Dymienie

Moderator: luk4s7

Piotrek
Posty: 55
Rejestracja: 30 lip 2009, 16:40
Auto: LC 120

Dymienie

Post autor: Piotrek »

Witam

Znajomy, z którym pracuje ma problem ze swoim Landkiem. Moja wiedza nie pozwala mi mu pomoc, wiec może ktoś z Was będzie tak uprzejmy i się wypowie. Koleś swoje auto użytkuje dosyć rzadko, tak jak ja, ale ostatnie pol roku go nie było i auto stało praktycznie bez ruchu. Po powrocie zaczął nim jakieś 3 miesiące temu jeździć. Generalnie jest to samochód weekendowy na wycieczki do lasu, w góry itd. Samochód nie jeździ na codzien. Auto po półrocznym postoju miało zrobiony w ASO duzy przegląd, wymienione sa wszystkie oleje, filtry (włączając paliwa) i wszystko jest w 100% sprawne.
Generalnie Landkiem jeździ bardzo spokojnie, nie przekracza 120km\h (powiedzal mi ze nigdy w życiu nie przekroczyl 140kmh) i 2,500 obrotów. Silnik to D4D i przebieg 120tys (2004 rok). Ostatnio jechaliśmy w dwa auta i chciał zobaczyć jak przyspiesza, gdy wcisnął pedal w podłogę(kickdown) przy prędkości około 40km/h, samochód zaczął tak kopcić ze az się wystraszyłem, jak stary Ikarus. (Proszę się nie śmiać, ale to był pierwszy raz w tym roku jak kolega użyl funkcji Kick down)!
Dodam, ze auto nie bierze oleju, pali 8 – 9 litrów ropy, pracuje równo i przy normalnej jeździe nie widać w lusterku żadnego dymu, nawet na zimnym silniku z układ wydechowego na postoju (zwiększone obroty – Power heat włączony) nie wydobywa się nic.
Byliśmy z tym u zaufanego mechanika w serwisie toyoty i powiedział, ze najprawdopodobniej dłuższy postój auta i emeryckie jeżdżenie (stwierdził, ze to bardzo źle tak wolno jeździć dla silnika) spowodowało nagromadzenie się syfow w całym układzie wylotowym i teraz trzeba to wypalić – tzn. zacząć dawać autu ostro po tylku i zrobić jakąś trasę gdzie przez dłuższy czas przekroczy 3,500 obrotów. Czy ktoś z Was miał podobne objawy, spotkał się z czymś takim?

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
mlodyy
Klubowicz
Posty: 634
Rejestracja: 29 paź 2007, 13:58
Auto: Zuzanki 4x4 ;-) razem 8x8
Kontakt:

Re: Dymienie

Post autor: mlodyy »

Nie panikujcie tylko pożądnie je przegońcie moja 95 z D4D po około dwóch tygodniach stania też miała taki objaw. Przegoniona na trasie wypaliła cały syf i od tamtego czasu jest git.

kmltyr88
Posty: 85
Rejestracja: 12 kwie 2009, 20:54
Auto: lc 120

Re: Dymienie

Post autor: kmltyr88 »

Piotrek pisze:Witam

Znajomy, z którym pracuje ma problem ze swoim Landkiem. Moja wiedza nie pozwala mi mu pomoc, wiec może ktoś z Was będzie tak uprzejmy i się wypowie. Koleś swoje auto użytkuje dosyć rzadko, tak jak ja, ale ostatnie pol roku go nie było i auto stało praktycznie bez ruchu. Po powrocie zaczął nim jakieś 3 miesiące temu jeździć. Generalnie jest to samochód weekendowy na wycieczki do lasu, w góry itd. Samochód nie jeździ na codzien. Auto po półrocznym postoju miało zrobiony w ASO duzy przegląd, wymienione sa wszystkie oleje, filtry (włączając paliwa) i wszystko jest w 100% sprawne.
Generalnie Landkiem jeździ bardzo spokojnie, nie przekracza 120km\h (powiedzal mi ze nigdy w życiu nie przekroczyl 140kmh) i 2,500 obrotów. Silnik to D4D i przebieg 120tys (2004 rok). Ostatnio jechaliśmy w dwa auta i chciał zobaczyć jak przyspiesza, gdy wcisnął pedal w podłogę(kickdown) przy prędkości około 40km/h, samochód zaczął tak kopcić ze az się wystraszyłem, jak stary Ikarus. (Proszę się nie śmiać, ale to był pierwszy raz w tym roku jak kolega użyl funkcji Kick down)!
Dodam, ze auto nie bierze oleju, pali 8 – 9 litrów ropy, pracuje równo i przy normalnej jeździe nie widać w lusterku żadnego dymu, nawet na zimnym silniku z układ wydechowego na postoju (zwiększone obroty – Power heat włączony) nie wydobywa się nic.
Byliśmy z tym u zaufanego mechanika w serwisie toyoty i powiedział, ze najprawdopodobniej dłuższy postój auta i emeryckie jeżdżenie (stwierdził, ze to bardzo źle tak wolno jeździć dla silnika) spowodowało nagromadzenie się syfow w całym układzie wylotowym i teraz trzeba to wypalić – tzn. zacząć dawać autu ostro po tylku i zrobić jakąś trasę gdzie przez dłuższy czas przekroczy 3,500 obrotów. Czy ktoś z Was miał podobne objawy, spotkał się z czymś takim?

Pozdrawiam
Jest dokładnie tak jak mechanik powiedział. Moim i nie tylko moim zdaniem, dla auta to gorzej jak się tylko spokojnie i rzadko jeździ(bo auto układa się jak pióro do ręki piszącego) i traci swoje osiągi. Dać buta w jakiejś dłuższej trasie i powinno być ok;] To terenówka a nie wózek dla lalek-musi pracować od czasu do czasu...

Mirek58
Posty: 16
Rejestracja: 21 cze 2009, 19:39
Auto: LC J12

Re: Dymienie

Post autor: Mirek58 »

Jak kolega zejdzie poniżej 6 litrów dymienie ustąpi :wink: Ale żarty na bok . Mam zbliżony przebieg i też mi nieraz pod kapca na naszej ropie .Szczęśliwie mieszkam przy granicy z Niemcami i raz na 2 miesiące jadę zatankować do fulla prawdziwe paliwo . Na pewno koledzy mający podobne doświadczenia z popłuczynami :mrgreen: które lejemy do baków na naszych stacjach benzynowych się ze mną zgodzą .

Awatar użytkownika
seburaj
Posty: 2541
Rejestracja: 24 kwie 2007, 15:15
Auto: by?o: LJ70, BJ73, HDJ100, KZJ95...
Kontakt:

Re: Dymienie

Post autor: seburaj »

podejrzany moze być przycianający sie zawór EGR
silnik dostaje za dużo spalin do dopalenia - w efekcie: tlenu mało, paliwa dużo = czarny dym

kmltyr88
Posty: 85
Rejestracja: 12 kwie 2009, 20:54
Auto: lc 120

Re: Dymienie

Post autor: kmltyr88 »

Mirek58 pisze:Jak kolega zejdzie poniżej 6 litrów dymienie ustąpi :wink: Ale żarty na bok . Mam zbliżony przebieg i też mi nieraz pod kapca na naszej ropie .Szczęśliwie mieszkam przy granicy z Niemcami i raz na 2 miesiące jadę zatankować do fulla prawdziwe paliwo . Na pewno koledzy mający podobne doświadczenia z popłuczynami :mrgreen: które lejemy do baków na naszych stacjach benzynowych się ze mną zgodzą .
Zawsze można tankować V-Power diesel na Shell-u. To paliwo jest sprowadzane z Holandii. Ja tankuje od nowości i jest wszystko ok...

Awatar użytkownika
jjb
Posty: 258
Rejestracja: 08 sty 2009, 10:29
Auto: LC120
Kontakt:

Re: Dymienie

Post autor: jjb »

kmltyr88 pisze: Zawsze można tankować V-Power diesel na Shell-u. To paliwo jest sprowadzane z Holandii. Ja tankuje od nowości i jest wszystko ok...
Też tak robię. A tak przy okazji pytanie, bo dieslem jeżdzę od roku, przedtem przez osiem lat benzyny. Kiedyś miałem wolnossącego dieselka i co jakiś czas dodawałem do paliwa jakieś mikstury czyszczące wtryski itp. Czy przy D4D w LC 120 ma to sens?

pozdrawiam

jjb

Awatar użytkownika
seburaj
Posty: 2541
Rejestracja: 24 kwie 2007, 15:15
Auto: by?o: LJ70, BJ73, HDJ100, KZJ95...
Kontakt:

Re: Dymienie

Post autor: seburaj »

kumpel mój, który jest jednocześnie wziętym specjalistą od pomp wtryskowym vipałera stanowczo odradza, jako paliwo bardzo "suche"... :roll:

Awatar użytkownika
jjb
Posty: 258
Rejestracja: 08 sty 2009, 10:29
Auto: LC120
Kontakt:

Re: Dymienie

Post autor: jjb »

seburaj pisze:kumpel mój, który jest jednocześnie wziętym specjalistą od pomp wtryskowym vipałera stanowczo odradza, jako paliwo bardzo "suche"... :roll:
A co radzi?

jjb

Awatar użytkownika
seburaj
Posty: 2541
Rejestracja: 24 kwie 2007, 15:15
Auto: by?o: LJ70, BJ73, HDJ100, KZJ95...
Kontakt:

Re: Dymienie

Post autor: seburaj »

lac normalne, ale dobrej jakosci paliwo
w każdym razie nie vipałera
do normalnych silnikow (bez CR) dolewac raz na jakis czas czegos mixolopodobnego

kmltyr88
Posty: 85
Rejestracja: 12 kwie 2009, 20:54
Auto: lc 120

Re: Dymienie

Post autor: kmltyr88 »

Poprawka jest sprowadzane z Niemiec. Fakt też coś słyszałem, że suche... Zawsze można dolewać czegoś mokrego przy tankowaniu. Ciężko dziś znaleźć dobre paliwo, ja patrola tankuje u wujka bo on ma z hurtownii i badał to paliwo. Ale LC faktycznie na Vpower śmiga. :roll:

Awatar użytkownika
Pyrka
Posty: 3742
Rejestracja: 15 mar 2009, 12:59
Kontakt:

Re: Dymienie

Post autor: Pyrka »

A ja dziś wreszcie ruszyłem się Hilem ze wsi po nowy akumulator do 4R (zdechł na amen) i po tygodniu odpaliłem staruszka. Zimowa aura sprzyja obserwacjom na temat emisji zanieczyszczeń :D Po 10 minutach było jak na zdjęciach (nie tykane w Photoshopie). Na normę Euro 5 chyba się nie łapię :?
Załączniki
IMG_2068.jpg
(90,8 KiB) Pobrany 334 razy
IMG_2067.jpg
(72,27 KiB) Pobrany 334 razy

Awatar użytkownika
Kames
Posty: 2076
Rejestracja: 17 wrz 2009, 18:06
Auto: Prawdziwe ?elazo
Kontakt:

Re: Dymienie

Post autor: Kames »

Pyrka pisze:A ja dziś wreszcie ruszyłem się Hilem ze wsi po nowy akumulator do 4R (zdechł na amen) i po tygodniu odpaliłem staruszka. Zimowa aura sprzyja obserwacjom na temat emisji zanieczyszczeń :D Po 10 minutach było jak na zdjęciach (nie tykane w Photoshopie). Na normę Euro 5 chyba się nie łapię :?
e nie przesadzaj nie jest zle .odpal 3,3td w parchu to mozna wędzic :mrgreen:

ODPOWIEDZ