Hilux aut. 5 biegowy szarpie przy ruszaniu-droga lekcja

Moderator: luk4s7

pk1pawel
Posty: 61
Rejestracja: 24 wrz 2013, 15:21

Hilux aut. 5 biegowy szarpie przy ruszaniu-droga lekcja

Post autor: pk1pawel »

Chciałbym opisać przykład jaki mnie spotkał - być może komuś pozwoli zaoszczędzić kasy.
Opis problemu
Hilux 2009r 3.0 automat 5 biegowy 79 tys przebieg(prawdziwy). Po nagrzaniu i ruszaniu czasami skrzynia szarpie - tak jakbym ruszał na lodzie,asfalt,lód asfalt itd, na zimnym silniku zawsze jest OK, na R także bez problemów. Problem nie występuje zawsze i nie zależy od obciążenia - jak się pojawi to jest przez dłuższy czas, jak go nie ma to go nie mogę wywołać np.aby pokazać...jeżeli już wystąpi to nawet stojąc na D czuć jak skrzynia szarpie - tak jakby chciał ruszyć i odpuszczał itd. Po za postojem i ruszaniem w żadnej innej sytuacji nie występują problemy.Został wymieniony olej i filtr(stan oleju niezły żadnych opiłków w misie itp) - nic nie pomogło - ciekawostka - zawsze zaraz po wymianie problem występował natychmiast..z czasem po kilku min. jazdy było już lepiej czyli sporadycznie. Powyższe wskazywało by na problem mechaniki 1 biegu lecz dziwi mnie dlaczego jak manetką wybiorę poz. nr 3(czyli w tym położeniu wybieraka skrzynia zmienia biegi w przedziale 1-3) problem nigdy nie występuje..nawet jak jest na każdej innej pozycji to po przełączeniu na poz.3 zawsze znika i jest OK..po powrocie na inną np. D znów się pojawia..a przecież samochód także w tym przypadku chce ruszyć z 1 biegu?? ASO stwierdziło że sterowanie zaworów jest OK i problem leży w skrzyni - proponują wymianę - u nich skrzynia po remoncie z ich gwarancją 10 tys PLN+ wymiana 1 tys...nowa to ok. 25 tys.

Zacząłem analizować problem, podmieniłem sterownik ACT (100zł na allegro..w ASO 6 tys)..problem identyczny więc zacząłem mierzyć sygnały na we/wy owego sterownika i znalazłem..zwarcie w wiązce od neutral switch do komp. tak że czasami dostawał "szarpane" napiecie +12V na wej. 2L sterownika(i własnie wtedy szarpał)...a że w położeniu wybieraka na poz. 3 nie szarpał gdyż to jedyna pozycja lewarka w której na tym pinie ma być własnie +12V - więc dostawał to napięcia z poprawnie działającego neutral switcha i owo "lewe" szarpane-zwarciowe +12V z wiązki ale w tym przypadku nie miało to żadnego znaczenia gdyż było +12V. W żadnym innym przypadku sterownik na tym pinie - położenie 2L nie może mieć +12V...a że dostawał go ..więc "głupiał i szarpał" poprzez sterowanie zaworami. Co ciekawe tester w ASO nic nie widział. Kabel został naprawiony-wymieniony i skrzynia śmiga !!!!

Jeżeli ktoś jest zainteresowany posiadam do sprzedaży kompletną skrzynię z reduktorem z 2014r po przebiegu 4 tys km (stan jak nówka z salonu) i kinetykiem 5 biegowa - wszystkie Hiluxy od 2009 do dnia dzisiejszego, mam także sterownik ECT - wszystko kupiłem a nie musiałem używać. Lepszej skrzyni niż moja nie ma na www. Pomimo wydania 3500zł jestem szczęśliwy gdyż części pozostały a autko ma wszystko w oyginale.

Nawet nie chcę myśleć co by było gdybym zdecydował się na zakup skrzyni w ASO.. :evil: :evil:

Awatar użytkownika
irko
Posty: 1818
Rejestracja: 19 lip 2010, 21:53
Auto: Hilux 09
Kontakt:

Re: Hilux aut. 5 biegowy szarpie przy ruszaniu-droga lekcja

Post autor: irko »

Mam podobny problem
Lekko szarpie przy ruszaniu i zatrzymywaniu
Gdzie szukać tego kabelka?

pk1pawel
Posty: 61
Rejestracja: 24 wrz 2013, 15:21

Re: Hilux aut. 5 biegowy szarpie przy ruszaniu-droga lekcja

Post autor: pk1pawel »

Problem rozwiązany?

Awatar użytkownika
irko
Posty: 1818
Rejestracja: 19 lip 2010, 21:53
Auto: Hilux 09
Kontakt:

Re: Hilux aut. 5 biegowy szarpie przy ruszaniu-droga lekcja

Post autor: irko »

U mnie jak jest zimno tak jak teraz to nie szarpie. Byłem na testach w firmie specjalizującej sie w automatach i parametry skrzyni sa prawidłowe, płyn sie nie grzeje itp. Odradzali remont. Jak już bardzo będę chciał to raczej zakup używanej skrzyni. Są za bezcen, ponieważ sie nie psuja i jak pojawiają sie na aukcjach to nie ma zapotrzebowania i nikt ich nie chce. Remont zaczyna sie od 4 tysięcy za samo rozebranie, kupno skrzyni od kilku setek.
Ostatnio było ogłoszenie z kwotą 350zł. Nie kupiłem, moja pomimo 460 000km nie jest zła :)

ODPOWIEDZ