Land Cruiser 120 - wyciągarka

Moderator: luk4s7

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18006
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: Land Cruiser 120 - wyciągarka

Post autor: kylon »

Rokfor. Konkretnie. W ilu pojazdach zamontowałeś ostatnio wyciągarki. Zrobiłem Ci listę modeli.
Uzupełnij tylko cyferki.
J12
J15
J200
Hilux po 2005
Hilux Revo
Mitsubishi L200 po 2007
Nissan Navara 40
Nissan NP300 po 2017

Ja zamontowałem setki i wiem z praktyki że zdjęcie zderzaka to chwila. Przy założeniu że nie ma udziwnień ale mam na myśli auta użytkowe lub do turystyki. A błoto może i tak być zawsze.
Dlatego chociaż trochę powinien być dostęp do jej umycia.
Przeciętny użytkownik nie myśli o przeglądzie wyciągarek. Zwłaszcza ten instytucjonalny.
Montuję wyciągarki dla Straży Leśnej od 4 lat. Tylko z jednego Nadleśnictwa regularnie raz do roku przyjeżdżają na serwis wyciągarki i jadą z daleka.

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8299
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Land Cruiser 120 - wyciągarka

Post autor: Rokfor32 »

Widzisz - a ja ostatnio demontowałem wyciągarki z dwóch aut - pod kątem remontu (całego auta). W obu przypadkach konstrukcja "adapterów" powodowała - że części śrub (umożliwiających realny dostęp serwisowy do wyciagarki) nie była możliwa do odkręcenia. Po prostu pozrywały sie nakrętki, bo gwinty poza nimi były za długie. Co ciekawe - jedno z tych aut wyciągarki nie miało demontowanej nigdy - czyli od momentu założenia, pewnie kilkanaście lat wstecz. Ale to była akurat porządna wyciągarka chyba powerwincha - sama w sobie działała. Ale rolki już od wieków zapieczone, a śruby umożliwiające dostęp serwisowy - na beton zapyziałe.

Raczej nie tak to powinno wyglądać.

Druga z kolei - wiem że była parę lat wstecz serwisowana. Może ze trzy do tyłu. Ale - podobnie. Błędy (czy też raczej niedbałość o "detale") - i nie dało się jej bez ceregieli zdemontować.

To nie chodzi przecież o jakieś pisanie doktoratów. Wyciągarka to w sumie dosyć proste narzędzie - ale proste błędy czy zwykłe niedbalstwo przy montażu jest w stanie spowodować dysfunkcyjność urządzenia. Jak wiadomo, zgodnie z prawem Murphyego - takie tematy sypią się najchętniej wtedy - kiedy sa najbardziej potrzebne. :wink:

Auta korporacyjne to inna bajka - tam się nikt niczym nie przejmuje. Nie działa - to "telefon do przyjaciela" :wink: Ale auta prywatne to jednak nieco inny kaliber. Jasne - sa tacy co uważają że asistance działa zawsze i wszędzie :wink: Ja tam jednak jestem zdania, że każdy ŚWIADOMY user terenówki powinien umieć ją ogarniać przynajmniej w podstawowym zakresie - a ciężko ogarniać taki element jak wyciągarka jak się nie ma do niego dostępu :wink: Nawet zwykłe wymycie liny (które zgodnie ze sztuką wymaga jej zdjęcia z bębna) naprasza się o sensowny dostęp serwisowy.

Wiem - ortodoksyjny jestem w tych kwestiach ... :wink:

mutaz
Posty: 111
Rejestracja: 18 lis 2019, 22:03
Auto: KDJ120 2008

Re: Land Cruiser 120 - wyciągarka

Post autor: mutaz »

Odświeżę temat: która płyta do wyciągarki pod zderzak w j120:
N4, more czy heavy cruiser?

W more i heavy cruiser z tego co czytam trzeba zdemontować końcówki strefy zgniotu, wywalić belkę poprzeczną a w N4 podobnie? Jak sie mają te płyty do rurki klimatyzacji przed chłodnicą- trzeba zmieniać przebieg rurki? Która płyta ma najwyzej położony slizg? Zastanawiam sie którą wybrać, wszystkie wygladają dobrze choć N4 wyjątkowo mało skomplikowanie.

pozdrawiam

mutaz
Posty: 111
Rejestracja: 18 lis 2019, 22:03
Auto: KDJ120 2008

Re: Land Cruiser 120 - wyciągarka

Post autor: mutaz »

Czy dysponuje ktoś zdjęciem z widoczną zamocowaną płytą N4? Pozostałych dwóch producentów jest sporo zdjęć w necie N4 nie znalazłem tylko jakieś czarno białe coś na stronie producenta.

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18006
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: Land Cruiser 120 - wyciągarka

Post autor: kylon »

Znajdziesz u nas w realizacjach.

mutaz
Posty: 111
Rejestracja: 18 lis 2019, 22:03
Auto: KDJ120 2008

Re: Land Cruiser 120 - wyciągarka

Post autor: mutaz »

Pytanie dla tych co juz załozyli wyciągarkę, celuję w okolice Escape 1200, który model bedzie najlepszy pod kątem dostępu, obsługi wajch, umiejscowienia skrzynki itp przy montażu pod fabryczny zderzak?

Awatar użytkownika
sebastian44
Posty: 2141
Rejestracja: 01 lis 2009, 18:23
Auto: była BJ73, była KZJ95, aktualnie TRJ120
Kontakt:

Re: Land Cruiser 120 - wyciągarka

Post autor: sebastian44 »

mutaz pisze:
26 paź 2021, 21:33
Pytanie dla tych co juz załozyli wyciągarkę, celuję w okolice Escape 1200, który model bedzie najlepszy pod kątem dostępu, obsługi wajch, umiejscowienia skrzynki itp przy montażu pod fabryczny zderzak?
Każdy wejdzie, wajche sobie obrócisz razem z przekładnią. Modele 12 000 i poniżej są troche mniejsze, ja mam model 12500 i jest już spory ale też udało się wcisnąć.

40V6
Posty: 8
Rejestracja: 07 lis 2021, 17:16

Re: Land Cruiser 120 - wyciągarka

Post autor: 40V6 »

Właśnie jestem po montażu Escape EVO 12000 EWX-U. Całoś jest schowana za tablicą a przekaźniki przeniesione do komory silnika na wysokości filtra powietrza. https://janpol4x4.pl/blog/137-toyota-la ... wyciagarki tutaj masz zdjęcia jak to wyszło. Tak chciałem i tak zostało to wykonane. Auto jest przygotowywane do turystyki.

mutaz
Posty: 111
Rejestracja: 18 lis 2019, 22:03
Auto: KDJ120 2008

Re: Land Cruiser 120 - wyciągarka

Post autor: mutaz »

Ciekawy montaż- pierwszy raz taki widzę, czy to jest jakaś nakładka na zderzak?

40V6
Posty: 8
Rejestracja: 07 lis 2021, 17:16

Re: Land Cruiser 120 - wyciągarka

Post autor: 40V6 »

Ten czarny element był montowany fabrycznie, można go usunąć ale zostaną różne ślady rdzawych nalotów i pewnie zderzak będzie miał różne kolory. Celem takiego montażu było ukrycie windy ale dało też możliwość instalacji jednego szarpaka. Płyta montażowa jest produkcją własną Janpol4x4.

ODPOWIEDZ