Hilux 3.0 2011-2015 czy potrzebny moduł haka

Moderator: luk4s7

pk1pawel
Posty: 61
Rejestracja: 24 wrz 2013, 15:21

Hilux 3.0 2011-2015 czy potrzebny moduł haka

Post autor: pk1pawel »

Witam koledzy
mam pytanie jak w tytule. Problem polega na tym, iż mój Hilux 2015r ma założony w ASO hak a gniazdo haka podpięte bezpośrednio pod żarówki(bez modułu haka) Dopóki używałem przyczep z lampami LED wszystko działało OK. Zapiąłem 2 różne przyczepy ale tym razem ze standardowymi żarówkami i wszystko działa poprawnie ale bardzo często gdy są załączone światła pozycyjne + hamowania i włączam kierunek(czyli nap przed skrzyżowaniem) wtedy samoistnie zapala się lampa przeciwgłowa(na konsoli także jest symbol że jest załączona)..mogę ja wyłączyć owym przełącznikiem aż do następnego razu. Dodam że gdy świeca się wszystkie lampy tylne czyli włączę dodatkowo awaryjne to lampka przeciwmgłowa tylna zapala się zawsze. Zapewne problemem jest słaba masa też wzięta do gniazda spod żarówek tylnych. Wymieniłem włacznik światła przeciwmgłowego na nowy ale on nie jest problemem.
Czy ktoś wie czy mogę dodatkowo masę żarówek tylnych podłączyć do masy kabiny aby poprawić ta masę?

Czy możecie mi potwierdzić czy też tak macie - tzn. włączenie/wyłączenie światła przeciwmgłowego (bez przyczepy) powoduje iż gdy są zapalone lampki sufitowe w kabinie - czytania i otwartych drzwi to widzę ich lekkie mrugnięcie gdy włączam i wyłączam przeciwmgłowe. Włączenie żadnego innego światła nie powoduje tego efektu w kabinie.

Będę bardzo wdzięczny za pomoc.

Awatar użytkownika
luk4s7
Moderator
Posty: 3389
Rejestracja: 15 gru 2013, 23:32
Auto: Kiedyś znowu pewnie LC
Kontakt:

Re: Hilux 3.0 2011-2015 czy potrzebny moduł haka

Post autor: luk4s7 »

Taka metoda podłączania bezpośrednio do lamp była dobra w Polonezie. Od lat stosuje się moduły które nie obciążają instalacji samochodu więc nie dzieją się takie cuda jak opisujesz. Polecam uniwersalny moduł który kosztuje z 250zł wraz z gniazdem i wiązką i temat załatwiony. Można go kupić u sprzedawców haków lub na popularnym portalu.

pk1pawel
Posty: 61
Rejestracja: 24 wrz 2013, 15:21

Re: Hilux 3.0 2011-2015 czy potrzebny moduł haka

Post autor: pk1pawel »

Dziękuję za odpowiedź ..jak napisałem tak podłączyło ASO.
A czy może mi ktoś potwierdzić czy występuje u was opisywany spadek napięcia przy załączaniu przeciwmgielnego tył objawiający się lekkim ale widocznym mrugnieciem lampek sufitowych w kabinie?
Chcę mieć pewność że to normalne i nie mam nic uszkodzonego w instalacji

Awatar użytkownika
Templar
Posty: 989
Rejestracja: 18 lip 2012, 13:08
Auto: Hilux 2011 3.0
Kontakt:

Re: Hilux 3.0 2011-2015 czy potrzebny moduł haka

Post autor: Templar »

Raczej na pewno masz coś uszkodzone w instalacji, a konkretnie gniazdo bezpośrednio podłączone pod lampy.
To że ASO tak zrobiło, tylko potwierdza moją obserwacje z ostatnich lat że jakość świadczonych usług sięgnęła tam dna.
Najlepiej zweryfikować problem, kupując za stówę moduł i instalując go w aucie, tak jak należy.
Jeśli problem będzie się powtarzał (w co wątpię), znaczy że coś jeszcze jest popsuje (zapewne przez ASO przy wcinaniu się w kable), ale przynajmniej będziesz miał prawidłowo zrobiony hak.

pk1pawel
Posty: 61
Rejestracja: 24 wrz 2013, 15:21

Re: Hilux 3.0 2011-2015 czy potrzebny moduł haka

Post autor: pk1pawel »

Templar pisze:
26 maja 2022, 10:40
Raczej na pewno masz coś uszkodzone w instalacji, a konkretnie gniazdo bezpośrednio podłączone pod lampy.
To że ASO tak zrobiło, tylko potwierdza moją obserwacje z ostatnich lat że jakość świadczonych usług sięgnęła tam dna.
Najlepiej zweryfikować problem, kupując za stówę moduł i instalując go w aucie, tak jak należy.
Jeśli problem będzie się powtarzał (w co wątpię), znaczy że coś jeszcze jest popsuje (zapewne przez ASO przy wcinaniu się w kable), ale przynajmniej będziesz miał prawidłowo zrobiony hak.
Połączenie wiązki haka przy lampach na szczęście NIE jest wcinane lecz porządnie lutowane bez obcinania do kabla od lampy więc tutaj jest OK..w poprzednim hilu miałem co prawda moduł haka ale połączenie do wiązki lamp było wcinane więc po 2 latach same problemy do momentu polutowania.

czy pomoże ktoś w sprawie tej lekko przygasającej lampki w kabinie?? to dla mnie b.ważne

stachu_l
Posty: 416
Rejestracja: 08 sie 2017, 15:54
Auto: KDJ120 AT
Kontakt:

Re: Hilux 3.0 2011-2015 czy potrzebny moduł haka

Post autor: stachu_l »

Nigdy nie przejmowałem się lekkimi mrugnięciami - Jak masz schemat to można poszukać co maja wspólnego lampki w kabinie z przeciwmgielnym.
Krótkie zmiany napięcia zasilania to i w samolotach bywają - początek lat 90-tych, lot Londyn-Boston, samolot DC-10 albo jego nowsza wersja MD-11, podczas kołowania wyświetlany film z instrukcja bezpieczeństwa (pasy, kamizelki...), zwiększenie obrotów silnika powoduje skok napicia (pewno chwilowa przerwę) tak, że system audio-video się resetuje - zatrzymuje projekcję (chyba z taśmy VHS), za chwile projekcja rusza dalej. Samolot staje w kolejce, obroty silników spadają i znowu przerwa w projekcji.
Przemyślenia - ciekawe czy zasilanie kokpitu tez tak ma? W czasie przelotu silniki raczej będą pracowały na stabilnych obrotach więc nie powinno być problemu z zasilaniem.
Tak tez było, po starcie bez problemów aż do kołowania w Bostonie.
Wracając do samochodów, doświadczenia z TLC120
Gniazdo 7-pin bez modułu - podłączone do lamp, różne przyczepy nie zawsze z perfekcyjna instalacja (kemping, pod-łodziowe)
Jak przyczepa miała zwarcie to palił się bezpiecznik i działy się bardzo dziwne rzeczy z oświetleniem także tym w kabinie (to przestawało działać).
Przy włączonym zapłonie jednak wszystkie pozycje jakoś działały. Także drogowe/mijania.
Trudno było odszukać ten bezpiecznik bo nic co w opisach miało związek ze światłami nie było spalone. Na koniec okazało się, że to bezpiecznik ECU B (body) 2 - 10A. Gdzieś te światła przez ten ECU body wędrują i bezpiecznik się palił.
W pewnym momencie miałem dość wymiany tego bezpiecznika oraz pomyślałem o zasilaniu lodówki i doładowaniu akumulatora przyczepy w czasie jazdy - zmieniłem gniazdo na 13-pin i dodałem moduł - od tego czasu spokój poza tym, że moduł strasznie się drze (piszczy) jak wykryje, że coś nie tam z oświetleniem przyczepy.
Tak więc także polecam moduł, szczególnie jak ciągane są różne przyczepy (nie tylko własne, zadbane)

ODPOWIEDZ