4runner III - problem z krzywą budą ( chyba)

Moderator: luk4s7

Wezyr
Posty: 69
Rejestracja: 04 wrz 2009, 23:55
Auto: 4-Runner SR5 1998r
Kontakt:

4runner III - problem z krzywą budą ( chyba)

Post autor: Wezyr »

Witam po dość długiej przerwie

W moim życiu i Toyoty mojej żony pojawił się ostatnio problem.
Mianowicie patrząc na auto od przodu wygląda jakby karoseria była lekko pod skosem w prawą stronę. Nie jest to nie wiedomo jak widoczne, ale jednak jest.
Byłem święcie przekonany, że wina leży w podwoziu, np. jakaś pęknieta sprężyna albo co, a tu się okazuje chyba bo do końca nie jestem pewny, że winę za stan obecny ponosi buda, bo w podwoziu wszystko wygląda ok. Myślałem, że może ostania naprawa górnych wahaczy miała coś wspólnego z tą krzywizną, ale po ustawieniu geometrii i zbierzoności auto prowadzi się świetnie. Dodam jeszcze, że żona używa tego auta i według niej problem był zanim naprawione zostały wahacze, ale wiecie jak to jest
Może ktoś z Was miał podobny problem, albo wie jak go rozwiązać, albo jakieś propozycje od czego zacząć sprawdzanie.
Jutro jadę wymienić wentyle w kołach, i jak będę miał dostęp do kanału jeszcze raz rzucę okiem.

Z góry dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam Wezyr.



Wysłane z mojego BND-L21 przy użyciu Tapatalka


Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18006
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: 4runner III - problem z krzywą budą ( chyba)

Post autor: kylon »

Ale jak po skosie? Pionowo, poziomo? Musisz chyba obrazkowo przedstawić problem ;-)

Wezyr
Posty: 69
Rejestracja: 04 wrz 2009, 23:55
Auto: 4-Runner SR5 1998r
Kontakt:

Re: 4runner III - problem z krzywą budą ( chyba)

Post autor: Wezyr »

Jakbyśmy walnęli poziomice na maskę i stanęli przed samochodem to powietrzny bombelek uciekał by w stronę prawą czyli kierowcy :mrgreen: Jutro foto zrobię :mrgreen:

Awatar użytkownika
zombi
Posty: 704
Rejestracja: 17 mar 2014, 20:48
Auto: kzj95

Re: 4runner III - problem z krzywą budą ( chyba)

Post autor: zombi »

poziomica na masce nie odpowie na pytanie co jest krzywe lub proste.
Zmierz symetryczność karoserii i/lub ramy. Nie mam wymiarów do 4R, ale może te od j9 pomogą Ci odszukać punkty do porównania strony P i L
Zmierzyłbym drzwi prawe i lewe i może Ci się uda porównać (P,L strona) jakieś wymiary ramy do podłoża.
Załączniki
Zaznaczenie_065.jpg
Zaznaczenie_065.jpg (37,74 KiB) Przejrzano 2563 razy
Zaznaczenie_066.jpg
Zaznaczenie_066.jpg (9,9 KiB) Przejrzano 2563 razy

Wezyr
Posty: 69
Rejestracja: 04 wrz 2009, 23:55
Auto: 4-Runner SR5 1998r
Kontakt:

Re: 4runner III - problem z krzywą budą ( chyba)

Post autor: Wezyr »

I elegancja Francja :mrgreen: Z tego co wiem to rama, cały spód i reszta gratów są niemal identyczne co j9 więc schemat powinien pomóc. Będę miał potem chwilę czasu to zmierze i podzielę się wynikiem.
Dzięki za pomoc.

Awatar użytkownika
zombi
Posty: 704
Rejestracja: 17 mar 2014, 20:48
Auto: kzj95

Re: 4runner III - problem z krzywą budą ( chyba)

Post autor: zombi »

to jak rama jest podobna to masz całą ramę, ale tych punktów nie zmierzysz jak auto jest w całości, ale może coś pomoże. Widać które punkty określają geometrie ramy i to one muszą się zgadzać.
Załączniki
Zaznaczenie_068.jpg
Zaznaczenie_068.jpg (38,97 KiB) Przejrzano 2544 razy
Zaznaczenie_067.jpg
Zaznaczenie_067.jpg (31,18 KiB) Przejrzano 2546 razy

Wezyr
Posty: 69
Rejestracja: 04 wrz 2009, 23:55
Auto: 4-Runner SR5 1998r
Kontakt:

Re: 4runner III - problem z krzywą budą ( chyba)

Post autor: Wezyr »

Mam nadzieję, że to nie rama a jakaś inna pierdoła. W sumie auto nie brało udziału w jakiejś kolizji. Tak z 3 miesiące temu wszystko było ok.

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18006
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: 4runner III - problem z krzywą budą ( chyba)

Post autor: kylon »

Wystarczy, że któraś sprężyna jest klapnięta i będziesz miał taki efekt. Lub wybita poduszka nadwozia. Szukałbym w podwoziu skoro auto nie jest po dzwonie.

Wezyr
Posty: 69
Rejestracja: 04 wrz 2009, 23:55
Auto: 4-Runner SR5 1998r
Kontakt:

Re: 4runner III - problem z krzywą budą ( chyba)

Post autor: Wezyr »

Witam,
Miałem pisać szybciej ale wyskoczyło mi to i owo ale jest jakiś postęp w sprawie :mrgreen:
Mianowicie w weekend byłem u wulkanizatora i taki sprytny pracownik wymieniając wentyle podniósł sobie najpierw lewa stronę a potem prawa by zdiąć koła. I opuszczając prawą stronę ( tą niższą) zauważyłem że auto znowu stoi prosto. Czyli tak jak byłem wcześniej pewny, że to buda tak terez wydaje mi się że to podwozie lecz muszę zdiagnozować co w nim jest nie tak.
Jedyne co zaobserwowałem to lekko dziabnięta guma w łączniku stabilizatora.

Jak mogę sprawdzić czy sprężyna nie siadła?
No i może przy okazji, jak tą poduszkę sprawdzić?

Wezyr
Posty: 69
Rejestracja: 04 wrz 2009, 23:55
Auto: 4-Runner SR5 1998r
Kontakt:

Re: 4runner III - problem z krzywą budą ( chyba)

Post autor: Wezyr »

Witam ponownie.

Mogę jedynie poinformować, że sprawa nadal jest w toku. Wymienione oba łączniki stabilizatorów oraz nowe sprężyny i amortyzatory. Po demontażu sprężyn okazało się że jedna jest odrobinę krótsza, więc byłem pewny że temat się zamknie, a tu psikus :mrgreen: Patrząc od frontu somochodu dalej widzi się że jest jedna część niżej, może nie tak jak było ale jednak. W tym tygodniu będę na kanale więc może coś nowego wynajde.

Jak wiecie to podpowiedzcie mi jak sprawdzi owe poduszki między ramą a nadwoziem.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8299
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: 4runner III - problem z krzywą budą ( chyba)

Post autor: Rokfor32 »

No zwyczajnie - wyjąc, obmacać, oblukać - i temat jest oczywisty ... :mrgreen:

Trochę żartuję - ale tak to naprawdę wygląda. Jak zdemontujesz - to uwaloną poduszkę "dentysta" rozpozna :wink:

ODPOWIEDZ