Rozterki po wymianie zawieszenia

Moderator: luk4s7

mutaz
Posty: 111
Rejestracja: 18 lis 2019, 22:03
Auto: KDJ120 2008

Rozterki po wymianie zawieszenia

Post autor: mutaz »

Witam

Panowie i Panie mam taką zagwozdkę...

Otóż w maju zeszłego roku wymieniłem kompletne zawieszenie z oryginalnego na OME- cały zestaw z liftem2": spreżyny + amory.
Z przodu wpadły OME 90000. Po wymianie kontrola zbieżnosci, jest ok.
Od wymiany zawieszenia zrobiłem 5-6tys głownie asfalt troche szutru, w styczniu tego roku pierwszy przegląd i mi diagnosta gada że padniety lewy amortyzator przedni- świeci sie na czerwono- tłumienie 35% (prawy 62%). Mówie panie niemożliwe nowy zawias, poprosiłem o ponowne zbadanie -wychodzi to samo. Dobra mowie to muszę chyba reklamować bo on nie ma jeszcze roku, kontakt do sprzedawcy, pytają czy był odpowietrzany- mówie wymieniał warsztat 4x4 chyba wiedzą co robić- nie byłem przy wymianie.
Ok wysłali nowy, umówiłem sie na wymianę, podmieniliśmy amortyzator i z ciekawosci co- jade na stacje- wiem ze może za szybko trzeba pojezdzić chwile ale byłem ciekaw co wyjdzie- no i wyszło prawy to samo 61 a ten lewy "podskoczył" z 35 na 49%. Oczywiscie pojezdze troche i sprawdzę to jeszcze ale zgłupiałem, sprzedawca też trochę zaskoczony mowi ze nie zdziwi sie ze jak ten poposuty wcale nie był popsuty bo to moze wina czegoś innego... Teraz sam nie wiem bo dostałem nowy, stary mam odesłać ale jakieś mega poprawy nie ma- co jeszcze można sprawdzić? Chce być ok w stosunku do sprzedawcy ze zrobiłem wszystko co można żeby to zdiagnozować. Nikomu nie przyszło na myśl zmierzyć sprężynę która tez jest nowa bo była montowana w tym samym czasie, tylko czy to moze być wina sprezyny- diagnosta mówi ze raczej nie. Co ciekawe rózni się też apmlituda : lewe koło 24mm prawe 18mm czyli jakby to lewe gorsze bardziej pracuje. Tył wyszedł ok 75,5 i 75,6 czyli równo.

pozdrawiam

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8298
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Rozterki po wymianie zawieszenia

Post autor: Rokfor32 »

A ciśnienie w oponach było wyrównane?

mutaz
Posty: 111
Rejestracja: 18 lis 2019, 22:03
Auto: KDJ120 2008

Re: Rozterki po wymianie zawieszenia

Post autor: mutaz »

Tak oba koła 2atm.

mechu
Posty: 90
Rejestracja: 19 gru 2020, 22:28
Auto: KDJ120
Kontakt:

Re: Rozterki po wymianie zawieszenia

Post autor: mechu »

A z ciekawosci zamień je miejscami.

Albo wjedz na stacje tyłem.

Awatar użytkownika
sebastian44
Posty: 2141
Rejestracja: 01 lis 2009, 18:23
Auto: była BJ73, była KZJ95, aktualnie TRJ120
Kontakt:

Re: Rozterki po wymianie zawieszenia

Post autor: sebastian44 »

Albo pojedz na inna stacje?

mutaz
Posty: 111
Rejestracja: 18 lis 2019, 22:03
Auto: KDJ120 2008

Re: Rozterki po wymianie zawieszenia

Post autor: mutaz »

Moge jechać na inną ale zauważcie ze ta sama maszyna bada tył i tam jest ok - równo, gdyby lewe stanowisko zaniżało pomiar to tył też powinien być rozbieżny, zamiana miejscami- moze i dobry pomysł ale gdyby wyniki sie powtórzyły to znaczyłoby ze coś mam nie tak z lewą stroną czyli czym- co jeszcze może wpływać na tłumienie. Tak na moje oko to juz cięzar diagnosty z przodu moze wpływać na wynik?

grzechu 031
Posty: 27
Rejestracja: 11 gru 2022, 21:37

Re: Rozterki po wymianie zawieszenia

Post autor: grzechu 031 »

Z lewej masz diagnostę i zbiornik z paliwem.
Może charakterystyka sprężyn jest różna?

mutaz
Posty: 111
Rejestracja: 18 lis 2019, 22:03
Auto: KDJ120 2008

Re: Rozterki po wymianie zawieszenia

Post autor: mutaz »

wszystko nowe montowane parami, w tym samym czasie- chyba ze ta lewa sprężyna coś nie tak ale jak wyyłumaczyc lepszy wynik za drugim razem- coś sie jednak poprawiło

kapec
Posty: 66
Rejestracja: 21 cze 2012, 15:45
Auto: LC 120 2004
Kontakt:

Re: Rozterki po wymianie zawieszenia

Post autor: kapec »

Mi nigdy na diagnostyce nie pokazało, że mam zawias w super stanie, choć jeździłem autami z nowymi amorami. Dwa razy discovery jedynka z nowymi OME i teraz tojka z nowymi bilsteinami b6. Diagnosta macha tylko ręką. Nie wiem, czym to jest spowodowane. Może opony może jakieś gumy. W pompie mam. Jak dla mnie wóz jedzie dobrze i tyle.

Awatar użytkownika
Zibi
Posty: 658
Rejestracja: 02 lis 2008, 11:16
Auto: By?o BJ73, 2xHDJ80 XTR 3", HDJ80
jest LC100, HDJ80, rajd?wka Escape, zmota Escape
Kontakt:

Re: Rozterki po wymianie zawieszenia

Post autor: Zibi »

Panowie - spójrzcie w przepisy. maszyny do sprawdzania amortyzatorów służą do kontroli pojazdów o wadze do 1400 kg i jest to opisane w rozporządzeniach które zreszty kiedyś tu wstawiałem. W autach powyzej 2 ton wartosc 30% oznacza bardzo dobry wynik.

mutaz
Posty: 111
Rejestracja: 18 lis 2019, 22:03
Auto: KDJ120 2008

Re: Rozterki po wymianie zawieszenia

Post autor: mutaz »

No dobra ale tył potrafiło mierzyć na ponad 70% a z przodu maszyna wykryła zbyt dużą róznice tłumienia stąd kwalifikacja ze cos nie tak z amortyzatorem. Mysle ze nikt nie jest w stanie wyczaić ze mu padł amotryzator dopuki nie zacznie coś stukać lub pojawi sie wyciek.

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18006
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: Rozterki po wymianie zawieszenia

Post autor: kylon »

Szukałbym luzu w zawieszeniu.
- poduszka górna
- tuleje wahacza
- sworzeń
- łożysko koła
- itp.

Maszyna maszyną ale różnica prawy lewy nie powinna wychodzić tak duża.

ODPOWIEDZ