Modyfikacje elektryczne w Hiluxie

Moderator: luk4s7

Awatar użytkownika
qberus
Posty: 876
Rejestracja: 04 wrz 2010, 13:30
Auto: Hilux

Modyfikacje elektryczne w Hiluxie

Post autor: qberus »

Zostawiłem dzisiaj elektrykowi auto na cały dzień z listą życzeń :mrgreen:. No i pojawiły się modyfikacje częściowo te z NH.net i częściowo wydumane przeze mnie i takie trochę pomiędzy. I tak pojawiły się "mody" zakresie:

ELEKTRYKA OGÓLNIE

- Stałe zasilanie szyb ( bez kluczyka w stacyjce ) na zasadzie zmostkowania kabelkiem zamiast fabrycznego przekaźnika. CUDO. Wreszcie mogę domknąć tylną szybę bez włażenia do auta i wsadzania kluczyka do stacyjki.

Link do NH.net http://www.newhilux.net/phpbb/viewtopic ... r&start=60" onclick="window.open(this.href);return false;

- Kategoryczne uśmiercenie brzęczyka. Moja metoda z izolacją włącznika w słupku drzwi miała niewygodne wady i chciałem czegoś lepszego. W związku z tym brzęczyk został wypięty z deski rozdzielczej pod zegarami. Znów CUDO :mrgreen:.

OŚWIETLENIE

- Pojawiła się instalacja dodatkowych drogowych. Światła wpięte są do długich ale z możliwością wyłączenia włącznikiem ( ukłon w stronę Rokfora - dzięki za podpowiedź).

- Miałem założone wcześniej dodatkowe światła z tyłu ale wyłącznik dwu funkcyjny. W tej chwili mam trzy funkcyjny tzn. 1 - nie świecą, 2- świecą razem ze wstecznymi ( cofanie to poezja 8) ), 3 - światła robocze przy wyłączonej stacyjce

I muszę Wam powiedzieć, że każda z tych zmian spowodowała, że jeszcze bardziej polubiłem to auto :mrgreen:. Jak jeszcze nie macie to polecam.

Teraz kombinuję jeszcze jak zrobić, żeby wszystkie szyby były na "auto" w dół i górę. Nie do końca rozumiem jaka idea przyświecała inżynierom żeby zrobić tylko jedną i tylko w dół :roll: ( no dobra - kasa :? ) . Jeśli jest to kwestia przycisków to może podejdą te z Avensisa bo wyglądają podobnie :?: :idea:

Na wiosnę pewnie jeszcze dorzucę dzienne więc wyłącznik świateł mijania pójdzie w kubeł. Z drugiej strony wygodnie jak światła zapalają się same więc może jakiś czujnik zmierzchowy by się dało założyć :?: :idea: :twisted:

Przydało by się jeszcze gniazdko na pace i wkrótce zapewne tam się znajdzie :D.

Ciekaw jestem Waszych pomysłów - wprowadzonych w życie lub nie. Coś kombinowaliście ?

Awatar użytkownika
globo
Posty: 173
Rejestracja: 10 lut 2009, 00:26
Auto: Hilux 2,5 D4D 2011 & Yamaha XT660Z Tenere 2009

Re: Modyfikacje elektryczne w Hiluxie

Post autor: globo »

Jak taki zmyślny ten Twój elektryk, to...
Może by ci wykombinował to zapinanie reduktora bez przodu
:mrgreen:

Awatar użytkownika
qberus
Posty: 876
Rejestracja: 04 wrz 2010, 13:30
Auto: Hilux

Re: Modyfikacje elektryczne w Hiluxie

Post autor: qberus »

A tu nic nie trzeba kombinować. Wszystko jest dokładnie opisane na NH.net i jest to kwestia wpięcia wyłącznika w czarny kabelek :D .

" 1, Remove the glove box and locate the 4WD ECU, located on the LHS of the glovebox and mounted on the side of a supporting metal structure of RHD vehicles. It has a green plug going into it.
2, To test you have the correct ECU disconnect the plug and then engage 4WD, with the ignition on no 4WD light should be on.
3, On the green plug there are six (6) wires coming out of it. Locate the black wire, check my shed profile and have a look at the photo of the plug and the wire in question.
4, Cut the black wire, solder two lengths of wire (a few feet long, or long enough to reach your desired switch position), one to each cut end then connect the lengths of wire to a switch to complete the circuit.
5, Fit the switch in your desired position. Replace the glovebox.
6, Hey presto you now have a manually disconnectable front differential."

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
milczacy
Posty: 2216
Rejestracja: 22 lut 2009, 15:01
Auto: Hilux 2008 wycieczkow?z
Kontakt:

Re: Modyfikacje elektryczne w Hiluxie

Post autor: milczacy »

ja lubię grzebać w elektryce, bo to jedna z niewielu rzeczy, które mogę sobie robić sam. Na razie wiele tego nie ma: tylko światła dzienne i przetwornica 230V.
Przy czym dzienne mam zrobione 'po swojemu', choć nie do końca zgodnie z przepisami 8) gdyż wyłączają się one dopiero po włączeniu świateł mijania. Plus jest taki, że włączając długie świecą się i dzienne ładnie doświetlając mi bliski przód auta.

A w najbliższych planach:
- reflektory robocze na belkę na dachu (Wesem LPR9)
- reflektory dalekosiężne gdzieś na przednim zderzaku (chyba Wesem HO2)
- gniazda zapalniczki na pace
- reflektor(y) roboczy(e) do doświetlenia tyłu (Wesem LPR9 lub LKR5)

Myśląc o tym przyszło mi do głowy, aby za tylnym (składanym już teraz po modyfikacji) oparciem kanapy dać małą skrzyneczkę zasilająco-sterującą z bezpiecznikami.

Awatar użytkownika
qberus
Posty: 876
Rejestracja: 04 wrz 2010, 13:30
Auto: Hilux

Re: Modyfikacje elektryczne w Hiluxie

Post autor: qberus »

milczacy pisze:
qberus pisze:Widzę, że masz takie Helle jak ja :mrgreen: tylko że u mnie po wycięciu atrapy wyglądają na śmiesznie małe i jutro ich miejsce zajmą słuszniejsze rozmiarem Wesemy 8)
pochwal się jutro - bo i mi obecnie temat oświetlenia łazi po głowie (sorry za OT) :wink:
Wrzucę kilka fotek jutro jak założę :wink: ale u Ciebie z tymi Wesemami może być problem bo to wielkie i ciężkie konie są 8) . Ja ze względów estetycznych :mrgreen: nie chcę żeby wystawały za bardzo poza obrys atrapy więc będą wsadzone w otwór powstały po wycięciu tej poziomej belki. Tak to ma wyglądać w założeniu, tyle, że będą one trochę bliżej siebie

Obrazek

Jest tam fajnie miejsce gdzie można je zamontować ( zamiast głośniczków klaksonu ).
milczacy pisze: (chyba Wesem HO2)


Te to dopiero wielkie są :D. Poza tym Rokfor twierdzi że nie najlepszą mają optykę i walą w niebo :?

OT: Macie jakąś inną stronę do wrzucania fotek bo ten imageshack to jakaś ch... ia jest :evil:

Awatar użytkownika
cosi
Sąd Koleżeński
Posty: 653
Rejestracja: 02 lis 2008, 21:00
Auto: był Hilux'08
Kontakt:

Re: Modyfikacje elektryczne w Hiluxie

Post autor: cosi »

Kombinuj, rób scematy, pogadamy na campie :mrgreen:

Awatar użytkownika
milczacy
Posty: 2216
Rejestracja: 22 lut 2009, 15:01
Auto: Hilux 2008 wycieczkow?z
Kontakt:

Re: Modyfikacje elektryczne w Hiluxie

Post autor: milczacy »

Te dalekosiężne to później,później ;) więc jeszcze poszukam, podpatrzę

Awatar użytkownika
qberus
Posty: 876
Rejestracja: 04 wrz 2010, 13:30
Auto: Hilux

Re: Modyfikacje elektryczne w Hiluxie

Post autor: qberus »

qberus pisze:Wrzucę kilka fotek jutro jak założę...
Wątek i tak jest ogólny więc jednak tutaj :).

Na początek jak się okazało górny pas jest zbyt miękki żeby można było zamontować do niego te Wesemy. Trzęsły się strasznie i brakowało centymetra żeby się zmieściły pod atrapą. Zmajstrowałem w związku z tym dwa płaskowniki idące od pasa górnego do belki na dole, która jest dużo sztywniejsza. Płaskowniki są zamontowane w fabryczne otwory bez wiercenia. Niestety ta dolna belka jest niesymetryczna i trzeba było trochę pomierzyć i nakombinować się z ustawieniem płaskowników żeby reflektory wylądowały symetrycznie. Operacja wymagała też przeniesienia głośniczków klaksonu.

Obrazek

Dzięki założeniu płaskownika lampy siedzą sztywno i trochę niżej dzięki czemu nie ma już problemu ze zmieszczeniem ich pod górną krawędzią atrapy.

Obrazek

Po założeniu atrapy całość wygląda tak

Obrazek

Zgodnie z założeniem nie wystają za bardzo do przodu, a na upartego można by jeszcze zmodyfikować uchwyty i cofnąć reflektory o jakiś centymetr wgłąb.

Obrazek

Foty kiepskie, na żywo wygląda lepiej :wink:

Awatar użytkownika
halina
Posty: 17
Rejestracja: 25 kwie 2010, 22:22
Auto: Hilux 3.0 2009
Kontakt:

Re: Modyfikacje elektryczne w Hiluxie

Post autor: halina »

Teraz kombinuję jeszcze jak zrobić, żeby wszystkie szyby były na "auto" w dół i górę. Nie do końca rozumiem jaka idea przyświecała inżynierom żeby zrobić tylko jedną i tylko w dół :roll: ( no dobra - kasa :? ) . Jeśli jest to kwestia przycisków to może podejdą te z Avensisa bo wyglądają podobnie :?: :idea:

Ztymi przyciskami to jakaś masakra :evil: Kto to wymyślił żeby tylko jeden chodził w pozycji auto !! a co do avensisa to raczej nie pasują bo porównywałem w garażu u siebie :cry:

Awatar użytkownika
irko
Posty: 1818
Rejestracja: 19 lip 2010, 21:53
Auto: Hilux 09
Kontakt:

Re: Modyfikacje elektryczne w Hiluxie

Post autor: irko »

->

Nie chce narzekac ale okrągłe były by lepsiejsze - optycznie

Awatar użytkownika
qberus
Posty: 876
Rejestracja: 04 wrz 2010, 13:30
Auto: Hilux

Re: Modyfikacje elektryczne w Hiluxie

Post autor: qberus »

qberus pisze:... może jakiś czujnik zmierzchowy by się dało założyć :?:
Z tego co zdążyłem się zorientować w Toykach montują sprzęt "X Safe" ( alarmy, moduły itp.) Ja mam wsadzony ich moduł do zapalania świateł po włączeniu silnika i podejrzewam, że jak ktoś z Was zakładał ten moduł w ASO to właśnie dostał z tej firmy. Jak się okazuje można do niego podpiąć właśnie czujnik natężenia światła :!: . Oznacza to że można zrobić instalację w której po włączeniu silnika będą się zapalały światła dzienne a po zapadnięciu zmroku lub w tunelu włączą się światła mijania :mrgreen:.
halina pisze:Z tymi przyciskami to jakaś masakra :evil: Kto to wymyślił żeby tylko jeden chodził w pozycji auto !! a co do avensisa to raczej nie pasują bo porównywałem w garażu u siebie :cry:
Z tym rzeczywiście sprawa nie wygląda już tak różowo. Problem w tym, że operacja zamykania okna nie jest sterowana elektrycznie ale elektronicznie. Chodzi tu przede wszystkim o bezpieczeństwo zamykania okien - po włożeniu ręki pomiędzy zamykającą się szybę a ramkę powinna ona zjechać z powrotem na dół. Podobno często moduł sterujący jest elementem silniczka i wymiana przycisków nic nie da. Możliwe jednak jest że w Toyocie ten moduł jest w panelu z przyciskami - jak wyciągałem u siebie panel przy okazji zmiany tapicerki to widać było tam płytkę z jakimś układem. Trzeba by się dowiedzieć w związku z tym czy tak rzeczywiście jest i podpięcie panelu z rozbitka innego modelu ( na alledrogo 170zł,- ) załatwi sprawę i czy można taką płytkę jakoś przeszczepić z zachowaniem oryginalnych przycisków.

Na koniec pozostaje jeszcze pytanie czy rzeczywiście tego chcemy. W końcu Hila między innymi wybiera się dlatego że ma mało elektroniki :wink:. Kumpel ma avensisa z "all auto" i swój własny wysiedziany fotel w serwisie ASO :lol:

Awatar użytkownika
globo
Posty: 173
Rejestracja: 10 lut 2009, 00:26
Auto: Hilux 2,5 D4D 2011 & Yamaha XT660Z Tenere 2009

Re: Modyfikacje elektryczne w Hiluxie

Post autor: globo »

qberus pisze:W końcu Hila między innymi wybiera się dlatego że ma mało elektroniki :wink:. Kumpel ma avensisa z "all auto" i swój własny wysiedziany fotel w serwisie ASO :lol:
No właśnie
A Ty zdaje się chcesz mu dołożyć wszystko czego fabryka nie dała :lol:

Ale jak nauczyła mnie moja matematyczka wiele lat temu jeszcze w Liceum
"Jak nie wiesz co robić, to rób co się da"
Próbujmy, modyfikujmy i uczmy się także na błędach swoich i cudzych

A ja jutro przecinam ten czarny kabelek od przedniego napędu
o którym pisałeś wcześniej :lol:
Mam nadzieję, ze operacja będzie odwracalna

Awatar użytkownika
qberus
Posty: 876
Rejestracja: 04 wrz 2010, 13:30
Auto: Hilux

Re: Modyfikacje elektryczne w Hiluxie

Post autor: qberus »

Nie wszystko ... tylko kilka detali :mrgreen: . Zresztą dodając przy okazji coś wywalam więc bilans wychodzi na zero :wink:
globo pisze:jutro przecinam
A wyjąłeś wtyczkę i sprawdziłeś czy działa czy idziesz na żywioł ?

Awatar użytkownika
globo
Posty: 173
Rejestracja: 10 lut 2009, 00:26
Auto: Hilux 2,5 D4D 2011 & Yamaha XT660Z Tenere 2009

Re: Modyfikacje elektryczne w Hiluxie

Post autor: globo »

Jutro

....tzn dziś :mrgreen:
tylko rano...

Awatar użytkownika
qberus
Posty: 876
Rejestracja: 04 wrz 2010, 13:30
Auto: Hilux

Re: Modyfikacje elektryczne w Hiluxie

Post autor: qberus »

Trzymam kciuki coby nic nie wybuchło :D

ODPOWIEDZ