stosowanych.

Japonia ma największy na świecie rynek zelektryfikowanych samochodów, ale tylko 2% stanowią auta w pełni elektryczne. Do tego liczba zgłaszanych patentów przez Japończyków nie przełożyła się na duży rynek wewnętrzny. A to musi się zmienić, jeśli kraj ma być światowym liderem w nowej technologii baterii. Tym bardziej że producenci z Chin już depczą im po piętach.

Jednym z największych wyzwań stojących przed producentami takich baterii jest sam ich proces powstawania, ze względu na trudność w zapewnieniu wystarczającego kontaktu między stałymi elektrolitami a elektrodami dodatnimi i ujemnymi. W konwencjonalnej baterii nie jest to problem, bo ciekły roztwór elektrolityczny wypełnia szczelinę między elektrodami. Wielu fachowców uważa, że ręczna produkcja jest gwarancją odpowiedniej jakości. "Nikt jeszcze nie był w stanie osiągnąć takiej techniki produkcji, która sprosta oczekiwaniom branży motoryzacyjnej. A to oznacza, że jeszcze nie została znaleziona najlepsza kombinacja materiałów i komponentów" - mówi Sam Abuelsamid, analityk Guidehouse Insights. I dodaje, że komercjalizacji tej technologii spodziewa się około 2030 roku.

"Techniczne wyzwania ciągle są duże. Pracujemy obecnie nad materiałami, które spełnią wymagania pod kątem bezpieczeństwa oraz wytrzymałości" - mówi Masahiko Maeda, szef ds. technologii w Toyocie.

"Rynek oczekuje od Toyoty jasnej deklaracji, że wprowadzi do sprzedaży samochody elektryczne zasilane bateriami ze stałym elektrolitem" - przekonuje Seiji Sugiura, analityk Tokai Tokyo Research Institute. Sugiura odniósł się w ten sposób do zapowiedzi japońskiego koncernu, który planuje, że do 2030 roku 30% gamy będą stanowiły auta elektryczne na baterie oraz zasilane wodorowymi ogniwami paliwowymi, co wielu uważa za mało ambitny cel. Podobnie jak sprzedaż ośmiu milionów aut elektrycznych.

Sugiura pokazuje jednak drugą stronę medalu. "Rywale Toyoty z USA i Europy szybko wypuszczają kolejne elektryczne modele. Strategia Toyoty daje jej trochę czasu na rozwój i przygotowanie masowej produkcji baterii ze stałym elektrolitem. A to na przełom w związku z tą technologią czekamy" - mówi, sugerując, że Toyota najprawdopodobniej obrała właściwy kurs.

Awatar użytkownika
PblO
Posty: 495
Rejestracja: 07 maja 2018, 14:29
Auto: LX450 '97, RJ70 '85, FZJ80 '97
Kontakt:

Re: Ciekawostki z netu

Post autor: PblO »

Spotkaliście J10 z LX'owymi lampami?

Wychodziły takie Cygnusy na Japonię, ale ten oto pierwsza rejestracja NL i kierownica po słusznej stronie od zawsze.


$_86.JPG
$_86.JPG (79.59 KiB) Przejrzano 511 razy

vegas
Posty: 72
Rejestracja: 14 mar 2019, 09:28
Auto: LJ70 swap 1KZ-T
Kontakt:

Re: Ciekawostki z netu

Post autor: vegas »


Awatar użytkownika
vGreg
Posty: 874
Rejestracja: 01 gru 2011, 11:27
Auto: LJ70 z 92'
Kontakt:

Re: Ciekawostki z netu

Post autor: vGreg »

Inteligentny system kontroli prędkości - obowiązkowe wyposażenie samochodów od 2022
https://motoryzacja.interia.pl/wiadomos ... ign=chrome

Począwszy od 2022 roku wszystkie samochody produkowane na rynek UE oraz Wielkiej Brytanii będą miały obowiązkowo montowane inteligentne czujniki prędkości tzw. Intelligent Speed Assistance (ISA). Urządzenia te będą określać dozwoloną prędkość na podstawie sygnału GPS. W momencie przekraczania prędkości komputer pokładowy zacznie ograniczać moc silnika, co zredukuje przyśpieszenie samochodu.

Bieżące regulacje zakładają, że system ISA będzie pełnił rolę pomocniczą tj. może zostać wyłączony przez kierowcę. "Spodziewam się, że taki stan utrzyma się dłużej, a przyczyna jest dość prozaiczna - siłowe wymuszanie zachowania na kierowcach skutkuje kreatywnymi próbami mylenia systemów np. podrabiania sygnału GPS. Dzisiaj takie zjawisko obserwujemy w przypadku zapinania pasów" - wyjaśnił ekspert PIE.
Według Rybackiego, rynek ubezpieczeń będzie ewoluował w stronę przyznawania zachęt do wykorzystywania technologii ISA. "Dość prawdopodobne jest wprowadzanie rabatów za jazdę z aktywnym systemem i współdzielenie danych. Alternatywnym rozwiązaniem będzie ograniczanie skali wypłat w momencie gdy kierowca zrezygnuje ze wsparcia automatycznego systemu i będzie miał wypadek".

Giszter
Posty: 49
Rejestracja: 12 maja 2019, 15:53
Auto: Toyota Hilux VIII gen

Re: Ciekawostki z netu

Post autor: Giszter »

Ciekawy kanał na YouTube https://youtu.be/qQMBIvrjr3E.

Awatar użytkownika
vGreg
Posty: 874
Rejestracja: 01 gru 2011, 11:27
Auto: LJ70 z 92'
Kontakt:

Re: Ciekawostki z netu

Post autor: vGreg »

Rusza "pobór" aut do wojska
Czytaj więcej na https://motoryzacja.interia.pl/wiadomos ... ign=chrome

Blisko tysiąc Polaków może wkrótce dostać od wojska pismo informujące o możliwości zajęcia ich dorobku na poczet ewentualnych działań zbrojnych i obronności kraju. Zarekwirowane mogą być budynki i pojazdy, w tym: samochody terenowe, ciężarówki, motocykle czy quady.
W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie określenia limitu świadczeń rzeczowych wykonywanych w 2022 roku na rzecz obrony państwa.
Celem projektu jest: "umożliwienie w 2022 roku realizacji zadań obronnych związanych z wykorzystywaniem świadczeń rzeczowych, w ramach określonego limitu". Ten ustalono na 400 nieruchomości (budynków lub ich części), 716 pojazdów samochodowych oraz 140 przyczep i 35 maszyn.

Limity 716 pojazdów samochodowych oraz 140 przyczep i 35 maszyn wraz z niezbędnym wyposażeniem - określa potrzeby "jednostek organizacyjnych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej związane z przeprowadzaniem ćwiczeń wojskowych, w tym organizowanych z zastosowaniem natychmiastowego stawiennictwa żołnierzy rezerwy i sprawdzaniem gotowości mobilizacyjnej oraz wykonujących zadania zwalczania klęsk żywiołowych i likwidacji ich skutków".
Wezwanie zobowiązuje właściciela do utrzymywania swojego pojazdu "w należytym stanie technicznym" oraz - uwaga - udostępniania go na żądanie wojskowym (nawet trzy razy do roku!) w celu:
- "sprawdzenia gotowości mobilizacyjnej Sił Zbrojnych" (na maksymalnie 48 godzin),
- "w związku z ćwiczeniami wojskowymi lub ćwiczeniami w jednostkach przewidzianych do militaryzacji" (na okres nie dłuższy niż 7 dni)
- "w związku z ćwiczeniami w obronie cywilnej lub ćwiczeniami praktycznymi w zakresie powszechnej samoobrony" (na 24 godziny).

Wezwania nie wolno zignorować! Właściciel pojazdu musi stawić się we wskazanym miejscu i czasie, a sam pojazd powinien być "gotowy do natychmiastowego użytku". Oznacza to, że auto ma mieć pełny zbiornik paliwa i odpowiedni stan wszystkich płynów eksploatacyjnych.

stachu_l
Posty: 366
Rejestracja: 08 sie 2017, 15:54
Auto: KDJ120 AT
Kontakt:

Re: Ciekawostki z netu

Post autor: stachu_l »

To kto z opozycji ma samochód terenowy albo kilka, może koparkę?
Tak dla przypomnienia to prawo ciągle istnieje i na jego podstawie "zaciągnięto do wojska" pojazdy terenowe pan Kluski z Optimusa.
Widać ktoś znowu podpada władzy.

Awatar użytkownika
mamut
Posty: 246
Rejestracja: 21 mar 2012, 08:56
Auto: Hilux '08 2,5 D4D; GDJ150 '18
Kontakt:

Re: Ciekawostki z netu

Post autor: mamut »

Temat wraca co pewien czas. Nic nowego. ...

Giszter
Posty: 49
Rejestracja: 12 maja 2019, 15:53
Auto: Toyota Hilux VIII gen

Re: Ciekawostki z netu

Post autor: Giszter »

Tak z ciekawości co się stanie jak pożyczą i skasują albo uszkodzą auto?
Kto pokrywa naprawę i tak dalej?

Awatar użytkownika
mamut
Posty: 246
Rejestracja: 21 mar 2012, 08:56
Auto: Hilux '08 2,5 D4D; GDJ150 '18
Kontakt:

Re: Ciekawostki z netu

Post autor: mamut »

Giszter pisze:
13 paź 2021, 11:39
Tak z ciekawości co się stanie jak pożyczą i skasują albo uszkodzą auto?
Kto pokrywa naprawę i tak dalej?
Z tego co wiem to MON bierze na siebie odpowiedzialność. W ustawie jest chyba dokładnie to wyjaśnione ale jak jest faktycznie to chyba nikt nie chcę się przekonać :D

stachu_l
Posty: 366
Rejestracja: 08 sie 2017, 15:54
Auto: KDJ120 AT
Kontakt:

Re: Ciekawostki z netu

Post autor: stachu_l »

Pewno MON.
Jak idziesz na ćwiczenia to teoretycznie w pracy masz bezpłatny urlop a MON wypłaca pensje za dni ćwiczeń ale nie więcej niż jakiś mnożnik średniej krajowej. Jak masz "bardzo patriotyczny" zakład to mogą ci dać pensje za te dni ale wtedy MON już nie wypłaca.
Co ciekawe MON samo wypłacanie sceduje na samorząd lokalny (chyba powiat) co doprowadziło gdzieś w roku 99 do wypłaty należności przez MOPS - jedzie gość samochodem pod MOPS i pobiera kasę z bezdomnymi, bezrobotnymi. Ja nie mam nić przeciwko, w końcu też ludzie, ale reszta w kolejce dziwnie się patrzy. Teraz to chyba przelewy robią jak podasz konto.
Te zasady są opisane w ustawie chyba "O powszechnym obowiązku obrony" albo coś podobnego + akta wykonawcze. Od tego 99 nie wzywali mnie na ćwiczenia więc nie wiem jak jest dziś.

Awatar użytkownika
aadamuss
Posty: 449
Rejestracja: 23 paź 2012, 23:26
Auto: Hdj 100
Kontakt:

Re: Ciekawostki z netu

Post autor: aadamuss »

Ciekawe czy wezmą auto bez przeglądu? :-)

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka


ODPOWIEDZ