4Runner 2gen - pompa i turbina

Moderator: luk4s7

kpt_nemo
Posty: 5
Rejestracja: 04 wrz 2018, 20:04
Auto: 4R 2LT 1995

4Runner 2gen - pompa i turbina

Post autor: kpt_nemo »

Cześć,

Szukam know how, jak zmodyfikować pompę w moim 4R, 2.4TD. Chciałbym również przerobić turbinę na hybrydową.

Niestety, brakuje mi mocy przy podjazdach.

Pozdrawiam,
W.

Awatar użytkownika
Jake
Posty: 2018
Rejestracja: 12 cze 2017, 01:57
Auto: Toyota 4-Runner 3.4 V6 1991
Kontakt:

Re: 4Runner 2gen - pompa i turbina

Post autor: Jake »

2LT nie slynie z duzej mocy....

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8298
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: 4Runner 2gen - pompa i turbina

Post autor: Rokfor32 »

Co rozumiesz pod pojęciem "sprężarka hybrydowa" w kontekście silnika 2L-T? Ktoś modyfikuje ori sprężarki CT20 do wersji hybrydowych? czy chcesz po prostu zapodać inna sprężarkę (acz wtedy nie mam pojęcia dlaczemu nazywasz taka opcję "hybrydą").

Z tego silnika da się wycisnąć fajne parametry - ale nie na żadnych wycudowanych wynalazkach, ino na sprężarce VNT. Nie tylko moc i moment, ale zrobić sensowną charakterystykę w całym zakresie (a nie tylko w okolicach 3 tysi obrotów). Oczywiście sama sprężarka to o wiele za mało - wydech trza większy, i trza zmodyfikować pompę. Ale nie tylko w kierunku zwiększenia dawki - trzeba skrócić czasy wtrysku, inaczej głowica się usmaży. Warto też założyć w takiej opcji czujnik EGT.

Dodatkowo - do wymiany zwykle jest sprzęgło. Seryjne nie chce unosić podwyższonego momentu, a nawet jak chce (spiek na przykład) - to mały tłumik drgań skrętnych (dla tarcz 235mm) generuje bardzo silne wibracje niżej 2000 rpm.

Jest gdzieś na forumie mój temat o tym, wraz z dokładniejszym opisem co i jak, oraz wykresami parametrów silnika przed i po. Poszukaj, poczytaj. Nie jest to zbyt trudna operacja - ale też i nie taka prosta, jak ma być zrobione dobrze. I nie taka całkiem tania - nawet sam robiąc wszystko powinieneś się liczyć z budżetem rzędu piątki minimum.

ODPOWIEDZ