[4R mk2] Poszerzenia - ET/szerokość felgi czy dystanse?

Moderator: luk4s7

Awatar użytkownika
mayzel
Posty: 27
Rejestracja: 14 lip 2020, 08:52
Auto: '93 4Runner KZN130 (1KZ-T)

[4R mk2] Poszerzenia - ET/szerokość felgi czy dystanse?

Post autor: mayzel »

Chciałbym założyć ori poszerzenia stąd pytanie - czy w 4R z posiadającymi fabrycznie poszerzenia było inne ET/szerokość felg czy znajdowały się tam jakieś dystanse? Ewentualnie co lepiej (biorąc pod uwagę wpływ na trwałość pozostałych elementów i uniwersalność) przy takim zabiegu - felga czy dystans?

Awatar użytkownika
Jake
Posty: 2020
Rejestracja: 12 cze 2017, 01:57
Auto: Toyota 4-Runner 3.4 V6 1991
Kontakt:

Re: [4R mk2] Poszerzenia - ET/szerokość felgi czy dystanse?

Post autor: Jake »

Fabrycznie mam poszerzenia. felgi oryginalne byly o szerokosci 6" z ET na oko mniej wiecej +20? Nigdzie nie bylo nabite, ale jak pamietam to tyle mi wyszlo z pomiarow. Teraz mam 7" DOTZ Dakar z ET + 13 i wyglada to bardzo dobrze.
Nie jestem zwolennikiem dystansow, duzo lepiej dobrac felgi z porzadanym odsadzeniem. No i najwazniejsze to nie przesadzic. Wladowania wiaderek -20 nie ma zadnego sensu a mocno obciaza lozyska, a auto wyglada jak rozkraczona zaba ;)

Awatar użytkownika
mayzel
Posty: 27
Rejestracja: 14 lip 2020, 08:52
Auto: '93 4Runner KZN130 (1KZ-T)

Re: [4R mk2] Poszerzenia - ET/szerokość felgi czy dystanse?

Post autor: mayzel »

O przesadzonych walcach nawet nie myślałem - raczej chodziło mi o jakieś niewielkie dystanse na wypadek gdybym nie trafił z ET (ewentualnie gdyby felga była nietypowa i wybrać rozmiar łatwiej dostępny w przypadku uszkodzenia) natomiast z tego co udało mi się w międzyczasie doszukać to felgi występowały w rozmiarach: 6Jx15 ET30, 7Jx15 ET8, 7Jx15 ET0, 8.5Jx16 ET0, dokładniejsza rozpiska tu:
https://www.wheel-size.com/size/toyota/4runner/1993/
https://www.wheel-size.com/size/toyota/hilux-surf/1993/,
chociaż prawdziwość tych danych może być mocno wątpliwa, bo również wg info zza oceanu felgi 16" podobno nie występowały w 4R, a ichnie serwisy często mylą 4R z Hiluxem (w którym były), bo nie odróżniają go od Hiluxa Surf (naprawdę pomotane to :P )

PS.
Dużo jest zapasu w newralgicznych pkt, bo myślę o 265/70R16 8'' lub 9'' z ET8 lub ET0, a może lepiej iść w 15'' (przeznaczenie: turystyka - ofc na ATkach) :?:

Awatar użytkownika
Jake
Posty: 2020
Rejestracja: 12 cze 2017, 01:57
Auto: Toyota 4-Runner 3.4 V6 1991
Kontakt:

Re: [4R mk2] Poszerzenia - ET/szerokość felgi czy dystanse?

Post autor: Jake »

Mam 265/75R16 (31.6") na feldze 7Jx16 ET+13. Zawieszenie seryjne, bez liftu, fabryczne poszerzenia, fabryczne chlapacze. Nic ne obciera, nic nie zawadza. Jest OK.
Obrazek
Stare zdjecie, sporo sie zmienilo, ale kola nadal te same.

265/70R16 to tez dobry rozmiar, ciut mniejszy niz moje ale tez dobrze dobrany do auta. Ale felga 9" to nieporozumienie. do 265 optymalna będzie 7", ewentualnie, 8". ET okolo +10. Niższe juz bedzie za szeroko. Kazdy ma swoje preferencje ale dystanse to nie jest dobry pomysł. A skoro kupujesz nowe felgi to dobierz ET tak by było dobrze :)

16" wystepowały w 4R. U mnie byly fabryczne 6Jx16 stalówki.

ODPOWIEDZ