Przecieka ''dach''

Moderator: luk4s7

Hektor
Posty: 54
Rejestracja: 29 mar 2009, 12:31
Auto: LC120-03, 3.0 d
Kontakt:

Przecieka ''dach''

Post autor: Hektor »

Witam
dzis z racji deszczu okazalo sie ze cieknie mi z dachu :( i cholera nie wiadomo dokladnie skad tzn woda kapie z szczeliny gdzie jest wlacznik swiatla w podsufitce ale gdzie to ma swoje zrodlo za cholere nie wiadomo.
Spotkal sie ktos z czyms takim ? albo jakies solucje?

toyotek
Posty: 164
Rejestracja: 17 lis 2008, 10:48
Auto: Hilux 1996
HZJ73 4.2 1994
LJ78 1991 3.0
Kontakt:

Re: Przecieka ''dach''

Post autor: toyotek »

A masz oryginalną antenę na dachu?
bo w 206 (trochę inna kategoria auta) przecieka zawsze przez antenę - wystarczy kilka razy nią poruszyć a później już zawsze przecieka.

Awatar użytkownika
LEX
Posty: 1582
Rejestracja: 23 wrz 2007, 22:01
Auto: Lexus LX450
Kontakt:

Re: Przecieka ''dach''

Post autor: LEX »

a szyberdach masz? Czasami zatykają się odpływy..

Hektor
Posty: 54
Rejestracja: 29 mar 2009, 12:31
Auto: LC120-03, 3.0 d
Kontakt:

Re: Przecieka ''dach''

Post autor: Hektor »

marcinsmi pisze:A masz oryginalną antenę na dachu?
bo w 206 (trochę inna kategoria auta) przecieka zawsze przez antenę - wystarczy kilka razy nią poruszyć a później już zawsze przecieka.
Antene mam chyba w szybkach z tylu oprocz anteny CB jaka czasami uzywam (na magnesie) to nie posiadam zadnej.

Hektor
Posty: 54
Rejestracja: 29 mar 2009, 12:31
Auto: LC120-03, 3.0 d
Kontakt:

Re: Przecieka ''dach''

Post autor: Hektor »

LX450 pisze:a szyberdach masz? Czasami zatykają się odpływy..
Mam :) a jak te odplywy udroznic?

Awatar użytkownika
LEX
Posty: 1582
Rejestracja: 23 wrz 2007, 22:01
Auto: Lexus LX450
Kontakt:

Re: Przecieka ''dach''

Post autor: LEX »

Musisz otworzyć szyberdach i stanąć jakoś nad nim. Albo po środku nogami na fotelach, albo z boku. Jak dach jest otwarty to z góry widać, że profil ma formę rynienki, czyli woda, która przedostanie się przez klapę szyberdachu cieknie nie na fotele tylko na ten profil. W czterech rogach szyberdachu powinny być otwory. Do nich są podłączone rurki, które odprowadzają wodę pod samochód. Weź butelkę z wodą i zacznij nalewać wodę do rynienki. Jeśli odpływa to dobrze, a jeśli stoi to odpływy są zatkane, to oczywiste. Najlepiej je udrożnić jakimś drutem albo sprężonym powietrzem.

Jest też ryzyko, że odczepiła się gumowa rurka od odpływu, ale to jest mało prawdopodobne. No chyba, że nie jesteś pierwszym właścicielem i ktoś może przy dachu drutował. W każdym razie lejąc wodę wyeliminujesz sobie szyberdach lub potwierdzisz go jako sprawcę.

Hektor
Posty: 54
Rejestracja: 29 mar 2009, 12:31
Auto: LC120-03, 3.0 d
Kontakt:

Re: Przecieka ''dach''

Post autor: Hektor »

LX450 pisze:Musisz otworzyć szyberdach i stanąć jakoś nad nim. Albo po środku nogami na fotelach, albo z boku. Jak dach jest otwarty to z góry widać, że profil ma formę rynienki, czyli woda, która przedostanie się przez klapę szyberdachu cieknie nie na fotele tylko na ten profil. W czterech rogach szyberdachu powinny być otwory. Do nich są podłączone rurki, które odprowadzają wodę pod samochód. Weź butelkę z wodą i zacznij nalewać wodę do rynienki. Jeśli odpływa to dobrze, a jeśli stoi to odpływy są zatkane, to oczywiste. Najlepiej je udrożnić jakimś drutem albo sprężonym powietrzem.

Jest też ryzyko, że odczepiła się gumowa rurka od odpływu, ale to jest mało prawdopodobne. No chyba, że nie jesteś pierwszym właścicielem i ktoś może przy dachu drutował. W każdym razie lejąc wodę wyeliminujesz sobie szyberdach lub potwierdzisz go jako sprawcę.
Ok wielkie dzieki za rade.
Problem w tym ze jakeis pare miesiecy temu otwarlem szyber i juz nie moglem go zaciagnac. Gosc mi go recznie zaciagnal ale musial rozlozyc caly dach.
Okazalo sie ze z racji tego ze bardzo rzadko byl otwierany cos z prowadnicami sie porobilo i w ogole juz nie dzialaly z powrotem...
A jest molziwosc ze woda wlewa sie od gornej uszczelki przedniej szyby ?

Awatar użytkownika
Kwiatec
Klubowicz
Posty: 4385
Rejestracja: 15 gru 2008, 10:49
Auto: TOYOTA Hilux
Kontakt:

Re: Przecieka ''dach''

Post autor: Kwiatec »

Jest. często szyba się odkleja jezeli była wymieniana i słabo ją wkleili... stawiam na 99% że to szyba, też tak miałem :wink: szyber jak jest zamknięty to ma w dupie odpływy żeby wodę oddać misie kochane :wink: odpływy odprowadzają wodę jak używasz uchylonego lub otwartego podczas deszczu

Hektor
Posty: 54
Rejestracja: 29 mar 2009, 12:31
Auto: LC120-03, 3.0 d
Kontakt:

Re: Przecieka ''dach''

Post autor: Hektor »

Kwiatec pisze:Jest. często szyba się odkleja jezeli była wymieniana i słabo ją wkleili... stawiam na 99% że to szyba, też tak miałem :wink: szyber jak jest zamknięty to ma w dupie odpływy żeby wodę oddać misie kochane :wink: odpływy odprowadzają wodę jak używasz uchylonego lub otwartego podczas deszczu

Wlasnie o to mi chodzilo ;)
jest jeszcze opcja taka ze uszczelka na gorze dachu sie wygiela i mogla podejsc woda...
ale stawiam na zle wklejona szybe (wymieniana byla po malym kamieniu na autostradzie)

Awatar użytkownika
Kwiatec
Klubowicz
Posty: 4385
Rejestracja: 15 gru 2008, 10:49
Auto: TOYOTA Hilux
Kontakt:

Re: Przecieka ''dach''

Post autor: Kwiatec »

jak sie zagieła uszczlka dacha to zobaczysz. naogół dach przeciekać może w 20 letnim pojeździe a nie w takiej młódce :wink:

mazmac
Posty: 56
Rejestracja: 13 kwie 2017, 23:03

Re: Przecieka ''dach''

Post autor: mazmac »

Witam, mam podobny problem w J95 -mokra podsufitka z przodu nad szybą raczej bardziej z prawej strony. Szyberdach zdaje sie byc ok bo odpływy odprowadzają wodę ale poprzedni właściciel wymieniał przednią szybę. Stąd moje pytanie czy udało ci się rozwiązać problem a jak tak to coby przyczyną?

Awatar użytkownika
luk4s7
Moderator
Posty: 3393
Rejestracja: 15 gru 2013, 23:32
Auto: Kiedyś znowu pewnie LC
Kontakt:

Re: Przecieka ''dach''

Post autor: luk4s7 »

Ostatnio chyba ktoś wspominał o przepychaniu zatkanego otworu odpływu wody z szyberdachu w J95. Niepamiętający ktoś ale ponoć pomogło i nie cieknie do środka. Może to to jednak?

mazmac
Posty: 56
Rejestracja: 13 kwie 2017, 23:03

Re: Przecieka ''dach''

Post autor: mazmac »

Przednie odpływy wczoraj przepychałem linką staliwą i opdprowadzącą wodę na 100 % bo lałem w nie wodę i są drożej. Sprawdzę jeszcze z tyłu jak się do nich dostane bo zdaje się są głęboko cofnięte do tyłu. Jednak nie wydaje mi się żeby to była tego przyczepa bo auto ma podniesione zawieszenie i jest wyraźnie pochylone do przodu. Pocichu stawiam na szybę choć dziwi mnie to zawilgocenie bo występe wyraźnie po prawej stronie nad słupkiem w rogu, no ale jak dłużej pada to się rozchodzi po całości łącznie z osłonami przeciwsłonecznych.

Awatar użytkownika
021CLT
Posty: 205
Rejestracja: 15 cze 2012, 21:34
Auto: Toyota LC120
Kontakt:

Re: Przecieka ''dach''

Post autor: 021CLT »

Więc u mnie wyglądało to następująco:
Mokra podsufitka na łączeniu lewego przedniego słupka i sufitu. Wchodzę rano do kabiny a tu cieknie, kapie prosto pod nogi na gumową wycieraczkę. Oczywiście sprawdzanie szyberdachu, przetkanie stalową linką w oplocie gumowym. Wszystko drożne, woda ładnie spływa, uszczelki na szyberdachu w stanie idealnym konserwowane na zimę. Pozostaje przednia szyba.
Jadę do firmy co wymieniają szyby. Po krótkim natrysku z myjki woda zaczyna kapać. Szkoda szyby bo oryginał, ale ma malutki odprysk od kamienia co uniemożliwia bezpieczne wycięcie.... Okazuję się, że pod szybą zrobił się purchel, oczyszczanie i nowa porcja kleju z nową szybą. Wszystko ok.

mazmac
Posty: 56
Rejestracja: 13 kwie 2017, 23:03

Re: Przecieka ''dach''

Post autor: mazmac »

To bym też na to stawiał u mnie, na rancje dachu mam też puchel, jest pod lakierem ale wyraźnie widać wybrzuszenie na lakierze. Możliwe że pod uszczelką jest podobnie. Ale jak piszesz najpierw trzeba zrobić test, chyba najlepiej będzie zrobić to na myjni?

ODPOWIEDZ